Jak zrozumieć mapę

Merytoryczne komentarze opisywanych w dziale wyżej przypadków

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: robak56 »

Jak jest z lataniem w Bielsku-Białej? Jest tam lotnisko sportowo rekreacyjne, więc pewnie będzie jakaś strefa ograniczona...tylko jaka, kilka km od lotniska już można latać? Do jakiej wysokości można bezpiecznie latać w Bielsku?
marcin881
Posty: 52
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 10:48
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Post autor: marcin881 »

Class: C
Name: TMA WARSZAWA SEKTOR A
Floor: 2000 ft AMSL
Ceiling: FL225
Country: PL

Rozumiem że mogę latać do 2k stóp czyli około 600m. co oznacza parametr Ceiling ??
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Ceiling to górna granica TMA. 22500 stóp.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

marcin881 pisze:Rozumiem że mogę latać do 2k stóp czyli około 600m.
Tak, z zastrzeżeniem że AMSL to n.p.m. a więc 609.6-poziom gruntu w miejscu lotów.
marcin881 pisze:co oznacza parametr Ceiling
Dosłownie ? sufit :-) a w kontekście - górny pułap. Tak więc w opisywanym przypadku strefa kontrolowana TMA rozciąga się od 2000 stóp AMSL do 22500 stóp i tam latać bez zgody TMA nie wolno.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
marcin881
Posty: 52
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 10:48
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Post autor: marcin881 »

czyli jest to strefa CTR ?? tzn że w tej strefie nie mogę latać rekreacyjnie ??
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

W żadnej strefie kontrolowanej nie wolno latać bez pozwolenia, nieważne czy hobbystycznie czy inaczej.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

marcin881 pisze:czyli jest to strefa CTR ?? tzn że w tej strefie nie mogę latać rekreacyjnie ??
Co innego CTR, a co innego TMA. CTR to strefa kontrolowana lotniska, tj. obejmuje lotnisko i jego bezpośrednie otoczenie. Sięga od poziomu gruntu. W CTR nie wolno latać modelami w ogóle (chyba, że za zgodą władz). Na mapie FIS CTR wokół Okęcia masz zaznaczony czerwoną linią. TMA to rejon większy, którym zawiaduje kontrola zbliżania. Z reguły chyba nie sięga poziomu gruntu i jest powyżej CTR, lub CTR i TMA mają jakąś część wspólną. Jeżeli jesteś pod strefą TMA, ale nie w CTR możesz latać modelem w zasięgu wzroku, oczywiście zachowując reguły bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

NeXuS pisze: Jeżeli jesteś pod strefą TMA, ale nie w CTR możesz latać
toć o tym napisałem w poprzednim poście - latanie w strefie bez zezwolenia jest zabronione a to że zazwyczaj TMA nie jest od ziemi to inna sprawa :-) a więc jest przestrzeń do latania.... tyle że np... własnie siedzę na tarasie, przy granicy strefy R (kampinoski park narodowy) i od pół godziny właśnie idą nade mną co pięc minut, na 50-100 m pasażerskie na Okęcie... mimo że tu jest TMA (i do tego jeszcze R gdzie nie powinny tak nisko iść ze względu na sarny jelenie i zające ;-) ) i powinny iść 300 m wyżej.... no i nie mogę przy takich wiatrach jak dzisiaj (czyli podejście na "15"stkę) polatać pod domem :evil:
Pięć minut temu tak mi leciało nad głową:
Obrazek
A siedzę tam gdzie czerwona gwiazdka :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Jesteś pewien, że dobrze oceniasz wysokość? W tej odległości od pasa, czyli ok. 12NM samoloty powinny być na wysokości ok. 1000 m, a nie 100. Wynika to z 3 stopniowej ścieżki podejścia.
marcin881
Posty: 52
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 10:48
Lokalizacja: Sochaczew
Kontakt:

Post autor: marcin881 »

Z tego co widzę należysz do tego samego sektora TMA co i ja :-) bez przesady 50-100m ?? powinny tam latać na pułapie >600m
Duża maszyna na tle nieba wydaje się że jest nisko w rzeczywistości jest o wiele wyżej niż nam sie wydaje
twistedme

Post autor: twistedme »

Rurek pisze:na 50-100 m pasażerskie na Okęcie...
Skąd taka wysokość? Patrzę na flightradar z ciekawości i teraz 2 samoloty jakiś piper z Rzeszowa i A320 z Dublina w tym miejscu miały wysokość ponad 800m? Wg wskazań FR to nawet nad aleją Krakowską nie ma 50m. Chyba, że to tak przekłamuje?

Edit:
znalazłem fajną funkcję można - -prześledzić wcześniejsze loty. Ten BAW miał tam wg FR 3125ft(953m), 315km/h, Vertical Speed -896 fpm
Ostatnio zmieniony środa 13 sie 2014, 10:24 przez twistedme, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No może przesadziłem, dzisiaj niżej jak 200m nie widziałem.
Ale są takie "perełki" że widać nity na poszyciu, parę razy takich na <100m widziałem u mnie nad domem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: robak56 »

robak56 pisze:Jak jest z lataniem w Bielsku-Białej? Jest tam lotnisko sportowo rekreacyjne, więc pewnie będzie jakaś strefa ograniczona...tylko jaka, kilka km od lotniska już można latać? Do jakiej wysokości można bezpiecznie latać w Bielsku?
Ponawiam pytanie...
twistedme

Post autor: twistedme »

Mapa FIS:
http://www.fis.pansa.pl/sektory_FIS/KK_A2.jpg

Legenda do mapy:
http://www.fis.pansa.pl/sektory_FIS/LEGENDA.jpg

Rozporządzenie:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2013/440/

str. 118 rozdział 4

Dokładniejsza mapa:
http://xcplanner.appspot.com


Sprawdzasz na mapie FIS, patrzysz w legendę jaka to strefa, patrzysz w rozporządzeniu czy można i wszystko jasne.
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: robak56 »

Dziękuję.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to mogę spokojnie latać po Bielsku mimo tego że jest to strefa ruchu lotniskowego ATZ, ale muszę zachować odległość od lotniska minimum 5km, lub jeśli bliżej to muszę mić zgodę kontroli lotów.
No to jest dobrze:)
ODPOWIEDZ