Quadrokopter Blade 350 QX

Wszelkie gotowe modele za wyjątkiem DJI i Yuneec

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

castro
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:46
Lokalizacja: Bytom

Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: castro »

Witam użytkowników mam problem dostałem od znajomego z Niemiec drona Blade 350 QX mam instrukcje obkrojona niemiecka czy któryś z użytkowników posiada instrukcje polska do niego będę wdzięczny


proszę o podesłanie na maila castro19@wp.pl

Z góry Dziekuje
castro
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:46
Lokalizacja: Bytom

Post autor: castro »

dzięki już nieaktualne :P
Awatar użytkownika
Arek_FPV
Posty: 76
Rejestracja: niedziela 28 gru 2014, 23:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quadrokopter Blade 350 QX2

Post autor: Arek_FPV »

Skoro już jest taki temat, to się podepnę. Od grudnia ujeżdżam cx-10 jako pierwszy w stajni multikopter. Od tego czasu obserwuję forum i rozważam z jakim sprzętem powinienem rozpocząć sezon outdoor. Początkowo spodobała mi się Walkera QR X350 PRO, potem chciałem złożyć coś na ramie 450-680, ale okazało się, że nie starczy mi środków :) Później naszło mnie na popularną platformę 250 FPV, ale obawiałem się, że brak doświadczenia może zrujnować wyścigówkę. Jako, że do dyspozycji miałem 1000 zł mój ostateczny wybór padł na Blade 350 QX2 od Horizon Hobby. Doszedłem do wniosku (być może mylnego), że w tej cenie nie złożę quada o takich parametrach + apka, poza tym musiałbym czekać na części, dobrać je odpowiednio, zaprogramować, ustawić, a brak doświadczenia mógłby pokrzyżować mi plany jakimś kosztownym błędem. W przyszłości na pewno będę chciał zbudować coś samemu, ale tym razem postanowiłem pójść na skróty :oops: szczególnie, że latać mi się chce!
Dlaczego akurat Blade QX2 350? Uważam, że to dobry model, żeby przejść od total nooba do intermediate, posiada kilka trybów pracy tj. Smart mode (dla początkujących), AP mode (wspierający fotografowanie/filmowanie), Stability mode (bodajże pełna kontrola nad quadem). W dodatku posiada moduł GPS z funkcją RTH co może się na początku przydać :P, a także Hold Position. Jest dość żwawym quadem, uniesie kamerkę, no i zaimponował mi relatywnie duży zasięg. Czyli ma wszystko to czego oczekuję po pierwszym kopterze i mieści się w budżecie. Poniżej podstawowe dane techniczne:

Blade QX2 350
Total Propellers Diameter (arm to arm, tip to tip): 22.8" (580mm)
Propeller Blade Length: 8.27" (210mm)
Length: 18.3" (465mm)
Width: 18.3" (465mm)
Height: 5.43" (138mm)
Flying Weight: 35.5 oz (760 g)
Motors: Brushless, 1100Kv (X4)
ESCs: 4x 10-Amp Brushless ESC
Battery: 3S 3000 mAh 30C LiPo
Stabilization: Electronic - SAFETM, AS3XTM, GPS, Altitude Sensor
Transmitter: Spektrum™ DX4 DSMX® 4-Channel Transmitter

Wiem, że nikt nie lubi tu gotowców, ale liczę na wyrozumiałość :P Moje pytanie jest następujące. Czy ktoś z forumowiczów posiada jakieś doświadczenia z Blade'm i wie jakie ewentualnie mogę napotkać problemy? Widziałem kilka filmików gdzie zawodziła funkcja RTH podczas silniejszych podmuchów wiatru lub kiedy wystrzelił w powietrze i wrócił po chwili witając się z kretem. W niedalekiej przyszłości chciałbym go zmodernizować o telemetrię, fpv na 5.8 GHz i zmienić apkę. Chciałbym wiedzieć co sądzicie o tym kopterze :shock:
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

Odgrzeję temat, czy zdecydowałeś się na zakup 350tki? jak wrażenia? Polecasz czy odradzasz?
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
spidey
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 13:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: spidey »

To może ja się wypowiem jako nowy użytkownik Blade 350 qx2.
Mam go 2 tygodni odbyłem dopiero około 4 lotów (głównie przez pogodę).
Sprzęt kupiony w Polsce jako powystawowy (teraz jest tego dużo na allegro np.) są to zwroty ze sklepu conrad.de, w moim wypadku raczej nigdy nie latany, bez śladu użycia. W moim wypadku sprzedawca daje 90 dni gwarancji.
Jednak wbrew ogłoszeniu nie jest była to wersja 3.0 a 2.0, pierwsze co to zaktualizowałem soft (dzięki poradnikom z youtube), by mieć podłączenie do interfejsu PC by sprawdzić czujniki itp.
Pobrałem z sieci instrukcję do Blade qx2 (w pudełku jest tylko quick start) i po aktualizacji oprogramowania byłem mocno zdziwiony bo nic się nie zgadzało!
Nie umiałem zbindować, wyłączyć GPS, nie miałem trybów lotu! Co się okazało, że muszę pobrać z sieci instrukcję do Blade 350 qx3.
Posiłkując się informacjami z youtuba (nieocenione) udało mi się dojść jak uruchomić 4 tryby lotu (smart, ap, stabilty i agility) na stockowym kontrolerze Spektrum DX4. Jak odpalić silniki kiedy nie mamy sygnału GPS np. w domu, a nigdzie instrukcja o tym nie mówi.

Co do wrażeń z lotu, jest super.
Jak pisałem nie mam dużego doświadczenia, ale w trybie stability szybkość z jaką ten quad się wznosi jest szokująca. (zobacz porównania na youtube z phantomem). Tryb AP jest sporo wolniejszy lepszy do nagrywania (do rozsądnej jakości niezbędny gimbal-ja nie mam). Tryb smart dla początkujących gdzie mamy relatywność drążków coś jak IOC w phatomach, ja się tym trybem nie bawię. AP i smart mają ograniczenie wysokości i odległości, ale można zmienić po podłączeniu do PC. Tryb agility proponuję na początku nie włączać.

Kontrola wydaję się bardzo spoko, zasięg w górę według kolegi Arka do którego pisałeś to przynajmniej kilometr (na taką on się wzniósł). Czas lotu na baterii przy wietrze ok. 14 minut. Ja postanowiłem zamontować gąbki na płozy bo jakieś kruche sie wydają.
Obrazek
Na razie do nagrywania zainstalowany telefon w trybie samolotowym, bo czekam na Sj4000.

Minusy to dość krucha obudowa, włączyłem tryb agility by zobaczyć jak lata i zapomniałem, że w tym trybie nie ma utrzymywania pozycji gps, spadłem z ok. 10 metrów, lekko pękła obudowa w okolicy mocowania silnika i 3 śmigła do wyrzucenia, chyba phantom jest twardszy w tej kwestii.

Podsumowując moim zdaniem warto, jeśli kupisz za ok. 1000-1200zł. Super szybki i stabilny quad. Ja teraz chcę dobrać do niego gimbala, a kolega Arek planuje fpv. Więc jesteśmy przyczółkiem Blade 350 na forum. ;) Jak coś pytaj.
Phantom 3 Standard
Hubsan x4
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

Super, dzięki za odpowiedź, przyznam że sam właśnie mam kilka aukcji dodanych do obserwowanych, to co mnie trochę martwi to średnia dostępność części zamiennych, więcej można znaleźć do wszelkiej maści chińczyków niż do blade, możesz zapodać jakieś próbki z powietrza choćby te nagrane telefonem? Nie ukrywam że sam chcę iść w tym kierunku :)
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
spidey
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 13:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: spidey »

Co do cześci, to faktycznie z Chin nic raczej nie dostaniesz, można za to znaleźć co nie co w polskich sklepach w przyzwoitych cenach:
http://www.scorpio-polska.pl/szukanie.h ... ade+350+qx
http://www.modelmotor.pl/category/quadr ... -qx-czesci
http://germanrc.pl/pl/c/Czesci-Blade-350-QX/519

Co do filmu to mam (sam filmik bez rewelacji) ale musiałbym obrobić i wrzucić na youtuba, może się uda któregoś dnia.
Phantom 3 Standard
Hubsan x4
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

Faktycznie części dostać można bez większych problemów, zadam jeszcze jedno pytanie odnośnie gps hold czy dobrze radzi sobie z utrzymywaniem zarówno pozycji jak i wysokości?
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
spidey
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 13:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: spidey »

Mam za mało lotów, ale nie zdarzyło mi się by nie trzymał, zobacz sobie ten filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=UMbKNiVomZk
https://www.youtube.com/watch?v=gnNmCsB8V0k
Ten drugi film to wogóle niezły ewenement, tani i malutki Blade 350 miał lepszą "celność" RTH niż Inspire 1 i Yuneec q500
Phantom 3 Standard
Hubsan x4
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

no to jest bardzo ciekawe, cóż ocenie sam właśnie swojego zupgradeowałem do wersji 3 :)
wrażenia po pierwszym locie nieziemskie, miałem 2 stany przedzawałowe jak latałem w trybie zielonym postanowiłem wrócić do siebie a 350 wisiała w miejscu (zapomniałem o safe zone) drugi to back home. po wybran iu tryby sprzęt latający przy nodze nagle się wzbił na jakies 15m w górę i zaczął powolutku zmierzać do miejsca startu :)
ogólnie frajda nieziemska statystyki startów i lądowań 1:1 :)

po dzisiejszych lotach stwierdzam że nawet przy silnym wietrze trzyma ładnie punkt i wysokość, ostro walczy o pozycję ale daje radę

dziś prawie mi się udało ustrzelić wieżę spadochronową w całości brakło mi niewiele wysokości telefon jednak ma za ciasny kadr, muszę poczekać na kamerę
https://youtu.be/dYXpjCs0Lms
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

Mini podsumowanie po trzech dniach latania
Zakup bardzo udany, bestia jest dość narowista dlatego jak na razie latam tylko w trybie safe i codziennie wydłużam smycz w 350xGUI
dzisiejsze loty na "sznurku" 40m
Obrazek

Sprzęt rejestrujący to na razie S4 Active uwiązany do koszyka gopro na trytytkach :)
gotowy do startu
Obrazek
ulotniony :)
Obrazek

przyznaję że dość dobrze radzi sobie z wiatrem i nieźle utrzymuje zadaną wysokość i punkt w zawisie
wczoraj przy silnym wietrze poczułem sie pewnie i polatałem troche w manualu brak wspomagania gpsem
wymaga dużych jaj :) jak zobaczyłem jak mi go wiatr na wysokości ok 3 metrów gwałtownie pchnął w stronę drzew,
zrobiło mi się gorąco dałem throttle na maxa i dźwignię kierunku do siebie, jak już oddaliłem się na bezpieczny dystans wróciłem do trybu safe...

nagrane wideo jest dość wstrząśnięte, więc youtubem je nieco ustabilizowałem
pierwsze wideo bez stabilizacji


to samo ustabilizowane, jednak przez to od razu ciaśniejszy kadr


i jeszcze dzisiejsza próba podejścia do wieży spadochronowej, dałem ciała ale z ziemi ciężko ocenić wysokość,
a telefon nie jest szerokokątną kamerą sportową...
byłem przekonany że jestem wystarczająco wysoko żeby złapać całość...



na koniec ciekawostka 350QX na 40m widziany z ziemi

Obrazek

czeka mnie jeszcze wiele nauki ale mam już świetne miejsce gdzie są w zasadzie same pola
dziś tam nieco latałem ze starym znajomym z forum foto :) On śmigał Phantomem 2 a ja 350tką
Następne loty bedę robił tam na max 80m choć mam cykora co do tego :)
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
Awatar użytkownika
Arek_FPV
Posty: 76
Rejestracja: niedziela 28 gru 2014, 23:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: Arek_FPV »

Witaj pszem, nie odpisałem ci w porę, bo nie zauważyłem, że ktoś zagląda do tego tematu :) Cieszę się, że zdecydowałeś się na Blade'a i jest kolejna sztuka na forum. Kupiłem swojego QX2 na początku marca i wykonałem około 20 lotów. Od początku latam na sofcie 2.0. Zrobiłem do tej pory kilka testów, których jednak nie nagrałem zewnętrzną kamerą.

Podczas testów używałem oryginalnych i niewyważonych śmigieł, oraz oryginalnych akumulatorów e-flite 3S 3000mAh.

Test 1: Test długości lotu w zawisie bez obciążenia na ok. 3 metrach i minimalnym wietrze w AP Mode. Kopter utrzymywał bardzo ładnie wysokość i pozycję. Chwilami opadał o metr, lecz wracał w miejwięcej to samo miejsce. Nie przypominam sobie, żebym musiał cokolwiek korygować. Wynik - po 18 minutach zaczęła świecić się dioda o niskim poziomie aku. Wylatałem 20 minut, nie było żadnych oznak spadku mocy, ale zdecydowałem się wylądować, żeby nie forsować akumulatora. Myślę, że jeszcze chwilę dałby radę utrzymać się w powietrzu. Podczas ładowania akumulatora weszły 2903 mAh.

Test 2: Test długości lotu w Stability Mode bez obciążenia kamerką i dość szybkich manewrach. Wylatałem 13 minut. W chwili gdy obciążenie rośnie przy gwałtownych manewrach, coraz częściej migały diody sygnalizujące słaby poziom aku, kiedy uspokajałem lot, gasły. Po tych 13 minutach postanowiłem, że zakończę lot. Po naładowaniu 2626 mAh widzę, że spokojnie jeszcze ze 2 minuty mogłem latać.

Test 3: Test długości zawisu z obciążeniem 500g (butelka) w AP Mode. Test był dość ryzykowny, bo wiał całkiem silny wiatr, a ja przymocowałem butelkę położoną na dnie foliowej torebki, której uszy były zahaczone do płóz Blade'a. Z torebki zrobił się wręcz żagiel :D Utrzymał się w powietrzu walcząc z obciążeniem i wiatrem 5 minut i kilka sekund. Nie wiem jakim cudem, ale bardzo dzielnie bronił się przed utratą stabilności, chwilami musiałem mu pomagać, ale ogólnie pozytywnie mnie zaskoczył jak na tę sytuację. Po 5 minutach postanowiłem wylądować. Lądowanie było dość twarde i tu przetestowałem lekko wytrzymałość śmigieł. Delikatnie zaryły w ziemię, ale nie widać żadnych śladów uszkodzeń. Po naładowaniu aku okazało się, że zużyłem niewiele ponad połowę akumulatora, więc teoretycznie może dałby radę około 10 minut utrzymać się w powietrzu. Jednak silniki po 5 minutowym locie były gorące i kabelki od ESC też. Bateria miała normalną temperaturę, niewiele większą niż pokojowa. Podniecony udaną próbą z półlitrową butelką, postanowiłem spróbować z litrową. W tym wypadku Blade nie dał już rady, walczył, krzyczał, pocił się, ale nie uniósł butelki na dłużej niż ułamek sekundy, więc dałem mu spokój, ale dużo mu nie zabrakło. Następnym razem spróbuję z półkilogramowym obciążeniem polatać i sprawdzić jak będzie radził sobie z manewrami. Postaram się nie spalić silników i nie zryć pola :P

Test 4: Test zasięgu aparatury DX4 z przeszkodami w poziomie. Zostawiłem Blade'a i poszedłem w zalesionym terenie z nadajnikiem. Zasięg jaki uzyskałem to jakieś 120-130 metrów. Lepiej uważać na przeszkody na 2.4GHz :)

Jak już wspomniał spidey testowałem też lot wzwyż. Nie potrafię powiedzieć jaka była wysokość, ale widok z góry robi wrażenie. Oczywiście test starałem się robić w bezpiecznym miejscu. Podepnę w majówkę altimetr i zmierzę ile wyciagnie moje Ostrze :)
Moje plany modernizacji na ten sezon są następujące. Chcę zamontować FPV, robiłem wstępne testy zestawu 1.2GHz 700mW z kamerką płytkową, ale baciki są za słabe. Potrzebuję zestaw zestrojonych anten na konkretny kanał. Mocniejszą antenę do nadajnika 2.4GHz (dookólna 7dbi) Kolejna rzecz to zmiana śmigieł na jakieś 9-cio calowe np. 9047. Chcę też spróbować złożyć pakiet 6800mAh li-ion z ogniw 18650, ogarnąć OSD (jeszcze nie wiem jak się za to zabrać), wyższe podwozie, gimbal i lepszą kamerkę, mam nadzieję, że biedak to wszystko udźwignie. Apka przynajmniej 6 kanałowa i jakieś gogle też by się przydały. O rany to jednak drogie hobby :) im dalej w las, tym droższe :P A co do samego Blade'a to jestem bardzo zadowolony. Nigdy mi nie uciekł, zawsze robi to co chcę i powoli uczę się latać na nim. To wdzięczna maszyna, przyjazna w obsłudze, przewidywalna i niezawodna. Jak czytam o problemach modeli konkurencyjnych, to cieszę się, że wybrałem produkt od Horizon Hobby. Nie mam praktycznego porównania z innymi sprzętami, ale myślę, że jest to propozycja warta swoich pieniędzy na początek. Ogólnie czasy lotu z podpiętą kamerką wagi podobnej do gopro to mniej więcej 13-14 minut (stability mode) do 16-17 minut (AP mode) w moim przypadku. Latam nim na granicy widoczności i kiedy znika... RTH zawsze działa :)
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

Arek_FPV pisze: Test 4: Test zasięgu aparatury DX4 z przeszkodami w poziomie. Zostawiłem Blade'a i poszedłem w zalesionym terenie z nadajnikiem. Zasięg jaki uzyskałem to jakieś 120-130 metrów. Lepiej uważać na przeszkody na 2.4GHz :)
Dzięki za odpowiedź, widzę że dokładnie testy przeprowadziłeś, mam do Ciebie pytanie, jakie były objawy utraty zasięgu?
Szukam potwierdzonych info że przy zerwaniu ze sznurka latadło włącza tryb rth lub robi coś innego :)
stąd na razie nie wypuszczam go zbyt daleko
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
spidey
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek 30 mar 2015, 13:54
Lokalizacja: Pruszków

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: spidey »

Niezłe grono Blade'a 350 nam tu wyrosło.
Wrzucam mój filmik z soboty, trochę chaotyczny i żałosnie zedytowany ale coś tam widać.
Oczywiście bez gimbala (bo takowego jeszcze nie posiadam), nagrywane HTC One S i gumka recepturka to podstawa. ;-)


włączona stabilizacja youtube
Phantom 3 Standard
Hubsan x4
Awatar użytkownika
pszem
Posty: 557
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 18:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Quadrokopter Blade 350 QX

Post autor: pszem »

@spidey: nono latasz ryzykownie, ja na dniach planuję zrobić podejście do jednej fajnej wieży ciśnień ale mam trochę stracha bo ona ma 70m :)
moje próby latania http://tinyurl.com/qzqu8yc
ODPOWIEDZ