Problem z GPS m8n

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

witam. zakupilem od jednego z naszych forumowiczów naze z gps-em. problem w tym że gps nie działa :(
po właczeniu zasilania mignie tylko raz niebieska dioda i potem echo. podłaczylem gps pod ftdi i program Ucenter - ustawilem port i predkosc 9600 no i nic, system windows wykrywa tylko ftdi . jakies sugestie ?? ps. rx / tx obracałem to samo dzieki
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: pawelsky »

overs pisze:witam. zakupilem od jednego z naszych forumowiczów naze z gps-em.
Naze32 czy DJI Naza?
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: Bouli_wro »

Mi się kiedyś podobnie zwiesił ublox, odinstalowałem ftdi, potem samo do windy aż sterowniki się ponownie odnalazły, następnie do ftdi ublox i ucenter połączył się poprawnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

# pawelsky - dji naza
# Bouli_wro - w systemie widzi ci tylko ftdi czy ublox widac jako urzadzenie ??
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: pawelsky »

overs pisze:dji naza
Po pierwsze GPS Nazy gada z baudrate 115200 a nie 9600
Po drugie sprawdzanie go w uCenter niewiele Ci da bo uCenter nie rozumie protokolu binarnego nazy
Po trzecie - po czym wnosisz ze GPS nie dziala? Co 'mowi' Naza (jak mida LED)
Po czwarte - jak go podlaczasz (pokaz zdjecie)
Po piate - co to za GPS (pokaz zdjecie jego bebechow)
No i po ostatnie - wystawiasz ten GPS za okno (testowanie GPSa w ponieszczeniu nie ma wiekszego sensu bo nie widzi zbyt wielu satelitow).
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Problem z GPS m8n

Post autor: Bouli_wro »

W windows widział com, ale jak w ucenter wskazywałem ten com to albo zawieszało ucenter, albo mimo connected nic nie pokazywało, mowa oczywiście o ublox neo m8n.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

# pawelsky ,
1. pisalem ze próbowałem sie łaczyc na 9600 w ucenter a nie w nazie :)
2. ok
3. w trybie atti , miga 4 razy ( chyba 4 bo to szybko ) na pomaranczowo , przerwa i znowu tak samo pomaranczowe i tak bez przerwy
- w trybie failsafe - miga non stop pomaranczowe ( to akurat chyba dobrze )
- w trybie manual , przeprowadzi kontrole , i dioda gasnie , potrafie zazbroic silniki.
4. podlaczam tak jak tu
http://imgmgr.banggood.com/images/uploa ... 6690_3.jpg
5. zdjecie wrzuce pozniej bo pisze z pracy , ale pisalo ublox neo-m8n a potem naza 1.3 czy cos takiego
6. na dworze bylem , ogolnie to pol dnia na podwórku z laptopem

ps.
7. w zakładce tools -> imu calibration -> powinno cos pokazywac przy gps , tak mi sie wydaje.

dzieki panowie :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: pawelsky »

overs pisze:1. pisalem ze próbowałem sie łaczyc na 9600 w ucenter a nie w nazie :)
Wiec Ci tlumacze ze to zla predkosc bo ten modul komunikuje sie na 115200 (niezaleznie czy podlaczasz go do Nazy czy uCenter)
overs pisze:3. w trybie atti , miga 4 razy ( chyba 4 bo to szybko ) na pomaranczowo , przerwa i znowu tak samo pomaranczowe i tak bez przerwy
Jesli miga 4 razy to znaczy ze nawet sie jeszcze nie rozgrzal, musisz cierpliwie poczekac (a w miedzyczasie przeczytac instrukcje a szczegolnie: http://wiki.dji.com/en/index.php/Naza-M ... escription)
overs pisze: - w trybie manual , przeprowadzi kontrole , i dioda gasnie , potrafie zazbroic silniki.
Wiec o ile komunikacja z GPSem jest to wszystko w porzadku.
overs pisze: 4. podlaczam tak jak tu
Jezeli pytam o to jak podlaczasz to chcialbym zobaczyc jak to faktycznie robisz a nie jak to wyglada na jakims obrazku z internetu (bo byc moze tylko Ci sie wydaje ze tak podlaczasz).
overs pisze: 7. w zakładce tools -> imu calibration -> powinno cos pokazywac przy gps , tak mi sie wydaje.
Zle Ci sie wydaje, w zakladce IMU calibration nie ma zadnej informacji o GPS. Co najwyzej dane z kompasu ktory jest z nim w jednej puszcze (pokaz screenshota). Informacji o tym czy modul GPS jest przez Naze widziany szukaj w zakladce "Upgrade" (pokaz screenshota).
overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

1. w nazie nic nie zmianialem, poprostu próbowałem odpalić ten gps na ucenter z tą prędkością . przyjrzę się w nazie - ale tak jak mówiłem nic nie zmieniałem :)
2. czytalem instrukcje - tylko że ... 30min sie rozgrzewa i nic ? dalej to samo , idąc dalej tym tropem , instrukcja mówi o kalibracji imu, wykonana , efekt zerowy
4. raczej tam filozofii niema , wtyczki inaczej nie idzie wpiąć ale z guru sie nie dyskutuje, wieczorem wrzuce foto :D
7. j.w wrzuce wieczorem.

dzieki
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: pawelsky »

overs pisze:1. w nazie nic nie zmianialem, poprostu próbowałem odpalić ten gps na ucenter z tą prędkością . przyjrzę się w nazie - ale tak jak mówiłem nic nie zmieniałem :)
A ktos mowi ze zmieniales? Mowie Ci tylko ze nie masz sie po co laczyc z uCenter na 9600, bo nazowy modul GPS gada na 115200.
overs pisze:2. czytalem instrukcje - tylko że ... 30min sie rozgrzewa i nic ? dalej to samo , idąc dalej tym tropem , instrukcja mówi o kalibracji imu, wykonana , efekt zerowy
30min to za dlugo (powinno byc maks kilka minut). Moze to nie sa 4 pomaranczowe tylko np. 1 pomaranczowy i 3 czerwone? Tudziez pomaranczowy i czerwony naprzemiennie? Nagraj filmik, pokaz co widzisz, to nie bedzimy musieli z fusow wrozyc
overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

a wiec tak: zaktualizowalem asystenta nazy i przeprowadzilem jeszcze raz kalibracje imu i o dziwo działa, czyli teraz tak : sekwencja 4 mrugniec +- 2min , potem powoli 2 zolte mrugniecia , czyli sygnalizacja atti . nic dodatkowo nie mruga ( inne kolory ). drązki w pozycji srodkowej jedno mrugniecie pomaranczowej , czyli ok. podlaczam gps z kompasem i echo, na module na sekunde zaswieci sie niebieska dioda i potem gasnie i echo. moduł delikatnie się grzeje.

wiec jedna kwestia byla by ok. ale ten nieszczesny gps.

https://goo.gl/photos/JsnRQVReEa8nCJ3i8
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: pawelsky »

overs pisze:ten nieszczesny gps
Nie masz komunikacji z GPSem. Albo zepsuty, albo cos z kablami nie tak, albo zlacza nie stykaja. Musisz wszystko po kolei posprawdzac miernikiem.
overs
Posty: 47
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:36
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: overs »

no miernikiem posprawdzalem , niby zlacza i przewod ok. zostala mi jeszcze jedna opcja " OBETONGO " :)

dzieki za pomoc :D jak zwykle mozna liczyc na forum :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: Verid »

Ale OBETONGO stosowało się wobec IMU, nie GPS...
Ten wredny...
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Problem z GPS m8n

Post autor: Speedaco »

Podepnę się z moim problemem... Żaden ze sterowników znalezionych w necie dla mojego systemu (Winda 7) - nie wykrywa mojego USB-TTL a chciałem sobie zmienić parametry odświeżania GPS no i dupa! Możecie coś poradzić koledzy na tę przypadłość? Mam dwa takie urządzenia i nawet jak je zmieniam to żadne nie jest widziane w systemie. APm i Pix są widoczne, no ale to inne sterowniki.
ODPOWIEDZ