Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Wiktor
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 10 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Wiktor »

Witam wszystkich!

Końcem maja mój znajomy bierze ślub - planuje to wszystko zrobić w Watykanie (wiem co pomyślicie, że mega duża impreza - otóż nie, ślub ma być kameralny, podobnie wesele które odbędzie się w Rzymie). Poprosił mnie, czy nie pojechałbym tam razem z jego ekipą filmową, by potowarzyszyć im z dronem (interesuje ich kilka ujęć kościoła, hotelu i wiadomo jakieś landscapy żeby było co wspominać). Ponadto mówili, że zależy im by dron był mały, nie rzucał się w oczy itd. Mam aktualnie na stanie Phantoma 3 Pro, byłby do tego idealny, ale... No właśnie. Czytałem na stronie www.enac.gov.it o lotach RPAS i nie wygląda to jakoś kolorowo. Procedury de facto podobne jak u nas ze zgłaszaniem lotów - tyle tylko, że optymizmu dodaje taki podpunkt "ENAC may provide simplified procedures for the RPAS with maximum take-off mass of less than or equal to 2 kg".

Ja jestem wyczulony na latania na terenach zabudowanych, bez odpowiednich pozwoleń i ubezpieczeń nigdy tego nie robię. Jednak może ma ktoś z Was doświadczenie w lataniu we Włoszech na takich obszarach, albo chociaż w ogóle z Włoch. Może ktoś miał sytuację w której musiał porozmawiać z policją, lub z kimś kto mówił, 'że tu nie wolno'. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
syyzyy
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 06 maja 2014, 08:31
Lokalizacja: Modena

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: syyzyy »

Cześć, ja mieszkam we Włoszech i tutaj tez użytkuje mój kopter.

Co do Twojej sytuacji, to zależy jak wygląda to miejsce w Rzymie, jeśli chodzi o sam Watykan to zapomnij raczej o otrzymaniu zezwolenia bo tam bardzo dbają o swoja prywatność. Jezeli jednak ten kościół o którym mówisz jest w Rzymie to na Phantoma nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem zezwolenia. Zorientuj się jednak jak wygląda czas takiej aplikacji, bo jeśli myślisz iż we Włoszech procedury są szybsze i łatwiejsze niż w PL to niemiło się zaskoczysz.

Podsumuje: widziałem ludzi latających we Florencji (pilot na wzgórzu Michelangelo wylatał na Phantomie 2 pakiety latając nad ruchliwa ulica), Pizie i innych atrakcja turystycznych i jedyne z czym się spotkał to tłum gapiów (Carabinieri przechodzili obok bez wiekszego zainteresowania). Rowniez w moim miescie widzialem goscia filmujacego czesc centrum hexa (a ta napewno miala wiecej niz 2 kilo) - fakt, robil filmik dla miasta tak wiec pewnie nie robiono mu problemow..

Pamietaj jednak ze zabudowa tutaj jest jaka jest, musisz znac miejsce gdzie masz latac i wiedziec czy masz do tego odpowiednia przestrzen.

Oczywiscie nie namawiam do filmowania bez zezwolenia.
Awatar użytkownika
suq-madiq
Posty: 182
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 16:16

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: suq-madiq »

Mieszkałem dwa lata w okolicach Cortiny, carabinieri są tam wyluzowani, potrafią przejść obojętnie obok bójki pod knajpą. Kiedyś trenowałem sobie strzelanie z kuszy na podwórku, zatrzymał się radiowóz - myślę sobie oho przypał. A oni tylko chcieli obejrzeć strzeladło i zapytać gdzie kupiłem.
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Andziak »

Witam planuje tripa do Wloch czy zeby latac nad woda, bo tylko tam zamierzam trzeba pozwolenie ? Jak sie ma sprawa latajacych skrzydel I racing quadow ?
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
zajcewpro
Posty: 6
Rejestracja: środa 24 wrz 2014, 17:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: zajcewpro »

Cześć, jeżeli sprawa jest nadal aktualna to myślę że mała rac'ówka 250 była by mniej zauważalna niż phantom.
Trzeba doczytać jak to wygląda z kwesti prawnej i będzie dobrze
Pozdrawiam
Zajcew
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Andziak »

nadal aktualna...
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Przemo_84
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 18 lut 2016, 23:18
Lokalizacja: Katowice

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Przemo_84 »

No właśnie ja też jestem ciekawy jak wygląda sprawa, latania we Włoszech?
Konkretnie w okolicy jeziora Garda, Arco, czy trzeba mieć pozwolenie? jeżeli tak to gdzie takie zdobyć? Phantom więc do 2kg.
Awatar użytkownika
suq-madiq
Posty: 182
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 16:16

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: suq-madiq »

http://www.quadricottero.com/2016/05/as ... i.html?m=1

Dopiero wymyślają przepisy, jak wróce z pracy to poczytam więcej ale wydaje mi się że przepisy są takie jak w PL, czyli do 25kg i poza strefami. Zobacze dokładnie wieczorem.
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Andziak »

bardzo Cie prosze bo rozwazam wyjazd w lipcu i chce troche ujesc glownie nad morzem porobic nie przekraczajac oczywiscie 150m pozdrawiam
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
suq-madiq
Posty: 182
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 16:16

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: suq-madiq »

Ja też się wybieram w wakacje polatać w alpach (rodzine tam mam)
Poczytam dzisiaj albo zadzwonie do mamy niech zapyta na carabinieri co i jak.

EDIT - scalenie

Popytałem i nie trzeba żadnych pozwoleń, wystarczy zachować zasady bezpieczeństwa
Sanvean
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 22 cze 2017, 09:19
Lokalizacja: Gda

Re: Drony we Włoszech - jakieś doświadczenia?

Post autor: Sanvean »

syyzyy pisze:Podsumuje: widziałem ludzi latających we Florencji (pilot na wzgórzu Michelangelo wylatał na Phantomie 2 pakiety latając nad ruchliwa ulica), Pizie i innych atrakcja turystycznych i jedyne z czym się spotkał to tłum gapiów (Carabinieri przechodzili obok bez wiekszego zainteresowania). Rowniez w moim miescie widzialem goscia filmujacego czesc centrum hexa (a ta napewno miala wiecej niz 2 kilo) - fakt, robil filmik dla miasta tak wiec pewnie nie robiono mu problemow..
Za parę miesięcy wybieram się do Bolonii. Piękne miasteczko i chętnie bym nagrał na pamiątkę parę filmików z powietrza.
Znalazłem taką stronkę https://www.dronezine.it/english/
no i wygląda na to, że w miastach i nad ludźmi latać nie wolno.

Pytanie więc jak to wygląda obecnie - skoro są tu osoby mieszkające we Włoszech lub mające rodziny, to może ktoś coś sensownego poradzi?

Najchętniej zdobyłbym jakieś oficjalne pozwolenie, ale nawet nie mam pojęcia do kogo się zwrócić.
A jeśli nie to czy ktoś się orientuje jak tam wyglądają reakcje Carabinieri?
ODPOWIEDZ