Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

arekm
Posty: 154
Rejestracja: piątek 25 kwie 2014, 14:51
Lokalizacja: PL

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: arekm »

pki pisze:sprawdzić czy na 100mm faktycznie wysunie 100mm
Chyba ile wciągnie, a nie ile wysunie.
BANGGOOD.COM: Śledź przesyłki, nawet te bez trackingu - https://goo.gl/I8iqFp
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kris_po »

Kowal pisze:
Kris_po pisze:panowie poratujcie jakąś konkretną instrukcją kalibracji...
Kalibracja extrudera
z tego właśnie kalibrowałem, i tak jak mówie, kostka wychodzi dobrze zarówno przy 190 stopniach jak i przy 175! (PLA), ale inne wydruki już nie koniecznie.

Jak wrócę do domu to wrzucę zdjęcia. Sprawdzę jeszcze rzeczywistą ilość kroków potrzebną na wciągnięcie/wysunięcie 100mm filamentu.
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: pki »

Tylko że nie bardzo precyzujesz co wychodzi źle. Nie wiemy czy ci zwisają mosty, siada cały wydruk, czy źle pozycjonuje czy co.

Jakie masz przyśpieszenia na osiach? Proponuję od razu ograniczyć na 1000 w sterowniku. Może razem ze zdjęciami podeślij screen ustawień z eepromu
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kris_po »

pech chciał wczoraj wszystkie wydruki wyrzuciłem, ale już drukuję nowe, jak się skończy to wrzucę zdjęcie
przyspieszenie już dawno zmieniłem tak na wszelki wypadek na 800


edit: okazało się że podawałem za mało filamentu, testów ciąg dalszy
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kris_po »

sorry za post pod postem ale mam kilka wydruków, tak to wygląda no obecną chwilę,
nie pomaga zmiana ilości filamentu, zmiana temperatury ekstrudera.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a tu kostka kalibracyjna

Obrazek

Obrazek

pisakiem zaznaczona zmiana temperatury, ale jak widać nie ma różnicy :(
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: pki »

Na moje to mało filamentu idzie, sprawdziłeś ile wychodzi na 100mm? Jaką masz dyszę? Ustawiłeś to w curze? Pokaż screen z ustawień
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kris_po »

sprawdzałem ilość filamentu i ustawiłem wydaje mi się dobrze, potem nawet ustawiłem żeby podawał więcej bo mi też wygląda na to że za mało podaje. Używam Slic3r'a, poniżej ustawienia

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

za chwilę zrobię zdjęcia ustawień w eepromie

edit: dołożyłem zdjęcia z eepromu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: pki »

A średnicę filamentu mierzyłeś rzeczywistą? U mnie 1.7mm wychodzi.

Jeszcze mi się nasuwa wysoka temperatura stołu, powinna być chyba poniżej 60 dla PLA, ja praktycznie tylko ABS drukuję.
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
Marcin1415
Posty: 184
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 05:07
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Marcin1415 »

Witam.

Koledzy poszukuję tunelu chłodzącego wydruk (stl) pod wózek ACC i jakiegoś sensownego holdera na filament mocowanego do góry ramy. Może macie coś pod ręką bo nie mogę znaleźć nic sensownego. Rama 18mm MDF, Mendel 90?
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Tieman »

miś pisze:...
Poniżej trzy przeliczniki dla najczęściej spotykanych wartości rezystorów na żółto:
R050 (0,05ohm) : I = VREF * 2,5
R100 (0,10ohm) : I = VREF * 1,25
R200 (0.20ohm) : I = VREF * 0,625
VREF to napięcie na śrubce potencjometru (względem masy).
Mam od niedawna drukarkę (clona Prusa i3 - DIY kit)

Obrazek.

W sumie wydruki wychodzą całkiem przyzwoicie (nie regulowałem swoich kontrolerów silników).

Obrazek

Jak zacząłem czytać o tych kontrolerach i ustawianiu Vref to się zacząłem zastanawiać czy powinienem się tym zainteresować.
Dużo informacji którą znalazłem na internecie (tak jak w tym wątku) mówi jak ustawiac vref, ale mało jest informacji o skutkach.
Znalazłem że jak jest za dużo to silniki się przegrzewają, ale coś poza tym? jeżeli u mnie się nie przegrzewają a wydruki wychodzą ok to czy powinienem to regulować? czy są jakieś inne negatywne skutki za dużego prądu na silnikach? ( bo za mały to wiem że mogą gubić kroki)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Jak jest za duży prąd to silniki się mocno grzeją. Jak za mały to gubią kroki przy większych prędkościach.
Jak działa dobrze i się nie przegrzewa to nie ruszaj :-)
Chyba że chcesz zwiększyć maksymalne szybkości maszyny i zacznie gubić kroki po przyspieszeniu, to wtedy możesz zwiększyć prądy silników.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re:

Post autor: Tieman »

miś pisze:
bartwaw pisze:docelowo chcę jak najcichszą drukarkę więc :
Aha. A 500W zasilacz i jego wiatraki będą cichutkie jak mysz pod miotłą :lol: Chyba nie tędy droga, bo hałas generowany przez jakieś nakrętki czy łożyska liniowe to przysłowiowy Pan Pikuś.
Tu najbardziej pomoże wibroizolacja silników (sam nad tym myślę żeby pod mocowania zastosować jakieś gumy czy inne wynalazki), oraz cichy, bezwentylatorowy (czyli wielki gabarytowo) zasilacz. A microstep 1/32 to normalka nawet na sterowaniu zwykłą (hehehe) megą2560. Po za tym szybszy procek nic Ci nie da, bo jak dana oś ma się poruszać z szybkością 600 mikrokroków na/s to silniki tak czy śmak wydadzą dźwięk zgodny z częstotliwością sterowania. Naprawdę 32 bitowa elektronika nie zdziała tu cudów (oprócz szybszego przemieszczania głowicy na pusto, i być może lepszej stabilizacji temperatury stołu i hotenda, bo ma większe moce obliczeniowe dla PID'ów do grzania).
No właśnie jak to jest z tymi płytami głównymi i 1/32 microstep. Goście od których kupiłem KIT-a powiedzieli że RUMBA nie da rady obsłużyć silników z 1/32 i że 1/16 to max. Macie jakieś doświadczenia z takim zestawem? RUMBA + DRV8825 (1/32)? Z tego co rozumiem odpowiedź miś-a to nie ma problemu na ATMega2560 ?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Rumba chodzi na 1/32. Tylko z tego co pamiętam dla DRV8225 trzeba było jakieś delaye w konfiguracji załączyć (chyba STEPPER_HIGH_DELAY i zwiększyć DOUBLE_STEP_DELAY do 3-4. Tyle ze microstep 1/32 to jak na mój gust przesada.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Tieman »

miś pisze:Rumba chodzi na 1/32. Tylko z tego co pamiętam dla DRV8225 trzeba było jakieś delaye w konfiguracji załączyć (chyba STEPPER_HIGH_DELAY i zwiększyć DOUBLE_STEP_DELAY do 3-4. Tyle ze microstep 1/32 to jak na mój gust przesada.
"przesada" znaczy że nie będzie widać/słychać różnicy? A nie będzie to "płynniej" chodzić? Może ciszej? Pytam z ciekawości bo na razie w tych tematach jestem na poziomie przedszkola :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Raczej nie zauważysz różnicy. Ale spróbować możesz.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ