samochodowa chlodziarka

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

samochodowa chlodziarka

Post autor: Adasko »

MIalem kiedys chlodziarke 24 litry podlaczana do gniazda zapalniczki
ale bylo to takie dziadostwo ze wyrzucilem za diabla nie chciala utrzymac chlodu wewnatrz
mysle nad kupnem mniejszej 7,5 litra to moze mniejsza objetosc bedzie w stanie utrzymac w chlodzie

http://www.ebay.co.uk/itm/7-5L-Car-Free ... 2194999147

pytanie czy ktos mial do czynienia z taka mniejsza chlodziarka i co moze o niej powiedziec
jak sbie radzi w sloneczny dzien w samochodzie (Potrzebuje do przewozu lekarstw przez 20godzin )
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Kowal »

Jedynie chłodziarka sprężarkowa spełni Twoje oczekiwania, ale nie są to "tanie rzeczy" :-P Alledrogo ; Ceneo ; eBay UK
Wszelkie "wynalazki" z ogniwami Peltiera można sobie podarować do transportu tak wrażliwych rzeczy jak leki.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Adasko »

sprezarkowe to odstraszaja cena i wielkoscia
chodzilo mi o te mala z tymi ogniwami
mysle ze mniejsza objetosc latwiej bedzie miala schlodzic
ale juz tyle razy myslalem i kupowalem a rzeczy konczyly na smietniku
dlatego pytam
moze ktos ma podobna i wypowie sie na temat jej pracy
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: acc »

Przy małych przedmiotach ja używam chłodzonego schowka w którym działa klimatyzacja. Pewnie już o tym myślałeś, ale piszę na wszelki wypadek, bo mi się czasem zdarza nie wpaść na najprostsze rozwiązania :) Oczywiście zakładając że masz taki w aucie.
Pozdrawiam,
Adam
Zairon
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:47

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Zairon »

Hej. Z racji wykonywanego zawodu posiadam taką lodówkę.
Na początku miałem zwykłą na wkłady a teraz posiadam coś takiego http://allegro.pl/32l-lodowka-turystycz ... 25044.html może nie do końca identyczną bo kupowałem już chwilę temu ale na pewno Polskiej produkcji. Jutro mogę ci podać dokładną nazwę i model.

Generalnie polecam. Może na sztywno nie zamrozi ale temperaturę podtrzyma. Fajna jest możliwość podłączenia zarówno do gniazda zapalniczki jak i gniazdka 230V. Wychodzisz z auta, zabierasz ze sobą i podłączasz np. w biurze.
Funkcja grzania to dodatkowy atut. Ciepły obiadek w zimie? Nie ma problemu :-P

Jedyny problem jaki się pojawia to koledzy :-P każdy by coś chciał wsadzić ale nie ma dla wszystkich miejsca :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Adasko »

Acc
no to mnie zagiales
nie wiem czy mam chlodzony schowek podczas jazdy nie siegam tak daleko
jutro zona mi sprawdzi dzieki za pomysl to moze byc rozwiazanien


Zairon
wlasnie taka podobna wywalilem
mozliwosc chlodzenia byla znikoma , niby cos chlodzila
ale napoje wyciagniete z lodowki domowej po kilkunastu godzinach byly cieple w tej lodowce
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Kowal »

A może "podrasuj" tą lodówkę 24l :roll: Dołóż kilka ogniw, porządny radiator + wentylator, wentylator wewnątrz...
Ogniwa Peltiera nie chłodzą, tylko "przepompowują" ciepło z jednej strony płytki na drugą. Ich wydajność "chłodząca" zależy od "przyłożonego" do nich prądu, temperatury "otoczenia", oraz wydajności odbioru ciepła.



Pamiętaj jednak, że ogniwa Peltiera "chłodzą" maksymalnie 20°C poniżej temperatury otoczenia. Jeśli w samochodzie będzie +30°C, to teoretycznie w lodówce da się osiągnąć +10-15°C.
Poza tym ogniwa te są bardzo "prądożerne", i pozostawienie włączonej lodówki "na postoju", w szybkim tempie "wypompuje" akumulator :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Zairon
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:47

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Zairon »

No to nie pomogę. Moja jest trochę starsza no i fakt, że jeżdżę z klima​ ona schładza do dajmy na to, 20 a lodówka od tej wartości 20 w dół, stąd się robi 0 i mniej.
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: rafi.devtox »

Ja polecam lodowke z mojego mana... Po nastawienu na full opcje wewnatrz jest ok -1°C ... Gdyby udalo Ci sie kupic taka z demobilu ze starej ciezarowki mialbys sprawe zalatwiona... Jedyny minus to zasilanie na 24v i spory pobor pradu... Wiec jesli wykombinujesz przetwornice step up to niestety bedziesz musial miec samochod non stop odpalony bo wydrenuje Ci acu w kilka minut... Nawet w ciezarowce na 2 poteznych akumulatorach potrafi chodzic jedynie 12h bez odpalenia i podladowania baterii. Ale chlodzenie jest naprawde zacne....

Ale koszt takiej lodowki to ok 1600zl.

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Adasko »

klopot z glowy
dziekuje
za kolega Acc sprawdzilem dzis schowek ma funkcje lodowki :-)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Jagoda »

Kowal pisze: Pamiętaj jednak, że ogniwa Peltiera "chłodzą" maksymalnie 20°C poniżej temperatury otoczenia. Jeśli w samochodzie będzie +30°C, to teoretycznie w lodówce da się osiągnąć +10-15°C.
Nie polecam nikomu lodówek na ogniwach Peltiera.
Przerobiłem dwie.
Auta z klimą, lodówki wewnątrz kabiny (temp. ca 23) a w pojemniku chłodziarki fafnaście.Na drzewo!
I co by nie było, tuningu też próbowałem.

Tak jak Kowal pisał wcześniej - sprężarka!
Pozdrawiam. :), :)
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: acc »

Adasko pisze:sprawdzilem dzis schowek ma funkcje lodowki :-)
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, pamiętaj tylko że na postoju dosyć szybko się będzie grzał (tak samo jak wyłączysz klimę - momentalnie w aucie jest duszno i gorąco).
Pozdrawiam,
Adam
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: yoseph »

Lodówka lodówce nie równa. Mam taką na ogniwach peltiera używam w samochodzie i kiedy w samochodzie jest klima na około 22 stopni potrafi sama schłodzić ciepłe napoje do temperatury 8 stopni... Nie ma mowy o tym żeby się zagrzały. Kiedy samochód stoi zostawiony na słońcu, temperatura wewnątrz wzrasta do 12 stopni, jeśli wcześniej było schłodzone. Odnośnie prądożerności też jakoś źle nie jest, potrafi pracować w samochodzie 18godzin po czym samochód spokojnie odpala. Ja jestem wyraźnie zadowolony:)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: jelcyn »

Lodówka na Peltierze to jak lutownica na dwa paluszki. Kto miał ten wie.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: samochodowa chlodziarka

Post autor: Kowal »

Problemem nie jest ogniwo Peltiera, tylko typowa "oszczędność" na ich ilości i mocy w stosunku do pojemności cieplnej komory.
To tak, jak by na mocny procesor w komputerze założyć radiator od karty graficznej :-P Radiator jest, wiatraczek jest, a procesor się przegrzewa :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
ODPOWIEDZ