Quadcopter na Raspberry Pi

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

mlynek111
Posty: 3
Rejestracja: sobota 08 paź 2016, 14:24
Lokalizacja: Koszalin

Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: mlynek111 »

Witam serdecznie
studiuję mechatronikę i chcę zbudować quadcoptera z kontrolerem lotu na platformie Raspberry Pi (program chcę napisać osobiście).

Chciałbym prosić bardziej doświadczonych kolegów o radę w doborze części. Poniżej są te które już dobrałem, poproszę o informację czy zrobiłem to poprawnie, czy może coś pominąłem bądź jakaś część nie będzie dobrze współgrała.
(Na wszystkie części chcę przeznaczyć ok 1600zł)

Kontroler lotu: Raspberry Pi 3 Model
Aparatura: FlySky FS-i6 6CH
Rama: Rama TAROT FY-450 V2
ESC: DYS BL20A Mini 20A BLHeli ESC OPTO 2-4s for QAV160 180 250 300 330
silniki: Emax MT2216, SunnySky 2216 lub podobne
śmigła :1045
Akumulator: Turnigy 5000mAh 3S
Ładowarka: Redox Alpha V2
tester Li-Pol:http://abc-rc.pl/buzzer-miernik-tester-1-8S-lipol
Przewody

Dodatkowo na pewno żyroskop i tutaj pytanie czy lepiej zainwestować w coś lepszego? czy np MPU-6050 wystarczy?


Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: pawelsky »

Po pierwsze, dlaczego akurat na RasPi?
Po drugie, dlaczego chcesz pisac sam? Co bedzie mial Twoj kontroler czego nie maja juz istniejace?
Po trzecie zacznij najpierw od podstaw na PasPi na sucho, a potem przekonasz sie czy warto inwestowac w pozostale czesci (cos mi mowi ze szybko zarzucisz pomysl...)
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: lotpawel »

jak już tak ambitnie to dolicz do zestawu jakiś porządny gps i barometr.
MPU-6050 jest fajne bo w komplecie dostajesz jeszcze akcelerometr.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: pawelsky »

lotpawel pisze:dolicz do zestawu jakiś porządny gps
Jak juz GPS to i magnetometr ;-)
Awatar użytkownika
DzikuVx
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 26 kwie 2015, 21:38
Lokalizacja: Szczecin / Berlin

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: DzikuVx »

Raz na kilka miesięcy ktoś wpada na pomysł budowy UAV na RaspberryPi. Komuś nawet udaje się to poderwać od ziemi ale wszystkie pomysły czeka ten sam los: umierają.

Więc aby podsumować czemu RaspberryPi nie nadaje się na kontroler lotu:
- to nie jest system czasu rzeczywistego
- brak sprzętowych PWMów, a przynajmniej brak w takiej ilości jakiej potrzebujesz
- duże
- zjada dużo prądu
- system trzeba bootować z karty SD :)
- będziesz updatować pakiety przed lotem?
mlynek111
Posty: 3
Rejestracja: sobota 08 paź 2016, 14:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: mlynek111 »

Dzięki za odpowiedzi
DzikuVx chyba faktycznie masz rację, ale dla pewności jeszcze sprawdze wszystkie te rzeczy. Chciałem to zrobić na Raspberry z powodu możliwej przyszłej rozbudowy jednak nie zwróciłem uwagi na pobór prądu i ilość PWM ów jeżeli to nie wypali będę szukał innej platformy która się do tego bardziej nadaje na oku mam jeszcze arduino Leonardo tym bardziej że posiadam jedno, ale jak napisalem najpierw upewnię się co do Raspberry.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: volender »

Poszukaj za systemami RTOS (czasu rzeczywistego) na STM32 - np do takiej płytki za 2 dolce - http://www.ebay.com/itm/1pcs-STM32F103C ... Sw6BtVVACk .

Lub od biedy da się na to nawet w Arduino pisać ;-)

Możesz też kupić gotową płytkę, np. Naze32 - będziesz miał wszystkie komponenty gotowe, i będziesz mógł skupić się na sofcie, jeżeli faktycznie chcesz go wydewelopować.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: Zbig »

A na cholerę jakikolwiek system RTOS na STM-a? Za dużo wolnego czasu? Wszystko spoko się zrealizuje "z wizarda" w czystym c/c++.
A Pi? Ma wystarczającą szybkość, aby precyzyjne I/O zrobić programowo na przerwaniach. Dokup tylko gotowy moduł z MPU6500+barometr i harware masz gotowe.
Co do prądu to przecież ułamek tego, co wezmą silniki - do zaniedbania.
Za to poznanie Pi i Androida lub Linuxa - bezcenne
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: rafi.devtox »

Zbig popieram! Sam kiedys probowalem. Moze i nie wyszlo mi bo projekt porzucilem ale opanowanie Arduino zostalo. A wiedza i doswiadczenie zdobyte przy tym - bezcenne

Jeszcze zanim wciagnalem sie w modelarstwo jako takie interesowalem sie podstawami elektroniki. Udalo mi sie uruchomic wlasny esc zbudowany na mosfetach ktory napedzal silniczek od dysku komp. Wszystko na Arduino Nano. I stwierdzilem wtedy ze wszystko da sie zrobic. Marudy pewnie powiedza ze po co? Przeciez lepiej kupic ze sklepu... Ze szkoda kasy na grzebanie itp. Ale przy budowie przynajmniej poszerzylem wiedze w dziedzinie... Wydalem lacznie ok 80zl na czesci... Za 25 mialbym regiel... Ale radosc ze stworzenia wlasnymi rekami bezcenna....

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
myma84
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 04 sie 2011, 21:05
Lokalizacja: niewiadomo

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: myma84 »

A ja popieram FreeRTOS do takich projektów. Wg mnie jest banalny - do opanowania w kilkadziesiąt minut. Dostarcza wielowątkowość i mechanizmy z tym związane (semafory, mutexy, kolejki komunikatów itp). Pozwala na utrzymanie porządku w kodzie - rozdział poszczególnych funkcjonalności na wątki. Jeśli wydzielimy sobie kod specyficzny dla danego procesora to stosunkowo łatwo będziemy mogli przeportować program na inny procek.

Co do linuxa - można próbować aczkolwiek łatwo nie bedzie. Zdecydowanie łatwiej będzie opanować STM32 z FreeRTOSem niż Linuxa real time. Osobiście zrezygnowałbym z raspberyy pi na rzecz BeagleBone z procesorem TI AM335x. Procesor ten ma jednostkę PRU ( Programmable Real-Time Unit) do wykonywania czasowo krytycznych zadań. Customowego linuxa na taką płytkę można sobie zbudować za pomocą buildroota lub yocto.
mlynek111
Posty: 3
Rejestracja: sobota 08 paź 2016, 14:24
Lokalizacja: Koszalin

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: mlynek111 »

myma84 czy do tego FreeRTOS wystarczy taka płytka do jakiej link wrzucił volender?
Poszukaj za systemami RTOS (czasu rzeczywistego) na STM32 - np do takiej płytki za 2 dolce - http://www.ebay.com/itm/1pcs-STM32F103C ... Sw6BtVVACk .
Bo z tego co szybko przejrzałem programuje się go w C/C++, tak?
Jeżeli tak to mogę spróbować zrobić to zrobić na tym, a jak się uda kontynuować moja pierwsza mysl, czyli na Raspberry. Tym bardziej że cena tej płytki jest dużo niższa niż Raspberry.
myma84
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 04 sie 2011, 21:05
Lokalizacja: niewiadomo

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: myma84 »

FreeRTOS będzie działać na każdym STM32 z serii F0, F1, F4, F7: http://www.freertos.org/a00090.html#ST.
Polecam lekture: http://www.masters.com.pl/szkolenia/zas ... 74rtos.pdf.
Cały projekt ze zintegrowanym FreeRTOSem można sobie "wyklikać" za pomoca aplikacji STM32CubeMx.
FreeRTOS jest napisany w czystym C.
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Quadcopter na Raspberry Pi

Post autor: volender »

Co więcej, najtańsze płytki z STM32 i mpu6050 zaczynają się od kilkunastu dolarów, a unikniesz kabelkologii :) :) - http://www.ebay.com/itm/Naze-32-Acro-6D ... Sw8oFXz2rT

a jak Ci się znudzi, to będziesz miał po prostu FC do quada :)
ODPOWIEDZ