Budowa frezarki cnc

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Budowa frezarki cnc

Post autor: Adrián »

Witajcie,
od ładnych kilku lat chodzi za mną frezarka cnc. Czas przyszedł, żeby to zrealizować.
Na dzień dzisiejszy, bardziej jest mi potrzebna niż drukarka 3d.
Znalazłem dość ciekawy projekt : http://www.stirling.fc.pl/index.php?id=45
Jest to dobry kierunek/wzór do naśladowania ?
Głównie mi chodzi o samą budowę, ramę, części mechaniczne.
Frezarka będzie wykorzystywana typowo hobbystycznie, frezowanie aluminium, fr4, g10.
Projekt wart zachodu ?
kaczor
Posty: 157
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 20:17
Lokalizacja: jezierzany

cnc

Post autor: kaczor »

W sumie niezły projekt . Możesz się spoko wzorować. Do amatorkich modelarskich spraw aż za bardzo wystarczająca.
Wyglada na to ze frezarka jest zrobiona ze sporym zapasem wytrzymalości i sztywności . Wałki fi20mm we wszystkich osiach i śruby trapezowe chyba fi 18 mm .
Oczywiście wzorujac się tylko na podstwie opisu i zdjęć będziesz miał sporo problemów do rozwiązania Choćby wymiary poszczególnych części , pola roboczego itd. Gdyż wszystko musi do siebie pasować. I to wszystko będziesz musiał sam opracować , zgrać z sobą i swoimi oczekiwaniami.

Chyba ze konstruktor tej frezarki udostepni ci jakieś jej " plany ". Wtedy bedzie znacznie łatwiej Ci ja zrobić.
Ostatnio zmieniony wtorek 23 gru 2014, 23:20 przez kaczor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Post autor: Adrián »

Do tego projektu na pewno chcę dodać odciąg? żeby cały syf,wióry alu i co gorsza fr4, g10 były od razu wciągane. Dodatkowo zewnętrzna obudowa. Zapewne z grubej pleksi.
Również chciałbym zrobić ramę z alu, łatwiejsze do obróbki, a mam tez dobry dostęp do różnych profili.
Zakupione wałki i wózki, to już sprawdzone również przeze mnie części, więc o to się nie martwię.
Editt:
Aż tak dużego projektu jeszcze nie robiłem, ale myślę, że z wymiarami nie będzie bardzo dużego problemu. Musze tylko przemyśleć, jaka będzie wielkość stołu roboczego.
Na "oko" wystarczy mi podobny, jak w projekcie.
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: kaczmarsky »

A mnie się podoba projekt maszyny CNC pod nazwą shapeoko: http://www.shapeoko.com/
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Do cięcia papieru może być :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Mogway
Posty: 131
Rejestracja: czwartek 16 sie 2012, 13:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mogway »

Projekt b.fajny
Jedyne co bym zmodyfikował to na osi Z wałki podparte i dwa łożyska na prowadnice zamiast jednego długiego.

Dochodzi elektronika a to też dużo wnosi do możliwości frezarki.
Jęsli chodzi o frezowanie laminatu (g10 czy fr4) to jest sporo na wyrost ( chyba że laminat 6-10mm w rozsadnych prędkościach).

Jeśli chodzi o ALU to pewnie małe posuwy i jakieś chłodzenie by się przydało .
Zostaje jeszcze kwestia wrzeciona.
Kress w Alu zrobi ale się bedzie przy tym pocił :) chyba że "mokry"chińczyk z falownikiem ale to 3x tyle co Kress 1000W.
MTD, Eleres, AP Pitlab
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Post autor: Adrián »

Tak, zapomniałem dodać, że do alu będzie chłodziwo.
Jeśli chodzi o wrzeciono i elektronikę, to jeszcze temat "otwarty".
Zbieram informacje na ten temat.
Znajomy pracuje na co dzień na cnc, na dużo większych, ale pewnie coś tam podpowie.
Po świętach zrobię wstępny kosztorys. Wtedy będę wiedział, na co będę mógł sobie pozwolić.
Nastawiam się głównie na Alu, ale oczywiście laminat też będzie często używany.
Mam już dość ręcznej obróbki :/
Ostatnio zmieniony środa 24 gru 2014, 00:42 przez Adrián, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

jeżeli chcesz dobrą maszynę cnc to na pewno zrób ją na śrubach kulowych, te z chin są całkiem dobre pod warunkiem że nie przyjdą krzywe, jak jedna moja :) ale chińczyk wysłał nową gratis. Moja pierwsza wersja maszyny była na trapezowych 10 albo 12mm - nie pamiętam. Chodziło to bardzo kiepsko, śruby lubiły się lekko wyginać, były luzy itp. po zmianie na kulowe wszystko chodzi jak trzeba.
Pracowałem 8 lat na maszynach cnc (2500mmx1500mm), do tego doszedł laser 4kW :) - tam nie ma miejsca na luzy itp, nie ma również silników krokowych ani śrub trapezowych :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Post autor: Adrián »

Dzięki za cenne wskazówki :) Po świętach zajmę się na poważnie.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Adrián pisze:Jeśli chodzi o ... elektronikę, to jeszcze temat "otwarty".
PikoCNC wraz z M542 :roll:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Kowal pisze:
Adrián pisze:Jeśli chodzi o ... elektronikę, to jeszcze temat "otwarty".
PikoCNC wraz z M542 :roll:


i to jest dobra sugestia
Produkt polski z polskim oprogramowaniem , bardzo duza pomoc od Andrzeja
nie jest najtanszy ale dziala o niebo lepiej niz sterowniki z chin na toschibach
ktore sa wyrzucaniem pieniedzy w bloto
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Adasko pisze:
Kowal pisze:
Adrián pisze:Jeśli chodzi o ... elektronikę, to jeszcze temat "otwarty".
PikoCNC wraz z M542 :roll:


Produkt polski z polskim oprogramowaniem , bardzo duza pomoc od Andrzeja nie jest najtanszy...
Jest tak drogi, bo dołączają do niego bardzo fajny moduł CAM do zamiany dxf (innych formatów chyba też) w komendy maszynowe, który znacznie ułatwia pracę :-D
Program można ściągnąć ze strony producenta. Działa prawie cały, bez możliwości zapisu G-Code jeśli nie mamy wykupionej licencji albo komputera połączonego z płytką PikoCNC
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Post autor: Adrián »

To już konkrety, dzięki Kowal :-)
Z istotnych rzeczy, jeszcze pozostała kwestia wrzeciona, z nastawieniem na Alu.
Cenę materiału do budowy ramy,mechaniki już mniej więcej obliczyłem.
Bo na pewno coś jeszcze dojdzie w trakcie prac, jak to zwykle bywa.

Teraz może głupie pytanie, ile dB generuje taka maszyna ? Jeśli jest szansa, że sąsiedzi mnie z bloku nie wygonią, to mam na nie miejsce, wówczas będę mógł wykorzystać komputer stacjonarny.
W innym wypadku dojdzie zakup budżetowego laptopa, jak będę się musiał przenieść do piwnicy/garażu.
Teraz pytanie, do obsługi programu, jaki wystarczy?
Stacjonarny bez problemu obsługuje wymagające programy graficzne, na laptopie kwestia otworzenia pliku dxf i zamianie go na kody/komendy do cnc.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

W "znaczącym użyciu" jest wrzeciono tak zwany "mokry Chińczyk". Wymaga ono falownika do zasilania i oczywiście chłodzenia, jak w nazwie widać :mrgreen: Jak Będziesz przeglądał, to zwróć uwagę na łożyskowanie, bowiem są na pojedynczych, i podwójnych łożyskach.
Ewentualnie (jak nie Masz zwierząt w domu :mrgreen:), to może jakiś silnik BLDC i przekładnia :roll: Coś na wzór tego (jak widać nawet silnik szczotkowy klasy "550" daje radę :mrgreen:):



EDYTA:
Ja myślałem o czymś takim, bez przekładni, ale dla Ciebie to "za cienko" :-P
Silnik BLDC "w okolicach" 1500/2000W na przykład taki: NTM Prop Drive 50-50 580KV / 2000W wymienić w nim wał na Collet Chuck Holder 8mm Shank Dia. Straight Extension Rod C8 ER11A 100L Milling i zrobić z tego "wrzeciono" podobne do tego:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Kowal pisze:Silnik BLDC "w okolicach" 1500/2000W na przykład taki: NTM Prop Drive 50-50 580KV / 2000W wymienić w nim wał na Collet Chuck Holder 8mm Shank Dia. Straight Extension Rod C8 ER11A 100L Milling i zrobić z tego "wrzeciono" podobne do tego:
Podejrzewam że po 5 minutach pracy z tego silnika pójdzie siwy dym. To nie są silniki przystosowane do ciągłej pracy na pełnej mocy, i na dodatek przy braku wymuszonego chłodzenia od śmigła.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ