Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ryan
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 06 sty 2015, 12:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: Ryan »

Właśnie noszę się z zamiarem kupna tegoż "meterka" - mam pytanie go twórcy:
Czy urządzenie to mierzy częstotliwość lub czy mogło by mierzyć takowy parametr?
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Mierzy moc nadawanego sygnału. Do pomiaru częstotliwości są inne mierniki :)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: Rurek »

androot pisze:Moc nadajników silnie zależy od wybranej częstotliwości. Mój 600mW kupiony po jakiejś okazyjnej cenie ma te 600mW, ale tylko na wybranych kanałach.
To prawda dla naszych nadajniczków na 5.8.
Inaczej jest na 1.2 :-) Bo tam moc raczej (w 99%) zależy od napięcia zasilającego.
Vide nasze (moje) pomiary i tabelki z konkurencyjnego mierniczka irc ;-) ---> https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =604447367

A wracając do tematu wątku - mierniczek pierwsza klasa, chyba sobie sprawię.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Wiesz co, miałem nadajnik na 1,2GHz i w nim moc też mocno zależała od kanału. Przeszedłem na 5,8GHz i pozbyłem się go, dlatego nie powtórzę pomiarów. LRS 433, w przedziale 430-440MHz ładnie trzyma moc wyjściową.
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Kupiłem nowy mostek SWR. Będę robił testy. Stary jest do 2,4GHz, a nowy do 8GHz :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

Dotarly dzis do mnie puzzle (czytaj zestaw DIY)...
puzzle.jpg
puzzle.jpg (154.34 KiB) Przejrzano 4665 razy
...ktore po polutowaniu zamienily sie w pieknie dzialajacy mierniczek (przynajmniej z 5.8 ImmersionRC 600mW)
miernik.jpg
miernik.jpg (183.32 KiB) Przejrzano 4665 razy
W wolnej chwili wiecej testow i porownanie z wynikami z wczesniejszych testow miernikiem ImmersionRC.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

Nowy post zeby androot zauwazyl:

Warto by bylo w firmware poprawic jedna rzecz: przelaczanie skoku tlumienia powoduje jednoczesnie zmiane wartosci tlumienia (o 10 lub 1), przez co gdy chcemy np. ustawic 35 musimy najpierw ustawic 20, potem wcisnac przycisk i przytrzymac (zeby jednoczesnie zmienic skok, jak i przestawic na 30), a potem doklikac do 35. Troche to nieintuicyjne i upierdliwe, i trzeba pamietac zeby ustawiac sie na 10/1 mniej przez zmiana skoku, w przeciwnym razie czlowiek sie niepotrzebnie naklika.
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Jest to do zrobienia.
Wartości tłumienia inne niż 0, 10, 20, 30, 40 i 3, 5, 6dB rzadko się używa, więc tego klikania nie ma tak dużo. Miernik też pamięta ostatnie ustawienie w EEPROM.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

androot pisze:Wartości tłumienia inne niż 0, 10, 20, 30, 40 i 3, 5, 6dB rzadko się używa
Zgadza sie, ale jak juz jest funkcja zmiany kroku to niech dziala z sensem :)
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Tak jak napisałem do zrobienia :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

Kilka spostrzezen po tygodniu uzytkowania.

Spostrzezenie pierwsze i najwazniejsze - dziala, mierzy, w komplecie jest wszystko co potrzebne do podlaczenia sie do meskich/zenskich SMA/RP-SMA (przejsciowki tlumik) :)

Co do wygody uzytkowania mam kilka spostrzezen nad ktorymi moznaby popracowac:
- zbyt latwo go wylaczyc (nie trzeba trzymac przycisku 2sek, wystarczy jedno krotkie wcisniecie), przez co zdarzaly mi sie przypadkowe wylaczenia. Do tego informacja o wylaczaniu pojawia sie dopiero po puszczeniu przycisku, wiec poczatkowo czlowiek glupieje bo nie wie jak dlugo nalezy go trzymac. Widzialbym to tak, przyciskam i trzymam 2 sekundy, pojawia sie napis OFF, puszczam znika i miernik sie wylacza (jak ktos chce bardzo odczytac email - przytrzyma sobie dluzej przycisk)
- brak sygnalizacji ladowania przy wylaczonym wyswietlaczu (przydala by sie jakas dioda). Jesli bateria rozladuje sie do zera nie ma jak sprawdzic czy jest ladowanie czy nie (trzeba poczekac az bateria sie podladuje i bedzie mozna uruchomic wyswietlacz)
- brak mozliwosci pracy tylko z zasilania USB (ponownie, jesli bateria sie calkowicie rozladuje, trzeba czekac az podladuje sie na tyle zeby dal sie uruchomic)
- przydalaby sie mozliwosc wyboru ktora wartosc (srednia czy maksymalna) ma byc glowna (w wiekszym rozmiarze). Latwiej bedzie odczytywac pomiary nadajnikow cyfrowych.
- nr wersji firmware warto podawac przy wlaczaniu a nie przy wylaczaniu

Montaz wersji DIY
- pola montazowe dla gniazda RF sa niedopasowane do dolaczonej wtyczki (zbyt szerokie). Nie jest to jakis wielki problem, ale mysle ze oslabia calosc mechanicznie (a przy wtyczce majstruje sie czesto)
- mozna by wybrac gniazdo USB latwiejsze w montazu, bez hotaira i solderpasty ciezko lutowac
- cewka 4,7uH ma pady lutownicze od spodu - rowniez ciezko ja bedzie przylutowac komus bez hotaira
- warto zaktualizowac instrukcje bo conajmniej jeden element jest inny niz na liscie i zamiast 2 kondensatowow 220nF sa 3, co moze troche zmylic
- moze warto przejsc na uklady w rozmiarze 0805 - latwiej bedzie lutowac mniej wprawionym
- przydaloby sie w zestawie gniazdo do baterii zeby nie trzeba jej bylo lutowac i mozna bylo latwiej podmienic (np. na druga wczesniej naladowana, gdy jedna nam sie wyczerpie)
- w wyswietlaczu przydalyby sie dluzsze piny zeby byl blizej obudowy (jej matowosc sprawia ze staje sie mniej czytelny im dalej jest od powierzchni)
- srubki do skrecenia moglyby byc dluzsze, nie trzeba by poglabiac otworow.

Poza tym bardzo fajny miernik w fajnej cenie i bardzo szybka wysylka.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: pawelsky »

Zrobilem pomiary porownawcze miernika DIY oraz miernika ImmersionRC (IRC) i ponizej zamieszczam wyniki.

Pomiary byly robione na VTX ImmersionRC 600mW, zasilanie 12V, zakres temperatur 28-30 stopni Celsjusza.
Uzylem tlumika z zestawu DIY (gorna tabelka) oraz ImmersionRC (dolna tabelka).

Co ciekawe o ile przy tlumiku DIY roznice miedzy miernikiem DIY a IRC sa niewielkie (0-4%), o tyle pomiary z uzyciem tlumika z zestawu IRC roznica ta jest znacznie wieksza (9-14%). Czy ktos jest w stanie to wytlumaczyc?
rf_meter_comparison.png
rf_meter_comparison.png (47.96 KiB) Przejrzano 4453 razy
Roznica miedzy miernikami (kazdy ze swoim tlumikiem) to ok. 110-190mW, czyli ok. 16-26%.

Oba mierniki wysylam do Androota zeby je pomierzyl na fachowym sprzecie i ustalil ktory z nich jest blizej prawdy oraz jakie rzeczywiste wartosci maja dolaczone tlumiki.

P.S. Wyswietlacz OLED to bardzo fajna sprawa, duzo czytelniejszy przy gorszym oswietleniu. Automatyczne wylaczanie to niefajna sprawa, zwlaszcza jak sie robi dluzsze pomiary...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: misiekkk »

pawelsky pisze:Co ciekawe o ile przy tlumiku DIY roznice miedzy miernikiem DIY a IRC sa niewielkie (0-4%), o tyle pomiary z uzyciem tlumika z zestawu IRC roznica ta jest znacznie wieksza (9-14%). Czy ktos jest w stanie to wytlumaczyc?
Wyrobione/uszkodzone gniazda ?
Dłuższy pin w DIY dający lepszy styk ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: miś »

Może impedancja falowa tego z zestawu bardziej odbiega od 50 omów, i wychodzi wpływ niedopasowania falowego...
Pzdr. -----MIŚ-----
androot
Posty: 96
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Własny "Immersion Power Meter" - miernik mocy RC :)

Post autor: androot »

Pomiary zrobione.

Miernik Immersion to dobry sprzęt, ale z pewnymi ograniczeniami.

Już w trakcie okazało się, że posiada dobrze skalibrowane wszystkie częstotliwości pomiarowe, za wyjątkiem 5,8GHz. Przy tej częstotliwości pomiary miernikiem są obarczone sporym błędem sięgającym 3dB! Jednak przeczucie podpowiadało mi przetestować też sam miernik bez tłumika i okazało się, że mierzy o wiele lepiej, ale i tak jest słabiej niż na niższych zakresach częstotliwości.

Tłumik jest najsłabszym ogniwem tego zestawu. Mimo, że jest firmy Mini Circuits i wygląda na solidnie wykonany, to już przy częstotliwości 3GHz jego tłumienie maleje o 1,4dB. Przy częstotliwości 5,8GHz jest to już 2dB. Po zajrzeniu do noty katalogowej i wykresu tłumienia, moje pomiary potwierdziły się.

Zrobiłem porównawczy test tłumików które używam w moim mierniku i są lepsze - potwierdziły się wcześniejsze pomiary. Odchyłka przy 5,8GHz wynosi 0,3dB.

Sonda bolometryczna którą używałem jako punkt odniesienia przenosi od DC do 33GHz. Korzystałem z 2 generatorów bo jeden jest do 3,2GHz, a drugi jest od 5,4GHz.
IMG_20170620_115446.jpg
IMG_20170620_115446.jpg (236.68 KiB) Przejrzano 4250 razy
IMG_20170620_122254.jpg
IMG_20170620_122254.jpg (278.89 KiB) Przejrzano 4250 razy
Pomiary:
https://drive.google.com/file/d/0B9ivrw ... sp=sharing
ODPOWIEDZ