link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: Rurek »

Hej , jak to dokładnie jest z audio w naszych popularnych linkach 5.8 z serii TSxxx oraz odbiornik RC805 :?:
Zazwyczaj w nadajnikach tej serii jest mikrofon. Do tego link jest niby stereo. A więc czas na pytanko szczegółowe - po którym kanale (na którym kabelku w odbiorniku dostanę sygnał z tego mikrofonu?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
slaweks
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 18:11
Lokalizacja: Siewierz

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: slaweks »

Chyba musisz mieć mikrofon dodatkowy albo w kam ja nie mam a w nadajniku są kable do podpięcia
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: lotpawel »

z tego co mi wiadomo to sygnał po między nadajnik a odbiornik to B.B (Baseband) czyli miks video+audio,
czyli niezależnie który kanał (byle ten sam w nadajniki i odbiorniku:D),
z mikrofonem to jest tak że jeden mikrofon to jeden kanał czyli generalnie mono jest sygnał z nadajnika z serii TS, czy tak samo z foxa na 1.2 tylko w przypadki foxa musimy podać mikrofon z przedwzmacniaczem.
a na ziemi z odbiornika z serii RC805 wychodzi 4 polowy jack, jeden sygnał to video, dwa audio.
i żeby coś słyszeć to przedwzmacniacz słuchawkowy i już;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: Rurek »

Moje pytania dotyczą nadajników z mikrofonem na pokładzie, z serii TSxxxx co widać na fotkach:
czyli np... TS351 200mW:
Obrazek
albo TS353 400mW:
Obrazek
albo np...TS832 600mW
Obrazek
i po prostu interesuje mnie w który kanał (który kabelek -zielony czy biały) jest wpuszczany ten sygnał z mikrofonu będącego na płytce nadajnika. Nie komplikujcie :-)
Być może jest tak że ten mikrofon idzie do obu kanałów :?: KANAŁY - mam na myśli kanał LEWY i kanał PRAWY jak to zazwyczaj bywa w stereofonii :-) a naszych linkach 5.8 to są kabelki biały i zielony (nawet nie wiem który to kanał 1 a który 2 i czy biały to lewy czy prawy czy odwrotnie :-) może ktoś się już z tego doktoryzował i wie?)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: Rurek »

Jak to było w znanym przysłowiu? "Umiesz liczyć? Licz na siebie" A więc wobec ogromu wsparcia i tryliardów odpowiedzi w tym wątku postanowiłem sam przeprowadzić stosowne testy.
Mikrofon jest domiksowany do OBU kanałów.A więc i na kanale Lewym jak i na kanale PRAWYM (czyli odpowiednio na minijacku 2,5mm 4ro polowym wchodzącym do odbiornika RC805 - odpowiednio na czubku i następnym obok segmencie) jest ten dźwięk z mikrofonu na pokładzie wyżej wymienionych nadajników. sprawdziłem na TS351 200mW.
Pozostaje mi już tylko kwestia co się dzieje gdy w nadajniku poda się "zewnętrzne" źródło audio (np dźwięki z misiowego OSD) - czy wtedy źródła są miksowane czy w jakiś automagiczny sposób mikrofon pokładowy jest odcinany :roll:
I druga kwestia - który kanał jest który :?: Niby podają że pinout tego minijacka jest w standardzie Nokii tyle że nie mogę najść info czy kanał 1 to kabel biały w nadajniku i czy jest to LEWY czy wręcz inaczej... możliwości jest dużo :-) przykładowo:
-czubek minijacka w odbiorniku to kanał 2 i jest to PRAWY i kabel zielony w nadajniku
- czubek to kanał 1 i jest to LEWY i kabel biały
- czubek to 2, PRAWY i kabel biały
- czubek to 2, LEWY i kabel zielony
- czubek to 2, LEWY i kabel biały.... itd itp :-)

Edicao:
patrzając na wiele rozpisek minijacka, np najbardziej powszechnego rozkładu:
Obrazek
dochodzę do wniosku że jest raczej tak (poprawka, po konsultacji z inżynierem dźwięku u mnie na zakładzie jest na pewno tak):
1- czubek, kanał LEWY, kanał numerowany jako nr1, kolor BIAŁY - domyślnie traktowany priorytetowo jako MONO w określonych sytuacjach)
2- kanał PRAWY, kanał nr2, kolor ZIELONY (w nomenklaturze audio oznaczany CZERWONYM)
3- wiadomo, wideo
4- masa.

I jest to oficjalny standard stosowany przez wielu producentów (w tym przez niemalże wszystkich producentów naszych zabawek FPV typu nadajniki, odbiorniki, nagrywarki, gogle, monitory- zarówno minijack'i 2,5mm jak i 3,5mm ), standard NOKii.

Oczywiście od standardu jest wiele odstępstw i np wielu producentów komórek (szjasungi, aple , blakbere itp) zrobili sobie na odwrót masę i dali na pin nr3. a na ostatnim, czwartym przy cokole dali wejście mikrofonu w zestwach słuchawkowych :evil:
Taka fotka porównawcza , jeden obrazek za tysiąc słów:
Obrazek

CDN jak wybadam co się dzieje z mikrofonem pokładowym po podaniu zewnętrznego sygnału audio.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: marekj »

Pozostaje mi już tylko kwestia co się dzieje gdy w nadajniku poda się "zewnętrzne" źródło audio (np dźwięki z misiowego OSD) - czy wtedy źródła są miksowane czy w jakiś automagiczny sposób mikrofon pokładowy jest odcinany :roll:
Chyba się magicznie miksuje, bo głos misiowego OSD jest ok. Jest on po prostu zdecydowanie silniejszy, niż ten z mikrofonu.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: Rurek »

Na obu kanałach? Jeśli tak to trochę kiepsko że nie dają wyboru :roll: i zawsze trzeba słuchać mikrofonu.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: marekj »

Nie wnikałem wprawdzie zbyt głęboko w sprawy mikrofonu, ale gdzieś wyczytałem, że np. TS353 ma potencjometr do regulacji czułości (i rzeczywiście coś takiego widać pod koszulką)
Do OSD podłączamy tylko jeden kanał więc drugi jest nieruszony. A w ogóle, jak chcesz korzystać z wbudowanego w nadajnik mikrofonu, to trzeba wyciąć koszulkę nad nim i dać jakąś gąbkę, aby nie słyszeć tylko gwizdu wiatru.
Niektóre nadajniki nie mają wbudowanego mikrofonu więc wiele problemów odpada (np. TS5823 32ch - bardzo zacny sprzęt, mam dwie sztuki i bardzo sobie chwalę)
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: Rurek »

Rozpracowuję temat bo chciałbym mieć optymalnie na jednym kanale mikrofon "nadajnikowy" a na drugim np głosy "misiowe" z OSD ;-) i stąd ten cały wątek.
Ale prawdopodobnie tak się nie da... bo za prosty to sprzęt. Chociaż z drugiej strony (na logikę) po co by robili link stereo w którym na obu kanałach cały czas szumi mikrofon mono?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: marekj »

W tym sprzęcie głębszej logiki raczej bym się nie doszukiwał ;-) .
Zawsze można odlutować jedną nóżkę od mikrofonu i masz to co chesz ;-), ale naprawdę dobrze to chodzi ze sprzętem misia. Słyszysz cichy odgłos silników i głośne komunikaty z OSD.
Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: link 5.8 - kwestia mikrofonu i audio

Post autor: losieeek »

Jak by ktoś szukał jak podłączyć zewnętrzne źródło Audio do Boscama TS832 600mW to proszę :
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2108087
Mam ten nadajnik i nie umiałem wcześniej podłączyć gadającego OSD by Miś ....
ODPOWIEDZ