Minimosd problem z wgrywaniem

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

filip6464
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 21:54

Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: filip6464 »

Witam, kupiłem ostatnio OSD i Programator. Staram się od dłuższego czasu wgrać na płytkę jakiekolwiek oprogramowanie żebym mógł sobie poukładać ten ekranik, ale za żadne skarby nie jestem w stanie nic wgrać. W arduino zawsze wgrywanie czegokolwiek, kończy się się błędem "avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00" Wgrywałem sterowniki do programatora różne po kilkanaście razy, próbowałem z różnymi oprogramowaniami do osd, za każdym razem błąd. Probowałem wykonać wszystko na drugim komputerze ten sam efekt, starsza wersja arduino też nie pomogła. Nie wiem co zrobić z tym osd :/ Ktoś miał taki problem?
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: volender »

masz scrossowane linie tx i rx pomiędzy adapterem a arduino(minimosd)?
masz podłączoną linię resetu/resetujesz arduino(minimosd) ręcznie?
filip6464
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 21:54

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: filip6464 »

volender pisze:masz scrossowane linie tx i rx pomiędzy adapterem a arduino(minimosd)?
masz podłączoną linię resetu/resetujesz arduino(minimosd) ręcznie?

TX i RX tak, co do restetu... gdzie takowa wgl się znajduje na takiej płytce? :/ (jest wgl na niej?)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: volender »

filip6464
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 21:54

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: filip6464 »

volender pisze:poczytaj mniej więcej tutaj: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=1 ... 15#p419341 :)
Znalazłem z tego wątku informacje gdzie jest przycisk reset, ale powiedziałbym że nie wiem co dalej. bo złączenie go nie daje rezultatów, z czym kolwiek bym go nie złączył i kiedy bym go nie złączył ._.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: Adrián »

Spr czy ftdi jest dobre? Masz np gps, żeby spr? Często, gęsto ftdi jest podróbką. Miałem takie samo (tak samo wyglądało) i też było lewe..
Po zakupie oryginalnego ftdi, poszło od strzału.
http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-i ... 67672.html
filip6464
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 21:54

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: filip6464 »

Swoje FTDI sprawdzałem gpsem kilka tygodni temu, myślę że nagle mu się nie odmieniło że nagle nie działa, chociaz sprawdzę :/

Sprawdziłem teraz w tym momencie i poprzez FTDI gps ładnie łapie i pokazuje na ekranie satelity, więc sterowniki są w porządku i chyba sam programator także :/
Adrián pisze:Po zakupie oryginalnego ftdi, poszło od strzału.
Miałeś ten sam problem z jakimś poprzednim ftdi?

EDIT - scalenie
Adrián pisze: Po zakupie oryginalnego ftdi, poszło od strzału.
http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-i ... 67672.html
Brakuje mi pomysłów... Zakupiłem powyżej podany programator, mam nadzieje że zadziała...
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: pilot »

filip6464 pisze:... Zakupiłem powyżej podany programator, mam nadzieje że zadziała...
Wcale niekoniecznie :-) Mam też Minima i podobny problem. Bootloader daje się wgrać ale komunikacja ze światem niestety nie działa. Sprawdzałem 2 FTDI (oba na pewno sprawne) i nic.
Mam podejrzenia, graniczące z przekonaniem, że u mnie uwalona jest Atmega :-( U Ciebie niestety może być podobnie choć lipny FTDI też możliwy.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: rafi.devtox »

Zamiast programatora polecam zaopatrzyc sie w Arduino Nano. Na BG w podobnej cenie. I mamy wszystko w jednym programatory, konwertery sygnalu itp. Mi minimosd nawet nie sprzeciwil sie kiedy podpialem go do Arduino

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: Adrián »

filip6464 pisze:Miałeś ten sam problem z jakimś poprzednim ftdi?
Z tym samym czerwonym, który Ty masz.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: volender »

FTDI swojego czasu wypuściło sterowniki, które psuły układy, które były podrobione, ale z tego co wiem, już się chyba wycofali z tej praktyki i najnowsze sterowniki powinny być ok.

A sam adapter działa Ci ok? Masz echo?
Sprawdź, czy po zwarciu tx z rx w adapterze, po wysłaniu czegoś z konsoli, otrzymasz to samo w odpowiedzi (możesz użyć putty, realterm, terminala z adruino...).

Możesz też z np. realterma wymusić zmianę stanu wyjścia DTR - zobacz multimetrem czy faktycznie się coś zmienia.

Jakim napięciem jest zasilane minimosd?

Aby wgrać firmware do atmegi z adruino, komputer musi się połączyć z bootloaderem, a ten jest aktywny przez ~2 sekundy po starcie atmegi. Dlatego właśnie potrzebny jest ten reset, aby ją zrestartować i bootloader nasłuchiwał.
Możesz taki reset zapodać też ręcznie tuż przedtym, jak pc zacznie wysyłać dane do atmegi.

Jeżeli ftdi jest ok, to może to Ci coś rozjaśni?
https://quadmeup.com/how-to-flash-mw-os ... -minimosd/
filip6464
Posty: 50
Rejestracja: niedziela 19 cze 2016, 21:54

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: filip6464 »

volender pisze:A sam adapter działa Ci ok? Masz echo?
Sprawdź, czy po zwarciu tx z rx w adapterze, po wysłaniu czegoś z konsoli, otrzymasz to samo w odpowiedzi (możesz użyć putty, realterm, terminala z adruino...).
Gps działał podłączony do programatora, to sam tx i rx na pewno działa

volender pisze:Jakim napięciem jest zasilane minimosd?
5V
volender pisze:Jeżeli ftdi jest ok, to może to Ci coś rozjaśni?
https://quadmeup.com/how-to-flash-mw-os ... -minimosd/
Czytałem, wszystko jak w tej instrukcji i podobnie jak w kolejnych które spotkałem, nic się nie udało, szczerze liczę że nowy programator pomoże, bo jak nie to muszę kupić arduino trochę szybciej niż planowałem sobie kupować :/
gregi2004
Posty: 110
Rejestracja: czwartek 07 mar 2013, 08:55
Lokalizacja: Tczew

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: gregi2004 »

Też miałem problem z połączeniem za pomocą tego FTDI.
pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: pilot »

Moje przekonanie okazało się słuszne, walnięta była Atmega. Po wymianie bez problemów komunikuje się z otoczeniem, soft teraz wgrywa się bez problemów.
Wniosek z tego, że nie zawsze winne jest FTDI. Jeśli jest przetestowane i działające to z minimem też musi działać, a jak jest inaczej to trzeba szukać innych przyczyn.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Minimosd problem z wgrywaniem

Post autor: Adrián »

Nie no jasne, tylko u mnie winne było ftdi i to takie "same". A jak koledze działał, to nie ma sensu kupować drugiego.
ODPOWIEDZ