Jak działa ESC?

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Klaudia
Posty: 15
Rejestracja: sobota 10 wrz 2016, 14:11
Lokalizacja: Kraków

Jak działa ESC?

Post autor: Klaudia »

Witam, znalazłam informację, że ESC jest sterowane sygnałem PWM przesyłanym z kontrolera. Moje pytanie brzmi - czy to prawda i czy zawsze tak jest?
Piszę opis tego regulatora i nie chcę napisać bzdur :)
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Jak działa ESC?

Post autor: rafi.devtox »

Kiedys budowalem wlasny esc. Ale wiem ze te dzisiejsze roznia sie troche sygnalem sterujacym. W moim przypadku byl to sygnal PWM. Sygnal zbudowany z przerywanego napiecia 5v ( obrazowo) roznica polegala na odstepie czasowym pomiedzy kolejnymi stanami dotadnimi. Tak wiec za pomoca tego sygnalu mozna bylo majac na wyjsciu stale 5v regulowac napiecie sumaryczne dochodzace do procka w esc. ( w przedziale 0-5v) procek odczytujac napiecie otwieral w proporcjonalny sposob na odpowiedni czas kolejne bramki tranzystorow i w miedzy czasie korzystajac z algorytmu odczytywal polozenie rotora korzystajac z ( back emf ) lub za pomoca czujnika halla. Dzieki temu mogl utrzymywac jego ruch obrotowy. Dlatego w starych reglach mozna bylo po prostu przylozyc napiecie sterujace 2.5v(bez PWM) zeby otrzymac 50% mocy silnika. Jednakze w dzisiejszych czasach technika poszla tak bardzo do przodu ze nie jestem w stanie powiedziec czy takiego systemu sie jeszcze uzywa..

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka
Klaudia
Posty: 15
Rejestracja: sobota 10 wrz 2016, 14:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak działa ESC?

Post autor: Klaudia »

Tak, właśnie coś takiego napisałam :) Tylko zastanawiam się, czy to wygląda tak, że: kontroler lotu odbiera sygnał od odbiornika/czujników, robi obliczenia i potem generuje sygnał PWM?
No i właśnie to drugie pytanie: czy tak działa każdy esc?
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Jak działa ESC?

Post autor: rafi.devtox »

W wiekszosci przypadkow tak. A odbiornik takze wysyla pwm do fc( jesli oczywiscie za pomoca pwm masz go podlaczonego) ale jest to zwiazane z procentowym wychyleniem konkretnych drazkow sterowania. Np. Sygnal pwm na dzwigni przyspieszenia odebrany przez fc od odbiornika ma wartosc 1.25v czyli fc widzi ze ty wychylilas drazek zaledwie o 25%. Fc dopiero wtedy robi obliczenia zwiazane z czujnikami gyro/acc i sygnal ktory wysyla pozniej do poszczegolnych silnikow jest efektem skomplikowanych obliczen majacych na celu utrzymanie pozycji quada w zawisie( majac na uwadze ze akurat w takim trybie akurat latasz w danym momencie)

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka
Klaudia
Posty: 15
Rejestracja: sobota 10 wrz 2016, 14:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak działa ESC?

Post autor: Klaudia »

rafi.devtox pisze:W wiekszosci przypadkow tak. A odbiornik takze wysyla pwm do fc( jesli oczywiscie za pomoca pwm masz go podlaczonego) ale jest to zwiazane z procentowym wychyleniem konkretnych drazkow sterowania. Np. Sygnal pwm na dzwigni przyspieszenia odebrany przez fc od odbiornika ma wartosc 1.25v czyli fc widzi ze ty wychylilas drazek zaledwie o 25%. Fc dopiero wtedy robi obliczenia zwiazane z czujnikami gyro/acc i sygnal ktory wysyla pozniej do poszczegolnych silnikow jest efektem skomplikowanych obliczen majacych na celu utrzymanie pozycji quada w zawisie( majac na uwadze ze akurat w takim trybie akurat latasz w danym momencie)

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka
No właśnie, a jeśli odbiornik do FC podpinam przez PPM albo szeregowy SBus? Wtedy i tak na wyjściu FC mam PWM?
Przepraszam, że tak drążę :)
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Jak działa ESC?

Post autor: rafi.devtox »

Spokojnie. Lubie dzielic sie tym co wiem chociaz zbyt wiele nie wiem...he he he. Sygnal ppm to nic innego jak sygnal pwm zlozony z sygnalow pwm zebranych z 8 kanalow i upchniety w jedna rame czasowo. Nie chce palnac glupoty ale z tego co pamietam to w 200ms sa upchniete informacje ze wszystkich kanalow...

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka


Przepraszam.... 20ms
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Jak działa ESC?

Post autor: rafi.devtox »

Niezaleznie od sposobu w jaki fc otrzyma informacje z odbiornika to silnikami i tak bedzie sterowal "po swojemu" . czyli dostaje cyfrowy sygnal sbus a steruje silnikami za pomoca PWM.

Wysłane z mojego LG-K120 przy użyciu Tapatalka
Klaudia
Posty: 15
Rejestracja: sobota 10 wrz 2016, 14:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak działa ESC?

Post autor: Klaudia »

Jeju, dziękuję :) Teraz wszystko jasne
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Jak działa ESC?

Post autor: Szper »

Warto wyjść od PWM i zobaczyć jak to ewoluowało przez różne protokoły transmisji.
PWM
ONESHOT125 - https://oscarliang.com/oneshot125-esc-quadcopter-fpv/
ONESHOT42 - http://intofpv.com/t-oneshot42-explaine ... c-protocol
MULTISHOT - https://oscarliang.com/raceflight-multishot/
DSHOT - https://oscarliang.com/dshot/ - w fazie rozwojowej.

To są najbardziej popularne. Jeszcze były pracujące na i2c. Nic innego na chwilę obecną nie przychodzi do głowy.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
ODPOWIEDZ