SWR miarka za kilka dolczasow

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Jak będę pamiętał to poszperam w domu bo mam kilka różnych tłumików i może mam coś nadmiarowego w okolicach 3dB.

Generalnie to kupowałem z E-bay, hasło "attenuator sma". Musi spełniać trzy parametry - poszukiwane tłumienie, zakres częstotliwości oraz moc jaką wytrzymują.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=at ... a&_sacat=0
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Tak, wiem, tłumiki mam już namierzone.

Zmierzyłem jeszcze raz ten sam odcinek drutu 157mm, bo zapomniałem o nim wczoraj robiąc pomiary powtórnie. Częstotliwość rezonansowa ta sama, a dokładniej okolice 432,550MHz, SWR 1,01.

Teraz z tydzień czekania na tłumik... :-(
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Dzisiaj trochę walki było...
Łatwo nie jest...

Wymieniłem diodę w detektorze na nową.

Na początek pomiar dla 1,5W + tłumik 3dB.
Wygląda na to, że jak poprzednia dioda działała do około 4V, to ta niestety tylko do 3,6V, bo przy tym napięciu (U forwarded) pomiar zatrzymywał się. Wszystko wskazuje na to, że 3dB to jednak za mały tłumik.

Następnie zrobiłem pomiar znowu dla 0,1W i tu było normalniej, czyli bardziej realne wyniki SWR, jak i "wystąpiła zmienność" pomiaru napięcia padającego.

Obrazek
Awatar użytkownika
michal82
Posty: 51
Rejestracja: wtorek 06 wrz 2011, 20:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: michal82 »

Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mam jeszcze na sprzedaż płytki PCB które mi zostały.


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Wiem że to nie dział handlowy ale dla zainteresowanych tematem:
10zł za komplet czyli 3 sprzęgacze na 1.3GHz, 2.4GHz 5.8GHz i 3 płytki detektorów
+ przesyłka 5zł
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

//Treść usunięta.

No niestety tak to jest jak się nie uważa. Jak można usunąć ten post to poproszę.
Ostatnio zmieniony wtorek 06 maja 2014, 17:50 przez Dexx, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dexx to chyba miało być PW ale guziki pomyliłeś :mrgreen:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Ma ktoś może na zbyciu złączki SMA i Terminatorki (rp-sma złączką też bym nie pogardził ) ?
Trochę mi daleko z Chin ściągać a z tego co widzę będzie trzeba.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Hej,
Mam pytanie, być może głupie ale nie znam się na radiówce prawie wcale, ale jak to się dzieje, że na filmiku pokazanym przez ibcraziego, po rozstrojeniu anteny napięcie rośnie do 0.9 V a dioda HSMS-286 która ma forward voltage max 0.35V nie ulega destrukcji ? :)



Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Dioda jest szeregowo na gorącej żyle kabla, całe te napięcie nie odkłada się na diodzie tylko przez bardzo krótki czas, dopóki nie naładuje się kondensatorek dlatego przeżywa, dodatkowo napięcie to nie pojawią się skokowo tylko po włączeniu nadajnika narasta w czasie 1/(f/4) więc pewnie nigdy nie ma maximum.

Obrazek

A ja przy okazji podłączę się pod temat. Zrobiłem pomiary dla Partom 800 1.2GHz (fox 800).
W tabeli poniżej są wyniki, czy faktycznie aż tak duża różnica jest miedzy kanałami ?

Obrazek
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Dexx pisze:Dioda jest szeregowo na gorącej żyle kabla, całe te napięcie nie odkłada się na diodzie tylko przez bardzo krótki czas, dopóki nie naładuje się kondensatorek dlatego przeżywa, dodatkowo napięcie to nie pojawią się skokowo tylko po włączeniu nadajnika narasta w czasie 1/(f/4) więc pewnie nigdy nie ma maximum.

Obrazek


Hej,
Jakoś nie jestem przekonany :). Ja tutaj pisze o napięciu wstecznym, załóżmy że napięcie na kablu zmienia się od 0 do 1V, i teraz po jakiejś chwili napięcie na C pulsuje (bo jest R1K który go cały czas rozładowuje) w okolicach 1V. I teraz napięcie na kablu spada do 0V i kondensator daje na katodę diody potencjał o 1V większy od potencjału na anodzie.... i co ?
a co przy wyłączeniu układu, czy ten r1K co rozładuje kondensator w 20uS wystarcza?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Ciekawa dyskusja...
http://www.avagotech.com/docs/AV02-1388EN
Forward to akurat napięcie w kierunku przewodzenia - tyle max na niej spadnie.
Napięcie w kierunku zaporowym to wg dataszitu max 4V
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Reverse voltage jest 4V a po wyłączeniu nadajnika gorąca żyła nie jest zwierana do masy tylko pojawia się tam wysoka impedancja praktycznie cała zgromadzona energia rozładuje się przez rezystor.
A kondensator i rezystor jest dobrany tak, żeby podczas normalnego cyklu nie rozładował się.
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

aaa sorry, głupi jestem :)
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Wszystkie pomiary wykonałem z nadajnikiem Partom 800 (wiem, że moc trochę za duża ale nie pojawia się napięcie większe od maksymalnego.

Wykonałem dwie serie pomiarów. Jedną dla anteny którą dostałem wraz z nadajnikiem, a drugą serię z terminatorem zamiast anteny.
Oczekiwałem, że pomiar z terminatorem da mi SWR bliski 1 niestety uparcie mam na poziomie 2.
Moim głównym podejrzanym są właśnie te tłumiki które kupiłem w Banggood.
SWR dla stockowej anteny na poziomie -77 też jest dla mnie zagadką (ale pomiar powtarzalny)

Obrazek
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Post autor: Jakub_RC »

Dexx pisze:Proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Wszystkie pomiary wykonałem z nadajnikiem Partom 800 (wiem, że moc trochę za duża ale nie pojawia się napięcie większe od maksymalnego.
Wyniki masz mocno nieprawidłowe, nie masz nadajnika o mniejszej mocy, żeby sprawdzić miarkę z nim?
Ja dopiero wczoraj skleciłem to ustrojstwo i wyniki pokrywają mi się z doświadczeniem - najlepiej wypadły te anteny, z którymi od dawna najlepiej mi się lata.

Obrazek

Sam mam natomiast inny problem.
Czy ktoś ma pomysł, czemu bardzo szybko padają mi diody? Nadajnik którego używam to Lawmate 500mW.
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
ODPOWIEDZ