Wytrzymałość druku 3D

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tummi
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 23 mar 2014, 19:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Tummi »

W mojej ocenie, aby otrzymac wytrzymalosc odlewu, nalezy wydrukowac 2x grubszy element. To takie zgrubne zalozenie, ale jesli ktos ma nadzieje, ze wydruk w skali 1:1 osiagnie wytrzymalosc odlewu, to musze wyprowadzic z bledu ;)

Z "mocniejszych" rzeczy wydrukowalem np. wieszak VESA na LCD 19" i wisi juz ponad rok :D

T.
solder2112
Posty: 11
Rejestracja: piątek 08 maja 2015, 09:33

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: solder2112 »

To z czasem nie jest najgorzej, myślałem że element tej wielkości to przynajmniej 24h ;)
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Eman81krk »

Wszystko zależy od drukarki :) Disiaj tego http://www.thingiverse.com/thing:110731 gimbala drukowałem 4 godziny ABS dokładność 0,19mm drukarka zortrax m200.
solder2112
Posty: 11
Rejestracja: piątek 08 maja 2015, 09:33

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: solder2112 »

A możecie podesłać jakieś linki do testów lub porównania drukarek, jak by nie patrząc koszt takiej drukarki nie jest mały a czasami może lepiej dołożyć i kupić lepszą.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Kowal »

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Eman81krk »

Nie sugeruj się tym testem z Komputer świata...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Kowal »

Praktycznie żaden "test", czy "opinie" publikowane przez wszelkie witryny związane/nie związane z drukarkami 3D, nie są optymalne. Jedyne testy i opinie użyszkodników są w miarę miarodajne.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
hektorr89
Posty: 2
Rejestracja: sobota 25 lip 2015, 09:23

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: hektorr89 »

Najbardziej wytrzymałe są wydruki z włókna węglowego (drukarki korzystające z niego pojawiły się chyba w ubiegłym roku) - w odróżnieniu od innych materiałów, włókno węglowe ma bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, a przy tym jest niezwykle lekkie. Niestety cena takiego materiału jest wysoka, a proces obróbki skomplikowany, więc dla zwykłych śmiertelników póki co ten wariant odpada.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Kowal »

Obecnie jest ogólnodostępny na rynku materiał, którym można drukować na "klasycznych" drukarkach 3D Poliamid (Nylon) z domieszką włókien węglowych (20% masy). Cena nie "powala na kolana", ale nie jest tez niska. Ciekawe jak z "podwyższeniem wytrzymałości" w związku z tą 20% domieszką włókien węglowych :roll: Dostępny również na Alledrogo
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: cebulator »

Dobrze mi się wydaje, że taki filament może i jest wytrzymały ale tylko na poszczególnych warstwach? Bo jednak nie będzie aż takiego połączenia pomiędzy nimi.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Eman81krk »

jak gdzieś strzeli to najpierw na łączeniu takich warstw :)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Kowal »

Wasz "optymizm" normalnie poraża :shock: Nie znacie materiału i jego właściwości, a mundre Jesteście za dziesięciu :lol:

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: cebulator »

Dlatego właśnie pytam bo nie wiem czego się spodziewać (stąd pytajnik w zdaniu jakbyś nie dowidział). Przykład wykorzystania ciekawy.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Eman81krk »

Kowal pisze:Wasz "optymizm" normalnie poraża Nie znacie materiału i jego właściwości, a mundre Jesteście za dziesięciu
Tym filamentem nie da się drukować na przeciętnej drukarce....
Awatar użytkownika
Barts Garage
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 27 lip 2015, 16:16

Re: Wytrzymałość druku 3D

Post autor: Barts Garage »

Tym filamentem nie da się drukować na przeciętnej drukarce....
Ten filament to XT, więc raczej da się na każdej.

Postaram się rozjaśnić nieco temat bazując na swoich doświadczeniach.

Elementy drukowane zawsze są mniej wytrzymałe niż elementy odlewane z tego samego materiału. Wynika to z ich struktury - warstwowej, oraz masywności - najczęściej są puste w środku. To drugie przekłada się oczywiście na niską masę, a tego w modelarstwie szukamy, prawda?:) Jest też taki popularny mit, że wydruki z ABS są wytrzymalsze niż z PLA. Są, ale odlewy, tymczasem jeśli chodzi o wydruki, jest własnie na odwrót. Dla potwierdzenia zamieszczam zdjęcie struktury z PLA, na której stanął mój 90kg kolega:

Obrazek

Później sam wielokrotnie na tym stawałem żeby pokazać jakie jest mocne, ale ja ważę tylko 58;)
Wracając jeszcze do tego porównania ABS z PLA (są to dwa najpopularniejsze materiały do druku); PLA jest twardsze, ale i bardziej kruche - może się okazać, że pęknie przy upadku drona. Są jeszcze bardziej egzotyczne materiały jak nylon i - oj! - one to są dopiero mocne! Jeśli chodzi o wydruki z nylonu, są one prawie tak samo mocne jak odlewy, ponadto zwiększanie wypełnienia powyżej 50% nie zwiększa wytrzymałości, co przekłada się na bardzo niską masę i stawia nylon w bardzo dobrym świetle jako kandydata do wydruków na potrzeby RC. Aktualnie mam nawet nylon z włóknem węglowym, ale nie miałem okazji go testować - sądzę, że jest to najmocniejszy materiał do druku FDM w tym momencie.

Warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy tym włóknie węglowym. Wbrew powszechnej opinii, nie zwiększa ono wytrzymałości, tylko sztywność elementu. Włóka są po prostu za krótkie żeby działać jak np. w laminacie epoksydowo-węglowym.

Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem;) A tak przy okazji to mam zamiar wydrukować ten rower, ale szukam odpowiednich rur węglowych.
ODPOWIEDZ