najlepsza antena do TX na 430MHz czyli do LRSów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pilot »

Rurek pisze:Tyle to ja wiem że dipol to dipol :-) Ale tę akurat zanabyłem aby użyć tak jak jest, bez przeróbek. ImmersionRC nie może się mylić :-) z takiego założenia wyszedłem.
No ale gdyby jednak, to zawsze jest opcja poprawienia :mrgreen: Swoją drogą też mam zaufanie do tej firmy.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Post autor: wrzech »

Bardzo fajna antena jako dodatek do zamówienia, bo cena odpowiada złączu sma kątowym. Ja akurat miałem takie złacze i te sandersy (dokładnie 164mm, drut 0.8 cuprum) zrobiłem tylko po to żeby mieć antenę w nadajniku i odbiorniku w wersji ultra przenośną i nie upalić nadajnika. Nie pobiją dipoli od kkacpra ale do kopterów w cyc malinę się nadają. Nawet słyszałem o kilku kilometrach zasięgu. Sam latałem do pół km i rssi <90% w elersie 200mW
Marek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Rurek pisze:Zaufałem że jest ona od fachowców (ImmersionRC) i wsadzę do któregoś modelu (na pierwszy ogień bad-cat bo wagowo mi ta antenka najbardziej pasuje do koncepcji ;-) ) , zobaczymy... W sumie to najchętniej wysłałbym do Kkacpra na pomiar i by wyszło co to jest warte.
wrzech pisze: Nie pobiją dipoli od kkacpra ale do kopterów w cyc malinę się nadają. Nawet słyszałem o kilku kilometrach zasięgu.
A więc zrobiłem to co trzeba - wysłałem wszystkie moje trzy sztuki tych sandersów do KKacper'a.... powiem tak : Immersion to kłamcy ;-)

Resztę technikaliów może niech KKacper dopisze....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

To może ja dokończę - Immersion jeśli chodzi o powtarzalność parametrów spisał się idealnie. Wszystkie 3 anteny które dostałem od Rurka na 435 Mhz miały dokładnie taki sam SWR - tzn 5,8.
Udało się jednak doprowadzić je do ładu - była za długie - po docięciu ok 4 cm na 435 Mhz SWR jest <1,4.
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

znaczy te anteny skrocic cztery cm? bo mam dwie i eleresa na 435Mhz ustawionego
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... rch=sander
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Skróć o 4cm i sprawdź RSSI --> na 3km po ziemi powinna jeszcze działać przy 40-50% RSSI.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Thx
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Rurek - zmierz ile mają teraz twoje anteny i podaj długość od złacza - będzie chyba łatwiej. Ja docinałem po "kawałku" każdą antenę i ciężko było mi zmierzyć ile odciąłem.
Z tego co pamiętam to oryginalnie każda miała od złącza 16 cm.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Prosz bardzo :-)
Obrazek
Mierzona odległość jest od końca metalowego cokołu (czyli ekranu-masy) z lewej... do połowy zaślepki-kapturka z prawej. Jeden udało mi się zdjąć i wychodzi że on ma do połowy drut , 5mm a pozostałe 5mm jest puste...
Odległości:
132, 128, 133 mm.

Na fotce dla porównania tez oryginalny wypust KKacper'a na 433 :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Heh, nie wiem czemu i po co znęcacie się nad anteną która wogóle nie ma przeciwwagi. Przecież toto wkręcone do innego gniazdka będzie miało inny SWR. Czyli krótko mówiąc wkręcone do LRS'a albo wkręcone do przyrządu pomiarowego Kkcpra będzie się zachowywać zupełnie inaczej. Tego typu "antena" niczym nie odbiega od kawałka drutu w gniazdku antenowym, a zestroić takowy w docelowym środowisku to prawie nierealne.

Kkacper, Zapnij taką "antenę", znaczy się ten drut poprzez jakąkolwiek przedłużkę - choćby 10cm. I okaże się ze to całe "strojenie" jest psu na budę. I to samo będzie jak zapniesz toto do odbiornika/nadajnika, a nie do testera.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Miś - masz rację - przy tego typu antenach nie można stosować żadnych przedłużek. Tak jak napisałeś dodanie 10 cm przedłużki powoduje diametralną zmianę parametrów anteny.
Moim zdaniem - taka antena nadaje się do małych modeli gdzie nie ma miejsca na pełnowymiarowy dipol - pod warunkiem że będzie wkręcona bezpośrednio w odbiornik.
Awatar użytkownika
ReMo
Posty: 2133
Rejestracja: środa 04 kwie 2012, 17:24
Lokalizacja: Skoczów,Bielsko

Re: najlepsza antena do TX na 430MHz czyli do LRSów

Post autor: ReMo »

Witajcie mam antenke od Kacpra do małych modeli. Zgrabna jest a że nie mam di pola wolnego założyłem właśnie tą. No ale nie mam jej przetestowanej. Ile km uzyskaliscie? ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka
[b]"Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia"[/b]
boobymateley
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 11 kwie 2016, 15:30

Re: najlepsza antena do TX na 430MHz czyli do LRSów

Post autor: boobymateley »

Najlepsza? Od razu nasuwa się pytanie - do czego?

Ja mam tylko dipole. Znajomy już mnie uświadomił że do moich celów dipole się nie nadają.

To w takim razie co dać, turnstile? :lol:

Agresywne 3d 1-150 m agl.
eLeReS max v3 + dipole antenna's set by kkacper
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: najlepsza antena do TX na 430MHz czyli do LRSów

Post autor: mkrawcz1 »

Na 150m w górę to kawałek drutu wystarczy...
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
dawjas
Posty: 37
Rejestracja: środa 05 lis 2014, 17:02
Lokalizacja: malbork

Re: najlepsza antena do TX na 430MHz czyli do LRSów

Post autor: dawjas »

Może głupie pytanie ale: jaką antene do 250 do 2.5km?
dipole są za duże.
***Beta 1400- EasyGlider- F450_naza lite/v2- turnigy x9- eleres max-FPV 5.8Ghz- xiaomi yi***
^Flying in the sky^
ODPOWIEDZ