Maszt FPV na dachu ; )

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

Witam
Siedzę sobie właśnie, czytam i przeglądam... I nie mogę jakoś znaleźć typowej odpowiedzi na mój mały problemik.
Otóż chciałbym stworzyć sobie mały maszcik do lotów FPV na dachu swojego domu (dla sprecyzowania mieszkam na wsi).
Kabel Audio-Video a raczej przedłużacz już mam i jeśli chodzi o przekaz Video to nie ma problemu, odbiornik już jest wywalony na dach z zasilaniem i anteną panelową.
Ale główne pytanie dotyczy nadajnika Turnigy 9X. Wiadomo jak siedzę w domu, a wokół ściany to także problem z zasięgiem nadawania. Wyjechałem na próbę samochodzikiem, bo wiadomo drona od razu nie poświęcę... I niestety po 200-300 metrach zaczęły się problemy (delikatne - wiadomo) no ale dron tego nie wytrzymie. Dlatego zastanawiam się jak bym mógł przedłużyć antenę by zrobić nadawanie z dachu - jednocześnie siedząc przed TV. I mając pewność że mam nawet wielki zapas nadawania : )

jakieś pomysły... sugestie?
pozdrawiam
Mati
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: Kowal »

matys36 pisze:Ale główne pytanie dotyczy nadajnika Turnigy 9X.
Jeśli jest z "fabrycznym" modułem TX i odbiornikiem, to wiele nie zawalczysz :-P

Było kilka tematów na forum:
Antena (nadajnik) wyniesiony w górę dla zwiększenia zasięgu?
"Przedłużenie" linku RC 2,4GHz
,,maszt'' FPV
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

Czyli najlepiej moduł FarSky:
http://www.ebay.com/itm/FrSky-DF-2-4Ghz ... 418fbd0e29

do tego długa przedłużka wkręcona do anteny znajdującej się na dachu? : )
czy na dachu jeszcze na przykład to:
http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-2W-Wifi ... 4d2da8a4fa

Jestem początkujący i nie mam pojęcia czy tak to wgl może być... A jakiejś gotowej anteny na przedłużeniu nie znalazłem : /
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: KamilCK »

Na lepiej jakiś moduł na 433mhz dać na dach i kilkanaście Km zasięgu murowane
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

Ok : ) Tylko chciałbym wiedzieć jak to zrobić, bo właśnie o to chodzi że nie mam pojęcia... Moduł 433 MHz do Turnigy tylko taki znalazłem i jeszcze nie wiadomo czy pasuje... http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ible_.html
Awatar użytkownika
averal
Posty: 121
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 23:44
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: averal »

A nie lepiej forumowego eLeReSa? Support od razu na forum sprawdzone zasięgi,dobrej jakości.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: marceli »

Nie chce Cie zniechecać, ale latanie fpv wciąż z tego samego miejsca po prostu się nudzi po pewnym czasie,
dlatego właśnie fajnie jest jechać na inna miejscówkę i oglądać nowe widoki via fpv czy nagranie.
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Julian T.
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

Tak to Ja wiem : ) Nie ma nic lepszego niż zmieniające się plenerki, ale tak w domu z masztem na dachu też będzie fajnie, a wiadomo zawsze można go szybko ściągnąć i wziąć np innej chaty : ) Dlatego chcę coś takiego stworzyć tylko nie wiem jaki moduł do Turnigy i jak przedłużyć anteneę by sięgał przewód na dach (przynajmniej te 10m) : )
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: g.p »

Jedyne sensowne rozwiązanie to dać moduł z anteną na dach-zero strat :-) wizje tak samo...jakąś obrotową antenę najlepiej...
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

Tak wizję już tak mam zrobioną na przedłużeniu, ale nie wiem jak przedłużyć antenę z nadajnika, lub z modułu FarSky do Turnigy : )
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: g.p »

O to chodzi żeby nie przedłużać anteny a przedłużyć zasilanie....
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: PiotrSz »

Na dach wrzucasz moduł nadawczy eLeReS z podpiętym odbiornikiem FrSky i robisz retransmisję. Tak samo z wizją, na dach odbiornik na 1,2GHz i retransmisja na 5,8GHz i po kłopocie.
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

OK : ) Dzięki. A mógłbyś zrobić spis tych rzeczy co muszę dokładnie kupić by to stworzyć. I jakąś ogólną instrukcję. Wiem że dla wtajemniczonych jest to pewnie mega proste, ale hmmm, ja nie oganiam : /
Ładnie udowadniacie mi że jestem początkujący : ) Mam nadzieję że to tylko tak mocno technicznie brzmi, ale jakoś ogarnę : )
matys36
Posty: 32
Rejestracja: wtorek 20 sie 2013, 15:53
Lokalizacja: Poland

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: matys36 »

A jeszcze urodził mi się pomysł:
Gdyby po prostu zrobić długi kabel 5-pinowy (przedłużacz) i po prostu wpiąć go w domu do aparatury, a na dachu do modułu nadawczego farsky. Byłby sobie wysoko na maszcie wraz z odbiorem wizji. Wydaje się bardzo prostym rozwiązaniem, ale czy na takim długim przedłużaczu: załóżmy 10m, nie będzie spadków sygnału, napięcia itp...?
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Maszt FPV na dachu ; )

Post autor: PiotrSz »

matys36 pisze: A mógłbyś zrobić spis tych rzeczy co muszę dokładnie kupić by to stworzyć. I jakąś ogólną instrukcję. Wiem że dla wtajemniczonych jest to pewnie mega proste, ale hmmm, ja nie oganiam : /
Poszukaj na forum, ktoś używa retransmisję rc przy użyciu FrSky i eLeReSa. Nie pamiętam jaki to był temat... Co do retransmisji video z 1,2GHz na 5.8GHz to raczej prosta sprawa, podłączasz na wyściu z odbiornika 1.2 nadajnik na 5.8, zasilasz to i działa.
ODPOWIEDZ