Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Post autor: miś »

Czekając na resztę klamotów do mojej drukarki zacząłem przyglądać się oprogramowaniu Marlin.
Dla czego Marlin... W sumie nie wiem, próbowałem uruchomić też Repertiera, ale coś nie widział mi karty SD, po za tym wygląda mi na trochę mniej zaawansowany.
Za to Marlin ma w cholerę drobnych błędów, najprawdopodobniej nie mających wpływu na drukowanie, ale czasami upierdliwych.

Więc zacząłem przeglądać toto i poprawiać to co mnie irytuje, bawiąc się nim bez podłączonej mechaniki.
I tak powstało kilka poprawek. Tyczą się najświeższej wersji Marlina, czyli 1.0.1 ( https://github.com/ErikZalm/Marlin/archive/1.0.1.zip )

Poprawki są tu: http://members.upcpoczta.pl/r.bialy6/do ... is_v01.zip - trzeba zastąpić oryginalne pliki tymi z w.w. ZIP'a.

Co poprawiłem (lub wziąłem z wersji DEV):
- Działa wybór języka - czyli można wybrać Polski (jest wybrany)
- Enkoder obrotowy na wyświetlaczach ma dynamiczną szybkość - czym dłużej kręcimy tym szybciej zmieniają się dane. Z tego powodu usunąłem ruch osi po 10mm - jest zbędny.
- Poprawione Menu dla graficznego LCD - nie ma już nakładających się napisów.
- Regulacja parametrów w Menu dla graficznego LCD - lepsza czcionka, użyte dwie linie wyświetlacza, centrowanie napisów.
- Lekka zmiana ekranu powitalnego.
- Jak wpiszemy "CUSTOM_MENDEL_NAME" to wyświetla się w statusie zamiast nazwy kontrolera (czyli np. "MisioRepRap" zamiast "Rumba") :-)
- Poprawiona sygnalizacja na graficznym LCD grzania poszczególnych hotendów i stołu. Poprzednio zawsze kropka pokazywała na wszystkich hotendach grzanie tego nr1, a stół nie był pokazywany.
- Poprawiono wyświetlanie obrotów wentylatora. Teraz jest od 0-100% a nie od 1%
- Możliwość ustawienia "POWER_SUPPLY" na 0 - wtedy znika z LCD opcja włączania/wyłączania zasilania - bo po co ona jak tego nie używamy.

I to by było na tyle jeśli chodzi o zmiany w samym sofcie.

Opisywane przeze mnie sterowanie wentylatorów dla hotendów (wspólne dla wszystkich) uzyskujemy (przy Rumbie) ustawiając w "Configuration_adv.h" definicję "#define EXTRUDER_0_AUTO_FAN_PIN" na 8. Jak są dwa extrudery to kolejną, czyli "EXTRUDER_1" też na 8.

Teraz enkoder obrotowy. Jak komuś przekręcenie o jeden ząbek powoduje zwiększenie wartości o 4, to w "Configuration.h" odkomenowujemy i ustawiamy dwie linijki:
#define ENCODER_PULSES_PER_STEP 4
#define ENCODER_STEPS_PER_MENU_ITEM 1
I po kłopocie.

No, na razie starczy :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Echhh przez te Twoje fanaberie zaraz tu będzie odłam wszelakich forum reprapowych :-)
Podobnie było z Multiwiii.........
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Pfff, poskładaj RePrapa, uruchom soft, to zobaczysz czy to tylko moje fanaberie :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

miś pisze: zobaczysz czy to tylko moje fanaberie
Nie przeczę :-)
Tak dla porządku - Merlin to jest który w drabince kilku softów potrzebnych od A do Z wydruku? Pierwszy - najbardziej powiązany z fizycznością sprzętu?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Misiu, usunięcie tego ruchu 10mm to fanaberia jednak :mrgreen: Akurat dla mnie jest to bardzo przydatne, bo nie chce mi się podłączać drukarki pod laptopa i za pomocą tego ruchu ustawiałem napięcie na stepstickach. Ruch w X i Y o 1mm powoduje gwałtowne skoki :-) Nie jest to płynne, a dziesiątką sobie można ładnie przesuwać osie ;)

Rurek, tak, w nim definiujesz wszystko co związane z mechniką. Jak się ma LCD, to innego już używać nie trzeba, wsadzasz kartę z plikiem i heja.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Grzechu pisze:Misiu, usunięcie tego ruchu 10mm to fanaberia jednak
Zostawiłem zakomentowane w kodzie. Ale przy dynamicznym impulsatorze przekręcenie o 1 obrót daje ze 60mm ruchu. Ale fakt, niczemu to nie przeszkadzało, a jak ktoś ma przyciski zamiast impulsatora to już koniecznie musi być. Więc wróci na swoje miejsce.
Tak dla porządku - Merlin to jest który w drabince kilku softów potrzebnych od A do Z wydruku? Pierwszy - najbardziej powiązany z fizycznością sprzętu?
Ten wgrany wprost do sterownika "Rumba", który przekłada przygotowane wcześniej G cody na ruchy maszyny, steruje grzaniem i extruderem. Czyli inaczej Firmware do maszyny.
Pzdr. -----MIŚ-----
imrahil
Posty: 4
Rejestracja: piątek 20 cze 2014, 08:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Modyfikacje Marlina By Miś

Post autor: imrahil »

miś pisze:Poprawki są tu: http://romek_by.republika....popMis_v01.zip - trzeba zastąpić oryginalne pliki tymi z w.w. ZIP'a.
moje programistyczne serce krwawi widząc taki rodzaj dystrybucji zmian...
może jednak dałoby radę zrobić jak ustawa przewiduje? czyli fork na githubie i w nim zmiany (ewentualnie w branch'u)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

imrahil pisze:może jednak dałoby radę zrobić jak ustawa przewiduje? czyli fork na githubie i w nim zmiany (ewentualnie w branch'u)
Pewnie do tego dojdzie, ale jeszcze nie teraz :-) Na razie nie mam zamiaru nic więcej dłubać do puki nie uruchomię całości. BTW Jakoś nie lubię githuba, przyzwyczajony jestem do SVN...
Pzdr. -----MIŚ-----
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Misio, a może tak hard mod.
jakieś dodatkowe przełączniki do szybkiego dostępu do funkcji.
Idea:
http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=33&t=5068
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Re: Modyfikacje Marlina By Miś

Post autor: RobertM »

miś pisze: po za tym wygląda mi na trochę mniej zaawansowany.
Przepraszam jeżeli to co napisze wyda się ignoranckie, ale na podstawie czego to stwierdziłeś :) (pytam serio)
Awatar użytkownika
Karol
Posty: 741
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 10:03
Lokalizacja: Warszawa - SK

Post autor: Karol »

github to jakaś porażka jest, nie wiem jak można z niego korzystać :/
THE SKY IS NOT THE LIMIT ANYMORE...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Post autor: miś »

Biję się w pierś ;-)
Zbyt pochopnie oceniłem Repetiera. A wystarczyło tylko trochę pogrzebać w nim, i coraz bardziej mi się podoba :-)

Na początek trochę zmian w UI. Szczególnie dla graficznych LCD. Wiem, to nieistotny szczegół, ale ma wpływ na "Imidż" programu :-)
Do tego polskie tłumaczenie, dodanie wyłączenia serwa po zadanym czasie, parę innych poprawek. Poprawiłem też współpracę z kartami SD, bo z niektórymi rodzajami kart to nie chciało działać albo miało zacinki. Dodałem też obsługę do 4 sprzętowych przycisków mogących robić dowolnie przypisane rzeczy.
Na razie wrzucam parę screenshot'ów z wyświetlacza 128x64 :-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
RobertM
Posty: 53
Rejestracja: środa 30 paź 2013, 12:38
Lokalizacja: Podlasie

Re: Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Post autor: RobertM »

Widzisz Misiu, a ja się Ciebie od razu sugestywnie pytałem czemu on Ci się nie spodobał ...

Bardzo fajnie to zaczyna wyglądać
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Post autor: miś »

RobertM pisze:a ja się Ciebie od razu sugestywnie pytałem czemu on Ci się nie spodobał ...
Bo mi się na początku mojej styczności z nim zaczął stawiać okoniem :-P A że nie byłem obeznany to się obraziłem zamiast wyperswadować mu te harce :mrgreen:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Modyfikacje Marlina i Repetiera By Miś

Post autor: miś »

No i wygląda na to że większość moich poprawek do Repetiera wyląduje w następnym oficjalnym wydaniu Repetiera :-D
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ