Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

tu prezentujemy nasze prace

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

No i jeszcze dodam, że nie było w kopterze jeszcze GPSa, więc o żadnym wspomaganiu nie było mowy :-P Kontroler MultiWii CRIUS SE. Z baro też nie korzystałem, bo działało jak działało :-P

Filmik był kręcony kompaktową cyfrówką. Może i model z ażurowanymi ramionami z laminatu (GAUI 330XS z modyfikacjami) nie jest dobry na początek, no ale latałem bardzo ostrożnie, to większych uszkodzeń nie było :-) Części - faktycznie drogie i raczej nie do zastąpienia niczym innym albo wycięcia we własnym zakresie.

Jeśli chodzi o cholerne drgania ;-) to czasem jest tak, że pojawiają się przy pewnych konkretnych obrotach silników.

kuczy, na swoich nagraniach i tak masz małe drgania w porównaniu do mojej SJ4000 :-P A zmieniałeś w ustawieniach stabilizację obrazu? Bo u mnie jest bez różnicy - czy włączona, czy nie.
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

Nie, w kamerze stabilizację mam wyłączoną, bo jak próbowałem nagrywać jeszcze bez gimbala, to obrazem trzesło nawet bardziej, niż w wyłączoną.

Wiem, ze programowo można usuwac wibracje, ale staram sie używać ja naj mniej "wspomagaczy" w kamerze, bo to takie troszkę oszukiwanie samego siebie ;)
Na probe do porownania.wlacze stabilizacje i zobaczymy... ale chyba z tego co pamietam noe za dobrze to dzialalo w kopterze - za to w aucie wbudowana stabilizacja jest super.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

Taa, bo drgania są inne.

W samochodzie czy w ręce - mała częstotliwość, duża amplituda.
W sprzęcie latającym - duża częstotliwość, mała amplituda.

I stabilizacja może zgłupieć.
No chyba, że gumki gimbala niczego nie przenoszą.
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

właśnie... apropos wibracji:

wróciłem do firmowych czarnych dumperów, i zablokowałem je prawie na sztywno dając w środek dystans - średnica idealnie pasuje do damperów - ściśnięte tyrytkami:

Obrazek

powstało z tego takie video:


czekam na komentarze - od siebie dodam, że w osi YAW coś mam jeszcze do poprawienia bo wpada w delikatne drgania przy obrocie quada. drgania jeszcze są, ale jest znaczna poprawa.
spróbuję niedługo w ogóle zamocować na sztywno i porównam.
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: BloodyLordV »

Nie mniej muszę powiedzieć, że wyszło to już całkiem dobrze po poprawoe dumperow. Teraz tylko czekam na dalszy rozwój projeku, w porównaniu z wcześniejszymi drganiami progress jest delikatnie ujmując spory.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

BloodyLordV, dzięki kolego :)

Teraz poszedłem dalej - mam gimbala całkiem na sztywno (zdjęcie) i zobaczę jakie drgania się przenoszą - dziś będzie okazja coś nagrać. Myślę, że tak zostawię przez jakiś czas, bo to doskonały wskaźnik niewyważenia śmigieł i silników - więc pozostanie skupienie się na ich eliminacji.

Obrazek

Jeśli chodzi o sprawy techniczne - zastosowałem pręt gwintowany średnicy 3mm (1,49 zł za odcinek 1m w OBI).
górna jak i dolna płyta ma cztery nagwintowane otwory - resztę widać. ps - w jednym rogu płytki jest kondensatorek SMD - jakby ktoś szedł moim tropem - musiałem delikatnie spiłować bok jednej z tulejek, aby nie uszkodzić tego elementu.
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: alkatras13 »

No ja trzymam kciuki i czekam na wideło ;)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

kuczy, czasem jak tak patrzę na kontrolery (główne czy do gimbala), to sobie myślę, że projektant bujał w obłokach :shock:

W kilku płytkach co mam, elementy SMD są tak blisko otworu montażowego, że nie da się przykręcić śruby czy nakrętki :shock:
Rafał Wojtyniak
tombstone
Posty: 750
Rejestracja: środa 17 lut 2016, 11:04

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: tombstone »

te drgania mogą być przez śmigła i gimbal ci tego nie zniweluje
zmień zestaw śmigieł lub sprawdź ich wyważenie
albo polataj z kamerką bez gimbala i zobacz czy są takie drgania ?
to zawęzisz obszar poszukiwań drgania śmigieł lub ustawienia gimbala albo dampery
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

Dobra.

Wczoraj na dronfestiwalu miałem żle ustawiony gimbal - bujało jakby był sztorm - więc nie wrzucałem.
Dziś udało mi sie znaleźć moment pomiędzy opadami przelotnego deszczu - FILM BEZ ŻADNYCH DUMPERÓW:



1. na początku - wg mnie idealnie (no powiedzmy, że mi się podoba)
2. im wyżej (większy wiatr) tym bardziej zaczyna drgać - może nie ma meksykańskiej masakry piłą mechaniczną, ale widać i to porządnie. dodatkowo są te dziwne dzwięki - zastanawiam się, czy nie pochodzą one od gimbala? - może jakieś luzy? psrawdzę podczepiając kamerę bez gimbala i zobaczymy.

No i teraz wielka prośba do bardziej doświadczonych - jakieś propozycje zmiany ustawień, aby przy wietrze jednak tak nim nie trzęsło ? - puki byłem osłonięty drzewami naprawdę wydawało mi się znośnie - więc jakby były to niewywazone silniki / śmigła (jasne, że to jeszcze spróbuję poprawić) to drgało by także przy starcie...
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

Czy to jest taki gimbal http://abc-rc.pl/Gimbal-V3-HSM4206 na Storm32?

Bo jeśli tak, to mogę ci podać moje ustawienia, to sobie sprawdzisz.

Co ważne - jak kupiłem, to tylko przewody od silników były przeciągnięte przez osie silników. Postanowiłem wszystkie przeciągnąć, aby mieć porządek z kablami. No i wtedy zaczął świrować. Okazało się, że niedobrze jak przewody sensora leżą blisko przewodów silnikowych. Założenie pierścienia ferrytowego na przewód sensora (od strony kontrolera) rozwiązało tę kwestię.
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

RW, chyba dokłądnie identico ;) :)

ja kupowałem z banggood:
http://www.banggood.com/FPV-3-Axis-CNC- ... 30046.html

wiem - tani.. i nie wiem czy nie byłem za wielkim "żydem" ;)
z chęcią wypróbuję Twoje ustawienia - jakbyś mógł - tam chyba jest eksport do pliku, prawda? - jak coś to mój mail: kuczy[małpa]o2.pl najwyżej będzie działał "dobrze inaczej" - ale warto spróbować z góry dzięki.

przewody przechodzą przez silniki - ale ja ułożyłem na gimbalu po swojemu - mają większy luz. - ferryt - ciekawa sprawa - spróbuję :)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

U mnie ferryt był w komplecie :-)

Nie powiem, że ustawienia są idealne, bo czasem trzeba poprawiać horyzont w zrobionych zdjęciach. Ale na pewno nie ma tak, że zaczyna bujać na wietrze. Czego nie można powiedzieć o innym gimbalu, w którym mam kompaktową cyfrówkę - podczas lotów wewnątrz - zdjęcia idealne. Poziom zachowany. Podczas lotu na wietrze patrzę na podgląd, a tam sobie poziom chodzi z jednej na drugą :-P a przy pewnym pochyleniu normalnie się buja, a co za tym idzie połowa zdjęć rozmazanych. Właściwie pozbywam się tamtego kontrolera, bo dawno temu już dosyć czasu poświęciłem na to, by dojść do tego, czemu się co chwilę wiesza. Dopiero po ustawieniu zasilania poniżej 10V był stabilny ale może słabiej silniki trzymały. Teraz kupiłem Storm32 i mam nadzieję, że będzie dobrze :-)
Rafał Wojtyniak
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: kuczy »

RW pisze:U mnie ferryt był w komplecie :-)
a o tym mówisz - jest jest - był od początku - tuż przy wtyczce od strony płytki Storma - myślałem, że dodatkowy dałeś na dole - przy samym czujniku :) - będę czekał na maila - w porównaniu z kopterami tutaj dzielenie się konfiguracją nie powoduje "kretów" :D :D
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Pierwsze zdjęcia z S500 "Kuczy"

Post autor: RW »

Poszło na maila :-)

Tylko zachowaj swoją kolejność silników oraz wejścia RC, bo możesz mieć inne niż u mnie.
Rafał Wojtyniak
ODPOWIEDZ