RACEBASE FC

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

RACEBASE FC

Post autor: Roger »

Ponieważnie znalazłem nic na ten temat, a nurtują mnie pewne pytania odnośnie tego kontrolera
Chodzi o "wszystkomający" rodzimej produkcji kontroler Obrazek

Pytanie podstawowe czy jest jakaś dokumentacja np do tego jak można modyfikować zawartośc OSD, np nicka, jak się do tego podłączyć?
Jakie napięcia są na wyjściu kamery/nadajnika av?
Gdzie właściwie powinno się podpiąć zasilanie np 4s jak podepnę do Video IN/Battery GND to nic nie sfajczę?

Kto posiada i wie niech pisze ;)
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: RACEBASE FC

Post autor: kamilborkowski »

Też go kupiłem, ale u mnie czeka w kolejce na następną ramę. Niestety nasi koledzy nie pofatygowali się o przygotowanie czegokolwiek więcej niż ten obrazek. Jedyna droga to facebook bo tam jakaś dziewczyna od nich czasem coś odpisuje.
Marbalon pokazał tylko na swoim kanale YouTube przegląd OSD: https://www.youtube.com/watch?v=VBkRAJ5UD4A
Awatar użytkownika
Osi18
Posty: 115
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 14:19
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: RACEBASE FC

Post autor: Osi18 »

Roger pisze:Jakie napięcia są na wyjściu kamery/nadajnika av?
Z tego co wyczytałem na Facebooku to napięcie jest takie jakie daje pakiet, tylko że przefiltrowane.
Sam się zastanawiam nad tym Fc ale nie wiem czy jeszcze się nie wstrzymać bo Marcin z Flyinglemon też szykuje wszystkomające FC.
Realacc Qav-X - Racebase FC, LittleBee 30A-S, Emax RS2205 2300kv
Martian II 220 - Kiss FC, Kiss 24 ESC - Emax RS2205s 2300kv
Eachine E010 - Fx798T, Beecore f3 FC, Chaoli CL-615 motor, Charsoon 220mah 50c lipo
Mój kanał na YouTube
slaweks
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 18:11
Lokalizacja: Siewierz

Re: RACEBASE FC

Post autor: slaweks »

Roger pisze:Ponieważnie znalazłem nic na ten temat, a nurtują mnie pewne pytania odnośnie tego kontrolera
Chodzi o "wszystkomający" rodzimej produkcji kontroler Obrazek

Pytanie podstawowe czy jest jakaś dokumentacja np do tego jak można modyfikować zawartośc OSD, np nicka, jak się do tego podłączyć?
Jakie napięcia są na wyjściu kamery/nadajnika av?
Gdzie właściwie powinno się podpiąć zasilanie np 4s jak podepnę do Video IN/Battery GND to nic nie sfajczę?

Kto posiada i wie niech pisze ;)
video in podpinasz z battery tj zworkę robisz i zasilanie z 4s do battery i gnd
ja po jednej stronie fc zrobiłem zworkę a po drugiej podałem zasilanie
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: RACEBASE FC

Post autor: PiotrSz »

Roger pisze:Pytanie podstawowe czy jest jakaś dokumentacja np do tego jak można modyfikować zawartośc OSD, np nicka, jak się do tego podłączyć?
Jeśli chodzi o ustawianie nicka w OSD to ustawiasz komendą: nick Roger a potem save. Zawartość modyfikujesz z pod samego OSD.
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: RACEBASE FC

Post autor: Roger »

kamilborkowski pisze: Marbalon pokazał tylko na swoim kanale YouTube przegląd OSD: https://www.youtube.com/watch?v=VBkRAJ5UD4A
Przyznam się że to przegapiłem, domyślałem się że jest opcja edycji z samego menu OSD, ale myślałem że może to jest oparte na tym samym co np MinimOSD i że da się jakoś gdzieś kabelkami podpiąć.


PiotrSz: a gdzie te komendę należy wpisać? Bo chyba nie do końca kumam ... np w CLI betaflighta? (może po aplikacji dedykowanego firmweara tak się da? )
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: RACEBASE FC

Post autor: kamilborkowski »

Roger, bo info o tym nigdzie się nie pojawiło. Przez przypadek na to wpadłem dlatego że subskrybuje jego kanał.
Komendy do zmiany nicka wpisujesz w CLI betaflight konfiguratora.
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: RACEBASE FC

Post autor: Roger »

Ok, dalsze boje z kontrolerem, jak wiecie, pojawiła się nowa wersja BETAFLIGHT wraz z nim pojawił się build dla Racebase FC rozwijany przez Marbalona (wg commitów na githubie). Udało mi się wgrać te wersję i teraz walczę z OSD - nowe menu w Betaflight - configuratorze.
Po podpięciu usb + bateria - jest obraz, bez OSD.
wchodzą do menu OSD w Betaflight - pamiętam że w minimOSD potrzebne było wgranie fontów - takoż też robię, pasek postępu idzie... ale jakoś nie do końca, jest komunikat że wgrane ponad 200 fontów i czeka .... zamykam okno, osd na ekranie jest, fajnie, mogę zmieniać położenie np nicka (teraz komenda do zmiany to name). Wszystko fajnie, odłączam kabel USB - osd nadal jest - odłączam baterię i podłączam ponownie - obraz jest, albo czarny, albo normalny, albo jak by fejdował od czarnego do białego ... ale bez OSD.
Nie ważne czy zapisuje "Save Layout" czy w CLI - save, czy gdziekolwiek indziej.
Dodam że w przełącznikach dałem włączanie/wyłączanie na pełny zakres dla AUX1 nie ważne więc w którym położeniu jest przełącznik - rozumiem że OSD powinno się włączać.
Ustawienie sygnału wideo mam na AUTO, chociaż testowałem także z NTSC (akurat trafił się taki zestaw)

Pytanie co jest grane że po restarcie (odłączenie baterii) - nie ma OSD. Jakieś sugestie?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: RACEBASE FC

Post autor: marbalon »

To może wyklaruje kilka tematów...

Zasilać najłatwiej zalutowując pady Vido IN z battery po prawej na obrazku, dać do 3/4S i gotowe

Co do OSD to zależy jaka wersja...

Tutaj mamy wszystkie dostepne:
http://baliniak.2box.pl/qq/racebase-firmware.zip

Wersje z paczki < 3.0

Wejście do menu - thr+mid + pitch-min
aktualizacja czcionek - w CLI dajemy osd_update_font
nick ustawiamy komendą nick w CLI
Edycja elementów a pomocą drążków menu OSD

Z uwagi na to że od wersji 3.0 zaczęło pojawiać się OSD w kodach betaflight jest inna obsługa całości. Aktualnie jest w BFF troche bałagan bo sama wersja 3.0.0 ma ubogie OSD z konfiguracją z GUI tylko, bez menu PID itp. Nie mniej dogadałem się z Borisem i będzie w nowszych wydaniach moje OSD.

Póki co zalecam wgrać wersją 3.0.1 z powyższego linku. obsługa OSD w GUI nie działa ale samo załadowanie czcionek działa poprawnie na tej wersji. Resztę zrobimy drążkami póki nie wyjdzie nowa wersja konfiguratora a ten już jest niemal gotowy.

- wejście do menu: THR-mid +YAW-max + pitch-MAX

Niebawem nie będzie problemów bo wyjdzie nowe gui i jedno z drugim będzie działać poprawnie.
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: RACEBASE FC

Post autor: Roger »

Dzięki, wróciłem na razie do 2.9.1, jakoś wpadłem na temat http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=46&t=31418 i skojarzyłem że może to jest to samo OSD, i spróbowałem tą metodą i wszystko poszło jak po sznurku - zdecydowanie Twoje Marcinie OSD jest duuużo lepsze.
Sam się zdziwiłem jak intuicyjne jest przechodzenie po opcjach, cała procedura włączenia i ustawienia nicka zajęła może 30 sekund - bajka!.

Boris powinien zobaczyć zdecydowanie to OSD i włączyć do projektu - fajnie jak by tylko tamten - podobny/rozbudowany konfigurator był dołączony :)

Co do płytki - zasilania na padach dla vtx i cam mam ~10V, czy nie da się tego jakoś skonfigurować żeby było np 5V? czy zrobić jakiś dzielnik napięcia?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Osi18
Posty: 115
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 14:19
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: RACEBASE FC

Post autor: Osi18 »

Koledzy, czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak podłączyć telemetrię do tego FC. Posiadam odbiornik Frsky XSR. Na płytce nie widzę żadnego pada dedykowanego do telemetrii.
Realacc Qav-X - Racebase FC, LittleBee 30A-S, Emax RS2205 2300kv
Martian II 220 - Kiss FC, Kiss 24 ESC - Emax RS2205s 2300kv
Eachine E010 - Fx798T, Beecore f3 FC, Chaoli CL-615 motor, Charsoon 220mah 50c lipo
Mój kanał na YouTube
Eze
Posty: 33
Rejestracja: sobota 13 wrz 2014, 10:03
Lokalizacja: Piaseczno

Re: RACEBASE FC

Post autor: Eze »

Chcicalbym sie dolaczyc do tematu.Posiadam takawą plytke i zrobil sie problem przy silnikach .Wszystko wgralem poustaialem.Gdy uzbrajam silniki,po chwili zaczynaja mimowolnie coraz bardziej przyspieszac.Pierwszy raz sie z czyms takim spotykam.Gaz na aparaturze reaguje ale tylko w malym stopniu.Silniki stopuja dopiero po odzbrojeniu.Czy ktos mial taki przypadek??
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: RACEBASE FC

Post autor: Roger »

Przetestuj ze smigłami, tez mialem taki efekt, ale w samym locie juz nic takiego sie nie działo, w sumie nie wnikałem, bo w normalnych warunkach działał prawidłowo. Może to kwestia własnie obciążenia silników - mogą inaczej się zachowywać bez śmigieł.
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: RACEBASE FC

Post autor: PiotrSz »

Eze pisze:Gdy uzbrajam silniki,po chwili zaczynaja mimowolnie coraz bardziej przyspieszac.
Sprawdź czy masz masz ustawione w neutrum PITCH/ROLL, przeważnie nie stanie tych dwóch osi w centrum powoduje takie objawy.
Eze
Posty: 33
Rejestracja: sobota 13 wrz 2014, 10:03
Lokalizacja: Piaseczno

Re: RACEBASE FC

Post autor: Eze »

ok dzieki za odpowiedzi.Pytalem sie jeszcze kilku kolegow i ponoc tak sie dzieje jak nie ma smigiel.i Model jest w trybie normal.
ODPOWIEDZ