Jacht dalekiego rejsu

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Jacht dalekiego rejsu

Post autor: Pieth »

Polatał, pojeździł to trzeba trochę popływać.
Skarbonka została wyczyszczona i nabyłem to http://www.sklep.modelarnia.pl/index.ph ... rc-pelikan czaiłem się na ten modelik dosyć długo,
ale gdy zaprzestano produkcji to już nie czekałem, tym bardziej. że przy takich klasycznych
kształtach tracę głowę.
Sam model to perfekcja wykonania jeżeli chodzi o produkcję masową i nie dziwota bo zdjełano w Kiosho. Podwójny kadłub z zęzą i między wkładkami pianka zapewniająca niezatapialność do tego jakość wszystkich materiałów naprawdę dobra, a porównanie mam
bo kilka łódek skleciłem.
Jako dodatkowe wyposażenie dostanie nadajnik Boscam Ts353 400mW i mini kamerke bo ma pływać daleko poza zasięg wzroku
a żeby mu nie zabrakło prądu to zasilanie będzie na ogniwach Li-lion
odbiornik Li-lion 3S 7000mAh poprzez bec
video Li-lion 3s 8550mAh
silnik Li-po 2s 4000mAh
Czyli dużo i lekko a zasięg przewiduję do około 1,5-2km od sternika.
Kilka fotek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W necie mało na temat uzbrojenia żaglówki w FPV więc będę zadawał pytania ale jedyne sensowne umieszczenie anten Frsky i nadajnika video to top masztu, tylko czy to się nie pogryzie, bo kable i anteny chcę puścić wewnątrz, a maszt metalowy.
Chrzest i pierwszy rejs w przyszłym tygodniu a zwał się będzie Joshua.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Bardzo ładne cacuszko :-) gratuluję zakupu

Zastanawia mnie jedna rzecz, czy na wodzie na odległości 2km nie będziesz miał problemów z zasięgiem ? 2,4GHz to częstotliwość rezonansowa zbliżona do wodoru a jak wiadomo woda ma składzie wodór.

Tak mi przynajmniej tłumaczył modelarz starej daty, sam żaglówką zdalnie sterowaną pływa na 35MHz żeby nie mieć zakłóceń. Pół biedy jak będziesz pływał koło nogi ale co będzie dalej ?
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Łódka super ale obawiam się że nie uzyskasz 2km w miarę dobrego obrazu na tym nadajniku nisko przy glebie, chyba żebyś odbiornik na jakiś wysoki masz wyrzucił. Po co Ci aż 8,55Ah na video?
maniek86
Posty: 37
Rejestracja: środa 01 maja 2013, 21:00
Lokalizacja: okolice B-stok

Post autor: maniek86 »

Po co Ci aż 8,55Ah na video?
Bo ma żagle :lol:
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

maniek86 pisze:
Po co Ci aż 8,55Ah na video?
Bo ma żagle :lol:
Nie no spoko rozumiem ale chyba nie będzie pływał 15 godzin co nie :P?
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pieth »

Dziękuję Piotr, rzeczywiście cacuszko, o tym wodorze to pierwsze słyszę, ale robiłem testy na ziemi i przejechałem autkiem do miejscowości oddalonej od mojej wsi 2.5km tam i z powrotem

Obrazek

a że łączy nas jezioro to teraz wodą, (górą najłatwiej)

ghambit Joshua popłynie Szlakiem Drawy więc czeka go długa droga ;-)
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Antenki oddal od siebie, lub przynajmniej zamontuj na różnych wysokościach. Ja na 200mW motorówką z anteną 10cm nad wodą na 5,8GHz pływałem 300m na fabrycznych antenach. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pieth »

Po uszczelnieniu pokładu i zrobieniu odpływów Joshua popłynęła w pierwszą długą drogę akurat w 20 rocznice śmierci mojego Guru w żeglarstwie Berbarda Moitessiera. Anteny do modelu i aparatury wykonał nieodpłatnie kolega "daniellol" serdeczne dzięki Daniel bo obyło się bez "dopałek" a zasięg linku RC po wodzie to ponad 2km.
Rejs odbył się po Jeziorze Drawskim na Szlaku Drawy i obył się bez FPV gdyż po pierwszym dniu prób skończyła się ładna pogoda i musiałem ze względu na wilgoć pościągać te bajery.
Miała zrobić cała trasę w jeden dzień, ale kolejne załamanie pogody podzieliło rejs na dwa etapy.
Obrazek

Oba etapy pstryknięte z góry obiektywem 180 przez Sky Surfera 2000

Obrazek

Obrazek

Samotna na wodzie

Obrazek

Łódka płynie praktycznie sama, wystarczy przy odpowiednim wybraniu żagli jej nie przeszkadzać, więc sterowanie rc
to korekty kursu co jakiś czas. W pierwszym dniu przy próbach na wodzie przepłynęła kursem na wiatr 1,5km bez żadnego sterowania nie było załączone żadne zasilanie.
Taka mała składanka z prób i rejsu.
https://www.youtube.com/watch?v=6q2VUaR0Ffg
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Gratuluje i cieszę się, że moje wynalazki się sprawdzają. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

Pieth pisze:Taka mała składanka z prób i rejsu.
https://www.youtube.com/watch?v=6q2VUaR0Ffg
...bardzo fajnie wyglada FPV na takim ladnym jachcie :-)

...ja ostatnio z jezdzacych przygotowalem na Rock Crawler, taka sama platforma jak twoja ktora pokazales wyzej ale przystosowana bardziej do wspinaczek niz na dlugie trasy, kamerą na pokladzie widze pod kazde kolo platformy...
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marimach77 »

Bardzo fajny model i widoki FPV z kamerki bezcenne ale... czuję lekki niedosyt :-P Brakuje mi OSD na ekranie FPV, fajnie byłoby widzieć kurs, prędkość, pobór prądu, napięcie pakietów, koordynaty GPS itd :mrgreen:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pieth »

Fajnie było by pozakładać bajery, ale pamiętaj że to woda, wiec wilgoć wszechobecna.
Joshua miała zrobić ten rejs na podglądzie video ale zrobi to dopiero latem jak będzie ciepło i sucho.
Napięcia pakietów niepotrzebne, bo wiezie tyle "prądu", ze starczy na kilka dni.

Waszka to też jest Crawler o wszechstronnym zastosowaniu, tu szuka grzybów
https://www.youtube.com/watch?v=EGm7RIiP9jI

ale najważniejsze jest to :mrgreen:
Obrazek

Obrazek
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
ODPOWIEDZ