Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: Arthor »

Witam,
czy wiecie jakie są aktualnie przepisy odnośnie lotów niekomercyjnych/rekreacyjnych z kamerą w w/w krajach? (model do 2kg)
Za 1,5 tyg przeprowadzam się do Francji, na pogranicze z Hiszpanią. Niedługo skończę budowę swojego koptera i zastanawiam się czy i gdzie będę mógł legalnie polatać/pofilmować...
Informacje jakie znalazłem są dla mnie niejasne (Francja, Hiszpania) oraz nie znalazłem niczego odnośnie przepisów w Andorze.
Ewentualnie gdzie na miejscu mogę zasięgnąć języka? Komisariat policji? Dodam, że będę stacjonować w malutkiej wiosce, z dala od większej cywilizacji...
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: mzyla »

Nie mam pojęcia jak legalnie w andorze, ale dwa sklepy RC mają, zaraz obok sklepu z karabinem maszynowym na wystawie.
Przejazdem nic nie widziałem latającego, na przełęczy tej prowadzącej juz do Francji i na Arcalis hubsanie wyciągnąłem, niestety powietrza mało było, - 30% osiągi.
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: Adasko »

W wiekszosci to tamte strony sa prywtnymi winnicami , zostaje latanie tylko kolo nogi
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: mzyla »

Dla ulatwienia jest tam też mnóstwo paralotniarstwa, wiec jakieś pola wzlotów i lądowiska ogólnodostępne są.

Ale przejazdem tego nie zbadasz.
Zwykle obok w miarę prostej i z tunelami drogi głównej, leci droga lokalna (i bardzo często kreta, bezpośrednio nad rzeka) idealna do latania nad rzeką... Ja kolegi nie podpuszczam, ale pięknie tam...
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: Arthor »

mzyla pisze:Nie mam pojęcia jak legalnie w andorze, ale dwa sklepy RC mają, zaraz obok sklepu z karabinem maszynowym na wystawie.
Przejazdem nic nie widziałem latającego, na przełęczy tej prowadzącej juz do Francji i na Arcalis hubsanie wyciągnąłem, niestety powietrza mało było, - 30% osiągi.
A pamiętasz gdzie te sklepy były? W samej stolicy czy w jakimś miasteczku przygranicznym (jakkolwiek by to nie brzmiało, bo tam wszystko jest przy granicy ;-) )? To chyba będzie najlepsze źródło wiarygodnych informacji o przepisach...
Oczywiście spróbuję tam coś nagrać, ale to jeszcze zależy ile mocy wyciągnę ze swoich wykałaczek... ;-) rozrzedzone powietrze nie będzie moim sprzymierzeńcem...
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: mzyla »

W samym centrum centrum, obok dwie przeczucie jest taki wielki gmach rządowy z pionowymi szczelinami - jak balustrada gęsta ale na 3 piętra.
I jednokierunkowa ulica pod górę :-))
Ogólnie to jadąc pół godziny po centrum człowiek się nazywał ze trzy razy na te sklepy.
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: waszka »

Miejsca ktore musisz unikac: CTR, RTBA, ZIT, ZRT, P, R, D itp.
Tu masz mape Francji: http://www.aip-drones.fr/carte/aip-drones/ ...w "Services" po prawej zaznaczasz "Annex II Drones" bedziesz mial pokazane podejscia do ladowisk, lotnisk (te okragle to dla Helikopterow), zaznaczasz tez "Annex I Drones" to sa strefy zakazane do lotow takie jak: P, R, D, ZIT, ZRT itp. tu jest to troche opisane: http://www.aip-drones.fr/drone/reglementation-drone/ i http://www.aip-drones.fr/espace-aerien-drone/

Edit: w okolicach Andorra i dookola sa Parki Narodowe w ktorych tez nie wolno latac.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: Arthor »

waszka pisze:Miejsca ktore musisz unikac: CTR, RTBA, ZIT, ZRT, P, R, D itp.
Tu masz mape Francji: http://www.aip-drones.fr/carte/aip-drones/ ...w "Services" po prawej zaznaczasz "Annex II Drones" bedziesz mial pokazane podejscia do ladowisk, lotnisk (te okragle to dla Helikopterow), zaznaczasz tez "Annex I Drones" to sa strefy zakazane do lotow takie jak: P, R, D, ZIT, ZRT itp. tu jest to troche opisane: http://www.aip-drones.fr/drone/reglementation-drone/ i http://www.aip-drones.fr/espace-aerien-drone/

Edit: w okolicach Andorra i dookola sa Parki Narodowe w ktorych tez nie wolno latac.
Dzięki waszka, mapka bardzo cenna i wykuję ją na blaszkę.
Natomiast jak jest z samymi przepisami? Niestety ja francuskiego ni w ząb. Poza miejscami oznaczonymi na mapie (no i Parkami Narodowymi) to mogę legalnie latać bez niczego? Czy do lotów rekreacyjnych też potrzebuję jakichś licencji, ubezpieczenia, zgody, itp?
A jak z Hiszpanią? Ponoć tam prawo jest bardziej liberalne, ale nie znalazłem żadnych konkretów...
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Latanie za granicą - Francja, Hiszpania, Andorra

Post autor: waszka »

Arthor pisze:Witam, czy wiecie jakie są aktualnie przepisy odnośnie lotów niekomercyjnych/rekreacyjnych z kamerą w w/w krajach? (model do 2kg)
...nawet do 25kg od 2012 pozwolili miec kamerke i nagrywac, oczywiscie w zasiegu wzroku (nie FPV) ale nie mozna tego publikowac np:na "youtub" mozesz to miec tylko dla siebie jako amator, bo inaczej trzeba domagac sie wczesniej pozwolenia na ujecia "lotnicze".
Arthor pisze: Czy do lotów rekreacyjnych też potrzebuję jakichś licencji, ubezpieczenia, zgody, itp?
zalecane ubezpieczenie ale i tak trzeba byc zarejestrowanym w klubie, ale nie konieczne...nic nie potrzebujesz.
Arthor pisze: Poza miejscami oznaczonymi na mapie (no i Parkami Narodowymi) to mogę legalnie latać bez niczego?
poza tymi miejscami jest jeszcze duzo miejsc gdzie nie wolno latac, Polskie Prawo chyba za bardzo w tym sie nie rozni ? podalem tylko (ta mape) jak mozesz unikac kolizji z innymi statkami w powietrzu i gdzie napewno nie wolno latac .
ODPOWIEDZ