problem z drukiem

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

problem z drukiem

Post autor: arek2081 »

Hej, mam problem z wydrukiem, który polega na tym że drukowany element po pewnym czasie odkleja się od stołu. Jeśli drukuje mały element to jest ok , ale jeśli coś większego powiedzmy wymiar 60X60 mm to rogi zaczynają się odklejać, tak jak by się przytapiały. Drukuje z pla i petg. Temperatura głowicy od 200 do 230, stół 65-75. Nadal bez zmian. Jakość druku jest dla mnie ok tylko to odklejanie. Próbowałem już z różnymi taśmami i klejami i nic.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: problem z drukiem

Post autor: miś »

A tego kleju próbowałeś ?

Obrazek

To jeden z niewielu rodzai kleju który dobrze (a nawet bardzo dobrze) trzyma wydruki.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: problem z drukiem

Post autor: Kowal »

100% niezawodny jest Dimafix, i właściwe ustawienie odległości dyszy od powierzchni "stolika" :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: problem z drukiem

Post autor: mkrawcz1 »

Ja PLA drukuję na szkle + taśma kapton, odtłuszczone spirytusem, grzanie 50-60 + oczywiście chłodzenie wydruku.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: problem z drukiem

Post autor: Verid »

Odklejanie PLA występowało u mnie w 3 przypadkach:
1)brudna szyba
2)skopane ustawienie wysokości dyszy nad szybą
3)duże elementy przy niskiej temperaturze w pokoju.

Ad.1 tak jak pisze mkrawcz1 - dobre odtłuszczanie i małe elementy nawet bez kaptonu powinno trzymać.
Ad.2 jak dysza będzie za wysoko to żadna magia nie pomoże
Ad.3 czasem mimo skrupulatnie wyczyszczonej szyby i eksperymentów z różnymi temperaturami łoża, niektóre elementy i tak się podwijały na rogach. Wtedy najprostszą metodą był wspomniany przez Misia klej do papieru, z tą różnicą że ja używam BIC

Obrazek
Ten wredny...
martiner32
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 06 lip 2015, 15:02

Re: problem z drukiem

Post autor: martiner32 »

Miałem ten sam problem kiedyś.
Mi pomogło bardzo dokładne wypoziomowanie stołu oraz wymycie nitrem szkła przed wydrukiem. Po jakimś czasie już siły do tego nie miałem i kupiłem taśmę malarską która okazała się strzałem w 10, ale trzeba było bardzo powoli odrywać, aby nie uszkodzić taśmy. Teraz mam podkładkę i problemu niema.
Co do kleju umnie nic nie dał.
Natomiast do absu moim zdaniem jest sok z absu czyli abs rozpuszczony w acetonie.

Ps. Kiedyś jak drukowałem na czystym szkle to zmniejszenie temperatury stołu podczas wydruku powodowało odklejenie się wydruku z nieznanych mi powodów. Jak ustawiłem 60C było ok. ale jak miałem 70C a w trakcie zmieniłem bo uznałem, że niema co tak grzać na 60C druk się odklejał.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z drukiem

Post autor: cobra »

Kiedyś jak drukowałem na czystym szkle to zmniejszenie temperatury stołu podczas wydruku powodowało odklejenie się wydruku z nieznanych mi powodów.
No jak to z nieznanych powodów? Przeciez powód sam podaleś. Zmiana temperatury = naprężenia.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: problem z drukiem

Post autor: arek2081 »

Panowie dzięki za pomoc. Po wyregulowaniu odległości duszy od stołu i zastosowaniu kleju w sztyfcie problem już nie wystepuje. Jeszcze raz dzieki.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
ODPOWIEDZ