Śmieciokopter 450, full karbon, zero cnc, rama<100gr

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
roslaw79
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 mar 2015, 14:29
Lokalizacja: Katowice

Śmieciokopter 450, full karbon, zero cnc, rama<100gr

Post autor: roslaw79 »

Witam,
Chciałbym przedstawić moją koncepcję lekkiego kopterka ze sporym zapasem mocy i nieszablonowymi rozwiązaniami konstrukcji ramy.
Jego przeznaczeniem stało się latanie koło nogi i figle w powietrzu (uważam to za najwspanialszą zabawę).
Założeniem było zero kasy na nowe komponenty, super sztywność, zero śrubek i zastosowanie jak najlżejszej ramy z części, które już wcześniej latały we wcześniejszych latadłach.

BOM:
Do dyspozycji miałem kilka odcinków płaskowników z włókien karbonowych ułożonych wzdłużnie oraz kilka odcinków rurek 3k 12x10mm.
1. Stare płytki montażu silników pochodzą z mocno zmęczonej ramy HK X525 V3 (która choć składana miała mnóstwo wad)
2. Stare, wielokrotnie naprawiane silniki NTM Prop Drive Series 28-26A 1200kv / 286w - śmigła zamocowane do adaptera ale ciężkie spinnery zamieniłem na samohamowne nakrętki alu (Silniki nie cieszą się dobrą opinią z uwagi na łożyska ale po ich wymianie i poprawnym montażu - nie mam najmniejszych zastrzeżeń).
3. ESC to stary naprawiany nie raz Q-brain w wersji 4x25A - wymieniony wsad na blheli (software przewidziany dla SKYWALKER 20A).
4. Zmęczony Odbiornik FrSky (konwersja na CPPM) - który już parę razy spotkał się z wymianą wąsów, (plus dzielnik napięcia do telemetrii)
5. Śmigła 8x45(miękkie DJI) lub podróby Gemfan 9047 z banggooda wtryskiwane nylonowe ale z włóknem węglowym (polecam, lepsze niż oryginały)
6. kontroler lotu to nazer32 w obudowie znaleziony na ebay-u który okazał się flipem32 (za 64PLN ale kasę i tak oddali bo beeper nie działał - opisana na tym forum wada - kondensator zamiast opornika).
7. Para starszych pakietów połączona równolegle zapożyczane na czas lotu z dronka QAV250: RHINO 2150mAh 3S 30C (w zeszłym roku po 7$) lub para ZOP Power 1800mAh 3S 45C (te drugie kupiłem na BG jeden pakiet miał kiepską celę więc zareklamowałem i sprzedawca podesłał zamiennik)
8. Diody:
białe - ze starych zepsutych żarówek (rozmontowuję paski z 3-ma diodami i łączę je w różnych konfiguracjach-spore zagęszczenie diód na cm2) - zasilam je mikro przetwornicą step down
czerwone - dwa nawinięte na rurki odcinki pasków diodowych (bez silikonu)
- dwa samochodowe, plasticzane badziewia na 12 voltów


Budowa ramy:
Dwie rurki 12mm połączyłem na krzyż (jedną z nich podszlifowałem kamieniem cylindrycznym o średnicy 12mm na głębokość 6mm) i skleiłem super wypasionym kleidłem z castoramy za 20 PLN(Technicoll epoxy metal 300kg). Następnie rurki w miejscu klejenia ciasno owinąłem węglową linką wędkarską (najpierw trzeba ją namoczyć w benzynie ekstrakcyjnej by wypłukać substancję ułatwiającą poślizg w dulkach wędki) i nasączyłem klejem.
Do krzyżaka, od góry dokleiłem dwie równoległe rurki uprzednio wykonując na każdej z nich jedno ukośne podszlifowanie tak by wpasowały się w wystającą górną rurkę krzyżaka. Klejenie, wzmocnienie linką i nasączanie klejem. Na to wszystko lekka ramka na baterie i ESC. Wzmacnianie linką i klejem.
W mocowaniach silników wykonałem dwa rzędy otworów i dokleiłem do rurek krzyżaka od dołu - tak by przewody silników łatwo weszły do rurek. Do wywierconych otworów wprowadziłem zwoje linki wędkarskiej, naciągnąłem i nasączyłem klejem.
Nogi - krótkie odcinki rurek podszlifowane pod rurkę krzyżaka, przyklejone, owinięte i nasączone klejem. W Castoramie kupiłem korki do rurek 12mm (0.4 PLN/sztukę) które w razie kreta nie pozwalają na wtargnięcie ciotki gleby (matki ziemi) do środka.
Cała ramka wyszła poniżej 100gramów

Przewody z ESC poprowadziłem wewnątrz rurek i wyprowadziłem je na zewnątrz w środkowej części poprzez 4 wyszlifowane otwory (ścianki szlifowania pokryłem warstwą kleju by miejsce styku z przewodami było gładkie i nie powodowało przetarć)

Każdy Silniki przykręciłem dwiema śrubkami walcowanymi i dwiema nylonowymi.

Q-brain przyklejony do ramki na taśmę dwustronną (musi być megamocna). Do Q-braina doklejony na taśmie flip32 a do flipa doklejony odbiornik. Q-brain od góry ma aluminiową płytkę chroniącą przed propagacją szumów i zakłóceń, więc odbiornik i FC są bezpieczne. Potwierdza to zasięg pokazywany przez telemetrię.

Antenki odbiornika Frsky ułożone pod kątem 90 w rurkach.

Osiągi:
Smieciolot waży 578 gramów (bez baterii), przegania wszystko co pojawia się na lotnisku. Budzi ogólna sympatię zwłaszcza wron i kruków. Czas latania w cyklu full throttle 70%całości lotu = 12minut. Czas lotu w stylu leniwe flipy = 16minut (w zasadzie niezależnie od zestawu baterii).

Zdarzenia:
W czasie 6-miesięcznych zabaw ze śmieciakiem miałem 4 kozackich kretów, które zawsze kończyły się połamanymi śmigłami. Dwa razy odkleiły się płaskowniki baterii które wcześniej nie były zabezpieczone linką (później owinąłem tylko te które się odkleiły). Jedna nogą okręciła się względem rury krzyżaka (usunąłem złuszczony klej i ponownie nasączyłem linki klejem).
Zero złamań i pęknięć.

Odczucia dotyczące ramy i koncepcji:
Rama jest mega(MEGA)[M.E.G.A] sztywna. Różnica w wysokości silników nie wpływa w żaden sposób na lot. Kopterek z powodu sztywności i znacznego nadmiaru mocy jest przewspaniały w pilotażu. Lekki, szybki, zwrotny, no i ten dźwięk, który śmigła generują przy ciasnych nawrotach powodujący wybuch zachwytu.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jarek.
EDIT: Z tymi obrazkami to mam problem. Zmieniłem na linki.
EDIT: Wreszcie, wreszcie działają........ zwycięstwo......
Ostatnio zmieniony niedziela 03 sty 2016, 09:52 przez roslaw79, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kwak
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek 21 lis 2011, 01:53
Lokalizacja: Pszczółki / Skowarcz

Re: Śmieciokopter 450, full karbon, zero cnc, rama<100gr

Post autor: kwak »

Szkoda ze zdjeć nie widać :/
TYLKO DroneRacing #DRC & #KISS FTW :)
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Śmieciokopter 450, full karbon, zero cnc, rama<100gr

Post autor: volender »

Skoro mówisz, że wyszło całkiem sztywno, to super :)
Gratulacje pomysłu.
Jaki wyszedł Ci rozstaw osi?

Mam od dawna na tapecie odchudzanie quadzika na Emax'ach GT2215/12 - cudów te silniki nie zrobią, więc trzeba zrzucić na masie ;).
Jak na razie ramka na profi alu wyszła 150g. Coś czuję, że przy okazji (tzn połamaniu obecnej ramy) pomyślę o Twojej koncepcji :)
Awatar użytkownika
roslaw79
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 31 mar 2015, 14:29
Lokalizacja: Katowice

Re: Śmieciokopter 450, full karbon, zero cnc, rama<100gr

Post autor: roslaw79 »

Rozstaw osi 450mm. Do szybkiego latania kopterek powinien mieć zwartą budowę.
Co do EMAXów mam hexę z mniejszymi i tanimi silnikami EMAX 2213. Płytki silnika też są klejone.
Obrazek
Pozdrawiam.

EDIT: No te obrazki.... tego.... teraz już umiem....
ODPOWIEDZ