Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Witam,
Zastanawiam się nad zamówieniem nowego modelu z produkcji X-UAV. Dla zainteresowanych to jest producent nieśmiertelnego Talona ( który właśnie doczekał się swojego następcy, można znaleźć Talon MAX na ich stronie).
Mam nadzieję, że zdjęcie załaduje się poprawnie:
http://www.x-uav.cn/en/upLoad/product/m ... 012199.jpg

Troszkę z chinolami popisałem i zapewniają że spokojnie uniesie na pokładzie NEX-5N. Niby tylna komora przystosowana jest do aparatu i zdjęć nadirowych. Jakoś jednak nie mogę się przekonać.

To co planuję mieć na pokładzie :
- 2 x Silnik Emax GT2820/06 KV985 - 540W,
- 2 x ESC 40 - 50A,
- 5 x serwo 9g (takie polecili),
- 2 x śmigła 11/6 składane jeśli się uda,
- 1 x 10000 mAh ( około 1 kg ),
- 1 x Autopilot PitLaba,
- 1 x FPV (jakiś maluch)
- 1 x 5.8 Tx (możliwe że 600mW),
- 1 x SONY NEX-5N ( z baterią i obiektywem 420 g ),
- 1 x link na początku z Turnigy 9XR PRO a potem nasz eleres,
- 1 x jakieś serwo z klapką zasuwaną w celu ochrony obiektywu podczas lądowania.

Cel platformy:
Latanie i pstrykanie fotek nadirowych (prawie) w celu opracowania geodezyjnego. Całość ma latać w odległości około 2 km od bazy jakieś 40 minut.

Mamy tylu znakomitych modelarzy że postanowiłem skorzystać z Waszej rady. Czy to wypali ?

Na ich stronie mają nowy materiał, którym chwalą się na filmikach. Jest niezniszczalny, model większy od tego z pianki (2,5m) kosztuje ponad 4000$. Ale jest niesamowity. Warto zerknąć.

A więc poproszę o opinię.
- Bo możliwe, że to zupełnie nie poleci.
- Możliwe że te skrzydełka nie utrzymają silników o wadze 140g.
- Możliwe że nie wyważy się modelu z aparatem na rufie.
- I możliwe że jest inna lepsza platforma np X8 (sprawdzona na naszym forum i do tego tańsza).

Troszkę już polatałem i mam nadzieję że opanuję ten model. Zwłaszcza że w planach jest autopilot a z niczym mi się nie śpieszy.

Dzięki za opinie, mam nadzieję że temat wygląda ciekawie.
Łukasz
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: lotpawel »

Luk pisze:Całość ma latać w odległości około 2 km od bazy jakieś 40 minut.
Czy aby taka platforma to nie trochę przerost formy nad treścią?
Chyba że "a czemu nie" to będę bacznie się przyglądał relacji z budowy;)
fakt aparat może być małym wyzwaniem w kwestii rozmiarów, ale nie wagi, 400g to nie aż tak dużo, tym bardziej że nie celujesz w "ekstremalnie" długie (względem odległości jak i czasu) loty.
Dwa silniki to zawsze dwa razy więcej majstrowania, rzeczy do zepsucia się i generowania wibracji ;)

ps. aparat na rufie? a chcesz foty robić "w przód" czy "w dół" ?
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Zdjęcia mają być pionowo w dół. Kusił mnie wcześniej SkyHunter , ale kolega z Forum pomierzył kadłub i sprzęt się nie zmieści.

Mało która robota wymaga latania dalej niż 1,5 km od startu. Licząc 2 km biorę pod uwagę bezpieczne zakręty i prawidłowe wejście na ścieżkę nalotu. Dwa silniki to kwestia właśnie mniejszych drgań (a przynajmniej tak mi się wydaje). Dwa silniki będą zawsze pracowały spokojniej niż jeden przeciągnięty na maksa.
Pytankiem o przerost modelu jest eleres, ale wiadomo że po pracy i tak każdego skusi dalsze latanie i podziwianie świata.

Plany są na kupno sprzętu w styczniu. Nie upieram się jednak na żadne rozwiązanie i chętnie przeczytam Wasze opinie. Martwi mnie tylko to, że nikt chyba tego modelu jeszcze nie sprawdził.
Łukasz
Awatar użytkownika
Residul
Posty: 8
Rejestracja: sobota 02 lip 2016, 23:29
Lokalizacja: Warszawa (Ursynów)

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Residul »

Dla wszystkich zainteresowanych tym modelem, polecam czytać wątek na RC Groups ( https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... V-Airplane ).
Tomek alias Residul
Bixler 1.1 (FPV upgrading), 9XRPro, FrSky DF
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Doczekałem się przesyłki. Troszkę to trwało ale jest na miejscu.
Mam nadzieję że zdjęcia działają. Wygląd paczki to zwykły skandal. Podniosłem karton i wysypały się części.
Obrazek
przeliczyłem zabawki i mam wrażenie że wszystko jest w odpowiedniej ilości. Poniżej jeszcze jedna fotka paczki.
Obrazek
Całość przesłana wygląda następująco:
Obrazek
Jeśli zadziałają zdjęcia to jutro wkleję zdjęcia rozpakowanego kompletu wraz z silnikami i regulatorami.
Łukasz
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Adrián »

Działają :-)
Nie taki skandal, widzę, że są całe, co się nie często zdarza przy takim pakowaniu. Więc masz poniekąd szczęście ;-)

Ale dla sklepu/sprzedawcy Duży minus się należy..
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Jeśli fotki działają to idziemy za ciosem:
Obrazek
2 ESC 50A
Obrazek
2 silniki SunnySky 1100Kv mają dać w sumie ciąg około 4kg przy śmigłach 10x6.
Łukasz
Marcin_ka
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 08 kwie 2012, 13:18
Lokalizacja: Kalety

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Marcin_ka »

Witam.

Jakie postepy w pracy cos sie zmienilo?

Jestem ciekawy tego transportera.

Pozdro
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Zamówiłem mnóstwo części w Wadowicach i czekam na przesyłkę. Mam nadzieję że przed weekendem dotrze. Poskładałem wstępnie model bez kleju. Jak na razie to robi wrażenie.
Jak przyjdą części to wrzucę nowe fotki kompletu już częściowo uzbrojonego.
Pozdrawiam
Łukasz
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Klejenie w trakcie meczyku.
Sprzęt dostał wklejone okładki na skrzydła i plastiki do montażu silników. Standardowe sposoby dociskania klejonych powierzchni jak na zdjęciu :mrgreen: 0,5kg w marmoladzie i jest dokładnie i równo.
Obrazek

Pytanie do kolegów. Możliwe że proste jak drut , ale zgłupiałem :
Czy kierunek wklejenia serwa ma znaczenie ? Wiem że oba jednakowo , ale czy wklejenie ich w sposób na pierwszym i drugim zdjęciu ma znaczenie ?
Pytanie z prostego powodu, otóż jak wkleję kierunek zgodny z pierwszym zdjęciem, to może zabraknąć długości na popychaczu. Chinole troszkę zaoszczędzili i chyba będę musiał dorobić jakiegoś zamiennika :-D różnica wkręcania to około 6 gwintów a to już może mieć wpływ na dalszą eksploatację. Dokupiłem snap kulkowy - metalowy z Wadowic, jak zamienię ten standardowy plastikowy to zabraknie około 3mm do wkręcenia popychacza.
Obrazek

i drugi sposób:
Obrazek

Serwa mają po 2,5kg momentu więc mam nadzieję że wystarczy do bezpiecznego sterowania modelem.
Łukasz
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: lotpawel »

Micro serva dla takiego transportera? Troche bym sie obawial takiego rozwiazania
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Też się zastanawiałem, trochę mnie przekonała korespondencja z Chinolem który proponował w zestawie właśnie podobne serwa ale z mniejszym momentem obrotowym. Przejrzałem wątek na RCgroups.com i też mieli 9 gramowe. Wydaje mi się, że kluczem jest ponad 2kg obrotu, choć prawda że troszkę obawiam się o zębatki. Metalowe byłyby lepsze.
Ale pytanko o kierunek wklejenia nadal aktualne.
A więc ?
Łukasz
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: zybyzy »

Luk pisze:Ale pytanko o kierunek wklejenia nadal aktualne.
obojętnie, i tak masz podłączone pod dwa różne kanały. Więc potem tylko kwestia ustawienia reversów. Inaczej by było gdybyś miał lotki na jednym kanale (wtedy albo ustawienie jednego serwa albo odwrócenie sygnału "servo reverse")
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: lotpawel »

ja kiedyś w skrzydle miałem serwa micro, niby w połowie metalowe tryby, ale nie wytrzymały startu przy lekkim wietrze.
od tamtej pory zawsze montuje większe serwa, osobiscie polecam corona cs238mg.
Serwa wklej jak Ci wygodnej, i tak kierunku konfigurujesz czy to w FC czy w mix'e w apce;)
Luk
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 22 mar 2012, 11:29
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Nowy Chiński transportowiec, pytanko czy warto ?

Post autor: Luk »

Lotki będą na jednym kanale podłączone przez przewód V albo Y, podobnie jak ogon V.

Właśnie obawiam się o tryby. Metalowe były by o niebo lepsze. Zobaczę jak dalej będzie mnie to męczyło to się zamieni. Sugerowałem się tymi podpowiedziami na forach i tym że na filmikach ten sprzęt lata spokojnie jak krowa po pastwisku. I tak właśnie ma być. Im wolniej tym lepiej.
Zastanawiająca też jest mała powierzchnia lotek. Pstryknę jutro całość z góry to łatwiej będzie porównać powierzchnie sterowe do innych modeli.
Jakie serwa wstawiane są do Talona ?
Łukasz
ODPOWIEDZ