MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

credens
Posty: 109
Rejestracja: niedziela 07 gru 2014, 19:59
Lokalizacja: Zambrów

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: credens »

Latales I jednoczesnie miales podglad w GUI? Zazbroj silniki po podlaczeniu do kompa, oczywiscie bez pakietu.
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: maxxxior »

Ale po Co?
Ok, już się chyba wyjaśniło... pikanie buzera było przez źle ustawione VBATSCALE w nowym sofcie, tzn nie dobrane do mojego dzielnika...
Dalej pozostaje sprawa odnośnie GPS, odpowie mi ktoś na pytania z poprzedniego postu?
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: marekj »

Musisz mieć przynajmniej 5 satelit aby złapać fixa.
Pozdrawiam
Marek
Adam92
Posty: 6
Rejestracja: sobota 21 lut 2015, 17:55

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: Adam92 »

Panowie mam taki problem startuje normalnie quadem na płytce multiwii pro lot poziomy i jak albo zawieje albo przy opadaniu wpada w taką oscylacje jakby chciał się wypoziomować. Wygląda to tak jakby jeden silnik szedł przez chwile na maxa po chwili drugi i takim zygzakiem spada na ziemie. Podejrzewam że trzeba to poustawiać w pid ale za bardzo się nie orientuje co i w którą stronę, czytałem już kilka poradników co do tych pid, ale moje próby okazały się bezskuteczne. Może macie jakiś pomysł bo troche strach lecieć kawałek dalej
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: maxxxior »

Musisz mieć przynajmniej 5 satelit aby złapać fixa.
Ok, ale jak już będę miał te 5 satelitów to jak włączę funkcje np GPS HOLD to w multiwii powinno się zapalić na zielono to pole(nawet jak nie zazbroiłem silników)?
Awatar użytkownika
crystal
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 17:39
Lokalizacja: Léim an Bhradáin

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: crystal »

Witam, chcialbym w ponizszym gimbalu uaktywnic opcje zmiany polozenia kamerki w pionie

http://www.aliexpress.com/item/2-Axis-A ... 02085.html

Na necie znalazem kilka filmow jak to podlaczyc, ale wszytkie filmy sa pod naze. Tam wiem, ze dwa kabelki powinienem podlaczyc pod naz
e, nie wiem natomiast czy w przypadku AIOP 2 powinieniem do odbiornika X8R czy bezposrednio do przypisanego kanalu w AIPO 2?

Moglby ktos z kolegow naprowadzic na odpowiednie tory?
pozdrawiam
crystal
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: maxxxior »

witam,
mógłby mi ktoś powiedziec jak zmienic szybkosc lądowania przy Ianteligentnym FailSafe?
szukalem ale nic nie znalazlem:/
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: cebulator »

Czy MW z softem Misia i RFM22b wysyła po tym swoim protokole RSSI do minimOSD?
Mam zaznaczone MW rssi i cały czas 100%.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: lotpawel »

Cebulator, żeby MW z softem Misia i RFM22b dawało RSSI na minimOSD - obojętnie czy KVteamOSD czy multiwiiOSD,
w głównym pliku znajdź void calculateRssi(void) i podmień na:

Kod: Zaznacz cały

void calculateRssi(void)
{
  rssi = ((MwRssi-4114)*100)/106;
}
wtedy bez kalibracji będzie Ci podawał zakres 0-100%,
oczywiście w minimie musisz zaznaczyć że RSSI z MW
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: cebulator »

O widzisz, to by było pewnie to. Sprawdzę wieczorem.
Dzięki wielkie.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
pater
Posty: 179
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: pater »

Cześć,

Wczoraj wykonywałem moj pierwszy lot quadcopterem na ramie Q450 i kontrolerze Multiwii AIO z wgranym softem MegapirateNg 3.0.1. Jako, że nie otrzymałem jeszcze power module do baterii ustawiony miałem timer na apce 10 min przy baterii 5000 mAh (3s). Wszystko było pięknie ładnie (no może oprócz altHold które nie dokonca działało prawidłowo), natomiast problem zaczął się po 8 min lotu. Quad wzniósł się w powietrze na bardzo dużą wysokość i w ogole nie reagował na gaz. Próbowałem trybu aytomatycznego lądowania żeby się zniżyć i też nic nie pomagało. Dopiero rozładowana bateria sprowadziła quada na ziemie. Czy takie zachowanie mogło być spowodowane tym, że juz po 8 min bateria była na rozładowaniu ? Z kalkulatora wyszło mi ok 13 min lotu dlatego dałem margines 10 min. Quad się nie rozbił bo upadek zamortyzowały galezie drzewa, ale chciałbym uniknąć na przyszłośc podobnych sytuacji.
LeShQ
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 01:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: LeShQ »

Witam

Ostatnimi dniami męczę płytkę AIO w powietrzu i przy komputerze i natrafiłem na pewien niespodziewany problem.

Wszystko zaczęło się gdy uruchomiłem failsafe, ale on sam w sobie działał prawidłowo GPSem i bez. Niestety nie posiadam jeszcze moda do pomiaru napięcia pakietu, więc "zakomentowałem" #VBAT i rozpoczęła się gehenna. Regle się teoretycznie rozjechały, bo po uzbrojeniu, bez ładu i składu silniki zaczęły strzelać i doprowadziły do wywrotki. Skalibrowałem je ponownie i maszyna uniosła się bez problemów, niestety nie trzymała wysokości. Silniki strzelały, tym razem synchronicznie, tak jakbym uderzał w drążek co skutkowało czasami nawet dwumetrowym wzniosem. Latanie było możliwe, ale przyjemnie nie było. Próbowałem kalibrować ESC na kilka sposobów niestety nie dawało efektu, więc uznałem, że powrotni "odkomentuję" #VBAT i eureka. Co prawda znowu regulatory się niby "rozjechały", ale po drugiej kalibracji (pierwsza zakończyła się niepowodzeniem z nieznanych mi przyczyn) wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Po powrocie do "normy" zauważyłem, że model też czasem się unosi sam z siebie, ale dużo mniej agresywnie, więc może jednak regulator PID dla wysokości jest do regulacji?

Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tej zagadki, która pewnie drzemie w kodzie Multiwii.

pozdrawiam L.
pozdrawiam Leszek
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: cebulator »

Mam nadzieję, że Miś jeszcze przegląda ten wątek.
Wiem, że zakończyła się pewnie już definitywnie epoka MW by Miś ale zapytam. Czy była by możliwość dopisania do MW obsługi One Shot?
Nie wiem czy nasza poczciwa Atmega to pociągnie. Szkoda mi się rozstawać z MW i kanapką bo pomimo większego rozmiaru samej płytki to jednak porządek panuje.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
LeShQ
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 01:20
Lokalizacja: Poznań

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: LeShQ »

Niestety tu juz pytania i problemy wpadają w czarną dziurę...

Dla potomnych napiszę, że rozwiązałem mój problem. Silniki 2836 na 1120 kv i smigla sf 10x4.5 w upalne dni powyżej 30 stopni to juz jest za wiele jak na mój zestaw. Zmiana smigla na apc mr 9x45 załatwiła sprawę.


Oczywiście pojawił się nowy problem. Kontroler zainstalowałem do góry nogami i 45 stopni od osi na przód i z kierunkami nie ma problemów, magnetometr gra jak trzeba, ale bardzo fiksuje, a działało bez żadnych problemów nawet jak silniki szalały. Oczywiście gąbka jest jak wcześniej, ombinuje zmieniam ją i bez zmian. Włączenie barko kończy się zawsze tak samo leci w górę jak kontruje to prziomuje i zaczyna opadać w kierunku ziemi wtedy wyłączam baro i 10m/s w górę przed samą ziemią. Wygląda to tak jakby regulator wysokości miał pomylone kierunki.

Wartości baro nie fiksują na ziemi skaczą o 30 cm tylko.

Jakby ktoś mi pomógł to byłbym wdzięczny.

EDIT:

Problem rozwiązany dużo myślenia, eksperymenty z orientacją czujników, która jest bardzo nie intuicyjna w kodzie. Ja zrobiłem tak:
/* enforce your individual sensor orientation - even overrides board specific defaults */
#define FORCE_ACC_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.accADC[ROLL] = X; imu.accADC[PITCH] = -Y; imu.accADC[YAW] = -Z;}
#define FORCE_GYRO_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.gyroADC[ROLL] = Y; imu.gyroADC[PITCH] = X; imu.gyroADC[YAW] = Z;}
#define FORCE_MAG_ORIENTATION(X, Y, Z) {imu.magADC[ROLL] = -X; imu.magADC[PITCH] = Y; imu.magADC[YAW] = Z;}
Niestety inaczej nie można tego zrobić, zwłaszcza dla ACC, bo bez baro można ignorować oś Z, ale gdy je włączamy to algorytm ma pomylone kierunki góra dół i leci albo w kosmos, albo w ziemię. Zaznaczam, że płytkę upside down umieściłem obracając 180 stopni ROLL czyli strzałka nadal pokazuje kierunek (oczywiście później obróciłem to o 45 stopni, ale to nie ma znaczenia). GYRO musi być właściwie zorientowane względem ACC, więc wskaźnik pochyłu i odchyłu w GUI musi pracować poprawnie, bez dryfów i opóźnień, bo wtedy znaczy, że są pomylone orientacje wzajemne czujników. MAG ma mniejsze znaczenie, bo zawsze ja kalibrujemy, chyba orientowanie decyduje tylko czy północ z południem nie jest pomylone i gdzie znajduje się przeskok wartości na obrocie, bo jak wartość kierunku rośnie przy obrocie w prawo to w końcu musi zmaleć o zadaną wartość, żeby wrócić do pozycji wyjściowej. Ja ustawiłem przeskok MAG tak, aby było na południu , bo staram się latać tyłem do słońca.

EDIT 2:

Nadal kłopoty teraz z GPS_HOLD (fixy są, pozycja prawidłowa, kompas działa i skalibrowany, trochę świruje z gazem) zachowuje się podobnie jak z trybem BARO, czyli jak włączę Hold w pozycji bez dryfu to jakoś się trzyma, aż do pierwszego dryfu i później sam go wzmacnia co kończy się ucieczką i mocny przechyłem od poziomu. Pytanie czy pozycjonowanie GPS jest wzmocnione przez ACC, bo wydaje się to dość logiczne i druga sprawa czy jest możliwe, że mimo poprawnej stabilizacji w trybie LEVEL (oczywiście pomijam nieszczęsną oś Z z którą sobie poradziłem) w GPS_HOLD akcelerometr ma pomylone kierunki??
pozdrawiam Leszek
Awatar użytkownika
qkkq
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 28 lip 2015, 16:49

Re: MultiWii AIO v1.0 CRIUS ATmega2560

Post autor: qkkq »

Panowie, mam problem. Mianowicie przestał mi się kompilować misiowy soft.
Wyskakują takie błędy :
MultiWii_2_2:66: error: variable or field 'SerialGpsPrint' declared void
MultiWii_2_2:66: error: 'prog_char' was not declared in this scope
MultiWii_2_2:66: error: 'str' was not declared in this scope
GPS:214: error: variable or field 'SerialGpsPrint' declared void
GPS:214: error: 'prog_char' was not declared in this scope
GPS:214: error: 'str' was not declared in this scope
variable or field 'SerialGpsPrint' declared void
Jakby ktoś mógł mi podpowiedzieć co mogę zrobić to będe wdzięczny.
ODPOWIEDZ