Pocket CNC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Pocket CNC

Post autor: PiotrSz »

Panowie, ale to nie jest temat pod tytułem "Kij w mrowisko" a widzę że się tak narobiło ;-)
Lee pisze:PiotrSz, gdybyś podcierał się hajsem to byś sam nic nie wycinał tylko kupował wszystko gotowe/zrobione/PNP...
Mylisz się :-) Ja bardzo lubię dłubać i pewnie jak by mnie było stać na fajne zabawki do mojej modelarni to bym sobie kupił. Mam przynajmniej jednego znajomego który mógł by się podcierać kasą a ma hobbystyczny warsztacik stolarski wyposażony na takim poziomie że nie jedna profesjonalna stolarnia by pozazdrościła wyposażenia, a po co mu to ? Po to żeby się po ciężkiej orce w pracy móc się odprężyć dłubiąc jakieś pierdoły dla rodziny. Pamiętaj że mając kupę kasy można spełnić wiele marzeń a nie kleić samemu np frezarkę CNC bo nie stać na wydanie 10k na zabawkę do dłubania hobbystycznego ;-)
Proste, masz kasę łątwiej spełniać marzenia.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pocket CNC

Post autor: Verid »

Lee pisze:Jak byś chciał wiedzieć to sporo się naczytałem
Jedno pytanie - a ile wykonałeś? I jak możesz podać, które konkretnie? Projektów wiele ale nie wszystkie godne polecenia...
Ten wredny...
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Re: Pocket CNC

Post autor: Sławek »

Lee pisze:Nie no bez przesady, miałem na myśli coś lepszego, czyli możliwość frezowania w alu.
Wałek fi 20mm x 500mm kosztuje 26zł...
Rama alu+stal to też niewielki koszt przy takiej biurkowej frezarce.

PS A taką z drewna, na prowadnicach szufladowych i "ciętą w garażu" to można zrobić za 300zł :lol: :mrgreen:
Dobre :lol:
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pocket CNC

Post autor: bartwaw »

...no to czekam z niecierpliwością na arcy ciekawy projekt pt:

"Stalowo-aluminiowa frezarka do obróbki stopów aluminium za 800 zł"
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Pocket CNC

Post autor: Kowal »

Chyba, a raczej na pewno się nie doczekasz :lol:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pocket CNC

Post autor: bartwaw »

eee, ja myślę, że Kolega Lee podejdzie do tematu ambitnie i udowodni, że się da...
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
joint
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 11 gru 2012, 18:40
Lokalizacja: Blisko Wawy :)

Re: Pocket CNC

Post autor: joint »

No nie wiem czy się tak po prostu da.. :) Mój sklejkowo-mdfowy-ameliniowy badziewiak kosztował grubo ponad ponad tysiaka i masę pracy włożonej w "projekt" nie liczę kasy na dodatkowego na kompa.. Tak więc powodzenia w budowie za 800 zł.
Wszystko co lata :)
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Pocket CNC

Post autor: Lee »

Mogę taką zrobić ale nie mam dostępu do maszyn i narzędzi :/
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Pocket CNC

Post autor: Kowal »

Jasne :mrgreen: Większość z nas też nie ma :-P
Poza tym, nawet jak Robisz coś sam, to poświęcony na to czas, również trzeba przeliczyć na pieniądze. U mnie to tak 20zł/h, więc poświęcając 20h na projektowanie oraz obróbkę materiałów, "odparowuje" nam 50% kwoty "projektu" :lol:
Poproszę o listę elementów "nie obrabianych", oraz surowców na budowę CNC, jak to napisał Bartek: "...frezarka do obróbki stopów aluminium za 800 zł" na kwotę nie przekraczającą 400zł :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pocket CNC

Post autor: bartwaw »

Z tymi 800 zł skończysz szybciej niż zacząłeś. Poniosła Ciebie ułańska fantazja ...

Na szybko liczone:
- 5 x wałek niepodparty - 130
- 12 x łożysko liniowe - 288
- śruba trapezowa 16x4 - 30 zł
- nakrętki z brazu - po jednej na oś - nie licz tu na precyzję - luzy jak, między nogami rosyjskiej prostytutki - 3 x 40 - 120
- silniki nema23 - 100 zł / szt - 300

No i Pan znawca ekonomicznych konstrukcji kończy projekt.
Budżet przekroczony. Wydał 860 zł

Gdzie reszta ???
Pozostało tego jeszcze sporo:
bloki łożyskujące
łożyska
śruby, nakrętki
komputer (pod linuxcnc, im tańszy tym nawet lepszy)
monitor
sterownik
krańcówki
zasilacz
wrzeciono
sprzęgła
dobre kable do silników i krańcówek
rama i jej spawanie, mam nadzieję, że będziesz pamiętał by ją splanować.
stół, licząc po taniości lichy stolik z alu (a właściwie to tylko formatka) to jakieś 200 zł.
Możesz i go zrobić ze sklejki, po przy nie podpartych wałkach (i po jednej nakrętce trapezowej) na wszystkich osiach to i tak nie będzie miało większego znaczenia.


ktoś musi zatoczyć śruby, obrobić materiał nie wiem czy wiesz, ale spawaną ramę dobrze by wyżarzyć.
Można też po taniości wysezonować, ale to bardzo wydłuży projekt.

No ale przeczytałeś publikację pt. "Ekonomiczne konstrukcje"...
Ekonomia jako nauka mówi nam, że musimy jeszcze uwzględnić, nabyte narzędzia (ich amortyzację), poświęcony czas (liczmy nawet wg najtańszej stawki za h) itp. itd.

No chyba że mamy na myśli całkiem dwa różne pojęcia słowa ekonomia.


Taka dobra rada, z głębi serca - nie opowiadaj, że się da bo tylko narażasz się na publiczne wyszydzenie a zarazem sam podważasz swoją wiarygodność.
Mówię to naprawdę w dobrej wierze, bez jakiejkolwiek ironii, złośliwości itp.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Pocket CNC

Post autor: cebulator »

Pomijając już sens tego składania cnc za 800 zł. Interesuje mnie jak wyliczacie stawkę za godzinę roboty dla siebie. Ja rozumiem ze jakby ktoś robić coś zarobkowo i odłożył to to musiał by siebie obciążyć za roboczogodzinę. Ale w przypadku gdy ktoś ma wolne od 15-22 to raczej na plus wyjdzie to co samemu zrobi.
Chyba ze tylko ja mam takie podejście.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Pocket CNC

Post autor: Kowal »

Sławku, właśnie o to chodzi, że jak robimy coś "dla siebie", to nie liczy poświęconego czasu, amortyzacji narzędzi...
cebulator pisze:Ale w przypadku gdy ktoś ma wolne od 15-22 to raczej na plus wyjdzie to co samemu zrobi.
Ale w tym czasie, mógłbyś zrobić "coś" i zarobić, więc jest to wymierne.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Pocket CNC

Post autor: cebulator »

No ale co? Jak stoję przed wyborem nie robić "nic" a zrobić dla siebie np cnc.
Nie jestem w stanie uwierzyć że tak w każdej minucie swojego wolnego czasu jesteś w stanie robić coś zarobkowo. Wiadomo nie dotyczy to wszystkich zwłaszcza z własnym biznesem.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Pocket CNC

Post autor: Lee »

Ej no kuźwa ale jak tak będziemy liczyć wszystko co się da i na pełnowymiarową maszynkę to trzeczywiście nie wyjdzie 800 tylko 80000zł ^^
Kowal, a czy ty tobiąc swoją drukarke 3d, też uwzględniasz w kosztach swój czas i te 20/h????!(haha pewnie nawet nie zarabiasz tyle)
bartwaw pisze:5 x wałek niepodparty - 130
5x500mm?
My chyba nie rozmawiamy o tytułowym pocket cnc...
bartwaw pisze:- silniki nema23 - 100 zł / szt - 300
No i kolejna pozycja "ciach"
Ja zanabyłem podobne silniki za 15zł, 18zł i trzeci większy(mocniejszy) 35zł, w sumie 68zł, 272zł taniej.
No i tak samo z większością na twojej wycenie.
Komputer?
A czy kur#a do tego szajsu z KS też dają PC???!
Zasilacz?
Pff, mogę sobie zrobić, moc do 2kW, napięcie jakie trzeba nawet regulowane w całym zakresie oO, mam kilka walniętych zasilaczy, części są, mnie by kosztował ze 20zł ;)

Wychodzi na to że ja żyje w innym świecie, gdzie mini cnc można zrobić za 800zł a 250-tki latają 40 minut...
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Pocket CNC

Post autor: bartwaw »

No to jak rozmawiamy juz o pokcetNC.
Rozumiem, że to także bedzie 5 osi za 800 zł.

Jak byś się wczytał, pocketnc ma sterowniki i właściwie komputer - ma beaglebona na machinekit.
wiec od biedy przypuszczam, ze idzie puszczać z niej program.

No i PocketNC jest z nowych części składane a nie z każdego silnika z innej parafii.

I kto tu myli pojęcia.

To że wystrugasz, to profili ze złomu, silników i to każdego innego ma się do pocketNC jak pięść do oka. Bo ciągle jesteśmy w temacie pocketNC.


Ta dyskusja wygląda tak jak byśmy tutaj zachwycali się nową np. mazdzą 6 a ty nagle wyskakujesz, że to "overpriced badziew" i do pracy można dojeżdżać chińskim skuterem lub starą corsą.

Rozumiem, też, że jak nie masz narzędzi oraz dostępu do maszyn to i tak robotę, narzędzia oraz zużyty materiał to policzyłbyś za 0 zł.

Zresztą sam sobie zaprzeczasz, piszesz, że możesz to zrobić za 800 zł a potem piszesz, że nie masz narzędzi i dostępu do maszyn.
Oznacza to tylko jedno - NIE JESTEŚ W STANIE TEGO ZROBIĆ ZAMYKAJĄC SIĘ W KWOCIE 800 zł.

Masz absolutnie rację, żyjemy w innym świecie.

Nie zamierzam już dalej dyskutować, bo za pewne i tak wiesz swoje a każdy za pewne też wyciągnął swoje wnioski.
I nie chodziło mi o pocketNC - nawet nie broniłem tej konstrukcji. To jest tylko zabawka.
A to co byś Ty zrobił w najlepszym przypadku też trafiłoby do tej kategorii.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
ODPOWIEDZ