Zawód modelarz

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mps142
Posty: 7
Rejestracja: piątek 18 wrz 2015, 07:18

Zawód modelarz

Post autor: mps142 »

Cześć,

w przyszłym roku kończę liceum informatyczne i pora powoli decydować do dalej robić w życiu. W zawodzie programisty dobrze płatna pracę znajdę zawsze. Bardzo jednak ciągnie mnie w kierunku tworzenia i programowania wielowirnikowcow.

Bardzo proszę was o poradę: jakie umiejętności należy zdobyc(czy potrzebne sa mi do tego studia) żeby nauczyć się tworzyć i proframowac platformy latające? Na jakie zarobki na rynku można liczyć będąc dobrym w tej dziedzinie?

Bardzo proszę o poważne potraktowanie tematu- dla mnie to ważna sprawa.

Z góry dziękuję za Waszą pomoc o życzliwość.

Pozdrawiam.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Zawód modelarz

Post autor: Lee »

Nucz się programować w C, zdobądź wiedzę w zakresie elektroniki i malowania PCB to będziesz mógł klepać FC od A do Z.
mps142
Posty: 7
Rejestracja: piątek 18 wrz 2015, 07:18

Re: Zawód modelarz

Post autor: mps142 »

Dziękuję za odpowiedź. Elektroniki tzn? Czy jest jakaś fachowa literatura? Możesz podać komfortem zagadnienia? Czy sa jakieś programy służące do programowania bezzałogowcow? Możesz mnie jakoś naprowadzić żebym wiedział gdzie szukać?
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Zawód modelarz

Post autor: Bouli_wro »

Studia, kierunek automatyka robotyka ;)
Poczytaj na początek może o AVR i języku "C" odśwież wiedzę z podstaw elektroniki, pobaw się w arduino, projektowanie PCB to w dzisiejszych czasach można ogarnąć w kilka dni (ja swoją pierwszą PCB zrobiłem w programie Eagle po oglądnięciu kilku filmików na YT).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Zawód modelarz

Post autor: Lee »

Nie sprecyzuje swej odpowiedzi bo chodziło o szeroko pojętą elektronikę.
Tak jak przedmówca napisał, można się pobawić w arduino, co by się za bardzo nie katować samą teorią.
Najlepiej będzie jak kolega pójdzie na studia, bo widać że są "małe" zaległości ;p
DronNOOB

Re: Zawód modelarz

Post autor: DronNOOB »

Kod: Zaznacz cały

W zawodzie programisty dobrze płatna pracę znajdę zawsze
Powiem tak, jako dobry koder zarobisz więcej wykonując pracę za 10-100 USD/1h, ale jeśli lubisz modelarstwo to koledzy wyżej napisali co należy robić.
Mam podejrzenie, że rynek w temacie latających maszyn ustabilizuje się a później zacznie kurczyć się podążając do profesjonalnego pół-zamkniętego segmentu zawodowego. To teraz on rośnie podwajając się, ale to już blisko nasycenia.
Jako dobry koder będziesz mieć pracę do 100 lat jak dożyjesz (czego Tobie życzę). Wiem bo zatrudniam koderów od wielu lat. Jako modelarz zawodowy ile czasu będziesz zapotrzebowany? Nie wiem, ale wiem jedno rynek zabawek latających to jedno ( Chińczycy zawsze będą w temacie) a pro-maszyn to drugie. Bierz to pod uwagę.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zawód modelarz

Post autor: kuczy »

mps142, nie ma programów służących do programowania wielowirnikowców.

Tym staruje kontroler lotu, który najczęściej ma możliwość połączenia z PC lub innym urządzeniem (tablet) poprzez USB / Bluetooth.
Wszytsko jest tak już ułatwione, że odpalasz dedykowany dla danego kontrolera program z pięknym graficznym GUI i w zalezności od modelu przesuwasz suwaczki, klikasz na przełączniki lub ustawiasz jakieś wartości.
Więc z pojęciem "programowanie" nie ma to właściwie nic wspólnego.

Owszem, są projekty OpenSource, jak się wgryziesz w temat możesz nawet napisać swój program wgrać do mikrokontrolera i zrobić własny kontroler - ale jeśli myślisz o pracy zarobkowej - raczej ciężko będzie przebić się przez sprawdzone kontrolery z ogromem możliwości i jeszcze na tym zarobić... - to tak, jakbyś zaczął pisać dziś nowy system operacyjny.... jest Windows, jest Linux, są inne.. a w pracy zawodowej raczej szukasz jakiejś niszy, czegoś co jest potrzebne a nie ma tego na rynku.

Arduino to dobry początek, bo małym kosztem uzyskujesz bardzo fajne efekty - i po kilku dniach możesz w łatwy sposób zbudować chociażby termometr z wyświetlaczem i zapisem temperatury na kartę SD.
Ja chcesz coś innego to podłączasz moduł ultradzwiękowy który mierzy odległość i masz namiastkę tego co niektóre koptery uzywają do wykrywania przeszkód.

Ale jeśli chcesz zainteresować się elektroniką to niestety ale "teoria" ciebie nie ominie - wcześniej czy później trzeba będzie się podszkolić. i mimo wszystko jak wszystkiego się nauczysz to jeszcze nie będziesz bogaty ;) - Elektronika z "chin" jest tak tania że naprawdę musisz poszukać bardzo dobrego pomysłu na biznes ale nikt nie mówi, że to nie możliwe.

Kiedyś wiele lat wychodziło pisemko "Elektronika dla wszystkich" - poszperaj w sieci za jakimiś starymi rocznikami - z ego co pamiętam było tam wiele ciekawych projektów o bardzo różnych stopniach trudności... na naukę w sam raz.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Zawód modelarz

Post autor: Lee »

kuczy pisze:raczej ciężko będzie przebić się przez sprawdzone kontrolery z ogromem możliwości
Takie myślenie do niczego nie doprowadzi, ktoś się zawsze musi przebić, zawsze to też następuję.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Zawód modelarz

Post autor: kuczy »

Lee, patrzmy realnie - jesteś tuż po liceum informatycznym bez wiedzy z zakresu kopertów i elektroniki i chcesz przebić pixhawka... zawsze masz szanse, tylko powiedz jakie. Mi nie chodzi oto żeby chłopaka zdołować, ale o to żeby poszukał czegoś co mu może przynieść cień szansy na utrzymanie siebie - skoro chce z tego żyć.

Przede wszystkim niestety ale jeszcze wiele nauki przed kolegą, myślę, że szybciej zarobił by na swój wymarzony projekt robiąc zdjęcia ślubne swoim kopterem - takie to mało odkrywcze zajęcie, ale sukces osiąga się najczęsciej małymi kroczkami (lub tworząc gry typu pokemon go - nie gram jakby coś) :D :D
mcrakus
Posty: 126
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 14:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Zawód modelarz

Post autor: mcrakus »

Zawód modelarz - hmm.. to zawód teoretycznie interdyscyplinarny elektronika/automatyka/informatyka a jakby wejść głębiej inż lotnicza, materiałoznawstwo itp.
Możliwości utrzymania z samego modelarstwa perspektywy tego - raczej nikłe (presja tanich produktów z chin,w zasadzie już prawie chyba nasycony rynek sprzętu profesjonalnego, tendencja regulacji prawne zmierzające do ograniczenia wykorzystania - a z tym do ograniczenia rynku etc).
Warto zdobyć zawód który da Ci możliwość utrzymania.
Podejście programowanie niskopoziomowego (C, asembler dla mikrokontrolerów etc) różni się od wysokopoziomego, i w zależności od platformy -> systemu w jakim się programuje wymaga dodatkowej specjalistycznej wiedzy.
Generalnie chyba łatwiej przeskoczyć w górę (dobre podstawy w elektronice, programowanie mikrokontrolerów).
Pobyt na dobrych elektroników, automatyków i koderów będzie zawsze.
Obecnie prawdopodobnie nie stworzysz żadnego konkurencyjnego wyrobu w stosunku do już z istniejących, w przyszłości - może kto wie ... :)
mini talon, Matek F405 Wing, crossfire, Caddx Tarsier V2
MOMENTUM, F60ProIV 1750kV, matekf7, SpedixGS45A
SUPRA v2, F60ProIII 1750kV, FlightOne, SpedixGS45A
SUPRA, F40ProII 2600kV, DYSf4PROv2,Tekko32 ESC
artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zawód modelarz

Post autor: artak »

IMHO jak chcesz robić "drony", to idz grubą rurą. WAT i wojsko, albo jakaś polibuda i kółko naukowe. Nie dość, że poznasz teorię, której brakuje, to jeszcze (co często dużo ważniejsze) poznasz ludzi z którymi później można coś wydumać.
A w zaciszu domowego garażu składaj i rozbijaj modele :)
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Zawód modelarz

Post autor: Docent »

Może trochę już późno na podanie tych informacji ale może komuś się przydadzą. Na Politechnice Śląskiej na wydziale AEiI funkcjonuje koło naukowe High Flyers, które bierze czynny udział w różnych zawodach związanych z dronami i samolotami. Poniżej link:
http://uav.polsl.pl
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
perstove
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 04 kwie 2017, 11:24

Re: Zawód modelarz

Post autor: perstove »

Mój kolega poszedł na robotykę. Jest na 3-cim roku i składa drony jak na razie hobbystycznie, ale chce sprzedawać różnym firmom. Wydaje mi się, że to jest dobra fucha. Jako programista zarobisz więcej, ale pamiętaj o tym, że trzeba być dobrym. Klepanie stronek za 300 zł robią studenci, a nie profesjonaliści :D
Przyjrzyj się trądzikowi różowatemu i jak wygląda leczenie - sprawdź teraz!
ODPOWIEDZ