FPV Recorder

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

FPV Recorder

Post autor: breweryhills »

Cześć !

UWAGA - aby niepotrzebnie nie wydłużać tego wątku, najważniejsze informacje są aktualizowane w tym poście. Poza tym zawsze śledź informacje zawarte na stronach http://fpvr.lastowski.com - tam znajdziesz wszystko, co oficjalne. W tym wątku prowadzona jest za to dyskusja o kwestiach bieżących, tu zadawane są pytania oraz dyskutujemy na temat pomysłów do wrzucenia w program.

Często nagranie video realizowane na pokładzie przez kamerę GoPro czy aparat nie wystarcza. Czasami jedyną kamerą jaka jest, jest kamera do FPV. Albo po prostu chcemy nagrywać video z nałożonym OSD, by dokumentować parametry lotu. Do tego wszystkiego potrzebna jest przenośna nagrywarka video. Są takie urządzenia, jednakże jest pewien szkopuł - te dobre są drogie a te tańsze działają źle. No i trudno obecnie kupić nagrywarkę która będzie rejestrowała sygnał composite (a więc taki jak z odbiornika LawMate, Fox itd.), nie będzie przerywała nagrywania przy zanikach sygnału, nie będzie miała zabezpieczenia przed kopiowaniem które potrafi robić krecią robotę, czy znowu która pokaże i nagra "walkę mrówek" (czyli szum) zamiast niebieskiego ekranu...

FPV Recorder potrafi zamienić Twój netbook, laptop czy inny komputer w nagrywarkę która da Ci najwyższą jakość obrazu (pełne PAL - 720 x 576) i dźwięku, nagra także szumy i nie wyłączy nagrywania przez telemetrię OSD którą inne nagrywarki rozpoznają jako zabezpieczenie przed kopiowaniem. Poza tym, FPV Recorder da Ci funkcje jakich nie da Ci żadna nagrywarka. Przy okazji, nie będzie wymagał kłopotliwej obsługi - będziesz mógł tak skonfigurować laptopa że nagrywanie rozpocznie się samo, po zalogowaniu do komputera !

CZYM JEST FPV RECORDER ?

FPV Recorder jest programem, który możliwie w najlepszy i najbardziej funkcjonalny sposób ma z komputera zrobić nagrywarkę audio/video. Wystarczy więc komputer pracujący pod Windows XP, Vista lub 7 (zarówno wersje 32-bit jak i 64-bit) oraz dowolny moduł grabbera (np. popularny EasyCap). Ten program jest chyba najprostszym programem w obsłudze, co bardzo ułatwia pracę np. w polu. Jednocześnie ma wiele cennych funkcji. Co ważne, powstaje z myślą o pilotach FPV i w oparciu o ich uwagi i sugestie.

SKĄD GO POBRAĆ ?

Oficjalna strona programu to http://fpvr.lastowski.com - tam znajdziesz wszystko, co potrzebne.

MOŻLIWOŚCI

Poza nagrywaniem obrazu i dźwięku, program umożliwia rejestrowanie "stop klatek" w postaci obrazów. Program w wygodny sposób organizuje zapisywane wideo i obrazy, segregując je datami oraz kolejnością lotów w danym dniu.

Poza rejestracją wideo i obrazów, program umożliwia ciągły podgląd obrazu na ekranie. Dodatkowo obraz może być transmitowany przez sieć (lokalną lub Internet) i oglądany na innych komputerach. Więcej informacji na ten temat poniżej, w tytule "Strumieniowanie".

Z każdą kolejną aktualizacją lista możliwości się będzie zwiększać, ponieważ coraz więcej fajnych pomysłów dociera od użytkowników. W dalszej części tego wątku znajdziesz dyskusję na temat programu, jego działania i rozwoju.

ZALECANE KODEKI

Program FPV Recorder został dość mocno przetestowany z bezpłatnym ffdshow-tryouts (http://ffdshow-tryout.sourceforge.net). Jest to w zasadzie nie jeden kodek a cały kombajn, dzięki któremu uzyskujemy możliwość kodowania wideo w bardzo wielu formatach. Od tej pory jest to zalecany kodek, ponieważ moje testy pokazały że np. kompresja MJPEG potrafi dawać tą samą jakość obrazu co kodek DV przy kilkukrotnie mniejszym rozmiarze pliku. Co ważne, MJPEG świetnie działa już na przeciętnych komputerach. Oczywiście wybór kodeka oraz jego konfiguracja zależy już od nas. Należy pamiętać że mówiąc o kodeku MJPEG mam na myśli kodowanie w kodeku "ffdshow video encoder" a nie samodzielny, systemowy kodek MJPEG nie działa najlepiej i nie daje się konfigurować.

STRUMIENIOWANIE

Program "przy okazji" zyskał możliwość wysyłania po sieci tego, co jest aktualnie podglądane. Funkcja pierwotnie mająca wyłącznie testowe znaczenie, zyskała sporą popularność i przez to dość szybko została rozwinięta. Więcej informacji znajdziesz w dalszej części wątku oraz w innych miejscach forum. Należy pamiętać, że natura strumieniowania (buforowanie itd.) wywołuje przesunięcie sięgające nawet kilkunastu sekund, jednakże nie jest to funkcja przeznaczona do pilotażu a raczej do udostępniania podglądu wideo większej grupie widzów. Strumieniowanie nakłada także na procesor sporo pracy, dlatego słabe komputery mogą sobie z nią nie radzić.

WIELOJĘZYCZNOŚĆ

Program dostępny jest obecnie w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Tłumaczenie jest banalnie proste - w katalogu głównym programu znajdują się pliki tekstowe z językiem. Jeżeli komuś zechciałoby się pobawić w tłumaczenie, zapraszam. Rejestrację programu można uzyskać nie tylko darowizną :-)

STRONA WWW I DOKUMENTACJA

Od niedawna rozpocząłem prace nad poprawą informacji na stronie WWW. Głównie chodzi tu o stworzenie dokumentacji, której jak na razie nie ma. Program jest wprawdzie łatwy i oczywisty, ale mimo to powinien mieć dokumentację. Mam nadzieję że do czasu gdy ona powstanie, ten wątek będzie służył za "dziś pytanie, dziś odpowiedź" :-)

LICENCJA

FPV Recorder jest programem o podwójnej licencji. Pierwsza licencja jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga rejestracji. Program zachowuje pełną funkcjonalność - wyjątkiem jest tu tylko maksymalny czas 15 sekund działania trybu pełnoekranowego oraz wyświetlanie zachęty do rejestracji programu. Poza tym program działa tak jak wersja zarejestrowana. Nie może jednak być używany co celów innych niż latanie FPV dla przyjemności. Jakiekolwiek inne, w szczególności komercyjne zastosowanie programu jest niedozwolone. Minimalna kwota darowizny, która skutkuje zarejestrowaniem programu na darczyńcę to 20 złotych lub równowartość 5 euro. Po zarejestrowaniu program jest dostępny bez ograniczeń co do zastosowania, w tym do celów komercyjnych. Może też być instalowana i używana na kilku komputerach o ile użytkownikiem pozostaje wskazana w licencji osoba. Rejestracji można dokonać na stronie programu - http://fpvr.lastowski.com

Pamiętaj - najpierw zainstaluj program i sprawdź jak działa. Poznaj jego funkcje, zobacz czy Twój komputer nie ma problemów z wydajnością. Jeżeli uznasz że ten program Ci się przyda, zarejestruj go. Kwota przecież niewielka a pomagasz w ten sposób w jego rozwoju. Aby program powstał musiałem poświęcić niemało pieniędzy i jeszcze więcej czasu a to przecież nie koniec, bo program cały czas jest ulepszany.


ZAREJESTROWAŁEM PROGRAM - JAK ZAINSTALOWAĆ LICENCJĘ ?

To proste. Wystarczy na komputerze na którym zainstalowaliśmy FPV Recorder kliknąć dwa razy plik rejestracyjny, który otrzymaliśmy mailem. Program zainstaluje go i uruchomi się już w trybie zarejestrowanym. Potwierdzeniem tego będzie nazwa użytkownika podana na pasku tytułowym programu.

Uwaga - jeżeli masz pocztę na Gmailu, to może się zdarzyć, że wiadomość z plikiem rejestracyjnym trafi do spamu. Dlatego jeżeli w ciągu dwóch dni od dokonania wpłaty nie dostałeś odpowiedzi, to najpierw zobacz czy nie czeka ona spokojnie w spamie.
Ostatnio zmieniony niedziela 01 lip 2012, 10:44 przez breweryhills, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

hehe, dobre, jak gdzieś na forum napisałem że chciałem sobie zainstalować wifi na platformie to "nie rób tego!". Tyle że można to robić jeśli ma isę odpowiednio odseparowane wszelkie linki, no i wtedy też ma się nie dość że cyfrowy obraz to może być w 720p, ale może powstać opóźnienie uniemożliwiające latanie na takim zestawie, wtedy to już fly by wire, latanie poleceniami i przejęcie do lądowania koło nogi.
^ sens tylko w postępie ^
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

breweryhills, dobra robota - dzisiaj to przetestuje
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

@brewery - Bardzo fajny pomysł! Niech wiedzą że Polacy nie gęsi ;-) Oooo - i właśnie dlatego powinieneś przemyśleć wersję na początek anglo- z czasem -niemiecko - francuzko - hiszpańsko - rosyjsko - języczną. I wtedy jest szansa na te przysłowiowe złote klamki ;-)
W każdym razie jak dla mnie - pięć dolców (a raczej 15 zeta) za popieranie polskiej twórczości to po prostu patriotyczny obowiązek :-0)
Aaaa - czy jesteś w stanie określić minimalne wymagania sprzętowe dla poszczególnych kodeków (jakiś mocno kompresujący 264 a na drugim biegunie npDV...)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

breweryhills - przetestuję Twoje rozwiązanie :idea:
jak gdzieś na forum napisałem że chciałem sobie zainstalować wifi na platformie to "nie rób tego!"
:roll: Trochę nie rozumiem, o co Ci chodzi. Jaki to ma związek z tym wątkiem?
________________
Cobra
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Rurek pisze:@brewery - Bardzo fajny pomysł! Niech wiedzą że Polacy nie gęsi ;-)
Dzięki ! Bardzo się cieszę, że zewsząd spotykam się z poparciem i miłymi słowami. To znaczy że dobrze zrobiłem pchając się w ten pomysł i jeszcze bardziej dopinguje do działania :)
Rurek pisze:Oooo - i właśnie dlatego powinieneś przemyśleć wersję na początek anglo- z czasem -niemiecko - francuzko - hiszpańsko - rosyjsko - języczną. I wtedy jest szansa na te przysłowiowe złote klamki ;-)
Złote klamki... :) Pomarzyć, pomarzyć... :) No ale przyjemnością będzie dla mnie już świadomość że wielu ludzi korzysta a program im pomaga w realizacji swoich pasji albo pracy. Jasne, pomyślałem o tłumaczeniu i nawet jest już propozycja ze strony jednego z forumowiczów EP Heli. Na razie jednak poczekamy aż program się dopracuje i będzie się czym pochwalić za miedzą :)
Rurek pisze:W każdym razie jak dla mnie - pięć dolców (a raczej 15 zeta) za popieranie polskiej twórczości to po prostu patriotyczny obowiązek :-0)
Koszty jakie muszę ponieść na starcie to kupno biblioteki Mitov VideoLab która kosztuje 400 $. Planowałem ten zakup popełnić później, ale decydując się udostępnić program już teraz nawet do testów, muszę postępować zgodnie z licencją bibliotek jakie są użyte w moim programie. Te 400 $ miałem odłożone na zakup Fatsharków w Helipadzie, ale jak wróciłem z delegacji i chciałem je kupić, to już ich nie było. Tak więc kasa została i pójdzie na biblioteki - pewnie jeszcze dzisiaj. Utęsknione Fatsharki będą musiały poczekać, aż chociaż część kasy odzyskam z programu :( W połączeniu z wypłatą za miesiąc jest szansa że będzie na gogle.
Rurek pisze:Aaaa - czy jesteś w stanie określić minimalne wymagania sprzętowe dla poszczególnych kodeków (jakiś mocno kompresujący 264 a na drugim biegunie npDV...)
No właśnie muszę wpierw zrobić testy, wtedy będzie coś wiadomo. Jak na razie nie miałem problemów na tych kodekach które są standardowo w Windowsie. Przez weekend potestuję kodeki z ffdshow-tryouts.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

breweryhills pisze:....
Te 400 $ miałem odłożone na zakup Fatsharków w Helipadzie, ale jak wróciłem z delegacji i chciałem je kupić, to już ich nie było....
a TUTAJ patrzał na gogielki?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Rurek pisze:a TUTAJ patrzał na gogielki?
Patrzał, patrzał ale nie ma tych które chce kupić - a chce kupić te nowe Dominatory - http://www.helipad.pl/gogle_video_fatsh ... -4246.html . Wprawdzie mają mniejszy kąt widzenia, ale w zamian dają dużo lepszą jakość obrazu. Poza tym są bardziej ergonomiczne i nie mają tego okropnego napisu na froncie :mrgreen: Ponieważ wcześniej nie używałem żadnych gogli, to mniejszy kąt widzenia nie będzie dla mnie żadnym problemem. No i wreszcie jak sobie policzyłem gogle po 299$, do tego 100$ wysyłka, do tego cło i VAT... Wychodzi mniej więcej to samo co zakup w Polsce. No a na miejscu sprzedawca, gwarancja, rękojmia...
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

eee no ja za base fatsharki zmieściłem się z przesyłką w 250$ ;-) a czy Ty jesteś na 100% pewien dominatorów? Poczytaj ten temat
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

Na aledrogo są AIO za 1500zł sklep w kraju . Jakies 2 miesiące temu chcieli za nie 2500zl :) a teraz chcą się pozbyć po kosztach .
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Rurek pisze:eee no ja za base fatsharki zmieściłem się z przesyłką w 250$ ;-) a czy Ty jesteś na 100% pewien dominatorów? Poczytaj ten temat
Na sto procent to ja niczego nie jestem pewny, ale z tego co przekopałem net to wychodzi mi na Dominatory. Zresztą przed zakupem zerknę czy mi wszystko pasuje.
Pozdrawiam, Sebastian
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

dobra, nie zagaduję i nie zawracam głowy pierdułami ;-) wróćmy do tematu wątku - ja bym dołożył jeszcze jakieś regulacje obrazu: jasność, kontrast, nasycenie koloru...ale nie za dużo tego bo cała idea prostoty na polu się zatraci...ewentualnie dałbym jeszcze ze trzy "pamięci" tych ustawień, z możliwością ich czytelnego nazwania i wywoływania takim dużym guzikiem jak te na dole.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 51
Rejestracja: środa 09 mar 2011, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jaco »

Dla mnie pomysł bomba ;-)
Jacek

SkyWalker, GoPro Hero2, Spektrum DX7 + DragonLink, EAGLE TREE SYSTEMS
breweryhills
Posty: 746
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2011, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: breweryhills »

Rurek pisze:dobra, nie zagaduję i nie zawracam głowy pierdułami ;-) wróćmy do tematu wątku - ja bym dołożył jeszcze jakieś regulacje obrazu: jasność, kontrast, nasycenie koloru...ale nie za dużo tego bo cała idea prostoty na polu się zatraci...ewentualnie dałbym jeszcze ze trzy "pamięci" tych ustawień, z możliwością ich czytelnego nazwania i wywoływania takim dużym guzikiem jak te na dole.
Te ustawienia kolorów itd. będą, to wbrew pozorom podstawa :) Nie robiłem ich bo driver od EasyCAP-a jest kijowy i tych regulacji nie obsługuje. Ten pomysł z pamięciami ustawień bardzo fajny i przydatny, nie wpadłem na to. W każdym razie już mniej więcej wiem jak to zrobić.
Pozdrawiam, Sebastian
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Inne pytanie: a co zrobić jaki ktoś nie ma PayPala?

Program super, przetestuję na EasyCap.
ODPOWIEDZ