APM 2.6

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: APM 2.6

Post autor: maxxxior »

ok, dzięki!
a w tych buzzerach-gotowcach, to nie jest czasem tylko przekaźnik sterowany tranzystorem, który załącza buzzer? Baza-emiter tranzystora podłączone pod wyjście PWM odbiornika RC? o takie cuś: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1273003

i jeszcze jedno: czy można gdzieś kupić same takie buzzerki co podał RW? różnią się one od standardowych buzzerów na 5V tym, że są dużo głośniejsze :-)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6

Post autor: RW »

Nie, tam nie ma żadnych przekaźników mechanicznych.

Za 20 zeta to ja nawet bym się nie zastanawiał jak by tu zrobić samemu tylko kupował gotowca :roll:

Wklep sobie do googla panie :mrgreen:
Wyskakują co prawda zagraniczne sklepy ale musisz jeszcze wiedzieć, czy buzzer ma być z wbudowanym generatorem czy bez (zawsze możesz kupić Lipo alarm i sobie wydłubać - tam masz 2 takie buzzery).

Mam dla ciebie inne rozwiązanie. Bierzesz zwykły buzzer z otworem na środku. Umieszczasz w ciasnej rurce. Puszczasz dźwięk a buzzer przesuwasz w rurce dopóki nie uzyskasz maksymalnego wzmocnienia dźwięku. Ucinasz zbędny fragment rurki a buzzer już na stałe zalewasz od tyłu klejem na gorąco.
Rafał Wojtyniak
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: APM 2.6

Post autor: maxxxior »

nie wiem, czy dobrze zrozumiałem: parametr INAV_TC_XY - zwiększenie jego wartości zmniejsza wpływ GPS na oszacowanie pozycji???

i drugie: AltHold różni się od Loiter tym że w AltHold nie możemy sterować drążkami kopterem?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6

Post autor: RW »

maxxxior pisze:i drugie: AltHold różni się od Loiter tym że w AltHold nie możemy sterować drążkami kopterem?
Gdyby nie to, że masz nabite prawie 600 postów wziąłbym cię za świeżaka, który drażni innych :roll:

No błagam cię - to są podstawowe tryby lotu :roll:
Wchodzisz na stronę copter.ardupilot.com i szukasz zakładki Flight Modes. Przejrzyj sobie co można robić w każdym trybie lotu (na co można mieć wpływ).
Rafał Wojtyniak
pigmej181
Posty: 368
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 11:48
Lokalizacja: PGN

Re: APM 2.6

Post autor: pigmej181 »

Witajcie
Posiadam apm 2.6 z zestawem f450 z aliexpress.
Czytając różne opinie na temat power module / zasilanie z jednego regla FC, mam pomysł aby zasilić go z przetworniczki 12v/5v (pomysł podsunął mi jeden z użytkowników). Jak to rozwiązanie ma się w realu ??
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6

Post autor: kuczy »

pigmej181 pisze:Witajcie
Posiadam apm 2.6 z zestawem f450 z aliexpress.
Czytając różne opinie na temat power module / zasilanie z jednego regla FC, mam pomysł aby zasilić go z przetworniczki 12v/5v (pomysł podsunął mi jeden z użytkowników). Jak to rozwiązanie ma się w realu ??
Ja właśnie montuję APM2.6 w swoim kopterze. Czytając naprawdę wiele na temat problemów z "power module" wpadłem na ten sam pomysł co ty. Na pokładzie miałem już zainstalowaną przetwornicą napięcia dającą na wyjściu +5V i teraz......

Zasilam APM osobnym przewodem z przetwornicy - od strony wyjść regli (środkowy PIN). Regle mam bez BEC, więc żadne inne napięcie nie jest podawane na te piny. Stosując takie rozwiązanie oczywiście muszę mieć zwartą zworką J1.

I teraz wg mnie bardzo ważne: ODBIORNIK RC zasilam OSOBNYM KABLEM z przetwornicy - dzięki temu przez APMa nie przepływa prąd zasilający odbiornik. Między odbiornikiem a APMem mam pociągnięte tylko żyły "sygnałowe".
Na wszelki wypadek - chcąc podłączyć PC przez USB - odłączam tylko 1 przewód (+5V) z przetwornicy - może nie muszę tego robić, ale nie lubię jak urządzenie jest zasilane z kilku źródeł jednocześnie.

pomiar napięcia baterii zrobiłem wykonując dzielnik rezystorowy podłączony pod wejście analogowe A1 - dzięki temu nie musze kupować power module. Pomiar prądu??? - właściwie zastanawiam się co to mi da - mogę widzieć ile prądu "leci", ile baterii zeszło.... - ale to i tak chyba bez większego znaczenia bo najważniejsze i tak, aby nie zejść poniżej krytycznego napięcia.

no, chyba, ze ktoś na inne zdanie ;)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6

Post autor: RW »

kuczy pisze:Zasilam APM osobnym przewodem z przetwornicy - od strony wyjść regli (środkowy PIN). Regle mam bez BEC, więc żadne inne napięcie nie jest podawane na te piny. Stosując takie rozwiązanie oczywiście muszę mieć zwartą zworką J1.

I teraz wg mnie bardzo ważne: ODBIORNIK RC zasilam OSOBNYM KABLEM z przetwornicy - dzięki temu przez APMa nie przepływa prąd zasilający odbiornik. Między odbiornikiem a APMem mam pociągnięte tylko żyły "sygnałowe".
A ja zasilałem od strony INPUT (bez zworki) i nie musiałem mieć osobnego kabelka :-)
"Zasilałem" - bo już od dłuższego czasu nie używam APM tylko Pixhawk ;-)
Rafał Wojtyniak
pigmej181
Posty: 368
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 11:48
Lokalizacja: PGN

Re: APM 2.6

Post autor: pigmej181 »

Więc tak koledzy który z niżej wymienionych przetworniczek 12v na 5v będzie odpowiednia aby zasilić apm 2.6 ?
Linki
1. http://pl.aliexpress.com/item/DC-DC-Con ... sstype=600

2. http://pl.aliexpress.com/item/For-HOBBY ... 0558e02r02
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6

Post autor: kuczy »

Ja zastosowałem tą: http://abc-rc.pl/przetwornica-28-10V
i puki co "noł problem" napięcie wyjściowe regulujesz potencjometrem, a sama przetworniczka jest b mała i lekka.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: APM 2.6

Post autor: RW »

A nie możesz sobie w Polsce kupić? :roll:

Ja stosuję BEC Turnigy 3A.

Po co regulacja? Ma dawać 5V i tyle.
Rafał Wojtyniak
pigmej181
Posty: 368
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 11:48
Lokalizacja: PGN

Re: APM 2.6

Post autor: pigmej181 »

kuczy pisze:Ja zastosowałem tą: http://abc-rc.pl/przetwornica-28-10V
i puki co "noł problem" napięcie wyjściowe regulujesz potencjometrem, a sama przetworniczka jest b mała i lekka.
Fajnie to wyglada ale wolałbym coś z linków które zamieściłem :)

zdradzisz rąbek tajemnicy gdzie masz ten potencjometr ?? Pokażesz foto jak to u ciebie wygląda ??
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: APM 2.6

Post autor: kuczy »

Obrazek

"Imported blablabla POTENTIOMETER" - to je panocku to :)
oczywiście zanim podłączyłem cokolwiek pod napięcie wyjściowe najpierw je ustawiłem na 5V.
NIe mam teraz dostępu do aparatu ale:
Obrazek

pomiędzy płytkami, na samym środku - tam gdzie dochodzi niebieski i czerwony kabelek.
wedel
Posty: 28
Rejestracja: środa 09 lip 2014, 20:35
Lokalizacja: Częstochowa-Radomsko

Re: APM 2.6

Post autor: wedel »

witam :)
mam taki mały problemik :) jak prawidłowo ustawić GeoFence? max alt to jest wysokość a max Radius odległość? :)
ciągle na lewo :D
Awatar użytkownika
tofficzeq
Posty: 288
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2015, 06:16
Lokalizacja: Śląsk

Re: APM 2.6

Post autor: tofficzeq »

radius - promień
Awatar użytkownika
ko17
Posty: 80
Rejestracja: sobota 01 sie 2015, 11:54
Lokalizacja: Kraków

Re: APM 2.6

Post autor: ko17 »

Witam wszystkich modelarzy...Czytam tu na forum o apm'ie i nie mogę znaleźć odpowiedzi na mój problem... Problem jak dla mnie jest duży bo jestem zielony w tym...Ale od początku...Kupiłem sobie drona na ramie F450 z kontrolerem cc3d no i tak średnio byłem zadowolony,brakowało mi kilku przydatnych funkcji.Kupiłem nową aparaturę , APM'a 2.6 , GPS neo 6m i wysłałem to temu chłopu co kupiłem drona od niego. Po jakimś czasie przyszedł z powrotem , no i jeszcze potrzebował drobnej kosmetyki podłączenie diod , poprawić niektóre przewody itd. i teraz tak, ten koleś zamontował antene GPS centralnie na środku z tyłu ramy F450 ,w mojej wizji miało być inaczej więc zdemontowałem gps'a i zamontowałem go na tylnym ramieniu czyli został przesunięty o jakieś 4cm w bok i z 5cm.wyżej (tam gdzie był gps są teraz anteny odbiornika) Po skończeniu ''kosmetyki'' przyszedł czas na pierwsze ulotnienie, stwierdziłem nie mal od razu ze jest coś nie halo, jak włączam funkcje ''loiter'' to nie trzyma pozycji, pływa góra duł lewo prawo, funkcja RTL działa tak ze przelatuje nad miejscem z którego wystartował i leci sobie dalej, a w podstawowym trybie ''stabilize'' jest niespokojny\nerwowy. I teraz PYTANIE:Szanowni koledzy modelarze , czy jak przeniosłem GPS w inne miejsce to GPS powinien zostać ponownie skalibrowany ? a jeśli tak to jak to się robi bo ja nie mam zielonego pojęcia , mam ściągnięty MP 1.3.3.7 podpoiłem apm'a po jakiś 10min.złapał fixa i na tej mapce pokazywało mi ze dron jest blok dalej na ulicy około 150m dalej :shock: z początku pomyślałem sobie ze to wina tego ze quad jest w domu i łapie satelite z jakiegoś odbicia ,no ale okazuje się ze podczas lotu też nie jest dobrze wręcz fatalnie... Czy pomogli byście mi w rozwiązaniu tego za pewne jak dla was banalnego problemu...jak trzeba przeprowadzić kalibrację to proszę was powiedzie krok po kroku co zrobić mam, z góry dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ