Phantom 3 i Agisoft Photoscan- ortofotomapa

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

all1990
Posty: 10
Rejestracja: środa 25 lis 2015, 18:57

Phantom 3 i Agisoft Photoscan- ortofotomapa

Post autor: all1990 »

Witam wszystkich,
Drodzy znajomi, od kilku dni staram się poznać możliwości statku Phantom 3 oraz oprogramowania Agisoft Photoscan. Konkretnie interesuje mnie stworzenie ortofotomapy w tym programie jednak mam z tym niemały problem. Z góry powiem, że jako geodeta z zawodu doskonale zdaję sobie sprawę, że taki sprzęt całkowicie nie nadaje się do jakichkolwiek pomiarów, a wyniki możliwe do uzyskania przy jego użyciu są po prostu żałosne. Jednak do celów poćwiczenia i przypomnienia wiedzy ze studiów w zakresie fotogrametrii postanowiłem troszkę z nim pokombinować.
W czym mam problem? Przede wszystkim z orientacją zdjęć, gdyż o ile bez punktów GCP daję sobie radę (uzyskując mapę dającą bardzo wiele do życzenia w porównaniu do ortofotomapy z Geoportalu) to przy wykorzystaniu punktów referencyjnych pochodzących z mojego bezpośredniego pomiaru metodą RTN w terenie już nie jest tak dobrze.
Głównym problemem jak się okazuje są wysokości. Jeżeli chodzi o współrzędne X i Y to nie ma problemu, gdyż zarówno zdjęcia wykonane przez drona i moje punkty z pomiaru geodezyjnego są w tym samym układzie współrzędnych (ukł. 2000 strefa 7) to wysokości są inne. Te które ja rejestruje odbiornikiem GNSS są w układzie kronsztadt 86, a te które są przypisane zdjęciom są w układzie lokalnym. Jako, że Phantom 3 zaniechuje wysokość z pomiaru satelitarnego na rzecz pomiaru wysokości barometrem. Czy ktoś się orientuje w jaki sposób mogę doprowadzić do uzyskania jednego wspólnego dla zdjęć i punktów pomierzonych geodezyjnie układu wysokości? Może jest jakaś możliwość aby mimo wszystko zdjęcia z Phantom 3 były orientowane w wszystkich 3 kierunkach przez wbudowaną antenę GPS? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc jakiejś obeznanej osoby, gdyż siedzę nad tym już dosyć długo :)
mzjan
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 22 cze 2014, 10:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Phantom 3 i Agisoft Photoscan- ortofotomapa

Post autor: mzjan »

Zdecydowanie odradzam pomiary wysokości środka rzutu na podstawie GPS, bo będą one piekielnie niedokładne. AgiSoft publikuje instrukcje krok po kroku jak przetworzyć materiał gdy dysponujemy GCP, jest ona dostępna tutaj: http://www.agisoft.com/pdf/PS_1.2%20-Tu ... 0GCPs).pdf
pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ