Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

maniek23gda
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 mar 2016, 16:32

Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Post autor: maniek23gda »

Witam, mam kilka pytań na temat kontrolera lotu jak w temacie, dostałem od brata drona który robiony był na zamówienie i tu kilka pytań ponieważ nie bawiłem się w to.
1. Przeszkadza mi to, że po włączeniu drona i przytrzymując drążek od gazu w prawo dron się uruchamia i "chodzi" na luzie, tzn śmigła się cały czas kręcą co mnie to drażni ponieważ ostatnio miałem małego kreta tzn po dodaniu gazu kiedy zawiało pod domem, dron po prostu przechylił się do przodu przez co połamało się jedno śmigło, a zanim po ponownym przytrzymaniu drążka w prawo trochę czasu minie i może zrobić większe szkody, a być może jeśli by nie chodził na "luzie" zdążyłbym puścić gaz i by się nic nie stało? da się to wyłączyć?
2. Mam OSD oraz odbiornik i nadajnik do FPV ale nie mam jeszcze gogli do tego i tu pytanie do was, czy jest takie "zabezpieczenie" jak np dron się oddali za bardzo chodzi głównie o loty FPV jeśli aparatura straci kontakt z dronem to czy on wróci na miejsce czy po prostu go stracę? Tak samo chodzi mi czy jest takie ustawienie, że jeśli przeoczę czy coś, że bateria jest słaba to dron wróci?
3. Posiadam aparaturę turnigy 9xr z osprzętem fr sky xjt i antena w aparaturze kierunkowa "niby" zwiększa zasięg do 4,5km czy to prawda? antena o zysku 7dBi, jaki faktycznie może mieć to zasięg? Z góry dziękuję wam za pomoc.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Post autor: Szper »

Odwołam się do zawartości forum bo temat był wałkowany ostatnimi czasy:
1. Tu chodzi o uzbrojenie drona. Praca śmigieł po uzbrojeniu ma moim zdaniem zasadniczy plus - nikt ręki w działający blender nie wsadzi. Nawet zwierzęta nie będą skore do zaczepiania. Takiej maszyny nie zostawisz samopas. W przypadku braku pracy śmigieł skąd wiesz czy masz maszynę uzbrojoną i czy jest bezpieczna do podniesienia/odpięcia lipo? Krążą filmy oraz zdjęcia jak śmigła mogą potraktować ręce. Nie zapominaj, że taki quad ma moc miksera kuchennego.
Temat ogólnie dyskusyjny co jest lepsze.

2. Jest takie zabezpieczenie i nazywa się FailSafe - F/S. Masz link na frsky czyli instrukcja w ręce - jeśli to jest x8r to wyłączasz nadajnik, włączasz quada, raz klik krótki w switch F/S i znów restart quada i włączenie nadajnika. Spowoduje to, że po przejściu w FS nadajnik przestanie nadawać sygnał na kanałach a nie zamrozi. Drugi etap to konfiguracja FS w APM - jest cała zakładka i w niej definiujesz co ma zrobić quad jak zgubi sygnał.

3. Nie ryzykowałbym pchania się na taki dystans z tym linkiem. Trzymaj się wersji 1.5km do max. 3km. Z resztą jak masz XJT + odbiornik z telemetrią to RSSI podpowie jak daleko możesz się zapuścić. Jak nie starczy zasięgu to masz opcję w postaci odbiornika Frsky L9R - brak telemetrii. Ostatecznie LRS.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Post autor: kuczy »

maniek23gda, co do pkt 1:

Szkoda, że nie przeszukałeś forum ale ogólnie
załóżmy, że to wyłączyłeś - gaz na "0" - śmigłą stoją: na ziemi niby OK.

Lecisz i nagle w nerwach (maszyna ucieka, cokolwiek - człowiek czasami spanikuje) dajesz "gaz" na "0".
- kopter zaczyna spadać, pęd powietrza wieje pod śmigła - zaczynają się kręcić w drugą stronę.
- w tym momencie jak dasz przepustnicę nawet na 100% silników już raczej nie odpalisz, przycisk "wracaj do mnie" też nie zadziała... gleba.

Jedno złamane śmigło to raczej niewielki koszt - chociaż to denerwuje - wiem.
Inna kwestia, że uzbrajasz tuż przed poderwaniem maszyny więc musiałeś mieć wyjątkowego pecha albo np silniki się kręcą w złą stronę / śmigła były założone w złą stronę / nieskalibrowane regulatory / wybrany tryb acro... powodów wywrotki może być kilka (chyba, że sprawdziłeś maszynę i wszystko jest OK - to że została zrobiona nie znaczy że ktoś nie mógł potencjalnie popełnić błędu)
maniek23gda
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 14 mar 2016, 16:32

Re: Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Post autor: maniek23gda »

Szper

mam odbiornik fr sky v8rf II z telemetrią. A co do pkt 2. będę musiał pomyśleć jak to zrobić, bo jak to się mówi, mądry polak po szkodzie więc wolałbym się zabezpieczyć ;)

kuczy

Dron lata jak powinien, brat już wiele razy nim latał bez problemów ale wiadomo start jest najgorszy bo nigdy nie wiadomo kiedy i skąd zawieje ;)
Awatar użytkownika
Preze$
Posty: 46
Rejestracja: wtorek 10 lut 2015, 15:31
Lokalizacja: lubuskie

Re: Arducopter AMP 2.6 kilka pytań

Post autor: Preze$ »

Ad. 1

Tak jak koledzy piszą, dobrze żeby po uzbrojeniu śmigła wolno się kręciły, bo to najlepsza sygnalizacja stanu uzbrojenia.
Ale oczywiście jest możliwość wyłączenia tego.

Zakładka Config/Tuning - Standard Params - MOT_SPIN_ARMED

Jeżeli ustawisz wolne obracanie się, to nie połamiesz śmigieł przy wywrotce, bo silniki nie mają wtedy wystarczającej siły żeby kręcić i łamać śmigła.
PocketDrone FQ777
Hubsan X4 H107C
FY-450 - APM 2.6, Emax 2216, Afro 20A, Boscam 5.8GHz
TAROT Iron Man 650 - APM 2.6, Sunnysky V3508 580KV, Sunrise BLHeli 30A,3-Axis Gimbal, Boscam 5.8GHz
ODPOWIEDZ