eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

dexter_ck
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2015, 07:41
Lokalizacja: Kielce

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: dexter_ck »

Dzięku misiu za obszerną odpowiedź :-) Pytam bo ostatnio tak na wysokości może 70m mój GPS pokazał z 320m a wciągu sekunudy już 120 i się troche przeraziłem "co by było gdyby". :-)
Pozdrawiam, Dariusz :)
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: cobra »

Dziś wreszcie z powodzeniem oblatałem AP na platformie Ariel (delta 1,4m rozpiętości).
Mam trzy pytania:
1. Jak podnieść sztuczny horyzont? Dopiero jak sporo oddam wysokość, linia sztucznego horyzontu pokrywa się ze znacznikiem v. MPU6050 jest przyklejony. Da się to zrobić jakoś programowo?
2. Jak skasować odometr? Pokazuje jakieś tysiące kilometrów.
3. Nie znalazłem, jak się zeruje czas lotu i ponownie zapamiętuje pozycję bazy. Bez rozpinania zasilania.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

1. Kalibracją akcelerometru. Jak masz linię za nisko, to w trybie STAB będzie Ci pikował w dół.
2. Jest opisane w pierwszym poście wątku o OSD
3. Wyzerowanie licznika czasu bez odpinania zasilania jest możliwe w firmware OSD v1.12 . We wcześniejszych nie da się.
Aby ponownie zapisać bazę należy najpierw rozbroić AP (3 szybkie przełączenia pomiędzy trybami MANUAL I STAB) - w tym momencie nastąpi też ewentualny reset czasu lotu w OSD - a potem komendą z drążka zerujemy żyroskop i zapisujemy ponownie bazę. Czytaj pierwszy post tego wątku.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: Scott »

Od 2 godzin męczyłem się z niedziałającym buzzerem.
Sprawdziłem ścieżki, podłączyłem oscyloskop. Na kanale 7 nic nawet nie drgnie. Podejrzewałem nawet upalony kanał w odbiorniku.
Pomogło dopiero wgranie softu RX (chciałem sprawdzić czy mi kanał działa) i ponowne wgranie AP.
Teraz buzzer śmiga ;)
Easy Star II, 450, 250, 120, 90, 33 ...
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: PiotrC »

AP lata w małym skrzydełku - 85cm, teraz chce dołożyć gps. Posiadam takie maleństwo: MediaTek MT3329 GPS 10Hz - opisywane dokładniej tutaj: http://www.ardupilot.co.uk/guide/upgrad ... pilot-mega

Moduł sprawdzony programikiem MTK - pokazuje satelity fix itd. po podłączeniu do AP cisza. W opcjach gps wszystko powłączane,a cały czas "no fix" ...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Podłączyłeś zarówno RX jak i TX z GPS'a ? Czy zielona dioda na eleresie równomiernie miga ok 1x na sekundę ?
Pzdr. -----MIŚ-----
daro1980
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 23 lip 2015, 08:04
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: daro1980 »

panowie jestem przed oblotem AP i mam male pytanko , moj mini talon na 100% zakresie pracy serw jest bardzo nerwowy i dlatego chcialbym ograniczyc zakres przed oblotem , i teraz czy ograniczajac w aparaturze zakres pracy w trybie Manual musze to ograniczenie usunac przed kalibracja drazkow , czy zostawic i nie ruszac ????
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Jak zapiszesz kalibrację z ograniczeniem to tak też będzie sterował AP. W żadnym z trybów nie będzie miał większych wychyleń niż te Twoje ograniczenie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

Misiu ten twoj post powinien być dodany grubym drukiem w 1 poscie. Kazdy jeden sie o to pyta:)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Echhh, dopisałem, ale jestem pewien że zobaczę to pytanie jeszcze milion razy. Ale przynajmniej będę mógł odsyłać pytających do pierwszego posta :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

dokładnie :) ale na pewno jakiś procent pytań odpadnie :)
PiotrC
Posty: 202
Rejestracja: niedziela 06 sty 2013, 12:56
Lokalizacja: Częstochowa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: PiotrC »

GPS działa, wszystko było ok tylko bardzo długo łapał fixa, chyba ze wzgledu na słąbą pogodę...
Jeszcze takie pytanie nie daloby rady zrobić sterowania wszystkimi trybami lotu z jednego kanału rc - tak jak w apm z 8 pozycyjnego pokrętła?
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

co do kanałów to się nie wypowiem, ale samo pokrętło możesz sobie zmiksować w aparaturze i będzie działać (próbowałem z potencjometrem).
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: NeXuS »

PiotrC, pewnie by się dało, tylko teraz 100 użytkowników ma sobie zmieniać konfigurację sterowania i przyzwyczajać się od nowa, bo Ty chciałbyś inaczej?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

PiotrC, pewnie by się dało, tylko teraz 100 użytkowników ma sobie zmieniać konfigurację sterowania i przyzwyczajać się od nowa, bo Ty chciałbyś inaczej?
Dokładnie. A co z użytkownikami co nie mają przełącznika obrotowego ? Tak jak jest to jest najbardziej uniwersalnie, choć zajmuje 2 kanały RC, ale da się to przeboleć.
Zrób sobie mixa w aparaturze i będziesz to miał z przełącznika. Da się na pewno bo ja tak mam zrobione na TG9X.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ