Tani transmitter video na 1.2GHz - Test naziemny

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Tani transmitter video na 1.2GHz - Test naziemny

Post autor: miś »

Witajcie !
Wczoraj miałem okazję zrobić pierwsze naziemne testy zakupionego przeze mnie niedawno zestawu do transmisji video marki "chińczyk" :mrgreen: w połączeniu z równie chińską aparaturą RC na 2.4GHz z HobbyCity (HK-T6A) za całe $33 :-)

Oto wspomniany tor video zakupiony w eazzydeal.com za całe $61 (darmowa wysyłka):
Edit: Poprawiono link.
http://www.eazzydeal.com/detail.asp?sub ... PageSize=1
[img]http://www.romek_by.republika.pl/MK/Forum/video1.jpg[/img]

W zestawie było niewiele. Nadajnik, odbiornik, antena do nadajnika, antena do odbiornika, kabel 2x chinch-chinch do podłączenia odbiornika z monitorem i złączka z chinchami i gniazdkiem na zasilacz do nadajnika.
Deklarowane parametry:
Nadajnik:
- zasilanie 12V 250mA
- moc wyjściowa 400mW
- 8 kanałów (1.080G 1.120G 1.160G 1.200G 1.240G 1.280G 1.320G 1.360G)
- wymiary 53x 41x 14mm , waga 62gr
Odbiornik:
- zasilanie 12V 250mA
- czułość -85dBM
- wymiary 115x 80x 21mm , waga 126g
deklarowany zasięg zestawu bez zakłóceń - 400-800m

Na początek trzeba się pozbyć balastu, czyli wybebeszyć nadajnik z tej ładnej i cholernie ciężkiej obudowy. Tak wyglądają otrzymane kawałki, z których zostawiamy nadajnik właściwy i antenę. Reszta do szuflady. Po tym zabiegu waga nadajnika spadła do 20gr. Jest dobrze, tylko ta antena dalej jest ciężka - 25gr, ale nic to, kiedyś zrobię swoją lżejszą.
[img]http://www.romek_by.republika.pl/MK/Forum/video2.jpg[/img]

W odróżnieniu od coniektórych innych chińskich wynalazków wspomniany zestaw ma cyfrową syntezę częstotliwości w odbiorniku i nie pływa. Na dodatek pamięta wybrany kanał po wyłączeniu i ponownym załączeniu zasilania.

Nadajnik wraz z kamerką zamontowany na szybko na moim małym akrobacie z EPP:
[img]http://www.romek_by.republika.pl/MK/Forum/yak.jpg[/img]

No więc teraz przebieg testu. Wystawiam diem'a z goglami, aparaturą i odbiornikiem na początku osiedlowej drogi. Diem klnie że zimno, ale cóż będziemy się streszczać :mrgreen: . Wszystko powłączane, samolot sru do bagażnika i jade.
150m - wysiadam, wyciągam samolot, diem macha że wszystko ok, stery pracują nic się nie dzieje. No to sru go do bagażnika i jadę dalej 200m - lekki zakręt, ale jade dalej, jakieś 250m - słyszę z bagażnika S.O.S :-/ . To mój lokalizator zaczął się wydzierać że stracił zasięg RC. Ale nie bardzo było się jak zatrzymać, więc jadę jeszcze jakieś 50m. Staje, wychodzę, otwieram bagażnik - lokalizator zamilkł... o jest zasięg RC. Ale diem'a coś słabo widać, więc dzwonie... odebrał i melduje ze wszystko ok, ale wraaaaacaj bo ja tu zamarzam :!: :mrgreen: No cóż w sumie tej drogi było jeszcze z 50m, ale i tak jazda dalej nie miała sensu bo przez ten zakręt zaczęły by nam zasłaniać budynki. Wracam. Po powrocie diem melduje że video miał cały czas, nawet jak model był zamknięty w bagażniku (coś ala combi - więc światła troszkę było). Jedyne na co się skarżył to to że czasami kolory robiły się dziwne, ale moim zdaniem powodem była kamera pracująca w systemie NTSC, który jest bardzo podatny na nawet niewielkie zakłócenia i interferencje które to objawiają się właśnie fałszowaniem kolorów.

Konkluzja: Na 300 metrów po ziemi - wszystko działa idealnie. Zobaczymy jak będzie w powietrzu, ale to chyba dopiero jak się ociepli.

Uff, ale się rozpisałem :-) Na razie to by było tyle. Do następnego !
Ostatnio zmieniony sobota 24 lip 2010, 00:35 przez miś, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Masakryczna pogoda wczoraj byla, wial chyba polarny wiatr i to dosc mocno, szczypialo w twarz strasznie. Nadajnik niezle sie sprawowal ale musimy sprawdzic na kamerze PAL nastepnym razem.

Misiek podaj bezposredni link do urzadzenia w sklepie :)
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

W powietrze z nim i wtedy się przekonamy, ale myślę że będzie si verid też ma podobny z Chin daje rade verid trochę pęka żeby polecieć dalej ale to się da załatwić :)
Powodzenia i życzę udanych lotów FPV bo to jest dopiero jazda bez trzymanki :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Verid ma 2,4GHz (identyczny wygląd tylko anodowany na niebiesko nie zielono) i na firmowych bacikach robi 600m bez mrugnięcia. Dalej jeszcze nie leciał ale znając Kefira.......dotrzyma słowa :mrgreen:
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

W NTSC musi być dobry sygnał dlatego wole PAL inaczej kolory będą wariować, ale w powietrzu z pewnością do 600m bedzie ok

no i w NTSC jest mniej lini ;-)
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2010, 23:35 przez JR65, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

NTFS to masz na dysku w kompie :mrgreen:
Tu jest NTSC. Znam tą bolączkę NTSC ("Never The Same Colour" jak się śmieją inni z tego amerykańskiego wynalazku). Dla tego byłem mocno zmartwiony jak dotarła zamówiona kamera, a po podłączeniu okazało się że jest w NTSC... No trudno zobaczymy jak będzie w powietrzu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Tak oczywiście miałem na myśli NTSC :mrgreen:

już się poprawiłem przyzwyczajenie z komputerów :lol:
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

To Was zasmuce. Kamera nie zmienia kolorow przy slabym sygnale, wlasnie to sprawdzilem.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

update: przebarwienia powstawaly raczej ze wzgledu na niska temperature, w tej chwili wszystko ok.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A więc u mnie jest tak: chciałem zakupić to co Miś, zamówiłem TO CO MIŚ I CHYBA CHOLO ale niestety pan ping-pong bo perturbacjach (zamawiałem równo z kamerą a różnica w przesyłce 8 dni - tłumaczył się że miał uszkodzony nadajnik i czekał na nową dostawę) i może dlatego przysłał mi nie to co zamawiałem, tylko niestety PRZYJECHAŁO TO COŚ chociaż wiem że to zamawiał chyba Bailirc - w takim razie odradzam. Dlaczego? bo jest to we środku nadajnika coś innego, nie tak ładnie w puszeczce blaszanej jak u Misia:
Obrazek
Obrazek

i do tego wszystkiego niepraktycznie podłączone - poprzez gniazdo 4-polowego minijacka z wielką grubą wtyczką, oczywiście można się wlutować ale po to zamawiałem na kablach żeby tego nie robić ;-)
To były tylko drobne narzekania rozczarowanego klienta...natomiast to co naprawdę jest nie halo - zapraszam na projekcję:



po odjechaniu z widocznością anten na 500 m i więcej obrazu NIE MA. Jazda między drzewami albo bez widoczności anten to tylko w promieniu 200m i do tego zakłócenia. Zresztą jak przypatrzycie się fotce rozbebeszonego nadajnika to podejrzewam że radioelektronicy "na oko" stwierdzą że z tego tranzystorka 700mW to chyba liczone w innej jednostce niż ta znana ;-)
Zobaczymy co mi ping-pong napisze na reklamację...niby tydzień temu się kajał za 6-dniowe przetrzymanie mojej kasy i obiecał wtedy diskałnt na następną item ;-)
Być może można to to nastroić lepiej - może któryś z kolegów radioelektroników dysponuje czasem i przyrządami pomiarowymi, chętnie się uśmiechnę.
W każdym razie nie sądzę aby ten sprzęt w mojej wersji w powietrzu dał radę ponad 500m :-( a chciałem mieć takiego co mi na naukę do 1km wystarczy....chińczyk na stronie ebay'a zapewnia że sprzęt (ale w wersji dobrej) nosi na półtora kilometra...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No, niestety sprzedawca zrobił Cie w bambuko. Ten nadajnik to jakaś bryndza jest...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Tia, zdecydowanie nie bylo takich szalenstw na 250m z Miskowym. Wyglada na fotkach chyba jak ten od Cholo.

Anyway. Filmik i testy pierwsza klasa :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

jedyne co mi do łba przychodzi - setup powieszony na stalowej rurce od ...he he chińskiej wiaty którą mi kiedyś wiatr porwał i połamał parę tych sztyc, rozłaziły się i łamały jak zapałki...ale wracając do tematu - sztyca jest mocowana na całej długości urządzenia - może zabiera niechcący tak potrzebne miliwaty?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

mam oba te nadajniki, ten ktory w srodku ma metalowa obudowe i ten, ktory ma plytke. wszystkie moje filmy w zeszlym roku robilem na tym plytkowym i na dokolnej antenie latalem do 1.5km gdzie byly tylko delikatne szumy.
co wiecej ten nadajniczek testowal kiedys Kostek i mial deklarowane 700mW i malo plywal. do tego malo sie grzeje wiec ja go moge polecic.
najwieksza moc moj egzemplarz daje na kanale 7-11 ale wtedy drgaja mi serwa wiec normalnie pracuje na 14 gdzie natezenie pola jest juz na tyle male ze nie ma problemu z serwami i dodatkowo omijam tez 2.4ghz z harmoniczna.

ten w metalowej obudowie daje wieksza moc ale tez wiecej sie grzeje no i sa wieksze problemy z serwami.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

hmmmm...czyli albo testy naziemne są do de (ale Diem & Misiek na ziemi mieli lepsze wyniki) albo moja maszynka jak słabo zestrojona....

Edicao: ja testowałem na kanale 3, 5 i 13 -> minimalne różnice były, chyba na 13stym najlepiej, a jak moc zmierzyć najprościej ? amperomierz na zasilaniu i hajda?
Ostatnio zmieniony niedziela 28 mar 2010, 00:44 przez Rurek, łącznie zmieniany 1 raz.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ