Cleanflight

Inne Flight Controlery (sterowniki) niz wyżej wymienione

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
uki1985
Posty: 38
Rejestracja: środa 08 lut 2017, 20:59
Lokalizacja: Kruszwica

Re: Cleanflight

Post autor: uki1985 »

Jeśli ktoś ma problemy z flashowaniem/połączeniem/ustawieniem portów polecam progam z tej strony. Wszystko śmiga po jednym kliknięciu. Gdybym trafił na to od razu to bym się dziś wyspał, więc mam nadzieję, że komuś oszczędzę nieprzespanej nocy :)
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Cleanflight

Post autor: hrumque@gmail.com »

Betaflight configurator 3.1.1 , firmware Betaflight 3.1.6 target airbotF4 / flip32 F4

Jak tam wygląda teraz sprawa telemetrii iBUS Flysky w Betaflight?
Niby w release notes jest już parę wersji do tyłu "dodano ibus telemetrię" ("Added IBUS Telemetry @mikeller" od 3.1.1), w wiki jest wpis o niej (ale bez konkretów jak włączyć)

W DOCs nie ma nic o ibusie, tak samo w konfiguratorze > Ports > Telemetry Output mam tylko
1. Disabled
2. Frsky
3. HOTT
4. Smartport (S.port FrSky)
5. LTM
6. MAVLink

Dokopałem sie, że da się włączyć z CLI (ale tylko dla płytek opartych o F4, a taką mam), wpisując do danego portu szeregowego (np port1 = serial 0) wpis serial 0 4096 115200 57600 0 115200 (gdzie 4096 to jest włączenie ibus telemetry), ale wtedy wyłącza mi to serial-RX na tym samym porcie. Dlaczego? Przeciez serial-rx używa tylko pinu odbiorczego RxD danego usartu, a telemetry - tylko pinu TxD, i w obie strony chodzi to z tą samą prędkością kbps, więc konfiguracja usartu jest zgodna w obu kierunkach, to po co używać dwóch portów?. No dobra, niech stracę - używam usart 6 (serial 5).

No i druga sprawa... że to nadal nie działa ;) Nie tylko że na odbiorniku flysky nie raportuje nic z telemetrii poza standardową (napięcie odbiornika i siła sygnału), to po prostu na wybranym porcie nie lecą żadne dane (patrząc oscyloskopem).
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Cleanflight

Post autor: kiepuri »

Hej,

Co mam pokopane gdy odpuszczam trochę gazu i quad opadając się częsie?
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Cleanflight

Post autor: rafi.devtox »

kiepuri pisze:Hej,

Co mam pokopane gdy odpuszczam trochę gazu i quad opadając się częsie?
Twoje haslo na dzis- P.I.D

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Cleanflight

Post autor: Adrián »

Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

Panowie potrzebuję pomocy na święta :) Zrobiłem swojego racera na ramce uav X na f310dof z najnowszym Cleanflight 2.0 i mam dwa problemy, z którymi od kilku dni walcze, przekopałem tony kilobajtów informacji i niestety nic nie mogę zaradzić. Lata cudownie ale przydałyby się odpowiedzi na dwa poniższe problemy :)

Otóż mam brak możliwości zmiany skali dla czujnika prądu i napięcia dla Cleanflight 2.0. Wgrałem ten soft wczoraj i nie mogę skalibrować tych czujek. Pomiar działa, wartości są przekazywane z płytki dystrybucji PDB-XPW do FC zarówna napięcie jak i amperarz. W zakładce "power and battery" mam zaznaczone dla obu czujników, czyli voltage oraz current meter source, opcję "onboard adc" gdzie current polutowane z płytki dystrybucji do padu FC F3 10DOF a napięcie do dedykowane gniazda. Wskazania są, ale brak możliwości korekty... I jak tu poradzić? Akurat napięcie działa poprawnie, ale prąd już jest dwukrotnie zaniżony.

A druga sprawa to problem z RSSI
Odbiornik Frsky XM+ Micro D16 SBUS. Podpięty pod uart3, wszystkie kanały działają. Ten malutki wynalazek ma na 16 kanale rssi. Taranis zbindowany w tryb D16, zakres kanałow również ustawiony na 1-16. W Cleanflight configurator (włączyłem set_aux_channels = 12) w zakładce receiver ładnie widać jak na aux12 pływa sobie RSSI, kanał ustawiony na 16, wszystko zapisane, a przechodząc do zakładki "setup" rssi wisi na 0% i przez to nie przesyła danych do micro minim osd :) Próbowałem już opcji invert rssi ale nie zmienia głownej wartości rssi. I jak tu temu zaradzić? :)
Marek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

wrzech pisze:A druga sprawa to problem z RSSI
Odbiornik Frsky XM+ Micro D16 SBUS. Podpięty pod uart3, wszystkie kanały działają. Ten malutki wynalazek ma na 16 kanale rssi. Taranis zbindowany w tryb D16, zakres kanałow również ustawiony na 1-16. W Cleanflight configurator (włączyłem set_aux_channels = 12) w zakładce receiver ładnie widać jak na aux12 pływa sobie RSSI, kanał ustawiony na 16, wszystko zapisane, a przechodząc do zakładki "setup" rssi wisi na 0% i przez to nie przesyła danych do micro minim osd :) Próbowałem już opcji invert rssi ale nie zmienia głownej wartości rssi. I jak tu temu zaradzić? :)
Pokaz screenshot z zakladki receiver.
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

Się robi. Chyba poprawnie w końcu udało się wkleic fotkę na forum :)

Obrazek
Marek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

wrzech pisze:Chyba poprawnie w końcu udało się wkleic fotkę na forum :)
Daj no cos bardziej czytelnego (najlepiej skorzystaj z hostingu na forum zamiast z jakichs fotosikow)
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

Już dodane
Załączniki
receiv.png
receiv.png (482.29 KiB) Przejrzano 5993 razy
Marek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

wrzech pisze:Już dodane
O ile nie masz wlaczone RSSI ADC to wyglada OK. Jak znajde chwile to wrzuce sobie nowszego konfiguratora/firmware i sprawdze, moze cos ostatnio popsuli.

EDIT: Po aktualizacji do 2.0.x nie dziala, na wersji 1.14.2 dziala, zapewne jest jakis bug w firmware CLFL (https://github.com/cleanflight/cleanflight/issues/2724)
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Cleanflight

Post autor: wrzech »

I wszystko jasne. Chyba trzeba wrócić do wcześniejszego softu.


EDIT

Ze swoim podpunktem 1 poradziłem sobie. Jeśli ktoś ma wyblakłe pola do kalibracji napięcia oraz natężenia prądu to poradzić można sobie w CLI wpisując set ibata_scale = xxx gdzie xxx to wartość.
Rssi nie działa, ale nikomu nie działa więc pewnie poprawią na dniach.
Marek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Cleanflight

Post autor: pawelsky »

wrzech pisze:I wszystko jasne.
Problem namierzony
https://github.com/cleanflight/cleanfli ... -295918936

EDIT - scalenie
I naprawiony w firmware w 2.0.2
https://github.com/cleanflight/cleanfli ... LFL_v2.0.2
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Cleanflight

Post autor: Docent »

Działa wam telemetria na Cleanflight 2.0.2 (Naze32 ver.6), odbiornik x4rsb połączony sbus i telemetria s.port. Mogę na aparaturze obserwować tylko to co wysyła sam odbiornik (RSSI, RxBat, A2) inne rzeczy nie są wykrywane. Tu opisy ludzi z podobnym problemem

https://github.com/cleanflight/cleanflight/issues/2726

Aktualizacja 8.05.2017
Telemetria i wszystkie kanały działają na FC SP Racing EVO3 (Cleanflight 2.0.2). Muszę jeszcze dokładnie sprawdzić na Naze32 ver.6. Podejrzewam, że na nowym sofcie Cleanflight 2.0.2 i starszych kontrolerach takich jak Naze32 i CC3D problem będzie nadal występował. Oznacza to jedno, że chyba trzeba wymienić FC na coś nowszego.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
hrumque@gmail.com
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: Cleanflight

Post autor: hrumque@gmail.com »

Cleanflight 2.0.2 (na SPracing F3evo z GPS) (najnowszy)
Cleanflight Configurator 2.0.3 z google-chrome-store (najnowszy)

Zakładka GPS w konfiguratorze, po prawej ma okienko Current GPS location.
- gdy nie ma gps-fixa - to miga tam "znaczek oczekiwania-postępu" (logiczne)
- gdy jest już gps-fix, to powinna tam się pojawić mapka z google-maps z zaznaczoną aktualną pozycją. Tak było we wcześniejszych _flightach i to działało. Niestety nie działa teraz - jak na obrazku w załączeniu - puste białe miejsce w tym oknie się robi.
Sprawdziłem, nie jestem akurat na biegunie północnym pod śniegiem ;)

Co może być źle? (zapewne w samym cleanfligh-configuratorze.
Załączniki
widok okienka bez mapki
widok okienka bez mapki
gps-fix.png (128.63 KiB) Przejrzano 5377 razy
ODPOWIEDZ