SkyHunter 1.8

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Witajcie!!!

W końcu znalazłem trochę czasu i wracam do latających zabawek :) Wybór po bardzo długich przemyśleniach padł na Sky Huntera.
Model znany ale chyba niezbyt popularny, na forum nie znalazłem wielu relacji użytkowników, dlatego postanowiłem wrzucić swój mały wkład w tę skarbnice wiedzy.

Jeśli chodzi o wyposażenie to jest ono uzupełniane na bieżąco, sprzęt będzie latał z:
-Pixhawk 2.4.8 (ten z Banggoda) +telemetria 433 MHz na forumowych antenach
-Silnik http://www.emaxmotor.com/emax-gt-3520-p ... EB-hijhDIU
-Ster wysokości Serwo KST DS113MG
-Link RC Turnigy + FRSKY 2,4 GHz
-Video 1,2 GHz jeszcze nie sprecyzowane.

Powiedzmy że, zdążyłem zmontować belkę statecznika poziomego i pionowego, obecnie zostaje wersja fabryczna czyli bez steru kierunku. Dorobienie go nie będzie większym kłopotem a nie jestem pewny czy go potrzebuje. Chętnie usłyszę od kogoś czy ma z tym jakieś doświadczenie.

Obrazek

Tył został oklejony folią do oklejania EPP "Na Polskim Niebie", następnie żeby ładnie było poszła taśma pakowa.
Nauczony doświadczeniem w każdą krawędź natarcia wkleiłem pręcik węglowy, na krawędź spływu zresztą też. Model jest duży wiec będzie się poniewierał w częściach w aucie dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi.

Obrazek

Obrazek

Mocowanie silnika prawie gotowe no i sam silniczek:

Obrazek


Tutaj widać w jaki sposób będzie upchana elektronika, no i całkiem nieźle prezentuje sie potencjał tego wielkiego kadłuba.
Na razie główkuje w jaki sposób poza rzepem mocować pakiety, przydałoby się inne zabezpieczenie, sugestie i pomysły mile widziane:

Obrazek


Jeśli chodzi o moje ogólne wrażenia to wszystko na plus, no może poza brakującym kawałkiem pręta 4mm. Piana dobrej jakości, całość wygląda na przemyślaną. Kłopot jest tylko z przewodem który trzeba przeciągać przez całą rurkę aż do ogona, w pręcie powinna być nawiercona dziurka żeby zrobić to estetycznie. W przeciwnym razie podobnie jak mnie czeka prowadzenie kabla przez wylot rurki.

Jedno przed czym chciałbym Was przestrzec to sprawdzajcie 56565 razy czy na pewno używacie prawidłowego kawałka wzmocnienia węglowego i mocowania sterów. Wszystko ma do siebie pasować, nie trzeba nic obcinać.
Dobrym pomysłem wydaje się również przeniesienie serwa na górę a nie prowadzenie popychacza po jego dolnej części. Wpadłem na to po tym jak zrobiłem od dołu :)

Jeśli macie swoje doświadczenia z tym sprzętem to proszę podzielcie się nimi, zawsze lepiej uczyć się na cudzych błędach :)
Szczególnie interesuje mnie w jaki sposób łączycie przewody serwomechanizmów, oglądałem złącza MPX ale strasznie trudno się je rozdziela, już widzę jak robię to na mrozie...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: lotpawel »

Kiso pisze:oglądałem złącza MPX ale strasznie trudno się je rozdziela
właśnie przez to są polecane i nadają się do swojej roli:D
Kiso pisze:-Link RC Turnigy + FRSKY 2,4 GHz
tutaj musisz dobrze wybrać, bo do pixhawka przydało by się 12 kanałów żeby było "rozwojowo".
Kiso pisze:-Video 1,2 GHz jeszcze nie sprecyzowane.
jeśli dasz link 2.4GHz to raczej video szukaj na 5.8GHz bo może to razem nie działać za dobrze.

powodzenia;)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Adrián »

Dokładnie, chyba, że będziesz miał link rc typu eleres, to fpv 1,2 i telemetria 868
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Docelowo pewnie tak będzie, pierwsze loty i tak będą bez video. Więc to co mam spokojnie wystarczy.
Na razie celuje w latanie po waypointach. Mam też przyzwoity zestaw 5,8 GHz więc na jakieś bliższe latanko wystarczy.

Zapomniałem dopisać co nieco o zasilaniu, obecnie mam dwa pakiety 4s 5000 mAh. W zależności od wagi i osiągów będą spięte w jeden lub będą latały pojedynczo.
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Wybór padł na wtyki MPX, efekt i sposób montażu poniżej:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Jak już pisałem skrzydła laminuje folią co widać na poniższym foto. Robota strasznie upierdliwa mam nadzieję że opłaci się w użytkowaniu i chociaż trochę ochroni skrzydła w transporcie i przy lądowaniach przed drobnymi wgnieceniami i uszkodzeniami.

Obrazek

Tu widać różnicę pomiędzy kawałkiem z folią i bez.

Obrazek

Dopiero po fakcie pokapowałem że taka folia lepiej sprawdziłaby się gdyby nakładać ją wzdłuż a nie w poprzek. Dodatkowo usztywniłaby skrzydło, no nic kolejny sprzęt zrobię lepiej :)

Z ozdobnikami, jasne wyżej ciemna folia od dołu:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Przekrój kadłuba:

Obrazek

I tu pytanie....

Czy anteny ułożone pod kątem 90 stopni ale poziomo a nie pionowo to dobry pomysł ?
Taki mam na to plan:

Obrazek

Czy nie powinny być w pionie ?
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Chyba sam sobie odpowiem, szukałem informacji o polaryzacji anten i nikt tego lepiej nie wyjaśnił, cytat z forum poniżej. Pewnie nie tylko dla mnie będzie przydatny... A ja muszę pokombinować nad innym rozmieszczeniem anten.
Verid pisze:Czy to samolot czy to kabanos nie ma różnicy - ważna jest polaryzacja anten. Te patyczki i wąsiki to anteny o polaryzacji liniowej.
Wyobraź sobie że antena nadawcza to świetlówka a antena odbiorcza to szczelina o tym samym kształcie przez która patrzy odbiornik. I teraz - jeżeli świetlówka jest pionowo i szczelina jest pionowo to odbiornik widzi całą świetlówkę=najlepszy sygnał. Jeżeli świetlówka jest poziomo i szczelina jest poziomo to tak samo. Ale jeżeli świetlówka jest pionowo a szczelina poziomo to odbiornik widzi tylko kawałeczek świetlówki=najgorszy sygnał. Dodatkowo jeżeli odbiornik patrzy na czubek świetlówki to widzi jej ciemny koniec=również gówniany sygnał. W kabanosach sytuacja jest w miarę prosta bo nie przechylają się za mocno - ustawiasz obie anteny w pion i będzie dobrze. Pamiętaj tylko by nie latać bezpośrednio nad sobą bo celujesz ciemnym końcem świetlówki w odbiornik. W samolotach jest nieco gorzej bo w skręcie samolot może się obrócić nawet o 90 stopni a co za tym idzie, antena którą ustawiłeś pionowo na kadłubie, w skręcie będzie poziomo. Aby temu zaradzić stosuje się odbiorniki z diversity (dwie anteny), ustawia jedną antenę pionowo a drugą poziomo (lub obie skosem ale w przeciwnych kierunkach) i odbiornik sobie wybiera z której ma lepszy sygnał.
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Przymiarka pod okablowanie serwomechanizmów.
Spokojnie można zrobić to na mniejszej ilości przewodów, u mnie zasilania i masa są podwójne a w zasadzie x3. Każde serwo ma swoją tasiemkę, wszystko spięte w jeden przewód.

Obrazek

Tak wygląda to od środka, nic nie haczy. W razie kreta, przewód jest na tyle długi że nic nie powinno się wyrwać.

Obrazek
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Do wyposażenia dołączył regiel, używałem takiego samego w Mentorze i byłem bardzo zadowolony.

Obrazek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: mmuchomor »

Anteny zaraz nad pakietami?

Ster kierunku nie jest do niczego potrzebny, fajnie lata na na samych lotkach i wysokości.
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Fajnie, że kierunku nie trzeba.
Anteny faktycznie nie są trafione, będę musiał coś innego wymyślić.
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Jeżeli ktoś miał problem z uzbrojeniem PIXHAWKA szczególnie nowej Chińskiej wersji to polecam ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=vtd-IsWLqFc&t=31s


Facet uratował godziny mojego życia :)

Podpatrzyłem jak robią to inni i niestety to był błąd. nie wiem co mnie zaćmiło aby umieścić popychacz i ramię serwa na dole stetecznika a nie od góry. Efekt jest tak że lądując można zahaczyć serwem o glebę... Polecam montaż od góry.

Obrazek
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: mmuchomor »

Miałem i tak i tak, jakoś nigdy orczykiem o ziemię nie zachaczyłem ;)
Pozdrawiam,
Maciek
Awatar użytkownika
Kiso
Posty: 152
Rejestracja: sobota 15 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: SkyHunter 1.8

Post autor: Kiso »

Oblot jeszcze przede mną ale wydaje mi się że lepiej jest umieścić popychacz na górze niż na dole.
Jak masz jakieś uwagi praktyczne co do samego sprzętu, to wrzuć coś proszę. Przyda się być może dla mnie a na pewno dla innych.

Jak wyważałeś Skyhuntera ? Znalazłem info że 10,5 cm od krawędzi natarcia przypada środek ciężkości i tak mam zamiar go wyważyć.
ODPOWIEDZ