FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Dabalwwy
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 14 sty 2016, 04:19
Lokalizacja: Warszawa

FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: Dabalwwy »

Witam

W końcu postanawiałem zabrać się za wgranie softu do mojego x9. Pod względem elektrycznym wszytko ok zamatowałem wtyczkę do pinów na płytce itd. Znalazłem dokładny opis jak zaktualizować i tu tez pewnie nie będzie problemow ale wchodzę na stronę projektu http://www.er9x.com/ i jest sporo rożnych plików który mam wybrać?? . Bo widzę ze jest wersja do ardupilota itp. Za jakiś czas mam zamiar zmienić link na FrSky DJT wtedy tez czeka mnie zmiana softu??
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: brodziek »

Zależy jaki masz procesor w aparaturze.
Jak Mega 128, to wybór jest oczywisty (jak zrobiłeś FrSky Telemetry Mod, to menu serwisowym musisz ustawic: FrSky Telemetry Mod : ON).
Jak masz Mega 64 to:
- dla aparatury bez modu telemetrii - wersja standard
- dla aparatury z modem telemetrii - wersja FrSky.
Ardupilot to taka proteza er9x z dołożonym wyświetlaniem telemetrii Ardupilota.
Dabalwwy
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 14 sty 2016, 04:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: Dabalwwy »

na razie mam standardowy moduł nadawczy FS-RM002 i odbiornik Flysky FS-R9B. FrSky w przyszłości;]
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: brodziek »

Twój moduł będzie działał na każdej wersji.
Podobnie FrSky, też będzie działał na każdej wersji.
Jeśli w przyszłości z linkiem FrSky będziesz chciał używać telemetrii - musisz zrobić moda telemetrii.
JurekWM
Posty: 8
Rejestracja: środa 16 sie 2017, 13:57
Lokalizacja: Mielec

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: JurekWM »

Przy okazji zrobienia podświetlania w moim Flysky TH9X, przyglądałem się procesorowi na płytce. Niestety nie ma na nim napisu ATMEGA64 lub ATMEGA128. Przymierzając się do zmiany softu na ER9X, jak wstępnie rozpoznać czy u mnie siedzi ATMEGA64 czy 128? Czy programator rozpozna wersję procka? Apka kupiona dwa miesiące temu na Aliexpressie. Na razie używam z symulatorem i działa ok.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: miś »

A co pisze na procku ?
Programator ma możliwość rozpoznania typu procka, ale program eepe nie do końca tego używa. Ale jak ustawisz zły typ to wypluje się z błędem że oczekiwał sygnatury xx xx xx xx a odczytał yy yy yy yy, i nie rozpocznie programowania.
Pzdr. -----MIŚ-----
JurekWM
Posty: 8
Rejestracja: środa 16 sie 2017, 13:57
Lokalizacja: Mielec

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: JurekWM »

Przypuszczam że jest to masówka zamówiona przez Flysky u Atmela. Na pewno nie ma nic z "ATMEGA..." . Zwróciłem na to uwagę. Opis nic nie mówiący dla zwykłego użytkownika. Oby to była tylko ATMEGA. Sprawdzę w innym programie.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: miś »

A jak to będzie jakiś wynalazek, to hotair i wymienić na AtMega128 i będzie git :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
JurekWM
Posty: 8
Rejestracja: środa 16 sie 2017, 13:57
Lokalizacja: Mielec

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: JurekWM »

Okazuje się że w moim Flysky TH9x siedzi klon ATMEGA128 oznaczony jako GREEN ED040502-H16D 1102. Podobno 100% zgodny. Ale czy czasem w pozostałym hardwere coś nie po zmieniali ? I tu mam mały problem bo wertując internet, znalazłem dwa takie tematy
http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=61&t=9755&start=0
http://openrcforums.com/forum/viewtopic ... 126&t=9387

I muszę się teraz mocno zastanowić i jeszcze doczytać, czy brnąć dalej w stronę przeprogramowania Flysky na ER9X czy dać sobie spokój i pozostać przy oryginale ? Gdyby jeszcze była możliwość z czytania oryginalnego programu i EEPromu, ale obawiam się że jest zabezpieczony przed odczytem. Muszę spróbować.
A może wymienić na oryginalną ATMEGA128 ? Ale czy to coś da ?
Może ktoś z kolegów zetknął się z tym problemem.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: miś »

Problem opisywany na rcclub wynikał z złego działania programatora. Wywalał się na komórce o adresie 0z10000 czyli na pierwszej komórce powyżej 64kB. Dla tego gość nie miał problemu z programowaniem M64, ale tego klona (jak i zapewne oryginalnego M128) by tym programatorem nie zaprogramował. Trzeba by zmienić firmware w programatorze i problem by zniknął.

Z tego co wiem to faktycznie ED04... jest w 100% zgodny z M128.
Pzdr. -----MIŚ-----
JurekWM
Posty: 8
Rejestracja: środa 16 sie 2017, 13:57
Lokalizacja: Mielec

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: JurekWM »

Czy procesory we Flysky są z definicji zabezpieczane przed odczytem ? Jeśli tak to może być problem z ewentualnym powrotem do oryginału. I co wtedy ?
Na razie coś mi padł programator (długo go nie używałem), zamówiłem nowy i mam kilka dni przerwy.

Sukces :mrgreen: .
Jednak to nie padnięty programator ( trudno będę miał dwa) a potrzeba uaktualnienia sterowników. Ruszyło od reki :lol: .
Mam połączenie z Flysky TH9X z programu MKAVRCalculator (Atnel). Po odczycie sam wskazał że w nadajniku siedzi ATMEGA128.
Następnie z czytałem , niezabezpieczony, pamięć flash, eepromm, fusbity. Oryginał.

Teraz zastanawiam się który program na tym etapie jest dla mnie wskazany - eePe czy eePskye ?
Mimo że intensywnie szukam coś na ten temat to może ktoś z kolegów mi podpowie ;-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: miś »

Na pewno niezabezpieczony ? Zabezpieczony daje się odczytać normalnie, tylko odczytany plik zawiera śmieci zamiast programu.
Do programowania tego TX to eePe i soft er9x_m128
Pzdr. -----MIŚ-----
JurekWM
Posty: 8
Rejestracja: środa 16 sie 2017, 13:57
Lokalizacja: Mielec

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: JurekWM »

Wygląda, że zawartości z czytana jest ok. Widać fragmenty ASCI zrozumiałego tekstu co by świadczyło że to raczej nie śmieci.
W programie eePe w Preferences mam do wyboru jak na zdjęciu.
wybrałem er9x-128 - standard

01.01.2018 Etap modernizacji zakończony. er9x-128 zainstalowany i wstępnie wygląda na to, że wszystko działa ok. Widać dużą różnicę na plus do oryginału. Wydrukowałem instrukcje PL i teraz się z nią zapoznaję.
Zamówiłem okrągłe gniazdo i wtyczkę mini DIN PS/2 6PIN do programatora do wmontowania na stałe w nadajnik. IDC coś mi nie pasuje, choć to oryginał. Zrobię specjalny kabelek do połączenia i tyle w temacie.
Dzięki za wsparcie.

Następny teraz etap, to gadający Flysky.

I już gada ;)
Dzięki za pomoc koledze Brodziek
dob12
Posty: 102
Rejestracja: sobota 03 mar 2018, 09:03
Lokalizacja: 52.7,-6.7

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: dob12 »

Witam odgrzeje tochę temat, i mma pytanie odnośnie tego:
brodziek pisze:Zależy jaki masz procesor w aparaturze.
Jak Mega 128, to wybór jest oczywisty (jak zrobiłeś FrSky Telemetry Mod, to menu serwisowym musisz ustawic: FrSky Telemetry Mod : ON).
Mam własnie radio z tym procesorem i wgranym softem er9x ,zrobiony mod telemetrii ,tylko nie wiem jak odznaczyć ten mod menu sewisowym
nie bardzo wiem jak to otworzyć w eePe,
Programator i kable mam wyprowadzone,
z góry dzieki za pomoc
Załączniki
Schowek05.jpg
Schowek05.jpg (281.55 KiB) Przejrzano 2842 razy
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: FlySky FS-TH9X nowy soft er9x

Post autor: maxiiii »

A po co kombinujesz. Na stronie er9x masz gotowce. Pobierz i wgraj programatorem to co potrzebujesz.
Snap1.jpg
Snap1.jpg (517.11 KiB) Przejrzano 2834 razy
ODPOWIEDZ