iNav w KFC32F3 i innych.

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

Z uwagi na to że coraz więcej osób wgrywa i testuje iNav do starych ale jak widać jarych KFC32 warto chyba w jednym miejscu wrzucać informację o radach co do konfiguracji i odpalania modelu na tym sofcie. Odpalanie go w skrzydlatych modelach to przyjemność a i w kopterkach śmiga ładnie.

Przy okazji wrzucę tutaj informację o nowej płytce dedykowanej pod ten soft. Z uwagi na to iż stare płytki się kończyły a po takim czasie żal robić jeszcze raz to samo to popełniłem nową, mniejszą, bardziej funkcjonalną, i tańszą płytkę ;-)

Z istotnych nowości to 10 wyjść PWM, czujnik MPU6000 (ten co to się wibracjom nie kłania ;-) ), 2x UART, mniejszy rozmiar, wbudowany BEC 5V odseparowany od tego co zasila serwa, tak aby nie trzeba było się zastanawiać dlaczego resetuje się OSD itp. jak serwa szarpną... Więcej tutuajtutaj

Dzisiaj testowałem sobie autolaunch z w Merkurym z opcją idle throttle na 1300 i po wykryciu wyrzutu 1700, idzie jak po sznurku.

A potem poszurałem sobie Merkurym trochę dalej. Uwielbiam ten model ;-) eLeReS na minimalnej mocy(nadajnik na trakerze z bacikiem Zorby), wideo 200mW 1.2Gh i efekt widać na ekranie poniżej... jak widać przy starcie nie stoję na szczycie góry.

Załączniki
szuramy.jpeg
szuramy.jpeg (64.4 KiB) Przejrzano 14650 razy
KFC32F3_inav_top.jpg
KFC32F3_inav_top.jpg (69.92 KiB) Przejrzano 14650 razy
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

Poniżej postaram się wpisywać uwagi na temat uruchamiania i konfiguracji iNav i w/w płytki pod iNav.
  1. Z zakładki Preset wybieramy model najbardziej zbliżony do naszego. Brakuje co prawda profili dla dużych skrzydeł tylu X-8 oraz szybowców, ale jak skończę (auto) pidować moje egzemplarze to wkleję tutaj moje configi.
  2. Wybieramy rodzaj odbiornika w zakładce konfiguracja. Dla wbudowanego eleresa będzie trzeba w konsoli wpisać:1

    Kod: Zaznacz cały

    feature -rx_ppm
    feature rx_eleres
    save
    Dla nowych wersji wystarczy z listy wybrać RX_SPI, a jako rodzaj protokołu wybrać eLeReS.

    Bindowanie bez zmian, czyli komenda eleres_bind z konsoli gdy aparatura jest w trybie bindowania.
  3. W zakładce receiver sprawdzamy czy mapowanie kanałów się zgadza, czyli czy pierwsze 4 kanały odpowiadają ruchom odpowiednich drążków. Jeżeli nie z listy wybieramy inne mapowanie, dajemy save i sprawdzamy ponownie.

    Tutaj sugestia. Zaznaczamy sobie opcję autoconnect obok przycisku connect przed połączeniem, gdyż po zapisie w przypadku niektórych płytek następuje zerwanie połączenia i trzeba za każdym razem ponownie się łączyć.
  4. Konfigurujemy sobie tryby lotów zależnie od przełączników. Moja sugestia jest taka aby do trybów lotu używać AUX z wyższego zakresu 5-8, pierwsze 4 zostawić wolne, a to dlatego iż do niektórych funkcji jak np. "custom_mixer" można przypisać tylko AUX1-4.

    Ja sugeruje następujące opcje jako obowiązkowe dla samolotów:

    Przełącznik nr1:
    ARM - zazbrajanie z przełącznika. Domyślnie kontroler nie reaguje na drążek gazu aby sobie nikt krzywdy nie zrobił, dopiero po aktywacji ARM silnik reaguje na drążek gazu.

    Przełącznik nr2:
    Pozycja MAX - ANGLE - Tryb poziomowania
    Pozycja MID - (żaden tryb) - Stabilizacja żyroskopowa - domyślnie kontroler zawsze stabilizuje używając żyroskopu, aby wyłączyć jakąkolwiek stabilizację, musimy wybrać tryb
    Pozycja MIN - PASSTHRU- bez stabilizacji

    Przełącznik nr3:
    Pozycja MAX - NAV RTL - return to launch - czyli powrót do bazy. W iNav oznacza to iż model wzniesie się na wysokość przelotową jaką ustawimy w konfiguracji, wróci do bazy i zacznie lądować. Wysokość powrotu możemy skonfigurować w zakładce Advanced Config.
    Pozycja MID - (żaden tryb) -
    Pozycja MIN - NAV POS HOLD - utrzymywanie wybranej pozycji. Dla tej samej pozycji przełącznika ja dodaje jeszcze NAV ALT HOLD aby model krążył i trzymał wysokość, po to aby np. bezpiecznie ubrać gogole itp.


    Przełącznik nr4 (tymczasowy na potrzeby trymowania modelu):
    Pozycja MAX - SERVO AUTO TRIM - to funkcja pozwalająca na automatyczne ustawienie pozycji centralnej serw w trakcie lotu. Z uwagi na to że kontroler posiada stabilizację żyroskopową to nawet model ze źle wytrymowanymi lotkami będzie leciał prosto po puszczeniu drążków. Aby wytrymować serwa to najlepiej podczas pierwszego oblotu podczas w miarę spokojniej, bezwietrznej pogody gdy model leci prosto kliknąć tą opcję i poczekać kilka sekund (bodaj 5). I teraz jeżeli wylądujemy z tym przełącznikiem w pozycji autotrim to po rozbrojeniu silników kontroler przepisze wartości środkowe serw do konfiguracji podczas rozbrajania silnika. Jeżeli wyłączymy ten tryb przed lądowaniem to procedura zostanie anulowana.
    Pozycja MID - (żaden tryb)
    Pozycja MIN - AUTO TUNE - Tryb automatycznego "pidowania" modelu, koniecznie wykonywany po autotrymowaniu serw. Podczas lotu najlepiej w trybie ANGLE załączamy sobie tryb AUTO TUNE i pozwalamy modelowi swobodnie lecieć, robimy kilka przelotów z wiatrem i pod wiatr i wyłączamy tryb AUTO TUNE. Po lądowaniu rozbrajamy silnik i aby przepisać efekt pidowania do pamięci kontrolera dajemy oba drążki do dołu i od siebie.
c.d.n.
Ostatnio zmieniony wtorek 20 cze 2017, 12:20 przez marbalon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

Rezerwacja - a tutaj dla kopterków.
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: wiesiek_kr »

Moje starty, nie zapomnijcie dodac gazu :
płytka KFC32F3, wtedy iNAV 1.6.1
Dziś po tastach na ver. 1.7.1 mogę powiedzieć że wszystko ok.
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: spyramax »

hey
wgrywam inav_1.7.1_KFC32 za pomoca STMicroelectronics flash loader do plytki KFC32FTB , program nie łączy się z płytką.
tak samo wgrywam 1.6 i wszystko śmiga , w czym problem??
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: MacPiston »

Zworka BOOT założona?
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: spyramax »

tylko aby wgrać, po wgraniu restart zasilania
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

Wymarz procka przed wgraniem i będzie ok. Albo wgraj zwykłym softem do iNav i zaznacz full erase.
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: spyramax »

zadziałało przez program inav
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: spyramax »

Czy to normalne że accelerarometer jest FAKE
CZY JEST USZKODZONY ?Obrazek

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

EEEe konfigurator nie zna tego czujnika i dlatego tak pokazuje, jako ostatni z listy a ten akurat w GUI jest FAKE.
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: Avatar »

Po wgraniu wersji 1.7.1, z wersji 1.6.1 pojawił się dziwny problem z cyklicznym zanikiem sygnału z aparatury. Średnio co 20 - 30 sekund, sygnał zanika całkowicie. Niezależnie czy ruszam serwami czy nie. Dla pewności sprawdziłem jeszcze raz z wersją 1.6.1 - tutaj problem nie występuje. W obu przypadkach - model i radio stoją nieruchomo, nie zmieniają miejsca.
Sprzęt to eleres w alu pudełku, kfc32ftb, wszystko sparowane prawidłowo, baterie nadajnik/model naładowane. Póki co wracam na 1.6.1.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: cebulator »

Czy wbudowany odbiornik eleresa będzie dział z Inav?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
wiesiek_kr
Posty: 505
Rejestracja: wtorek 27 kwie 2010, 13:40
Lokalizacja: Kraków

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: wiesiek_kr »

Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: iNav w KFC32F3 i innych.

Post autor: marbalon »

Avatar pisze:Póki co wracam na 1.6.1.
Jak możesz pobierz jeszcze raz z serwera 1.7.1 i wgraj jeszcze raz z kasowaniem ustawień i daj znać czy jest ok. Podmieniłem wersję na serwerze i powinno być już OK.

A z innej beczki to nowa płytka będzie w pełni wspierana przez nowsze wersje iNAV i firmware będzie dostępny z konfiguratora ;-)
ODPOWIEDZ