Naze32 - co nie tak z kanałami?

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Lukas325
Posty: 12
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 17:39

Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: Lukas325 »

Witam serdecznie,

postanowiłem przesiąść się z CC3d na naze32 10dof i od początku mam problem z podłączeniem,

Mój nadajnik to Graupner MZ-12 a odbiornik GR12, naze kupione nowe, quad latał wcześniej z cc3d i odbiornikiem Graupnera.

więc tak:

Uruchomiłem z Chroma Cleanflight i posiłkując sie tutorialem z tego linka:

https://www.youtube.com/watch?v=4OKGMhTrqOU

wgrałem firmware,skalibrowałem, i po podłączeniu naze z odbiornikiem za pomocą oryginalnego kabla <breakout> mam problem

Aux1 - działa
yaw - działa
Throttle - dział
natomiast jak bym tych kabli nie przekładał to :

roll i pitch działają razem, tzn jak wpinam w aileron to na prawym drążku ruszają się identycznie 2 suwaki, to samo na elev.

w nadajniku nie mogę zmienić PWM/PPM itp więc używam oryginalnego kabla.W clean flight 10 razy sprawdzałem i zatwierdzałem czy jest na pewno dobrze.

Wg/ tutorialu z YT koleś wgrywa ostatni < stable> firmware, ale film jest sprzed roku. Czy mam wgrać ostatni stabilny z 2016? może tu jest jakiś myk

Podłączam do odbiornika na różne sposoby, mam ustawione MODE2 , nie mam ustawionych żadnych miksów - wszystko robię na nowym modelu <samolocie > szukałem wszędzie i chyba nikt nie ma takiego myku.

Zawracałem trochę gitare chłopakom na grupie Race Copter, ale tu się rozpisałem dłużej i dokładniej.

Please Help Me !! długi weekend idzie :))
ADAM_es
Posty: 25
Rejestracja: środa 20 sty 2016, 10:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: ADAM_es »

Lukas325, Sam lutowałeś złącza? Sprawdź czy nie masz zwarcia między pinami sygnałowymi od dwóch kanałów.
Lukas325
Posty: 12
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 17:39

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: Lukas325 »

Tak lutowałem sam i też o tym pomyślałem- bardzo uważałem, aby się nie zwarło,nie wygląda, aby było zwarte, ale może pod lupą dziś popatrzę, może gdzieś coś, ale no nie powinno.

Nie nasuwa Ci się jakaś jeszcze inna myśl co może być po za tym na rzeczy? Chętnie poszukam kilku przyczyn.

Zastanawia mnie też podłączenie 3 żyłowego kabla z zestawu <breakout>

Raz jest, że wpiąć w byle miejsce, raz że + i - a sygnał w 2 kanał, kolejnym razem , że w 1szy - trochę zgłupiałem, ale tak czy inaczej żadne ustawienie nie przynosi rezultatu - zawsze to samo.

Polecasz wgrać w cleanflight najnowszy <stable> firmware do naze32?

Pozdrawiam,

EDIT - scalenie

No to sprawdziłem luty i nie ma opcji aby się stykały. Na tą chwile nie biorę pod uwagę awarii naze, bo w sumie te kanały się ruszają ale nie tak jak powinny.

EDIT2 - scalenie

Popisze, że sobą- a więc tak: [MOD - zanim zaczniesz gadać do siebie, doczytaj proszę pkt.9 regulaminu]

zmieniając w channel map mogę zmienić, że np pitch i throttle się ruszają razem zamiast tego co opisywałem w pierwszym poście.

Configuration - serial provider nie zmiena za wiele
Receiver mode jest - RX paraller PWM
Awatar użytkownika
magneto
Posty: 249
Rejestracja: czwartek 18 lut 2010, 02:41
Lokalizacja: Płock

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: magneto »

podepnę się do tematu,czy jak podłączacie się kontrolerem pod komp, to cleanflight sam znajduje port czy trzeba go wpisac ręcznie.Dodam ,że jak podepnę naze do kompa to to pali sie dioda niebieska i skrajna czerwona a środkowa czerwona miga
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: arek2081 »

jeśli jest tylko jeden port to sam znajdzie jeśli kilka to trzeba wskazać ręcznie
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
kwak
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 01:53
Lokalizacja: Pszczółki / Skowarcz

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: kwak »

Lukas, Czy po zmianie kontrolera stworzyłeś lub wyzerowałeś profil w radiu? Byc może masz pomixowane kanały i z ras ten problem i ktorym piszesz.

pisane z tel.
TYLKO DroneRacing #DRC & #KISS FTW :)
Lukas325
Posty: 12
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 17:39

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: Lukas325 »

Tak, spędziłem na tym kilka godzin i udało mi się jedynie mieszając kanałami, że 2 kanały które odpisywałem nie działają już razem, ale za to nie ma opcji aby przypisać je pod te kanały które potrzebuje. Dziś pożyczę aparaturę turnigy, nie do latania, ale żeby stwierdzić czy na innym zestawie coś z tego będzie.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kwak
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 01:53
Lokalizacja: Pszczółki / Skowarcz

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: kwak »

Mam podobne radio do twojego tyle że JR (prawie to samo menu w środku) i FrSky dołożony, podłączałem się przez PWM (7 przewody) i PPM (3 przewody) i zawsze działało mi bez problemów, jedyne co musiałem zrobić to w CF z zakładce MODE -> "channel map" wybieram JR/SPEKTRUM/GRAUPNER a w radio mixuje AUX1 na przełącznik 3 pozycyjny, reszta działa bez kombinowania.
Możesz też ręcznie zmienić kolejność kanałów w CLI, komendą "map" np. map TAER1234 dla radia JR/Graupner, ale jak Ci kolejność nie pasuje i zmieniasz np Throttle z Aileron to wpisujesz map ATER1234. Kombinuj i zajrzyj do dokumentacji CF.
TYLKO DroneRacing #DRC & #KISS FTW :)
Lukas325
Posty: 12
Rejestracja: piątek 19 cze 2015, 17:39

Re: Naze32 - co nie tak z kanałami?

Post autor: Lukas325 »

Dziękuję za podpowiedź i we wtorek poćwiczę to co opisujesz i oczywiście pochwalę się wynikami.
Pozdrawiam

No i sprawa rozwiązana- kolega który zajmuje się zawodowo elektroniką po 30 min diagnozy stwierdził błąd w produkcji,

winowajcą okazał się jeden z układów scalonych który podczas montażu w fabryce został zbytnio polany cyną i zwierał 2 kanały.

Na szczęście udało mi się obyć bez reklamacji, Niestety w fabryce mogli by się bardziej postarać, ale najważniejsze, że działa :)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
ODPOWIEDZ