RX5808 - spadek czułości

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

RX5808 - spadek czułości

Post autor: edixot »

Witam
W monitor wbudowałem samodzielnie odbiornik RX5808. Zasilany jest przez stabilizator LM7805 z radiatorem (4,95V na wyjściu), prąd idzie po kablu z pakietu w aparaturze. Wejście antenowe modułu przylutowane do kabelka RG316 ze złączką RP-SMA na końcu. Wiem, że nie jest to rozwiązanie wydajne, ale działało przez dość długi czas prawidłowo. Do odbiornika przylutowałem także woltomierz do pomiaru rssi, podciągnięty do masy przez rezystor 100kOhm. Wideo zaraz po wyjściu z modułu przechodzi przez kondensator o pojemności 470uF.
Obrazek
Problem polega na tym, że odbiornik nie wychwytuje sygnału z taką czułością, jak powinien. Zasięg kończy się po około 30m. Na niektórych kanałach nie działa wcale. Kiedyś rssi było maksymalnie 1,00v, teraz ledwo dochodzi do 0,6V, nawet gdy odbiornik jest tuż obok nadajnika. Testowane na dwóch nadajnikach z takim samym efektem, więc ich winę wykluczam. Czy to jest awaria modułu, czy może coś nie tak z montażem? Jednak cały układ działał kiedyś całkiem dobrze, latałem na nim na 500m i wiecej. Luty wyglądają dobrze, napięcia wszędzie prawidłowe, obecność kondensatora na wyjściu też wydaje się nie mieć znaczenia (sprawdzałem).
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: NeXuS »

Pierwsze co bym sprawdzał to antenę, sprawdź czy nie masz gdzieś przerwy na przewodzie antenowym, złączce ew. w samej antenie.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: edixot »

Sprawdziłem gniazdo omomierzem, wszystko wydaje się być w porządku. Chyba jednak uszkodzony jest sam moduł.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: df2 »

Ten zestaw działał bez problemu wcześniej taki jak jest?
Czy problem zaczął się w momencie złożenia odbiornika do monitora?
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: edixot »

Dość długo działało dobrze, wiem, że system nie jest idealny ale zrobiłem na nim ponad 500m i było dobrze. No i rssi - kiedyś było w zakresie 1,00v do około 0,30v a teraz maksimum to 0,65v.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: df2 »

To już pisałeś. Chciałem się dowiedzieć innych, konkretnych informacji.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: edixot »

Wszystko było od początku zamontowane w monitorze i działało, jak masz jakieś inne pytania to może sprecyzuj. Sam układ jest prawidłowo zaprojektowany, problem tkwi w awarii któregoś elementu. Posprawdzałem luty, napięcia i wszystko jest ok, także rozwiązanie widzę w tym momencie tylko jedno - wymiana RX5808. I chyba to by było na tyle w tym temacie, dziękuję wszystkim za pomoc.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: NeXuS »

Jakie masz anteny, może antena nadawcza uwalona i dlatego na obu nadajnikach kicha.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: edixot »

Anteny na obu nadajnikach były inne, na jednym koniczynka, a na drugim bacik. Ale to nie wina anten, bo odbiornik dawał kiedyś wysokie rssi nawet z odkręconą anteną odbiorczą.
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: df2 »

A gdybyś tak profilaktycznie przelutowal tory anteny i zasilania aż do modułu?
Awatar użytkownika
konrad.winiarski
Posty: 44
Rejestracja: środa 20 maja 2015, 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: konrad.winiarski »

Ściągnij ekran z odbiornika. W miejscu gdzie przylutowales sygnał do anteny jest tyle ścieżki co kot naplakal. U mnie oderwalo się pole lutownicze. Przylutowalem cały moduł do płytki uniwersalnej (drukiem do góry) i dolutowalem kawałek kysonu do pozostałości po ścieżce. Same złącze antenowe do płytki uniwersalnej.

Edit: Jeśli masz arduino pod ręką to może pokusisz się o Mod SPI i zrobisz wybór kanałów na ekranie (OSD) ;-). Działa to świetne.
byzoeu
Posty: 24
Rejestracja: sobota 29 wrz 2018, 21:31
Lokalizacja: Poznań

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: byzoeu »

Czy ktoś gdzieś zrobił step by step z tym modułem , co i jak by z tym spi zrobić wybór kanałow?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: Adriee »

edixot, sprawdzałeś, czy przełączniki kanałów działają prawidłowo? Może któryś nie ,,styka" na tyle dobrze i stąd te problemy?
edixot pisze:Wideo zaraz po wyjściu z modułu przechodzi przez kondensator o pojemności 470uF.
Z ciekawości zapytam: co takie rozwiązanie miało dać? Coś w rodzaju ,,bufora"?
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: rc.fpv.poland »

Ten kondensator to pomyłka. W tej konfiguracji tylko szkodzi. Bystre oko :) gratuluję.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: RX5808 - spadek czułości

Post autor: cebulator »

Popatrzcie na daty postów. :D
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
ODPOWIEDZ