pozwolenie na lot

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

azupak
Posty: 43
Rejestracja: piątek 08 sie 2014, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

pozwolenie na lot

Post autor: azupak »

Witam,

chciałbym zdobyć pozwolenie na lot Phantomem w okolicach warszawskiej starówki. Znalazłem informację na stronie BOR-u, że mam wypełnić formularz i wysłać do nich (https://www.bor.gov.pl/index.php?fk=1104). Czy niezależnie od tego mam wysłać też pismo do Prezydenta miasta z prośba o pozwolenie na lot?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: pozwolenie na lot

Post autor: Adrián »

A czytałeś Najnowsze przepisy?
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=53&p=505004#p505004

Sądzę, że nie.. A druga sprawa, nie masz uprawnień.
azupak
Posty: 43
Rejestracja: piątek 08 sie 2014, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozwolenie na lot

Post autor: azupak »

Czytałem i dalej mam wątpliwości. Mówiąc o uprawnieniach chodzi Ci o UAVO?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: pozwolenie na lot

Post autor: Adrián »

Tak, dokładnie.
Wnioskuję, że jakbyś miał to by nie było pytania
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozwolenie na lot

Post autor: NeXuS »

Jak sobie chłop chce polecieć na starówce niekomercyjnie to mu UAVO potrzebne?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pozwolenie na lot

Post autor: kuczy »

NeXuS pisze:Jak sobie chłop chce polecieć na starówce niekomercyjnie to mu UAVO potrzebne?
Tak.

Rekreacyjnie możesz latać tam, gdzie masz 100m od zabudowań oraz 30m od ludzi - dochodzą do tego jeszcze wszelakie strefy lotnisk oraz inne ograniczenia (np BOR) - ale tu starczy zainstalować na komórce aplikację droneradar która ci podpowie w jakiej strefie ew. jesteś. - chyba, że masz maszynę typu CX10 - w każdym razie lżejszą niż 600g - ale zgaduję, że pewnie chodzi o Phantoma.

Te 100m i 30m służą zachowaniu bezpieczeństwa - można mieć różne opinie na ten temat, ale mając ŚK UAVO i chcąc wykonać lot MUSISZ mieć np wykupione ubezpieczenie OC - nawet jak latasz rekreacyjnie - więc jakaś ochrona na wypadek szkód jest zapewniona. (piszę to abyś nie napisał - ale ja umiem latać. Wierzę, ze umiesz).
Ci którzy nie mają ŚK oczywiście też mogą wykupić OC - ale chyba mało kto to robi (znam jedną osobę).

Podoba mi się, że zadałeś pytanie zanim odpaliłeś swojego drona w centrum Warszawy. Szacun.
azupak
Posty: 43
Rejestracja: piątek 08 sie 2014, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozwolenie na lot

Post autor: azupak »

Adrián pisze:Tak, dokładnie.
Wnioskuję, że jakbyś miał to by nie było pytania
Mistrz dedukcji :)

Czy mógłbym prosić kogoś kompetentnego o pomoc w tej sprawie?

Wcześniej musiałbym zrobić tak, że musiałbym wystąpić o pozwolenie na lot do BOR, ULC i Prezydenta miasta, a potem zgłasić do PAŻP, gdyż jest to CTR i R.

Teraz mamy zapis "Z punktu widzenia prawa nie ma takiego zakazu pod warunkiem zachowania 100m w poziomie od granicy zabudowy oraz 30m w poziomie od ludzi i pojazdow". Do BOR na pewno muszę to zgłosić, pytanie czy jeszcze gdzieś ze względu na wskazane wyżej strefy?

EDIT - scalenie

kuczy pisze:
NeXuS pisze:Jak sobie chłop chce polecieć na starówce niekomercyjnie to mu UAVO potrzebne?
Tak.

Rekreacyjnie możesz latać tam, gdzie masz 100m od zabudowań oraz 30m od ludzi - dochodzą do tego jeszcze wszelakie strefy lotnisk oraz inne ograniczenia (np BOR) - ale tu starczy zainstalować na komórce aplikację droneradar która ci podpowie w jakiej strefie ew. jesteś. - chyba, że masz maszynę typu CX10 - w każdym razie lżejszą niż 600g - ale zgaduję, że pewnie chodzi o Phantoma.

Te 100m i 30m służą zachowaniu bezpieczeństwa - można mieć różne opinie na ten temat, ale mając ŚK UAVO i chcąc wykonać lot MUSISZ mieć np wykupione ubezpieczenie OC - nawet jak latasz rekreacyjnie - więc jakaś ochrona na wypadek szkód jest zapewniona. (piszę to abyś nie napisał - ale ja umiem latać. Wierzę, ze umiesz).
Ci którzy nie mają ŚK oczywiście też mogą wykupić OC - ale chyba mało kto to robi (znam jedną osobę).
Dokładnie chodzi o Phantoma. Mam wątpliwości ze względu na te strefy (CTR i R) o których pisałem.
Podoba mi się, że zadałeś pytanie zanim odpaliłeś swojego drona w centrum Warszawy. Szacun.
Dzięki, zasadniczo wydaje mi się to dobrym tropem, ale jak widać po pierwszej odpowiedzi nie wszyscy chcą pomagać. W każdym razie dziękuje Tobie i NeXusowi za bardzie wyrozumiałe podejście.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9752
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: pozwolenie na lot

Post autor: pawelsky »

azupak pisze:Z punktu widzenia prawa nie ma takiego zakazu pod warunkiem zachowania 100m w poziomie od granicy zabudowy oraz 30m w poziomie od ludzi i pojazdow
Pominales
Oczywiscie niezaleznie od miejsca w ktorym latamy nalezy respektowanic wszelkie strefy lotnicze i inne ograniczenia.
;-)
azupak pisze:Mam wątpliwości ze względu na te strefy (CTR i R) o których pisałem.
Strefy R obowiazuja teraz jedynie nad parkami narodowymi.

Starowka jest poza strzefa 6km od lotniska, wiec Phantomem teoretycznie moglbys latac do max 100m AGL, ale wciaz masz tam ROL 48 (wiec musialbys miec zgode od BORu) oraz obowiazek zachowania wspomnianych 100m/30m od zabudowy/ludzi (co jest raczej trudno wykonalne w tym miejscu).
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozwolenie na lot

Post autor: NeXuS »

Między skarpą a Wisłą o odpowiedniej porze...
ODPOWIEDZ