syma x5

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: syma x5

Post autor: kuczy »

kadafiks pisze:Rozumiem, że spinając ze sobą 5 pakietów Imax odczyta to jako 1 baterię z 5 celami. Jaką w takim razie mam pewność, że jednego nie przeładuje, a innego naładuje do połowy?
Troszkę inaczej rozumujesz niż twórcy tego patentu.
Połączenie jest równoległe, czyli zawsze 1S niezależnie od ilości podłączonych pakietów - jedynie pojemność wyjściowa będzie sumą poszczególnych pojemności.

Ładowarka naładuje do 4,2V i każda cela tyle będzie miała. Ale nie ma nic za darmo - podłączając do przejściówki np naładowaną na full baterię razem z rozładowaną - jeszcze przed podłączeniem do ładowarki będzie płynął prąd pomiędzy tymi bateriami - który nie jest niczym kontrolowany - czy to niebezpieczne - być może nie, ale warto o tym pamiętać i podłączać pakiety rozładowane mniej więcej w tym samym stopniu (czyli np po wylataniu trzech podłączasz te trzy i czekasz aż się naładują).

Jak ładujesz np trzy tak podłączone pakiety 750mAh ładowarką modelarską ustawiasz prąd ładowania 3x750mA = 2,25 A (w praktyce pewnie możesz ustawić 2,2A)

uff - chyba wszystko.
kadafiks
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 13:19
Lokalizacja: Łódzkie

Re: syma x5

Post autor: kadafiks »

Teraz już rozumiem, dzięki za fachową pomoc:) Streszczając i upraszczając do bólu, będzie działać, ale pakiety powinny być takie same i równomiernie rozładowane. Na razie mam jeden oryginalny i dwa Turnigy niebawem dotrą, więc i tak będę musiał ten jeden ładować osobno. W planach mam kolejne dwa Turnigy, ale to w Styczniu:)
Chyba za wyjątkiem zapasu silniczków które już zamówiłem z Chin nie będę zbytnio inwestował w Symę, bo już mam apetyt na coś większego, szybszego, stabilniejszego. Jest sens inwestować w X8/Tarantule i inne trochę lepsze zabawki czy od razu odkładać na "250tkę"? Nieco już przeczytałem na tym forum i wiem, że będzie to ciężki orzech do zgryzienia. W ASG nie ma tyle precyzyjnego lutowania, programowania. Liznąłem w jakiś sposób temat modelarstwa, ale dron wydaje mi się być teraz najbardziej złożoną konstrukcją ze wszystkich możliwych...
cyclib
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 21:41

Re: syma x5

Post autor: cyclib »

Witajcie, posiadam Syme x5hw, kupiłem do niej kamerę na kartę SD pasującą do modelu HC itd. Niestety po podłączeniu i wysłaniu w teorii z pilota sygnału do nagrania nie działa. Sama dioda na kamerze świeci na zielono. Czy jest szansa na uruchomienie kamery nagrywającej na SD poprzez drona i aparature od HW (FPV?)
vwrafi
Posty: 35
Rejestracja: środa 01 mar 2017, 08:17

Re: syma x5

Post autor: vwrafi »

Hej wam. Kupiłem sobie dwa zestawy FPV do Symy X5C ( jeden dla mnie drugi na sprzedaż w Allegro ). Zestaw działa tak, że w kamerce jest akumulator i posiada ona kabel podłączany do złącza w Symie w celu uruchomienia nagrywania. Wszystko działa jak należy, bo kupowałem specjalnie zestaw pod Symę, ale chciałbym odchudzić trochę ten system FPV. Mianowicie chciałbym wyrzucić akumulator z kamerki i korzystać z aku z Symy ( mam 750mAh Turnigy ). Z tego co wyczytałem, to prąd dawany na zwykłą kamerkę Syma, czyli na tą którą dostajemy w zestawie, to 5V. Natomiast kamerka z zestawu FPV działa na prąd 3,7V ( bo ma akumulator 3,7V ). Czy wystarczy teraz, że kupię taki regulator napięcia jak z linku poniżej i wszystko zadziała? Czy ktoś wie, czy ten regulator ma też jakieś filtry wbudowane, bo czytałem w paru wątkach że czasami silniki dronów powodują jakieś zakłócenia czy interferencje i trzeba właśnie takie filtry stosować.

Link do step down voltage ( prąd wejściowy od 4,75-23V a wyjściowy regulowany od 1 do 17V )

https://pl.aliexpress.com/store/product ... 96219.html
Awatar użytkownika
Dezet
Posty: 481
Rejestracja: sobota 03 sty 2015, 15:31
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: syma x5

Post autor: Dezet »

Odpowiem pytaniem- jakie napięcie ma Twój akumulator Turnigy 750mAh? Czy to jest 5V, czy 3,7V?
W Symie x5c kamerka zasilana była tym samym napięciem co silniki i nie było zakłóceń w nagrywanym obrazie.
Myślę, że tym nie ma się co przejmować, bo to fpv przy zasięgu Symy, to przerost formy.
Yuneec Typhoon H, Walkera QR X350 PRO, Xiaomi Yi, gimbal G-3D storm32, TS832, FPV718.
vwrafi
Posty: 35
Rejestracja: środa 01 mar 2017, 08:17

Re: syma x5

Post autor: vwrafi »

W sumie to racja. Niby czemu z baterii prąd miałby być podwyższany do 5V.

Jeszcze kwestia tych filtrów. Być może do zwykłej kamerki nie muszą być stosowane filtry, ale do tej, która transmituje na żywo obraz poprzez 5,8GHz być może już musi być coś takiego. Teraz potrzebowałbym po prostu filtra bez obniżenia napięcia.

Czy wie ktoś, gdzie mogę kupić jakiś tani filtr LC do drona? Nie wiem nawet jak to wpisać w wyszukiwarkę, bo wyskakują mi same jakieś duże urządzenia a mi chodzi o jakieś małe z wagą do 1 grama.

Albo może wystarczy zwykły kondensator? Tylko jaki?
ciachu999
Posty: 1
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:25

Re: syma x5

Post autor: ciachu999 »

Witam
Jestem nowy na portalu i w świecie dronów, czy mógłbym prosić o pomoc.
Zakupiłem drona Syma X5hw (głównie dla możliwości podglądu FPV).
Mam problem z zainstalowaniem kamery po włączeniu drona i kontrolera, wyszukuję sygnał wi-fi, łączę się, odpalam aplikację SYMA FPV i brak podglądu a na aplikacji wywala informację że kamera jest nie podłączona.
Zgodnie z instrukcją wskaźnik kamery powinien świecić na zielono a po 20 sekundach przejść na pulsujące czerwone i oczekiwać podłączenia odbiornika.

Zauważyłem że u mnie na dronie zielone świeci a po 3-4 sekundach zaczyna migać czerwone przy dalej świecącej diodzie zielonej, nie ma żadnej rużnicy czy podłączyłem wi-fi czy nie zawsze tak sie świecą

CZY KAMERA MOŻE BYC USZKODZONA POKAZUJĄC TAKIE KONTROLKI??
Kamerę łączyłem z 4 różnymi telefonami 3 różnych producentów (to chyba nie wina telefonu).

PROSZE O JAKĄŚ RADĘ LUB POMOC??
Uniek
Posty: 1
Rejestracja: sobota 08 kwie 2017, 08:35

Re: syma x5

Post autor: Uniek »

ciachu999 pisze:Witam
Jestem nowy na portalu i w świecie dronów, czy mógłbym prosić o pomoc.
Zakupiłem drona Syma X5hw (głównie dla możliwości podglądu FPV).
Mam problem z zainstalowaniem kamery po włączeniu drona i kontrolera, wyszukuję sygnał wi-fi, łączę się, odpalam aplikację SYMA FPV i brak podglądu a na aplikacji wywala informację że kamera jest nie podłączona.
Zgodnie z instrukcją wskaźnik kamery powinien świecić na zielono a po 20 sekundach przejść na pulsujące czerwone i oczekiwać podłączenia odbiornika.

Zauważyłem że u mnie na dronie zielone świeci a po 3-4 sekundach zaczyna migać czerwone przy dalej świecącej diodzie zielonej, nie ma żadnej rużnicy czy podłączyłem wi-fi czy nie zawsze tak sie świecą

CZY KAMERA MOŻE BYC USZKODZONA POKAZUJĄC TAKIE KONTROLKI??
Kamerę łączyłem z 4 różnymi telefonami 3 różnych producentów (to chyba nie wina telefonu).

PROSZE O JAKĄŚ RADĘ LUB POMOC??

Mam identyczny problem z tym samym modelem drona.

Ktos wie czemu ta kamerka nie chce dzialac ? A moze juz kolega rozwiazal sam ten problem ?

Ja wlasnie napisalem do chinczyka od ktorego kupilem tego drona i czekam na odpowiedz.
wlotop3237
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 maja 2017, 06:43

Re: syma x5

Post autor: wlotop3237 »

Witam.
Jestem od czterech dni jestem posiadaczem symy x5c-1. Na razie się uczę opanować to ustrojstwo. Strasznie wrażliwa na nawet lekkie powiewy wiatru. Albo to brak opanowanie drona. Nagrałem taki filmik i mam pytania. Każda korekta lotu drona wpływa na kamerkę. Czy ktoś coś wymyślił ( jakiś miniaturowy przegub działający na zasadzie grawitacji ) aby poziomować kamerkę przynajmniej w jednej płaszczyźnie ( przód - tył ) .
Ma akumulatorku 850mAh z włączoną kamerką czas działania około 7 minut 20 sek. Nie mam żadnych usprawnień. Wszystko w fabrycznym stanie.
Myślę, że kamerka mi się udała bo całkiem ostre ujęcia robi. Oczywiście jak na swoją cenę. Muszę coś wykombinować z tym przegubem.
https://www.youtube.com/watch?v=oPkV1MmTqrA
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 20 cze 2016, 13:51
Lokalizacja: Tròjmiasto

Re: syma x5

Post autor: Jimmy »

Chyba szkoda kasy na rozbudowę tego modelu. Jak zauważyłeś Syma jest wrażliwa na każdy podmuch wiatru, a przy większym wietrze podmuch pociągnie kopter i nie uda Ci się wrócić - za słabe silniki.
wlotop3237
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 maja 2017, 06:43

Re: syma x5

Post autor: wlotop3237 »

Nie liczę na dalekie loty. Modyfikacja podwieszenie kamerki musi być tania, nie droższa niż 10zł. Chcę to wykonać sam. Pierw muszę wymienić kabelek łączący bo jest za sztywny a kolejny krok jakiś zawias ( przód-tył). Jeszcze chcę wymienić antenkę w nadajniczku. Całość kupiłem za 150 z pięcioma akumulatorkami.
Faktycznie cały czas używam opcji sterowania ( szybka ). Na wolnej nie ma szans gdzieś polecieć, brak zakresu sterowania.
W domu przez ciekawość podwiesiłem akumulator z e-papierosa LH18650 3.7V 2500 mAh. Dronik z trudem ale się podniósł. Ale to tylko przez ciekawość.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 20 cze 2016, 13:51
Lokalizacja: Tròjmiasto

Re: syma x5

Post autor: Jimmy »

Używalem do Symy X5 akumulator 1000mAh z BG to chyba max co wchodzi... Trzeba lekko podpilowac komorę.
https://m.banggood.com/Bossy-Syma-X5SW- ... mds=search
pablo12589
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek 16 maja 2016, 16:32

Re: syma x5

Post autor: pablo12589 »

Względem kamery to raczej nic nie zdziałasz, żeby video było stabilniejsze to jedynie lot przy w miarę bezwietrznej pogodzie. Akumulator można owszem wsadzić większy, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że zwykle wiąże się to z tym, że jest też cięższy i niekoniecznie Syma na baterii 1000mAh polata tyle co dwie 500mAh. Polecam także na początek nie latać nad parkingami/ludźmi itd. Najlepiej poćwiczyć na jakimś polu, czy podobnym miejscu.
wlotop3237
Posty: 47
Rejestracja: piątek 05 maja 2017, 06:43

Re: syma x5

Post autor: wlotop3237 »

Mam pięć akumulatorków 4 szt. 850 mAh i jeden 500. Takie kupiłem razem z symą (używka ). Latam na działce i to nie wysoko. Na razie trening i poznanie. Jak są ludzie to nie ma mnie. Parkingi omijam szerokim łukiem. Mam problemy z utrzymaniem wysokości. Jak jest nisko to wiatr dociska a potem wręcz podnosi i to mocno. Nie raz wyłączam silniki aby go obniżyć. Fajnie spada i po chwilce gaz na wyhamowanie spadania.
To mój dzisiejszy trening ( czwarta zabawa dronem )

pablo12589
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek 16 maja 2016, 16:32

Re: syma x5

Post autor: pablo12589 »

X5 jest leciutka, stąd właśnie porywa ją wiatr :D. Z tym wyhamowywaniem w ten sposób bym uważał, spróbuj zrobić tego automatycznego flipa na pełnym aku i tak mniej więcej przed końcem i zobaczysz jaka jest różnica. Przy prawie rozładowanym akumulatorku takim upuszczaniem i wyhamowywaniem jeśli źle ocenisz sytuację możesz rozwalić Symę, aczkolwiek nie powiem, fajna zabawa :D.
ODPOWIEDZ