Wgrywanie nowego firmware

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Wgrywanie nowego firmware

Post autor: Poli25 »

Witam,

Otrzymałem uszkodzonego gimbala, wymieniłem w nim atmegę 328. I mam problem aby wgrać do niej nowe oprogramowanie. W arduino połączyłem się przez USBASP i wypaliłem bootloader, czerwona dioda świeciła a zielona zaczęła migać. Uruchomiłem oprogramowanie do AlexMosa ale przy próbie nawiązania połączenia ciągle mam "connecting". Za pomocą programu Khazama mogę wgrać firmware łącząc się przez UsbAsp ale po tej operacji świeci tylko czerwona dioda i nadal nie mogę połączyć nię z AlexMosem w oprogramowaniu (ver 2.2 taką wgrywam).
Da się coś z tym zrobić.

Zdjęcie mojego gimbala
Obrazek
http://toplegotoys.com/wp-content/uploa ... imple2.jpg
starszy
Posty: 151
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: starszy »

starszy
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: Poli25 »

Oczywiście ze czytałem, ale u mnie za pomocą Xloadera nie działa. Downloader optibot też nic się nie dzieje. Khazama wszystko wgrywa ale nadal nie można się połączyć z płytą przez program do Alexmosa
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: pilot »

Na płytce powinien być UART, spróbuj bezpośrednio spiąć przez FTDI i zobacz czy się komunikuje. Może walnięta jest komunikacja między procesorem, a FTDI na płytce kontrolera albo gniazdo USB.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: Poli25 »

Robiłem tak jak mówisz, nawet wylutowalem układ od komunikacji CP2102. Tylko za pomocą Khazama przez usbasp mogę cokolwiek wgrać.
Ostatnio zmieniony piątek 02 gru 2016, 15:26 przez Poli25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: pilot »

Poli25 pisze:Robiłem tak jak mówisz, nawet wylutpwalem układ od ko.unikacji CP2102. Tylko za po.oca Khazama pr3z usbasp mogę cokolwiek wgrać.
Ale przez usbasp wgrywasz bezpośrednio w procesor. Przez FTDI soft wgrywa się po komunikacji z bootloaderem. Wgrywasz oczywiście wersje null softu ???
Ostatnio też robiłem uszkodzony kontroler i poszło bez problemów.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: miś »

A prawidłowo ustawiłeś fusebity w Atmedze ? Inaczej procesor będzie chodził z wewnętrznego generatora RC a nie z kwarca, więc nie połączysz się uartem bo prędkość będzie zła.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: Poli25 »

miś pisze:A prawidłowo ustawiłeś fusebity w Atmedze ? Inaczej procesor będzie chodził z wewnętrznego generatora RC a nie z kwarca, więc nie połączysz się uartem bo prędkość będzie zła.
Nie ustawiałem fusebitów, bo szczerze mówiąc nie wiem jak się je ustawia, jeśli byś mi powiedział co i jak był bym bardzo wdzięczny
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: miś »

Khazana ma skaszanione ustawianie fusebitów i nim nie ustawisz, a więc najprościej jest to zrobić z linii poleceń uruchamiając wprost AVRDude (oczywiście płytka podłączona do USBASP).

Kod: Zaznacz cały

avrdude.exe -p m328p -c usbasp -U efuse:w:0x05:m -U hfuse:w:0xDC:m -U lfuse:w:0xEE:m
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: pilot »

A chyba jeszcze prościej wypalić z Arduino, wtedy niczego nie musisz pisać :-) Tak zrobiłem ostatnio w 2 Atmegach i w obu przypadkach soft załadował się bez najmniejszych problemów.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: Poli25 »

Ja wypaliłem botloadera w arduino bez problemu, ale softu nie mogę załadować. W basecam nie mogę się połączyć ciągle mam conecting
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wgrywanie nowego firmware

Post autor: pilot »

Poli25 pisze:Ja wypaliłem botloadera w arduino bez problemu, ale softu nie mogę załadować. W basecam nie mogę się połączyć ciągle mam conecting
Albo coś sprzętowo jest uwalone, albo robisz jakiś czeski błąd :-)
Pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ