SŁOWNIK FPV

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Uka »

Trochę terminologii, bo widzę, że niektórzy nie do końca rozumieją, lub nie widzą różnicy. Laik powie: motor. Miłośnik powie motocykl.
Wyróżnia się trzy ruchy obrotowe samolotu, względem trzech wzajemnie prostopadłych osi układu współrzędnych, związanego z samolotem:

przechylenie, czyli ruch wokół osi biegnącej wzdłuż samolotu;
pochylenie, czyli obrót wokół osi poprzecznej;
odchylenie, czyli obrót wokół osi pionowej; Źródło wiki
Obrazek
slawer
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 19 maja 2014, 18:33
Lokalizacja: Łódź

a dalej słownik to co ? Acc poproszę!

Post autor: slawer »

Temat trochę zamroziło !! A ja bym prosił o rozwinięcie pojęcia acc, oczywiście nie w formie krótkiej definicji. Jestem tak świeży w temacie, że chłonę wiedzę wiadrami. Skutki zobaczy się później. Chwilowe sukcesy - 7 sekundowy zawis a potem drążki mi się po...ły i duppp. Efektowny :roll:
pies sąsiada to mój wróg, a quadrokopter Biczem Bożym na niego. Człowiek górą !!!!
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

Prawdopodobnie chodzi o akcelerometr. Mały elektroniczny dynks do pomiaru siły przyspieszenia. Działający przeważnie w 3 osiach. X, Y, Z. Przeważnie a nawet zawsze występuje w parze z żyroskopem.
slawer
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 19 maja 2014, 18:33
Lokalizacja: Łódź

Post autor: slawer »

W KK2.0 mam możliwość kalibracji acc w sofcie kontrolera. Czy należy robić to po każdym duuup, zwłaszcz dużym?
pies sąsiada to mój wróg, a quadrokopter Biczem Bożym na niego. Człowiek górą !!!!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Kalibrację ACCelerometru ;-) robi się :
1) przy pierwszym uruchomieniu nowego setupu, po zbudowaniu nowej ramy
2) po dużych zmianach w geometrii/mechanice ramy (czyli np solidny kret :-) )
Kalibrację tę robi się z poziomicą w ręku (lub mając stół do bilarda pod ręką ;-) ).
Kalibracja ta ma na celu wyznaczenie poprawnego punktu odniesienia potrzebnego do utrzymywania koptera w poziomie podczas lotu/zawisu.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

To i ja zadam pytanie :P Czym że jest filtr SAW? Do czego i dlaczego się go stosuje?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Do filtrowania jak nazwa wskazuje :-)

Kod: Zaznacz cały

SAW (surface acoustic wave) filters are electromechanical devices commonly used in radio frequency applications. Electrical signals are converted to a mechanical wave in a device constructed of a piezoelectric crystal or ceramic; this wave is delayed as it propagates across the device, before being converted back to an electrical signal by further electrodes. The delayed outputs are recombined to produce a direct analog implementation of a finite impulse response filter. This hybrid filtering technique is also found in an analog sampled filter. SAW filters are limited to frequencies up to 3 GHz. The filters were developed by Professor Edward George Sydney Paige and others
Najczęściej spotykany w naszych zabawkach w głowicy w.cz. odbiornika video. Lepszy filtr (o węższym paśmie) lepiej filtruje czyli oddziela zakłócenia od sygnału użytecznego, mówi się wtedy że odbiornik jest bardziej selektywny.
I tak zazwyczaj filtry o szerokości 27MHz wymieniamy na filtry które mają bodajże 17MHz. A więc o 1/3 są selektywniejsze. To tak w skrócie po łebkach o co chodzi.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Baqsthc »

Dzięki Ci Rurku, jak zwykle niezawodny :D Ty to jesteś mentor tego forum :P

Co do twojego cytatu. Nie problem przetłumaczyć, gorzej ze zrozumieniem :) Łopatologia jak zawsze bliższa absorbowaniu wiedzy :mrgreen:
Awatar użytkownika
KamilK
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Post autor: KamilK »

Proszę o opis zachowania modelu w poszczególnych "trybach" lotu, tzn. LEVEL, ACRO, ALT HOLD, RTH, POS HOLD.... Zasadniczo chodzi mi głównie o opis różnic LEVEL I ACRO bo reszta jest raczej jasna. Zaczynam przygodę z autopilotem.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

W sumie gdzieś by się przydała rozpiska trybów w danym autopilocie. W Arducopterze mamy ich chyba kilkanaście, pomimo że przeczytałem co niby o nich piszą to jakoś nie czuję co kiedy się przydaje.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
KamilK
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Post autor: KamilK »

Uściślając jestem przed oblotem Zagi na eLeReS V2 i Misiowym autopilocie.
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

KamilK pisze:asadniczo chodzi mi głównie o opis różnic LEVEL I ACRO bo reszta jest raczej jasna
LEVEL = ACC - samopoziomowanie, puszczasz drążki model powinien się wypoziomować i lecieć prosto (pod warunkiem dobrego ustawienia)
ACRO - w czasie lotu jak ustawisz samolot tak będzie leciał - przechylisz o 5st to tak zostanie, o 10st też itp
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

KamilK pisze:Zasadniczo chodzi mi głównie o opis różnic LEVEL I ACRO
I jeszcze jedna różnica. W trybie LEVEL drążkiem zadajesz kąt przechyłu od poziomu, przy czym maksymalne wychylenie drążka to przechył o około 50 stopni (przy standardowych ustawieniach). W tym trybie nie da się przewrócić na plecki.
W ACRO możesz latać w dowolnej pozycji a stabilizacja będzie się starała utrzymać ustawioną pozycję po puszczeniu drążka - czyli np lot na pleckach.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
KamilK
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 04 wrz 2014, 12:38
Lokalizacja: Ruda Śl

Post autor: KamilK »

Dzięki za wyjaśnienie. Czyli jak w ACRO wychylam drążek w lewo o powiedzmy te 10stopni i model przechyli się do tej pozycji i zacznę "wracać" drągiem w prawo to model zareaguje ruchem w prawo dopiero po przekroczeniu pozycji "zero" drążka?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

KamilK, Nie. W acro model się zachowuje prawie tak samo jak bez stabilizacji, czyli czym mocniej wychylasz drążek tym szybciej się obraca. Jak wrócisz do neutrum to się zatrzymuje w tej pozycji co był. Różnica co do trybu bez stabilizacji polega na tym że każda inna siła (np. podmuch wiatru) próbująca zmienić położenie zostanie skompensowana. Ale na drążki reaguje tak samo jakby nie było stabilizacji.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ