Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

amarecki1987
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 02:15

Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: amarecki1987 »

Na wstepie witam wszystkich serdecznie, niedawno zacząłem przygodę z modelami latajaącymi, zanim cokolwiek kupiłem poczytałem przepisy i padło na 250tkę, interesuje mnie latanie rekreacyjne tu gdzie mieszkam czyli Biała Podlaska mam strefę TRA 30 (stare lotnisko i chyba jakiś aeroclub) sporadycznie aktywna) ale bliżej granicy mam ranczo gdzie są dwa domy na krzyż ale tam już jest TRA117 i ADIZ wiem że po zmianie z 7 września można w ADIZ z MTOM <0.6kg do najwyższej linii zabudowy bez zgłaszania, ale nie widzę gdzieś informacji jak jest ze strefą TRA117 jest jako czasowo aktywowana ale od godz 00:00 do 00:00 czyli cały czas :) jest to strefa graniczniakow do lotów rpas, może ktoś coś wie czy 250ka można latać czy trzeba dzwonić no SG ? Może ktoś więcej wie na ten temat albo lepiej interpretuje przepisy.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: matulekpl »

A co to jest ADIZ??? Nie spotkałem się z taką strefą?:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: pawelsky »

matulekpl pisze:A co to jest ADIZ??? Nie spotkałem się z taką strefą?:)
Znaczy ze nie przeczytales rozporzadzenia (Rozdzial 2.2.2) - jak na kogos z "papierami" to troche wstyd ;)
amarecki1987 pisze:jest ze strefą TRA117 jest jako czasowo aktywowana ale od godz 00:00 do 00:00 czyli cały czas :) jest to strefa graniczniakow do lotów rpas, może ktoś coś wie czy 250ka można latać czy trzeba dzwonić no SG ?
W aktywnym TRA tylko za zgoda zarzadzajacego.
amarecki1987
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 02:15

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: amarecki1987 »

matulekpl pisze:A co to jest ADIZ??? Nie spotkałem się z taką strefą?:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
A no zdaje się że jest to strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej "Air Defense Identification Zone"

EDIT - scalenie
pawelsky pisze:
matulekpl pisze:A co to jest ADIZ??? Nie spotkałem się z taką strefą?:)
Znaczy ze nie przeczytales rozporzadzenia (Rozdzial 2.2.2) - jak na kogos z "papierami" to troche wstyd ;)
amarecki1987 pisze:jest ze strefą TRA117 jest jako czasowo aktywowana ale od godz 00:00 do 00:00 czyli cały czas :) jest to strefa graniczniakow do lotów rpas, może ktoś coś wie czy 250ka można latać czy trzeba dzwonić no SG ?
W aktywnym TRA tylko za zgoda zarzadzajacego.
Nikt nie mówił że mam papiery, bo nie mam ;) staram się być oczytany i odpowiedzialny ale nie na wszystkie pytania znajduje odpowiedzi, dzięki za info, jeszcze szybkie pytanie czy nie mając ŚK mogę prosić o pozwolenie na lot w TRA a jak zgłaszać to sobie poszukam ewentualnie jakiś namiar na lekturę mile widziany :)

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: matulekpl »

Prawo jazdy tez mam ale nigdy nie przeczytałem kodeksu drogowego:)
Słyszałem, ze jest strefa przygraniczna ale ten skrót jakoś mi wypadł:)
Może dla tego, ze u mnie takowych stref nie ma.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
amarecki1987
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 02:15

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: amarecki1987 »

No właśnie mieszkam bliżej granicy i tak pytam o tą strefę TRA bo w ADIZ pokazał się wyjątek na 0.6kg i szukam czy jest tzw kruczek prawny na TRA

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: Pieth »

Co prawda to nie czytam o tych strefach i przepisach ale o ile mi wiadomo to wszelkie rozporządzenia nie dotyczą modeli do wagi 500g.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: matulekpl »

Do 600g:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: pawelsky »

amarecki1987 pisze:Nikt nie mówił że mam papiery, bo nie mam ;)
To akurat bylo do matulekpl...
amarecki1987 pisze:czy nie mając ŚK mogę prosić o pozwolenie na lot w TRA
Mozesz
matulekpl pisze:Prawo jazdy tez mam ale nigdy nie przeczytałem kodeksu drogowego:)
Niespecjalnie jest sie czym chwalic...
Pieth pisze:Co prawda to nie czytam o tych strefach i przepisach ale o ile mi wiadomo to wszelkie rozporządzenia nie dotyczą modeli do wagi 500g.
No to ja bym jednak sugerowal poczytac...
matulekpl pisze:Do 600g:)
Nie wprowadzaj w blad matulekpl - zauwaz ze pieth napisal "wszelkie rozporzadzenia"..
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: Verid »

W celu zapobieżeniu niepotrzebnego wydłużania wątku byłbym bardzo wdzięczny gdyby oprócz stwierdzenia że dana informacja jest błędna, pojawiło się również jaka informacja JEST poprawna. Nie tylko w tym temacie.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: matulekpl »

Wiec jest tak, że bez większych restrykcji można latać rekreacyjnie modelami do 0,6kg. Tzn oprócz stref zakazanych czyli np. ścisłych stref lotnisk. Może być?:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: pawelsky »

Verid pisze:W celu zapobieżeniu niepotrzebnego wydłużania wątku byłbym bardzo wdzięczny gdyby oprócz stwierdzenia że dana informacja jest błędna, pojawiło się również jaka informacja JEST poprawna. Nie tylko w tym temacie.
Jak zapewne wiesz nie jestem zwolennikiem prowadzenia za raczke i wolalbym zeby wynikiem takiej dyskusji bylo jednak calosciowe zapoznanie sie z rozporzadzeniem (sczegolnie przez posiadaczy ŚK) i ew. pozniejsze rozwianie watpliwosci powstalych w wyniku takiej lektury.

Chwalenie sie nieczytaniem przepisow nie powinno byc nagradzane dawaniem odpowiedzi na tacy, ale skoro nalegasz (w koncu mamy swieta):
a) kategoria wagowa ani ponizej 600g ani ponizej 500g nie zwalnia z przestrzegania wszelkich rozporzadzen
b) kategoria wagowa ponizej 600g organicza niektore restrykcje (rozporzadzenie, Rozdzialy 4.2 i 4.3 zalacznika nr 1 i odpowiednio 4.4 zalacznika nr 2)
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: matulekpl »

Pawelsky nikt nie musi znać na pamięć rozporządzeń. Wystarczy ze sie z Nimi zapoznał i je respektuje. Nie muszę być prawnikiem aby przestrzegać prawa. A żeby je przestrzegać nie muszę znać na pamięć całego kodeksu karnego.
Bardzo dobrze, ze są osoby, które lubią być na bierząco ze zmieniającymi się przepisami i znają tak dobrze przepisy jak Ty. I jeszcze lepiej, ze chcesz się tą wiedzą dzielić. Ale Ci, którzy nie przyswoili aż tak dokładnie każdego rozporządzenia do razu nie muszą być gorsi:)
Ja przyswajam taką wiedzę adekwatnie do własnych potrzeb.
Jak będę latał przy granicy to się tym dokładniej zainteresuje. Ważne ze wiem gdzie latam i jakie są przepisy w tym miejscu.

Nie znam chyba nikogo kto przeczytał kodeks drogowy. Także ani się tu chwalić ani żalić. Od tak zwykła informacja.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9768
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM

Post autor: pawelsky »

matulekpl pisze:Ale Ci, którzy nie przyswoili aż tak dokładnie każdego rozporządzenia do razu nie muszą być gorsi:)
Nie chodzi o to aby kazdy od razy byl prawnikiem, chodzi o to aby Ci ktorzy nie przyswoili nie wprowadzali innych w blad...
amarecki1987
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 28 lis 2016, 02:15

Re: Latanie w strefie TRA i ADIZ MTOM <0.6KG

Post autor: amarecki1987 »

Tel mam do SG ten sam co droneradar pokazuje, Może ktoś podpowie jak wygląda samo zgłoszenie tzn. Dzień dobry chce polatac tu i tu od tej do tej tym i tym, vlos, czy podaje się specjalne współrzędne czy tylko rejon promień?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ