SWR miarka za kilka dolczasow

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Panowie podstawowa sprawa, sprzęgacze muszą być ekranowe, druga sprawa to nie wiadomo jaką mają charakterystykę. Druga sprawa dotyczy samego detektora wartości szczytowej. Wartości elementów to tak z patyka wzięte? Nie zapominajcie o tym, że przy 1GHz to każde 0,5mm robi różnicę pomiarów. Z drugiej strony to warto włożyć kondensator na wejściu detektora teoretycznie nie powinno być składowej stałej na wyjściu nadajnika gdyż powinny być tam kondensatory i jakiś filtr. Jak coś to tu są diody do detektora :
http://celtor.pl/4369,bar64-02w-dioda-p ... od523.html

Jak będę miał chwilę to narysuję Wam sprawdzony detektor diodowy.


PS Pomiar napięcia wyjściowego nadajnika należy mierzyć przy podłączonym obciążeniu 50R.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Ja przymierzam się do projektu miernika (detektor mocy) na LTC5587 (on ma wyjście cyfrowe od razu). Do tego jakiś prescaler np na MB506 czy HMC363, stm32 i mamy odczyt zarówno mocy jak i częstotliwości.
Potem dokładamy przestrajany generator, filter na pasmo które chcemy badać i mamy zestaw do mierzenia f rezonansowej anten :)
Tylko muszę troszkę poczytać o mikrostripach itp itd, żeby to pcb nie było od razu do d.
Pozdrawiam
Krzysiek
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Z liniami paskowymi to jest tak, że zmienisz typ, grubość PCB, materiał i już jest inaczej niż w obliczeniach. Nawet ilość cyny robi różnicę.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Paweł

U mnie akurat sprzęgacza jestem pewien:

Obrazek

Obrazek

Tylko diody padają mi jak muchy!
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Charakterystyka nie jest liniowa, musisz brać ją pod uwagę. Jak dobrze widzę to chyba mam też taki u siebie. Diody padają bo jest zbyt duży poziom wejściowy.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Zbyt duży poziom? Czyli napięcie czy prąd, bo widzisz na samej diodzie cały czas miałem poniżej 3V, a dioda jest teoretycznie do 4.
Kurcze, myślałem, że z 500mW już cyrków nie będzie :roll:
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

Detektor wartości szczytowej:

Obrazek


Adnotacja do schematu:

Układ musi być wykonany z elementów SMD najlepiej 0805 na obwodzie drukowanym dwustronnym o grubości 1mm (FR4) gdzie połączenia między elementami są bardzo krótkie, można go wykonać również w formie pająka ale wytrzymałość mechaniczna może być kiepska bo są to elementy SMD.
Rezystor 2W to nic innego jak kilka rezystorów SMD połączonych równolegle gdzie wypadkowy opór daje 50 om. Całość musi być ekranowana. Ekran można wykonać z blachy na której piecze się ciasto. Jak ktoś sobie zmontuje detektor to można przysłać do mnie na wzorcowanie na analizatorze widma.
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Okej, wersja od IBCrazy naprawdę działa! :shock:

Diody jak się okazało nie padały, miałem niestyk na starym kablu SMA. Po wymianie kabla wszystko śmiga aż miło.

Pomiary Dipola SWR 1.1 mierzonego jakiś czas temu na profesjonalnym reflektometrze na tej prowizorce pokazały 1.14. :shock: Nieźle!
Testy z terminatorem 50 Ohm - SWR 1.13.

Ciekawie wypadł mi biquad i double biquad.
Obrazek

Double Biquad robiony na 1180MHz ma SWR 1.06, a potem coraz gorszy aż do SWR 2 przy 1080MHz.
Ciekawostką jest słaby wynik na 1160MHz nie pasujący do schematu, ale zawsze powtarzalny.
W końcu też się dowiedziałem czy druty w podwójnym biquadzie powinny się krzyżować ;-)
Obrazek
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Panowie,
ale nie ma się co podniecać niskim SWR, on naprawdę mało znaczy jeśli chodzi o jakość anteny.
Nawet jak jest 2.0 to nawet 10% energii nie jest tracone w związku z tym faktem, a co to jest 10% przy fakcie, że sygnał słabnie z kwadratem odległości :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Chyba jednak można się cieszyć - jeśli gniesz drut "w ciemno", tylko z kalkulatora i masz takie wyniki przed strojeniem. SWR to po prostu nagroda za bycie dokładnym ;-)

SWR = 2 to chyba 89% wypromieniowanej mocy, więc to jednak więcej niż 10%.
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Jakub_RC pisze:Chyba jednak można się cieszyć - jeśli gniesz drut "w ciemno", tylko z kalkulatora i masz takie wyniki przed strojeniem. SWR to po prostu nagroda za bycie dokładnym ;-)

SWR = 2 to chyba 89% wypromieniowanej mocy, więc to jednak więcej niż 10%.
No tak 1% robi różnice, szczególnie przy nieliniowości tego detektora pewnie na poziomie kilkudziesięciu :). Dodatkowo częstotliwość przy której SWR jest minimalny wcale nie jest częstotliwością rezonansową anteny ;)

A i SWR nic nie mówi o wypromieniowanej mocy, tylko o mocy dostarczonej przez linię z obciążeniami. Inaczej najlepiej było by latać na terminatorze 50ohm ;)
drops
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 03 wrz 2013, 15:35
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: drops »

qczek pisze:Panowie,
ale nie ma się co podniecać niskim SWR, on naprawdę mało znaczy jeśli chodzi o jakość anteny.
Nawet jak jest 2.0 to nawet 10% energii nie jest tracone w związku z tym faktem, a co to jest 10% przy fakcie, że sygnał słabnie z kwadratem odległości :)

Pozdrawiam
Krzysiek
Czyli powiadasz że przy nadajniku nie ma się czym stresować i lepiej grzać stopień końcowy niż antenę?
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

drops pisze: Czyli powiadasz że przy nadajniku nie ma się czym stresować i lepiej grzać stopień końcowy niż antenę?
Nie, po prostu sugeruję zdrowy rozsądek ;) Poza tym, podłączając antenę bezpośrednio do nadajnika, raczej mamy słabe warunki na wystąpienie fali stojącej ;)
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Quczek, o co Ci chłopie chodzi? ;-) Że niektórzy traktują FPV jak modelarstwo i chce im się zrobić coś samemu? Że lubią podejść dokładnie do sprawy, którą można potraktować po łebkach? To jest brak u mnie zdrowego rozsądku?

Dla mnie możesz zrobić sobie antenę z wieszaka żony, nawalić tonę hot glue i cieszyć się z zajebistej Vee o SWR nawet powyżej 4. Ale nie wszyscy muszą podchodzić do tematu jak Ty.

Bardzo Ci więc dziękuję za dogłębną ocenę mojej osoby :-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Jakub_RC pisze:Quczek, o co Ci chłopie chodzi? ;-) Że niektórzy traktują FPV jak modelarstwo i chce im się zrobić coś samemu? Że lubią podejść dokładnie do sprawy, którą można potraktować po łebkach? To jest brak u mnie zdrowego rozsądku?

Dla mnie możesz zrobić sobie antenę z wieszaka żony, nawalić tonę hot glue i cieszyć się z zajebistej Vee o SWR nawet powyżej 4. Ale nie wszyscy muszą podchodzić do tematu jak Ty.

Bardzo Ci więc dziękuję za dogłębną ocenę mojej osoby :-)
Jeśli Cie czymś uraziłem to przepraszam.
Także robię sobie anteny samodzielnie, chyba nie jakieś najgorsze :)
Chciałem tylko zauważyć, że zwracanie uwagi na SWR, czy jest 1.3 czy 1.8 mierzony nie za pomocą przyrządów w cenie samochodu, jest mniej więcej tak samo celowe, jak dyskusja na temat wpływu koloru kabla antenowego na jej skuteczność :) Czasem czarny będzie lepszy a czasem czerwony najlepiej semi rigid ;)
Tak więc jeszcze raz przepraszam jeśli Cie uraziłem.
Peace!
ODPOWIEDZ