Kompletowanie FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bartexxx21
Posty: 170
Rejestracja: piątek 10 cze 2011, 17:18
Lokalizacja: Mazury

Kompletowanie FPV

Post autor: bartexxx21 »

Witam!
Jestem nowy i chcę skompletować sprzęt FPV, mam w związku z tym parę pytań( mam nadzieję, że nie wszystkie były poruszane na tym forum)
1. Gdzie najlepiej zaopatrywać się w tego typu elektronikę( platforma, osprzęt, FPV), chodzi przede wszystkim o cenę? Czy dobrym rozwiązaniem są polskie sklepy internetowe, czy może zagraniczne z USA np., a może ebay?
2. Jak na poczatku się do tego FPV zabrać- mam Wing dragona sportsera, na którym uczę się latać i dokupiłem do niego małą kamerkę Turningry? Mam jakąś standardową apkę 4k 2,4 GHz i nie wiem nawet jaki to ma zasięg i czy w pierwszej linii lepiej kupić porządną apkę, czy platformę?
3. Odnośnie platformy rozważam głównie 2 opcje - Easy Stara i Betę 1400 ze względu przede wszystkim na lotki na skrzydłach i nie wiem ale może udźwig ma większy?
4. I ostatnie- na początku myślę o samej kamerce z nadajnikiem i odbiornikiem, reszta może później. Czy kupić gotowy zestaw np. 5,8 albo 1,2 GHz, czy oddzielnie kompletować kamerkę i nadajnik z odbiornikiem? I ile mocy musi mieć ten osprzęt( wiem, że najlepiej jak najwięcej, ale jakaś optymalna moc- na początek, żeby zasięg miał zbliżony do apki)?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Ad.1 Było - szukaj dobrze
Ad.2 Wing dragon jest znośny jako platforma. Wiele nie podniesie ale też wiele na początek nie ma sensu zakładać - ot, kamerka płytkowa i nadajnik wideo. Nonejmowe aparatury 2,4 to max kilkaset metrów zasięgu i wlot za przeszkodę skończy się glebą ale jak latasz w otwartym terenie to do nauki stykie na czas jakiś. Przynajmniej zobaczysz czy ci ten sport leży zanim zainwestujesz więcej kasy a jak zerwiesz zasięg to nie będziesz miał wiele chodzenia :-D
Ad.3 To dobre platformy ale jak już masz Wing dragona to najpierw jego pomęcz a jak cię wciągnie to wtedy inwestuj w nową platformę.
Ad.4
I ostatnie- na początku myślę o samej kamerce z nadajnikiem i odbiornikiem, reszta może później.
Dobrze myślisz.
Czy kupić gotowy zestaw np. 5,8 albo 1,2 GHz, czy oddzielnie kompletować kamerkę i nadajnik z odbiornikiem?
Zależy jaka kamera by była w tym zestawie. Generalnie najlepiej wszystko kupić w jednym miejscu do za przesyłkę płacisz raz. Poza tym większość sklepów oferuje osobno zestawy wideo i osobno kamery. Jak to sobie skompletujesz zależy tylko od tego co chcesz osiągnąć i jakie masz finanse.
ile mocy musi mieć ten osprzęt( wiem, że najlepiej jak najwięcej,
Błąd. Zbyt duża moc powoduje zakłócenia w elektronice modelu. Najlepiej celować w 500-700mW. Więcej będzie siać po serwach. Przy prawidłowo wykonanej instalacji 500mW wystarcza na kilka kilometrów zabawy co najmniej. Tą aparaturą bym się nie sugerował. Jak wejdziesz w dalsze loty i tak będziesz musiał ją zmienić a tak wideo kupujesz raz.
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Post autor: mounter »

moim zdaniem beta bedzie najlepsza na początek :)

uciekaj od 5.8ghz, zostań na 1.2Ghz (np. Romanowskie Lawmate 500mW)
co do aparatury, możesz sobie dokupić do tego co masz kit Frsky DIY, wtedy zasięg linku rc na 6dbi baciku masz na ponad 4km :)

co do "udźwigu"... wszystko poleci, czym ciężej tym szybciej i trudniej do opanowania dla początkującego pilota...
bartexxx21
Posty: 170
Rejestracja: piątek 10 cze 2011, 17:18
Lokalizacja: Mazury

Post autor: bartexxx21 »

1. Nie wiem jak z tym Wing dragonem czy na bank poleci, bo jeśli tak to jest sens kupić jakąś kamerkę i odbiornik z nadajnikiem, ale ja próbowałóem go dociążać i zapikował. A może należy jakoś inaczej ciężar rozłożyć? Ale tam znowu jest mało miejsca i tak naprawdę ciężar powinien być na środku ciężkości samolotu- ale to prawdopodobnie wypadnie na skrzydłach, więc nieciekawie, bo to górnopłat!A jeśli na bank poleci to chyba najlepiej już kupić porządny sprzęt FPV- kamerkę z nadajnikiem i odbiornikiem!
2. Co do tego kupowania to proszę chociaż o jakąś wskazówkę-0 jakie sklepy, albo gdzie to na forum znaleźć, bo widzę, że Zachód sporo nas wyprzedza jeśli chodzi o FPV, ale jak tam jest z kupowaniem, transportem, cenami, cłem itd???
3. Co to jest to Frsky DIY? Czy do tak słabej apki jak standardowa z Wing dragona to da radę podpiąć???
Awatar użytkownika
skru
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 12 sie 2010, 22:53
Lokalizacja: Grays

Post autor: skru »

mounter pisze:moim zdaniem beta bedzie najlepsza na początek :)

uciekaj od 5.8ghz, zostań na 1.2Ghz
Bardzo mnie zastanawia ta cześć ,wypowiedzi ! To sa doswiadczenia czy jedynie plotki ?? :mrgreen:
bartexxx21
Posty: 170
Rejestracja: piątek 10 cze 2011, 17:18
Lokalizacja: Mazury

Post autor: bartexxx21 »

Bardzo mnie zastanawia ta cześć ,wypowiedzi ! To sa doswiadczenia czy jedynie plotki ??
No to może ktoś ma doświadczenie i jest w stanie napisać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Bardzo mnie zastanawia ta cześć ,wypowiedzi ! To sa doswiadczenia czy jedynie plotki ?? :mrgreen:
A mnie jakoś nie dziwi. Beta to Easy Star z lotkami czyli mniej przerabiania - poza tym to to samo. Jeżeli mu nie przeszkadzać lata bardzo fajnie nawet z mocno obciążony. Mam "zlotkowanego" ES'a i na nim mi się najlepiej lata jak na razie a próbowałem rożnych wynalazków. Poza tym jest to ES i jego klony są bardzo często polecane jako samoloty "na pierwszy raz" jeżeli ktoś nie chce/nie może składać od zera.

To samo wyboru częstotliwości. Zestawy na 1,2 Lawmate i FOX'y były testowane na różne sposoby, wiadomo skąd i jakie brać żeby dobrze trafić. Zakłócenia od przeszkód robią się jak wlecisz ZA przeszkodę a nie jak w przypadku 5,8 KOŁO przeszkody bo to cholerstwo odbija się od wszystkiego. Poza tym ciągle jeszcze zestawy 1,2 są ciut tańsze od 5,8...
Awatar użytkownika
sigreg
Posty: 1008
Rejestracja: piątek 12 mar 2010, 14:54
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: sigreg »

Prosta fizyka, im wyzsza czestotliwosc tym gorsza propagacja i slabsza przenikalnosc.

Grzesiek
FPV - Your world from my perspective :)
bartexxx21
Posty: 170
Rejestracja: piątek 10 cze 2011, 17:18
Lokalizacja: Mazury

Post autor: bartexxx21 »

A co z siłóą nośną i pozostałymi problemami???
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Mam ten zestaw z HK, dokładnie ten samy na którym lata kolega Leszek_K, również latam na koniczynkach i szczerze mówiąc to chwalę sobie to ze względu na małą masę nadajnika i mały pobór prądu. Tylko że nie latam na tym dalej niż 500m. Na średnie i dalekie dystanse nie polecam 5,8Ghz
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

przynajmniej w ad.1 moge pomoc, bo tez zaczynam i z tego co sie zorientowalem to wiedza jest rozsiana i warto jeszcze zobaczyc na forum rc-cam.pl - tam tez od kolegow nabylem aparature RC (apke) i sprzet nadawczo odbiorczy do video + OSD RemZibi bo wielu chwalilo, a w koncu o to biega w FPV ;).

Kilka pomocnych linkow:
kamery http://www.securitycamera2000.com/categ ... d-Cameras/
nadajnik/odbiornik video http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3661
apka http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3748
OSD z GPS napisz PW do RemZibiego lub poczekaj na graficzny hit ;) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=44622&highlight=#44622
kleje, ogniwa, akumulatory, ladowarki http://www.modelemax.pl/
gogle FatShark, ktore wielu poleca http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=15128
anteny z info od Leszka_K - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=44609&highlight=#44609

oczywiscie wszystko w.w to tylko obserwacje "zielonego kolegi"
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

bartexxx21 pisze:Co to jest to Frsky DIY?
ALERT: FrSky issues recommended "fix" for DIY kit
POTENTIAL PROBLEM FOR FRSKY DIY USERS
http://www.rcmodelreviews.com/frskytechalert1.shtml

DIY = do it yourself, czyli Adam Słodowy i "zrób to sam" ;-)
bartexxx21
Posty: 170
Rejestracja: piątek 10 cze 2011, 17:18
Lokalizacja: Mazury

Post autor: bartexxx21 »

1.No! to chodziło! Dzięki. Teraz wiem tak mniej więcej skąd co kupić. A jak z zakupem z zagranicy- nie ma problemów z cłem i przesyłką? Ile taka przesyłka podróżuje i jak jest z płatnością???
2. Czyli trzeba z tego wnioskować, że sprzęt z USA jest tańszy?
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

generalnie jest OK i nawet duze paczki z Chin sprowadzalem i wszystko zalezy od tego co jest w srodku - BARDZO polecam PayPal bo dzieki temu chociaz po 3 miesiacach, ale mialem zwrot kasy za towar, ktory nie dotarl, a 700 pln to calkiem znaczaca kwota
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

1.No! to chodziło! Dzięki. Teraz wiem tak mniej więcej skąd co kupić. A jak z zakupem z zagranicy- nie ma problemów z cłem i przesyłką? Ile taka przesyłka podróżuje i jak jest z płatnością???
Z cłem jak trafisz. Jak jest mała paczka to z reguły się prześliźnie. Jak większa lub/i droższa to różnie bywa. Koszty przesyłki są zależne od gabarytu, masy i ...sprzedającego. Niekiedy darmowa. "Podróż" trwa od kilku dni do miesiąca w zależności z której części świata idzie i jaką przesyłkę opłaciłeś (polecony, ekspres, kurier)
2. Czyli trzeba z tego wnioskować, że sprzęt z USA jest tańszy?
Nie z USA tylko z Chin....lub Kanady :D
Przeszukaj takie stronki:

hobbyking.com
bevrc.com
nghobbies.com

i z polskich

abc-rc.pl
helipad.pl
modele.sklep.pl

Myślę ze ci się spodobają.
ODPOWIEDZ