eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: attyla »

Mam problem z wgraniem oprogramowania autopilota do eleresa
Stan aktualny:
1. Nowy odbiornik eleres niezbindowany z żadnym nadajnikiem
2. Do łączenia używam kabla OTI z osd remzibiego - tx, rx i gnd podpięte do eleresa
3. zasilanie eleresa z regulatora silnika

Po podłączeniu zasilania do regulatora mam bez problemu komunikację z eleresem mogę pobrać jego ustawienia i po zmianie zapisac
przy próbie aktualizacji po wybraniu przycisku firmware update wybieram eleres AP i potem przycisk upload firmware zgodnie z wyświetlonym komunikatem odłaczam zasilanie od eleresa, naciskam przycisk OK i ponownie podłączam zasilanie niestety program się zawiesza i wgrywanie firmware nie udaje się. Sprawdziłem na dwóch komputerach windows xp i windows 7 te same objawy .
Co może być nie tak ?

łukasz
łukasz
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

attyla pisze:Co może być nie tak ?
Kabel OTI - on zawsze robi problemy.
Po za tym jak Ci się łączy z eleresem to nie musisz już nic wyłączać ect. Połącz się, odczytaj konfigurację, kliknij w "Firmware upgrade", wybierz plik i daj upgrade. Upgrade powinno od razu wystartować. Jak nie zadziała i wyskakuje prośba o odłączenie zasilania to zmień interfejs USB.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

Jakie są defautlowe pidy w Pitchu, bo kurcze rozjechały mi sie wszystkie przez nieuważnie używany PIDator i teraz telepie w strasznie. Nie chcę przywracać domyślnych ustawień bo kalibrację level mam ładnie zrobioną i reszta też pobindowana i poustawiana, a trochę pracy mnie to kosztowało...
Obecnie model przy większych prędkościach dostaje chopla, a pidy w pitchu mam jakieś wogóle z kosmosu...
Nie wiem jak to zrobiłem, ale najwyraźniej nieumyślnie przestawiłem pidy i jeszcze je zapisałem bo mam 39 15 30...
Lata tak:
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Obrazek
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

Dziękuję.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: kiepuri »

Hello,

Jakie OSD do eleresa ap po za remzibimi i ciulowym minimem możecie polecić? Odkąd remzibi zaprzestał sprzedaży moje życie się bezpowrotnie zmieniło.
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Hmmm, sensownej innej alternatywy nie ma. Szukaj używki Remzibiego, albo kup ze dwa-trzy micro minimy, może któryś będzie OK (jak go zasilisz ze stabilnego napięcia 5V). Mój soft potrafi wyczaić że padalec minim się zawiesił i go zresetować tak że nawet te badziewie jako tako nadaje się do użytku z AP eleresa.
Pzdr. -----MIŚ-----
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: kiepuri »

Mam 2 remzibi i żałuję ze nie mam jeszcze kilku. Pamiętam te walki z minimem przy apmie. Krwi mi to napsulo. Nawet jak zasilalem z 2 BECow osobno fc/osd. Micro minim mówisz... Pytanie czy będzie dobrze jak zasile z eleresa... zamówię i zobaczę. Innej opcji nie ma.
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

kiepuri pisze: Pytanie czy będzie dobrze jak zasile z eleresa... zamówię i zobaczę. Innej opcji nie ma.
Dobre software czasami potrafi z kiepskiego hardware coś wykrzesać.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: ci3jk4 »

Pytanko jeszcze mam co do pidów a dokładniej zależności pomiędzy nimi.
Pidowanie PD z pidatora daje 1p=2/3d. Można coś uzyskać zmieniając potem p i d indywidualnie? Jesli tak to co da male zmniejszanie i zwiekszanie poszczególnych wartości?
Zjechałem z pidami pitch do 19 30 12 ale nadal przy maksymalnej prędkości potrafi mi się wzbudzić i wpaść w małe oscylacje. Nie ruszam "I" bo niby odpowiada za powolne łuki a u mnie są one nadal dość szybkie. Generalnie jestem z rezultatu zadowolony, ale widzę jeszcze pole do poprawy i zastanawiam się czy lecieć jeszcze w dół do powiedzmy 15 30 10 czy może zostawić/podbić PD, a zmniejszyć I.
Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: attyla »

Mam pytanie odnośnie konfiguracji AP
Mam aparaturę rc graupner mx-16 MODE 2 która konfigurację kanałów ma następującą:
1 kanał silnik
2 kanał lotki
3 kanał ster wysokości
4 kanał ster kierunku

Skonfigurowałem eleres Ap
Obrazek

Problem jest następujący że kiedy ruszam drążkiem od steru kierunku (kanał 4) to poruszam lotkami .
Serwo podłączone do kanału 4 też się wychyla zgodnie z ruchami drążka.
Kiedy AP nie ma fix-a wychylenie drążka steru kierunku max w prawo powoduje mrugnięcie zielonej diody i pojedynczy dźwięk z głośniczka.
Po złapaniu fix-a i uruchomieniu silnika dalej poruszanie drążkiem steru kierunku powoduje wychylenia lotek.

EDIT

Doczytałem lewy drążek max w prawo to robię zerowanie żyroskopu :-D

Ale drugie pytanie płytkę z MPU należy kalibrować na idealnie wypoziomowanej powierzchni ?

łukasz
łukasz
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

A nie masz jakiegoś miksera kierunku z lotkami w aparaturze ? W delcie czyli w latającym skrzydle sygnał steru kierunku przechodzi wprost na wyjście CH4 odbiornika i nie jest przetwarzany, więc nie powinien mieć wpływu na lotki na CH1 i CH8.
Co do kalibracji to opis jest w pierwszym poście. Skrzydła muszą być równo, inaczej będzie skręcał w trybie STAB. A co do dziobu to czasami trzeba zrobić kalibrację z lekko zadartym dziobem aby nie opadał w trybie STAB. Wszystko zależy od konstrukcji i wyważenia modelu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
attyla
Posty: 176
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 12:42
Lokalizacja: Szczecinek

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: attyla »

Dzięki za podpowiedź z mikserem , przez to niemieckie menu w aparaturze czasami ciężko mi coś znaleźć.
Teraz jest ok.

EDIT

Mam pytanie o wyświetlanie trybów lotu, model zasilony i zapisana baza.
Kanał 5 mam na przełączniku trzypozycyjnym natomiast kanał 6 podpiąłem do potencjometru.
Kanał 5 ustawiony na LOW na osd mam napis "MA"
Kręcę potencjometrem od kanału 6 przy MED mam napis "PH"
Kręcę potencjometrem dalej na HIGH napis w osd mam znowu "MA"

Jeśli w tym momencie próbuję włączyć silnik słyszę długi BEEP i silnik wyłącza się co wg manuala do AP oznacza że jest włączony niedozwolony tryb lotu do startu.
Czyli w zasadzie wszystko działa tylko to wyświetlanie trybu pracy AP nie daje mi spokoju.

EDIT 2

Dziś model poleżał chwilę na stole i GPS trochę zdryfował i zmieniła się odległość od bazy w tym momencie pokazały się prawidłowe oznaczenia trybów pracy CD , czyli wszystko wygląda w porządku. Sprawdzę to jeszcze później już na lotnisku.

łukasz
łukasz
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: yoseph »

Cześć.
Chciałbym zastosować eleres ap jako prosty stabilizator do na prawdę małego skrzydła fpv. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca mam pytanie czy mogę przechylić mpu na przykład o 90 stopni w osi roll i wtedy kliknąć kalibrację ? Czy takie coś zadziała, czy konieczne jest ułożenie mpu na płasko ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Musi być na płasko.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ