Alternatywny modul GPS do Nazy (Lite/v1/v2)

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Alternatywny modul GPS do Nazy (Lite/v1/v2)

Post autor: pawelsky »

Majac troche wolnego czasu postanowilem popracowac nad mozliwoscia podlaczenia do Nazy alternatywnego (czytaj bardziej przystepnego cenowo) modulu GPS.

Jako ze moduly GPS do APM 2.6 sa bardzo popularne a przez to dosc tanie (ponizej $20) postanowilem wykorzystac wlasnie ten modul. Zawiera on w srodku niemalze to samo co oryginalny modul DJI (GPS uBlox Neo6 i magnetometr HMC5883L), brakuje jedynie konwersji danych na format zrozumialy przez Naze. Co istotne, mozliwe jest rowniez podlaczeniu GPSa Neo M8N, przez co zyskujemy dostep do satelitow GLONASS, a co za tym idzie szybszy i pewniejszy fix 3D.

Konwersje postanowilem zrobic przy pomocy popularnego i bardzo taniego Arduino Pro Mini 16MHz/5V i paru dodatkowych elementow.

Adapter ma postac 'shielda' polaczonego z Adruino, z wyprowadzeniami do GPSa/magnetometru oraz Nazy. Na Arduino zaladowany jest oczywiscie stosowny soft dokonujacy konwersji.

Pod tym linkiem znajdziecie projekt plytki (v0.4), ktora mozna zamowic i samodzielnie zmontowac po zaopatrzeniu sie kilka wymienionych tam komponentow.
https://oshpark.com/shared_projects/Ehm2RZPY
Niezbedne komponenty:
1 x regulator
2 x kondensator
2 x N-MOSFET
5 x rezystor
1 x listwa kolkowa prosta
1 x lista kolkowa katowa
1 x zlacze kompasu
1 x zlacze GPS
1 x Arduino
1 x kabelek
1 x GPS+kompas

Dostepna jest rowniez wersja rozszerzona (v0.5) wzbogacona o zabezpieczenie przed odwrotna polaryzacja zasilania (ktora zazwyczaj konczy sie uszkodzeniem adaptera)
https://oshpark.com/shared_projects/PzZUZTg8]
Oprocz komponentow wymienionych wczesniej potrzebny bedzie jeszcze
1 x P-MOSFET


Plytka NIE JEST przeznaczona do uzytku komercyjnego. Mozna pobierac projekt, modyfikowac i budowac adapter na wlasne potrzeby ale nie na sprzedaz.

Uprzedzajac pytania informuje ze nie posiadam i nie bede wiecej posiadal gotowych modulow ktore moglbym zaoferowac.

Ponizej troche historii projektu.

Starsza wersja adaptera wygladala tak
Obrazek

A nowsza tak:
Obrazek

A tak wyglada kompletny zmontowany zestaw gotowy do podlaczenia
Obrazek

Osobiscie uzywam nastepujacych modulow GPS:
NEO 6M
NEO M8N

Tak wyglada jedna z koncepcji mocowania
Obrazek

Adapter byl testowany zarowno na ziemi ziemi...


...jak i w powietrzu


Wiecej szczegolow znajdziecie na RCGroups w tym watku

Modul byl przetestowany przez 8 testerow ochotnikow (wliczajac mnie). Ponizej mala galeria maszyn na ktorych wykonywane byly testy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 28 cze 2015, 15:43 przez pawelsky, łącznie zmieniany 15 razy.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Niestety nie pomogę, (nie posiadam Nazy) ale gratuluje pomysłu :-)

Trzymam kciuki!

Pozdrawiam
Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

kiepuri pisze:Niestety nie pomogę, (nie posiadam Nazy) ale gratuluje pomysłu :-)
Dzieki! Mam nadzieje ze sie sprawdzi rowniez w powietrzu.

P.S. Dodalem do pierwszego postu zdjecie zmontowanego kompletu.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

Zrobilem dzis troche testow w locie i musze stwierdzic ze GPS dziala. Pozycje trzyma (choc dzisiaj zero wiatru wiec ciezko zeby nie trzymal), GroundStation pokazuje poprawna lokalizacje.

Wykonalem kilka prostych misji autonomicznych przy pomocy iPada oraz powrot do domu na autopilocie. Do Chin nie uciekl, wykonal zawis na oko okolo metra od punktu startowego (nie ladowalem bo pola sniegiem spowite).

Jedyne co do czego mam watpliwosci to kompas. Mam wrazenie ze kierunek byl nieco skrzywiony (pomimo kalibracji), ale moze to wynikac z tego ze troche krzywo go zamontowalem w obudowie. Mozliwe tez ze oko mam krzywe ;)

W sobote jak pogoda dopisze sprobuje zrobic dokladniejsze badania pod tym katem, porownam odczyty z oryginalengo kompasu z alternatywnym i podziele sie wnioskami.

Podsumowujac jak na pierwszy oblot jestem bardzo zadowolony. Na zdjeciu ptaszek z nowym GPSem.

Obrazek

Aha, zeby testom dodac troche smaczku robilem je na Nazie Lite z firmware v2 :)
Ostatnio zmieniony środa 07 sty 2015, 00:49 przez pawelsky, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
jedrekxxd
Posty: 223
Rejestracja: środa 27 paź 2010, 19:47
Lokalizacja: Niszczewice

Post autor: jedrekxxd »

O kurczaki. A mam właśnie naze lite bez gps to będzie jak znalazł. Ciekawy projekt. Trzymam kciuki.
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Moim skromnym zdaniem, post godny przyklejenia :-)
no jeszcze te v2 na lite - co to się porobiło :mrgreen:
Konrad
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

No niestety, pogoda troche pokrzyzowala plany testowe. Pozostaje liczyc na lepsza aure w przyszly weekend...

W miedzyczasie troche poprawilem firmware, aby nie trzeba bylo softwareowo konfigurowac GPSa (wystarczy tylko wybrac konfiguracje domyslna lutujac ze soba 3 piny)
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

z tym ze zwyczajnie niedostepne
jesli bedzie w sprzedazy to i owszem , w tej chwili to pisanie palcem po wodzie
czyli produkt jest ,ale go nie ma
kojarzy mi sie jeden projekt co upadl i nicki podobne
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=12176

kilka razy pisalem ze chce kupic i sprawdzic czy to dziala ?
ale nie mozna kupic , bo nie mam datalinku ;-)
i nie bede mial bo mi niepotrzebny mam osd
chcialem urzadzenie kupic podlaczyc i testowac mialbys opinie jak sie zachowuje , i gdzie jest
problem
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

Adasko pisze:z tym ze zwyczajnie niedostepne
jesli bedzie w sprzedazy to i owszem , w tej chwili to pisanie palcem po wodzie
czyli produkt jest ,ale go nie ma
kojarzy mi sie jeden projekt co upadl i nicki podobne
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=12176

kilka razy pisalem ze chce kupic i sprawdzic czy to dziala ?
ale nie mozna kupic , bo nie mam datalinku ;-)
i nie bede mial bo mi niepotrzebny mam osd
chcialem urzadzenie kupic podlaczyc i testowac mialbys opinie jak sie zachowuje , i gdzie jest
problem
Adasko, ale o co Ci chodzi, przeciez od poczatku jest napisane ze jest to prototyp w trakcie testow.

Pisalem Ci ze moge Ci wyslac pod warunkeim ze bedziesz mial narzedzia zeby takie testy przeprowadzic. W tej chwili praktycznie jedynym narzedziem, ktorym mozesz to zrobic jest datalink.

Nieodpowiedzialnym byloby wysylanie prototypu ktory wylatal zaledwie kilka pakietow w powietrzu komus kto nie jest w stanie monitorowac jego zachowania podczas testow (stwierdzenei, ze lata nie jest testem bo nie wiesz i nie jestes w stanie zarejestrowac co dokladnie wskazuje GPS i kompas, a to z punktu widzenia testow istotne).

Nie wierzysz w projekt, ok, masz prawo, ale bardzo cie prosze nie siej defetyzmu i nie lacz mnie z jakimis projektami z ktorymi nie mam nic wspolnego tylko dlatego ze nick podobny.

Wiecej cierpliwosci zycze w nowym roku. :)
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

cierpliwosci u mnie dosc
tyle ze do testow czy dziala czy nie niepotrzbny datalink
z danymi z datalinku i tak nic nie zrobie
ale caly lot zapisze mi eldisp i dvr z danymi osd remzibi co mam podpiete jako osobne urzadzenie
i chyba latwo okresle czy mam RTH czy nie i czy lock course dziala czy nie bez datalinku
bedziesz mial na sprzedaz dazialajacy przetestowany egzemplarz to daj znac
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

Adasko pisze:z danymi z datalinku i tak nic nie zrobie
Ale ja zrobie
Adasko pisze:ale caly lot zapisze mi eldisp i dvr z danymi osd remzibi
Remzibi nie poda Ci danych z kompasu Nazy, tylko co najwyzej COG z GPSu.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

Pogoda dzis dopisala i moglem troche potestowac. Wylatane 5 pakietow, w sumie ponad godzina latania. Wszystko zadzialalo jak trzeba, pozycja z GPS wlasciwa, wskazania kompasu ok, IOC w obu trybach sprawuje sie jak trzeba, lot autonomiczny bez zastrzezen. Powrot do domu niemalze dokaldnie w punkt startu.

Zalaczam filmik. Ostrzegam ze jest krecony z reki komorka, przez co jest kiepskiej jakosci i dosc nudny (przy wiekszej odleglosci kamera nie byla w stanie zlapac ostrosci), ale pokazuje ze adapter spelnia swoje zadanie.



Dostalem juz opinie od jednej z dwoch osob ktore testuja rownloegle. Jedyna roznica jaka zostala zaobserwowana wzgledem oryginalnego modulu to... wieksza liczba zlapanych sateltow :)

Czekam na opinie od drugiego testera, jesli beda pozytywne zaczniemy szersze testy (juz bez koniecznosci posiadania datalinka).
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

to ja juz chce zamowic jak masz jakis wolny modul
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Ja też bym zamówił. Chińczyk przysłał mi naze to i bym ją ulepszył.

GPS / kompas i osd do nazy są, więc w sumie bym był początkującym testerem ;-))
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pawelsky »

Otrzymalem wlasnie relacje od drugiego z testerow, ktoremu udalo sie zrobic bardzo krotki lot testowy, ale w nieco bardziej ekstremalnych warunkach (-15 stopni Celsjusza). Po wykonaniu krotkiego lotu w trybie GPS oraz ustawieniu kilku waypointow nie zaobserwowal roznicy w porownaniu z oryginalnym modulem. Wiecej testow wykona jak tylko temperatura stanie sie nieco mniej dokuczliwa.
ODPOWIEDZ