DIY Headtracker

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY Headtracker

Post autor: darek_op »

Fixer pisze:Taka modyfikacja jak na zdjęciu poniżej spowoduje puszczenie z dymem aparatury (na 2-gim pinie od góry po prawej stronie jest pełne napięcie baterii)
To może warto zrobić to zdjęcie z czerwonym przekreśłeniem. Gdzieś ktos coś takiego zobaczy i będzie dym :-(
Fixer
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 17:30
Lokalizacja: B-B

Re: DIY Headtracker

Post autor: Fixer »

Darek to wszystko zależy od tego jaką kto ma wersję Aparatury 9XR, myślę że trzeba podejść do tego tak : zmostkować piny 3 i 6 w gnieździe Futaby jeśli nie zadziała rozkręcamy Sprzęt i sprawdzamy jaką to nam niespodziankę małe Chińskie łapki przygotowały :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

profesor, chciałem Ci podziękować za pomoc w rozpracowaniu HT. Zrobiony już jakiś czas temu, wszystko działa jak należy, zero driftu :-)
Dołożyłem jeszcze przycisk na aparaturze do resetowania. Nie potrzeba odrywać rąk. Jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

Adrián pisze:profesor, chciałem Ci podziękować za pomoc w rozpracowaniu HT. Zrobiony już jakiś czas temu, wszystko działa jak należy, zero driftu :-)
Dołożyłem jeszcze przycisk na aparaturze do resetowania. Nie potrzeba odrywać rąk. Jeszcze raz dziękuję.
Ja resetuje z reguły tylko raz jak już się rozłożę w leżaku a niekiedy latamy w tym samym miejscu i HT pamięta miejsce bez potrzeby resetu.
Za pomoc - Nie ma sprawy :mrgreen: - ogólnie polecam się w miarę czasu wolnego.

Jest to bardzo fajny projekt i na bazie jego kiedyś zacząłem robić moda dżoja od PS3 do sterowania modelem jedną ręką a dokładnie nadgarstkiem i kciukiem - myślę do tego wrócić niebawem bo projekt ma nie dużo do skończenia.

Fixer pisze:Darek to wszystko zależy od tego jaką kto ma wersję Aparatury 9XR, myślę że trzeba podejść do tego tak : zmostkować piny 3 i 6 w gnieździe Futaby jeśli nie zadziała rozkręcamy Sprzęt i sprawdzamy jaką to nam niespodziankę małe Chińskie łapki przygotowały :)
Po doświadczeniach z 9XR wiem że niektóre wersje nie miały wyprowadzonego w ogóle wejścia PPM na złączu Futaby, natomiast na gnieździe Jack jest.
Na mojej fotce widać zworkę białym kabelkiem pomiędzy PPMin z gniazda JACK do gniazda Furaba i po prawej widac przeciętą ścieżkę którą wykorzystałem do poprowadzenia PPMin:
Obrazek
było to najprostsze rozwiązanie gdyż pomiędzy gniazdem Futaba a PCB nie było przewodu na pin od PPMin.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

profesor pisze:Jest to bardzo fajny projekt i na bazie jego kiedyś zacząłem robić moda dżoja od PS3 do sterowania modelem jedną ręką a dokładnie nadgarstkiem i kciukiem - myślę do tego wrócić niebawem bo projekt ma nie dużo do skończenia.
Nieźle, chętnie będę śledził wątek :-)
Awatar użytkownika
mirek_wr
Posty: 49
Rejestracja: środa 06 sie 2014, 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Headtracker

Post autor: mirek_wr »

Przeczytałem cały wątek i rozumiem, że nie warto próbować przesyłać sygnału ppm bezprzewodowo z ht do apki?
Znalazłem taki stary wątek na rcgroups i tam udało się zrobić transmisję bezprzewodową.
Czy ktoś próbował użyć układu HEF4010?
"If anything can go wrong, it will." Murphy's Law
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

mirek_wr pisze:Przeczytałem cały wątek i rozumiem, że nie warto próbować przesyłać sygnału ppm bezprzewodowo z ht do apki?
Znalazłem taki stary wątek na rcgroups i tam udało się zrobić transmisję bezprzewodową.
Czy ktoś próbował użyć układu HEF4010?
- Opłaca się zrobić na bezprzewodowym zawsze to brak upierdliwego kabla między aparaturą a goglami.
- Trzeba zrobić to na linku RF z korekcją błędów czyli najlepiej na modemach ewentualnie moduły BT - problemem zostanie konwersja na Serial na PPM i odwrotnie .
- Na tanich modułach RF (ten co podałeś taki jest ) nie masz korekcji chyba że zaprzęgniesz w to dodatkowy procesor.
- Przerabiałem ten temat i wiem że te moduły RF na mały dystans dają radę do póki któryś kolega nie lata na LRSie lub Rangelinku i zaczyna przesył z HT szwankować :).
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
mirek_wr
Posty: 49
Rejestracja: środa 06 sie 2014, 17:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Headtracker

Post autor: mirek_wr »

Dzięki za odpowiedź. Sam latam właśnie na LRSie, więc chyba odpuszczę temat... szkoda, bo ten kabel strasznie upierdliwy.
"If anything can go wrong, it will." Murphy's Law
Awatar użytkownika
przemo330
Posty: 31
Rejestracja: piątek 16 maja 2014, 08:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: DIY Headtracker

Post autor: przemo330 »

profesor, Witam. Czy jest szansa zamówienia takiego HeadTrackera w wersji ArduinoNano z USB ? Chętnie z przewodem do 9XR. Jeżeli tak to jaka była by cena?
Turnigy 9XR, RengeLink, GS,OSD i AP by Zbig & Pitlab, Sky surfer 2000, Fat Shark, Raptor V2 2000

https://www.youtube.com/watch?v=Q2zZUr9WvKk

Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: DIY Headtracker

Post autor: Arthor »

Czy na potrzeby sterowania HeadTrackerem gimbala 3-osiowego, można zwiększyć YAW limit do tysiąca lub całkiem go zdjąć? Tak, żeby mając gimbal 360st można było kręcić derwisza...?
Swoją drogą, znacie jakieś budżetowe gimbale bez limitu osi yaw? Najtańszy jaki znalazłem, to za 165$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Link.html. Jest jeszcze Walkera G-3DH za 2x tyle.
I w ogóle czy da się podłączyć ten HT tak, żeby zrobić gimbalem chociaż ze 2 obroty?
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

Arthor pisze:Czy na potrzeby sterowania HeadTrackerem gimbala 3-osiowego, można zwiększyć YAW limit do tysiąca lub całkiem go zdjąć? Tak, żeby mając gimbal 360st można było kręcić derwisza...?
Swoją drogą, znacie jakieś budżetowe gimbale bez limitu osi yaw? Najtańszy jaki znalazłem, to za 165$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... _Link.html. Jest jeszcze Walkera G-3DH za 2x tyle.
I w ogóle czy da się podłączyć ten HT tak, żeby zrobić gimbalem chociaż ze 2 obroty?
Headtracker generuje sygnał PPM w zakresie tolerancji dla radia, a jak to wygląda to już zależy od elektroniki gimbala jak steruje on kamerą. Może być ruch ciągły obrotowy z prędkością zależną od procenta wychylenia w danej osi.
Może być ruch wielo obrotowy np tak jak mają serwa 2 .. 4obrotowe dla łodzi.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
spyramax
Posty: 137
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 12:25
Lokalizacja: Chrzanów

Re: DIY Headtracker

Post autor: spyramax »

witam
jak podłączyć HT do 9xr pro ??
można bezpośrednio do gniazda jack ??
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

profesor pisze:Gdyby ktoś potrzebował sposobu podpięcia HeadTrackera do Turnigy 9XR przeklejam z RCgroups:
[Altura] wrote:
For those (like me) who do not speak fluently DYI'stuffs,...
Here is some help to plug the Head Tracker to the 9XR (I feel really stupid but It was not really clear to me how to connect the HT to the 9XR ).

So, here is what I did (correct me if I'm wrong, but it works for me):
Note: No modification is done on the 9XR here.

1- Buy a Futaba 6pin Trainer Port Plug to JR Male Servo plug

2- Open the Futaba 6pin Trainer Port Plug to JR Male Servo plug and bridge (solder) the pin 3 and 6

3- Connect the HT and Futaba plug as follow:
HT -> Futaba Plug wire
Vin -> Red (pin 5)
GND -> Black (pin 2)
D9 -> White (pin 6&3)
Plug it in the Futaba trainer port of the 9XR

4- In Companion 9X, configure the model in the Mixer Tab (6/11) to assign channels you want from PPM6, PPM7 and PPM8 inputs.
and ...voila!

Thanks to Dennis Frie for this cool project.
Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: DIY Headtracker

Post autor: profesor »

spyramax pisze:witam
jak podłączyć HT do 9xr pro ??
można bezpośrednio do gniazda jack ??
Prawdopodobnie tak samo jak do 9XR czyli przez złacze FUTABA, ale pin z sygnałem PPM trzeba zweryfikować samemu..
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: DIY Headtracker

Post autor: Adrián »

U mnie przez futaba działa bez problemu z 9xr pro. Z tego co pamiętam, było tak samo jak w 9xr, ale tak jak profesor pisze, lepiej przed podłączeniem spr.
ODPOWIEDZ