BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

[obecny opis dotyczy wersji 14.4.x.x] - aktualizacja tekstu i wszystkich screenszotów z dnia 31.03.2016


Na wiosnę 2014 roku dwaj panowie zajmujący się dotychczas znaną przeróbką regulatorów opartych na mikrokontrolerze SiLabs pokombinowali, pomyśleli, popróbowali i ostatecznie wypuścili oprogramowanie - kombajn znany obecnie pod nazwą BLHeli Suite. Jest to potężne narzędzie służące do przeprogramowywania regulatorów (ESC - Electronic Speed Controller). Przeprogramowanie fabrycznych regulatorów polega na wgraniu do nich innego firmware, obecnie też z bootloaderem (aby można było prostymi środkami mieć dostęp do parametryzowania regulatora).
Do tej pory panowie (sąsiedzi zza Odry notabene) ukrywający się pod nickami sskaug oraz OlliW a także 4712 prowadzili projekt lepszego firmware dla regulatorów opartych o mikrokontroler SiLabs, pierwotnie występujący w małych helikopterkach mCPX i stąd nazwa projektu "BrushLess Heli".
Ale nadszedł taki dzień w którym przeportowano (hmm takie słowo używane przez programistów ;-) ) czyli przystosowano ten niesamowity firmware dotychczas dostępny dla SiLabsów....od teraz także dla regulatorów opartych na mikrokontrolerze Atmega ! A więc oprócz powszechnie znanego firmware fastPWM autorstwa SimonK mamy obecnie dla Atmeg alternatywę. Większość fachowców twierdzi wręcz że firmware BL-Heli którym będziemy się w tym wątku zajmować - jest lepszy bo daje więcej opcji - parametrów możliwych do ustawienia przez użytkownika (oczywiście każdy medal ma dwie strony i te parametryzowanie to już dla zaawansowanych :-) )
To tyle tytułem wstępu i zarysu historycznego ;-)

W tym temacie będzie skompletowana , mam nadzieję drobiazgowo ale zarazem prosto i czytelnie oraz jednoznacznie omówiona cała procedura wgrywania firmware do regulatorów za pomocą programu BL-Heli-Suite.
Jest to jeden zintegrowany modułowo program na komputery PC z systemem M$-Win (póki co...) który zapewnia wszystkie możliwe kombinacje wgrywania, kompilowania, ustawiania, programowania. Taki All-In-One kombajn. Nie potrzeba żadnych innych narzędzi programistycznych, wtyczek, pluginów, bibliotek etc. Wszystko jest zintegrowane. To wielka zaleta dla początkujących i/lub nie będących biegłymi informatykami/programistami/mikroelektronikami. To po prostu narzędzie dla nas - modelarzy - pilotów - budowniczych wielowirnikowców.
Mam nadzieję że mój szczegółowy opis nie rozmija się z rzeczywistością, wobec mojej znikomej wiedzy w świecie mikrokontrolerów/asemblerów wszystkich bardziej "kumatych" proszę o sprostowania, pomoc i wyjaśnienia. Będę na bieżąco prowadził ten temat.

Aktualny wątek na RCG traktujący o tym programie i generalnie o firmware BLHeli jest tutaj: >>> KLIK ! <<<

A więc do dzieła :-)

Zacznijmy od pobrania software.
[update! projekt w końcu doczekał się własnej strony i stamtąd najlepiej ściągać i generalnie fajnie jest bo cała historia zmian jest w pigułce w jednym miejscu!!!]
>>> POBIERZ BL-HELI-SUITE<<<

Powyżej w linku zawsze najnowsza wersja programu.
Dla dociekliwych i ciekawskich: GITHUB całego projektu Bl-Heli

Pobieramy (plik *exe lub archiwum dające się rozpakować 7-zipe'em) i dostajemy na dysku katalog ze wszystkimi potrzebnymi elementami. Nic nie doinstalowujemy, nie dokładamy. Jak widać jest to program nie instalujący się w żaden sposób w naszym systemie, odpalamy go po prostu z katalogu w którym go rozpakowaliśmy.
I to w zasadzie już prawie wszystko co można było zawrzeć w pierwszym poście :-)
Mamy program, uruchamiamy go i pierwsza rzecz jaką robimy to decydujemy co mamy zamiar przeprogramować " SiLabs czy Atmega " ?
A robimy to poprzez wybranie rodzaju programatora-interfejsu którym połączymy komputer z regulatorem ESC.

Mamy do wyboru dwie grupy w tym menu, interfejsy dla Silabs oraz dla Atmegi :
Obrazek
To co teraz jest tam wybrane i co w ogóle mamy do wyboru jest na razie nieistotne, ważne jest tylko to aby sobie w tym momencie kliknąć dowolny typ interfejsu, byleby wybrać dla właściwego typu rodziny mikrokontrolerów czyli gra w żółte-niebieskie :-) :
Obrazek

Poszczególnymi opcjami z tych powyższych menu zajmiemy się w dwóch kolejnych postach...czyli de facto podczas programowania konkretnego typu mikrokontrolera przy pomocy jednego z dostępnych interfejsów sprzętowo-programowych dla danego typu procesora w ESC.

Ważna uwaga dotycząca kontekstowości całego programu BlHeliSuite - w momencie wybrania któregoś z interfejsów dla SiLabs parametry w okienkach głównego ekranu robią się koloru żółtego. Gdy wybierzemy coś z menu Atmel czyli dla Atmegi (AVR) - parametry będą miały kolor niebieski. Dodatkowo program zachowuje się kontekstowo czyli wszystkie menu, rozwijalne, help, potrzebna dokumentacja itp - zmienia się w zależności od wybranego typu mikrokontrolera. Gdy jest to SiLabs - to wszystkie funkcje i menu programu są dedykowane tylko dla SiLabs i vice-versa : gdy bawimy się regulatorem na Atmedze to możemy wywoływać funkcje tylko dotyczące tego mikrokontrolera. Dotyczy to WSZYSTKICH funkcji. Program zachowuje się po prostu jak byśmy mieli dwa programy i raz uruchamiamy program SiLabs'a a drugim razem - Atmegę. Przykładowo - próżno poszukiwać dokumentacji do regulatora Afro gdy mamy wybrany interfejs SiLabs :-) bo w tym momencie możemy tylko przeglądać i uruchamiać opcje dotyczące interfejsów i regulatorów opartych na SiLabs'ie. A jak wiemy - Afro występuje tylko jako regulator zbudowany na Atmedze.

Tak więc jesteśmy uzbrojeni w wiedzę jak wybrać i jaki typ mikrokontrolera i gdy teraz wiemy co się dzieje po zmianie wyglądu okienka programu (kolory żółty-niebieski oraz automatyczne zmiany w menu) możemy zacząć intensywnie przygotowywać się do wgrywania odpowiednich rzeczy do odpowiednich regulatorów za pomocą pasującego do danej wybranej konfiguracji interfejsu :-)

Wypadałoby w sumie wspomnieć JAKIE regulatory da się przeprogramować :-)
Jest parę miejsc gdzie można to sprawdzić....
0) najpewniej - w PDFie dołączonym do ściągniętej wersji kombajnu. Ten dokument zawsze zawiera odniesienie do wszystkich regulatorów obsługiwanych przez posiadaną wersję programu. Jak go obejrzeć - kliknąć :-) w "BLHeli Info" jak na poniższych dwóch obrazkach:
Obrazek
Obrazek
i w zależności jakiego producenta mikrokontrolera wybraliśmy (opisane przed chwilą powyżej) dostaniemy w menu odniesienie do odpowiedniego PDFa czyli albo ESC na Silabsie albo na Atmedze, pierwszy PDF z rozwijanej listy, pozostałe dostępne dokumenty są mniej istotne (z punktu widzenia zagadnień opisywanych w tym temacie) , dla baardzo zaawansowanych ;-) .
1) najszybciej, pobieżnie oczywiście w słynnej tabelce https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... ZRlE#gid=0 tyle że ona jest niekoniecznie aktualna w kwestii Silabs...
2) Na GitHub'ie podanym wyżej w tym poście...
3) Bezpośrednio w programie BlHeli-Suite sprawdzamy listę obsługiwanych w danej wersji programu regulatorów a robi się to tak:
- klikamy menu "ESC Setup" i z rozwijalnej listy klikamy "Read Setup from HEX file" :
Obrazek
Wcześniej oczywiście wybraliśmy sobie typ programatora (SiLabs czy Atmega - opisane wyżej) i w zależności od tego wcześniejszego wyboru otwiera nam się lista, dla SiLabs klikamy w rozwijalne menu w okienku "-ALL ESC-" :
Obrazek
Natomiast dla Atmeg najpierw otworzy nam się okienko połączenia z regulatorem - na tym etapie nieistotne - klikamy "cancel":
Obrazek
i po chwili pokazuje się nam się podobne okno i klikamy znowu w menu rozwijalne i widzimy obsługiwane regulatory:
Obrazek
Jak widać chłopaki intensywnie odrabiają prace domową i mamy już na liście większość najpopularniejszych regulatorów opartych na Atmedze :-)
Warto od razu pamiętać że podczas późniejszego programowania należy wybrać dwie opcje w tym okienku wyboru regulatora , otóż zaznaczyć że ma to być firmware dla wielowirnikowca czyli typ "MULTI" oraz kolejnym guzikiem wybrać opcje wyboru najświeższego/najnowszego dostępnego firmware:
Obrazek
Oczywiście można tutaj zaszaleć i wybrać starszą wersję softu (bo np skądś wiemy że taki starszy soft lepiej pracuje z naszym regulatorem...)

Jak już wiemy czy nasz regulator da się obsłużyć z kombajnu - przechodzimy do wyboru programatora-interfejsu. Zaczynamy od... naszej modelarskiej szuflady i szukamy czegoś opartego o Arduino :-)
Otóż najprostszym, najekonomiczniejszym oraz najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest użycie jakiegoś dinksu który chodzi pod kontrolą Arduino. Może to być nawet nasz kontroler kopterowy taki jak Crius AIO :-) który na chwilę zamieniamy w programator poprzez wgranie innego wsadu. Na parę minut. Wszystko o tym w dalszej części i kolejnych postach. Grunt to coś sobie wynaleźć i zaadoptować bądź kupić gotowca.
Osobiście uważam że najlepiej przystosować sobie Arduino NANO , np takie: http://www.ebay.com/itm/Arduino-Nano-V3 ... 417594335e

Update- okazuje się że nano jedno drugiemu nierówne i niestety , tak jak w tym linku co podałem - nano z chipem komunikacyjnym FTDI jest trochę oporne na współpracę przy pierwszym podejściu. Wina leży po stronie "dość podejrzanego co do producenta" chipu FTDI ---> http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=397260#p397260
Idąc za radą Miś'ia lepiej kupić nano które ma na pokładzie zamiast FTDI na przykład CH340 i zero początkowych problemów.


Obrazek
Prawda że fajnie? 20zł... a dostajemy uniwersalny programator do tego kombajnu którym zaprogramujemy każdy regulator, czy to SiLabs czy Atmegę. W dodatku możemy potem używać go do zmieniania parametrów w regulatorze łącząc się po kabelku serwowym w regulatorze. Zero lutowania, zero zaglądania pod termokurczkę.
Obecnie (soft 14.4) jest już tak miło że mając Arduino Nano można go załadować różnymi wsadami (dostępnymi wprost z kombajnu BlHeli Suite), łącznie z takim fajnym uniwersalnym 4w-if, pozwala to już bez żadnych innych interfejsów dowolnie programować dowolny regulator.
Reasumując - za pomocą Arduino nano- po zrobieniu zestawu kabelków - można programować wszelkie warianty interfejsów software-owych począwszy od ISP dla Atmegi, poprzez C2 dla Silabs a kończąc na interfejsach szeregowych (typu 1-wire i podobne) które pozwalają na komunikację z regulatorem poprzez jego kabelek serwowy ! To jest niesamowicie praktyczne rozwiązanie.

Natomiast jeżeli chce się mieć gotowca to można używać różne "USB-stick'i - linkery" tyle że tu już występuje rozgraniczenie i chodzą one w dedykacji tylko dla jednego producenta mikrokontrolerów. Oddzielnie SiLabs, inny dla Atmegi.
Ale o tym będą kolejne dwa posty w tym temacie. Poniżej - jak się zabrać za regulatory z mikrokontrolerem SiLabs - jest łatwo prosto i przyjemnie bo mało wariantów interfejsów i dość przejrzyście sprawa się ma w kwestii bootloadera (czyli udostępnienia możliwości komunikacji z regulatorem poprzez jego kabelek "serwowy").
W kolejnym poście będzie o sofcie BL-Heli wgrywanym do ATmegi ... tu jest trudniej (ale bez przesady) bo jest wiele kombinacji w temacie użycia odpowiedniego interfejsu oraz różnych bootloaderów.



Stay tuned :-)
Ostatnio zmieniony czwartek 08 sty 2015, 18:26 przez Rurek, łącznie zmieniany 6 razy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

programowanie SiLabs

Post autor: Rurek »

[obecny opis dotyczy wersji 14.4.x.x ale jest w trakcie aktualizacji!!!]
Programowanie regulatorów opartych na mikrokontrolerze SiLabs można podzielić na dwa etapy (podobnie jak będzie to w Atmedze) lub wręcz dwa oddzielne zagadnienia.
A) programowanie inicjujące nowych regulatorów które nie zawierają w sobie softu ani bootloadera BlHeli - to jest operacja na regulatorach które nie miały fabrycznie nic wspólnego z BlHeli ale są na liście wspieranych przez program (jak sprawdzić czy nasz regulator jest wspierany - omówione zostało w pierwszym poście). Do przeprowadzenia tego typu programowania użyjemy sprzętowo-programowego interfejsu C2 dedykowanego tylko mikrokontrolerom Silabs. z kolei niektóre typy regulatorów, nawet posiadające w sobie już oprogramowanie BlHeli nie pozwalają na dostęp poprzez kabelek serwowy i pozostaje tylko ta opcja komunikacji z nimi czyli tylko poprzez interfejs C2. Czy nasz regulator zalicza się do lepszego czy gorszego sortu ;-) - możemy znaleźć w PDFie opisującym wspierane ESC. W zagadnieniu opisanym w pkt A) mamy do dyspozycji kilka rozwiązań sprzętowych omówionych poniżej.
B) programowanie regulatorów posiadających bootloader BHeli przeprowadzane za pomocą interfejsu szeregowego, przy wykorzystaniu kabelka "serwowego" wychodzącego z regulatora. Tutaj używamy interfejsów sprzętowo-programowych w dwóch niezwykle ciekawych wariantach :-) Jeden to wykorzystanie np Arduino NANO oraz drugi - pewna nowość i wyjątkowe rozwiązanie - programowanie poprzez kontroler lotu. Tyle że ta ostatnia opcja dostępna tylko dla FC opartych na sofcie Clean/Beta-flight (np NAZE32, FLIP32 itp). Oba wiarianty omówię poniżej, pierwszy na przykładzie.. a jakże - Arduino NANO :-) a drugi za pomocą 32-bitowego FC z softem Betaflight.
Należy tylko wspomnieć że wgrany bootloader nie determinuje możliwości wgrywania poprzez kabelek serwowy i interfejs szeregowy i na odwrót. Wszystko zależy od konstrukcji elektronicznej danego modelu ESC i jest to opisane przy każdym wspieranym modelu/marce w przytaczanym wcześniej PDF. Biorąc to pod uwagę, warto przed zakupem regulatorów sprawdzić w dokumentacji BlHeliSuite jakie są możliwości i warianty późniejszego ustawiania/konfiguracji.

Okej, mamy już pewien zarys co do zagadnień związanych z programowaniem Silabs'ów, zatem rozpatrzmy po kolei możliwości jakie niesie ze sobą BlHeliSuite w temacie programowania takich regulatorów....

A) interfejs C2 i "dziewicze" regulatory lub takie których inaczej nie skomunikujemy niż poprzez C2
"Interface C2" składa się z trzech linii, przewodów. Linia zegara C2CK (oznaczana wszędzie kolorem czerwonym), linia danych C2D (oznaczana kolorem białym) oraz zwyczajna masa GND oznaczana kolorem jak zwykle czarnym. Nie należy tylko utożsamiać tych dwóch "biało-czerwonych" kolorów ze znaczeniem w zwykłej wtyczce "serwowej" bo to jest zupełnie co innego. Dla zmyłki kolor czerwony nie ma nic wspólnego z zasilaniem. Dlatego też ten interfejs jest "bezpieczny" bo pomylenie przewodów-kolorów nie grozi wypuszczeniem magicznego dymu z różnych elementów elektronicznych ;-)

Do programowania regulatorów używamy sprzętowego interfejsu. W wypadku interfejsu Silabs C2 mamy do wyboru trzy warianty sprzętowe bo software'owy do programowania regulatorów w tym wypadku jest tylko jeden i zawsze jest to C2.

Pierwszy wariant to oryginalny "SiLabs ToolStick":
Obrazek
który wybrać można jako pierwszą pozycję na liście interfejsów czyli "A" - SILABS C2 (Toolstick):
Obrazek
Do kupienia za 25$ w fabrycznym sklepie SiLabs... wspominam tylko o nim bo jest to najdroższe rozwiązanie i do tego wymaga przeróbki opisanej tutaj: http://www.hacksmods.com/2012/05/silico ... -flashing/ aby zadziałał jako interfejs C2. Więcej się tym "toolstickiem" nie będziemy zajmować, może tylko warto wspomnieć że w zależności od wybranego interfejsu z listy, zmienia się zawartość głównego ekranu (np pojawia się lub znika, jak w przypadku toolstiock'a) zakładka konfiguracyjna interfejsu.
Na dole ekranu też zmienia się zawartość okienek i guzików dotyczących komunikacji z PC, dla Toolstick'a mamy tylko wybór numeru HID (unikalny nr urządzenia wpięty do portu USB) i przycisk "connect", tak jak powyżej narysowane.

Dla innych interfejsów będą się pojawiały różne fajne opcje ale to sobie omówimy po kolei, w razie ich występowania i konieczności konfiguracji :-)


Drugi wariant to kupujemy interfejs C2 - gotowca-klona :
Obrazek
niektóre polecane przez autorów to np:
http://www.banggood.com/Hobbywing-Skywa ... 89811.html (UWAGA! kabelek żółty to odpowiednik białego C2D, czarny jest odpowiednikiem czerwonego C2CK a dla zmyłki czerwony jest masą GND czyli odpowiednik czarnego)
Obrazek
lub:
http://www.ebay.pl/itm/ELE-1x-Debug-Ada ... 1605486027
Obrazek
albo też:
http://www.hawk-rc.com/index.php?route= ... ct_id=3184
Obrazek
a także najbardziej popularny:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... r_esc.html
http://astroid-designs.myshopify.com/pr ... hing-stick
http://www.overskyrc.com/index.php?main ... cts_id=328
Są to te same urządzenia, w różnych sklepach :-)
Jedynie warto zwrócić uwagę na kolorologię, prawidłowa jest taka:
Obrazek
Do tych powyższych interfejsów z wariantu drugiego ustawiamy w programie podobnie jak w wariancie pierwszym ---> pierwszy z listy programator - "A" - SILABS C2 (Toolstick):
Obrazek
I na samym dole jest niby możliwość wybrania unikalnego numeru HID tego urządzenia ale.... wszystkie te USB-sticki to klony i wszystkie mają ten sam numer :-) dokładnie ten co na rycinie powyżej. tak więc klikamy tylko "Connect" i urządzenie jest gotowe do pracy.


Trzeci wariant to wykorzystanie Arduino :-) jako programatora. Ponieważ temat jest troszkę rozbudowany to opis jak z Arduino zrobić programator interfejsu C2 (jak i innych typów) zostanie opisane na początku czwartego postu.
[a więc teraz proszę zajrzeć do ---> http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=286556#p286556 jeśli Arduino NANO jeszcze nie jest przygotowane jako programator interfejsu C2 ;-) ]
Tutaj skupimy się już tylko na użyciu takiego Arduino które zostało przygotowane do użycia jako programator interfejsu C2.
W BlHeliSuite w tym wypadku jako interfejs wybieramy - drugie urządzenie z listy czyli B - SILABS C2 (4way-if):
Obrazek
Gdy już mamy skonfigurowane Arduino NANO (opis w czwartym poście tematu) do pracy jako programator C2 to wystarczy że klikniemy po kolei, jak na powyższej rycinie:
1. wybór interfejsu czyli 4way-if
2. wybór portu COM do którego wpięte jest Arduino jako nasz programator. Prędkość baud jest automatycznie na sztywno (uff jeden problem z głowy ;-) ) przypisana do tego typu interfejsu na 38400, tu nawet nie zmienimy nic.
3. Klikamy "połącz" (wpierw łączymy się trzema kabelkami C2CK/C2D/GND do programowanego regulatora ESC i od tego momentu jesteśmy połączeni z interfejsem, można przejść do właściwego programowania :-)



A więc podsumujmy : mamy kupiony, zrobiony bądź skonfigurowany interfejs C2 na bazie któregoś z trzech powyższych wariantów. Pora przejść do programowania regulatora czyli do wgrania firmware BLHeli do procka SiLabs.



******************************************************koniec aktualizacji************************************
Teraz to już z górki, po kolei wykonujemy następujące operacje:
1) Bierzemy nasz regulator, sprawdzony na liście (pierwszy post tłumaczy gdzie i jak szukać czy dany model jest obsługiwany) i sobie go w PDFie oglądamy, trzeba się wlutować trzema kabelkami, na moim przykładzie regulator Favourite SKY III 30A, jest pokazany tak:
Obrazek
No to lutownica w dłoń i robimy:
Obrazek
Okej. Mamy programator (w naszym przykładzie Arduino, u mnie to dokładnie ProMini z podłączonym FTDI aby podłączyć się do komputera) przygotowany jako interfejs C2. Kabelki zrobione i polutowane do ESC i podłączone do Arduino (pamiętacie ? piny D11, D12 i masa):
Obrazek
Czyli wszystko spięte razem, podłączone do kompa i podłączone niezależne (np z pakietu) zasilanie do regla. No bo jak sobie przypomnimy to interfejs C2 nie daje żadnego zasilania (ufff nic nie spalimy!) i trzeba regulator po prostu zasilić skądinąd. Gotowy setup do wgrywania wygląda tak (bez zasilania, do sesji zdjęciowej odłączyłem ;-) ) :
Obrazek
No to sruu,
2) w BLHeli-Suite deklarujemy właściwy port COM pod który podpięty jest programator; w przypadku każdego interfejsu szeregowego C2 w BLHeli Suite prędkość jest na stałe zablokowana na 38400 i całe szczęście ;-) o jedną zagadkę mniej; dajemy connect i klikamy "Flash BLheli" :
Obrazek
3) Otwiera nam się znane już z pierwszego postu okno wyboru właściwego regulatora, wybieramy to co trzeba, oczywiście dla wielowirnikowca wybieramy firmware typu "multi" [to jest właśnie te drugie "multi" o którym wyżej wspomniałem przy okazji wyboru typu interfejsu C2 (jeden-wiele regulatorów na raz, pamiętacie? A więc tutaj "multi" to oznacza wielowirnikowiec a nie wiele-regulatorów :-)] :
Obrazek
4) Otwiera się okienko właściwego programu flashującego, jeżeli na warsztacie mamy nowiuśki dziewiczy regulator z softem "jakimś fabrycznym" to zobaczymy komunikat i ostrzeżenie:
Obrazek
Jeżeli już tam siedzi jakiś soft BLheli to okienko to będzie wyglądać tak:
Obrazek
No cóż... pozostaje kliknąć "OK" i po dosłownie kilku sekundach widzimy najwspanialszy komunikat :-) :
Obrazek
(widać też ten komunikat na samym dole okna programu)
Po tych niecałych 4 sekundach jesteśmy szczęśliwymi użytkownikami nowego softu, gratulacje :!:
Prawda że było szybko łatwo i przyjemnie?
No to powalczmy w kolejnym poście z Atmegami... tu jest też łatwo ale jest dużo wariantów interfejsów....
Ostatnio zmieniony czwartek 08 sty 2015, 23:21 przez Rurek, łącznie zmieniany 10 razy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

programowanie Atmega

Post autor: Rurek »

...też niedługo ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Arduino NANO jako programator / FAQ różne

Post autor: Rurek »

[obecny opis dotyczy wersji 14.4.x.x ale jest w trakcie aktualizacji!!!]

OPIS JAK ZROBIĆ Z ARDUINO NANO PROGRAMATOR KAŻDEGO TYPU DLA BLHELISUITE

Kto zgadnie co to jest?
Obrazek

Tak, zgadza się :-) To Arduino NANO z wlutowanymi kabelkami i wtyczkami tak aby być uniwersalnym programatorem do wszystkiego co można spotkać w BlHeliSuite. Jest to tzw interfejs 4w-if czyli skrót od zbitki słów four-way-interface.
Skoro four to znaczy że cztery patenty są a nawet więcej :-) Tak, oto one:
1) programator interfejsu C2, trójprzewodowy, typowa wtyczka serwowa (odwrotna czyli ze szpilkami) na której mamy, zgodnie z konwencją kolorystyczną interfejsu C2 przyjętą przez autorów BlHeliSuite a więc sygnały C2D, C2CK oraz GND. Używany do wstępnego(inicjalizującego) lub też docelowego na stałe programowania/ustawiania regulatorów opartych na mikrokontrolerze Silabs.
2) programator ISP do programowania wstępnego/inicjalizującego regulatorów opartych o mikrokontroler Atmega. Wtyczka - typowa 6-pinowa spotykana w programatorach ISP. Z tym że i tak wykorzystujemy 5 pinów (bez zasilania, te robimy po prostu zasilając cały regulator ESC).
3) programator szeregowy, dwuprzewodowy - sygnał i GND, także zakończony odwrotną wtyczką serwową. W ramach tego interfejsu mamy więcej niż jedno rozwiązanie software'owe :-) a więc 1-wire, USB-stick, USB-linker, w zależności co wgramy do Arduino NANO to taki interfejs nam zadziała. Ten programator stosujemy w opcji tzw bootloader'a czyli gdy nasz regulator ESC ma wgrany odpowiedni firmware z mozliwością komunikacji z takim interfejsem szeregowym. Ten wariant dotyczy zarówno ATmeg jak i Silabsów. Oczywiście różne są software'owe implementacje poszczególnych interfejsów (które sobie wgrywamy do Arduino) i dokładnie sobie wyjaśnimy który kiedy możemy użyć.
Jest taki fajny dokument w PDF, w języku obcym... Programming adapters for BLHeli i w nim dość obszernie opisano wszystkie możliwe kombinacje różnych programatorów służących do współpracy z BlHeliSuite. Nas interesują wytyczne dotyczące zastosowania Arduino jako programatora.
Poniżej opis który w praktyce sprawdziłem, jeżeli kto lubi źródła w PDFie to odsyłam. Nasze wersje programatorów są opisane na stronach:
-programator ISP - strona 12/13
-programator C2 - strona 4/5/6
-interfejsy szeregowe - strona 16/17/18...19/20...27/28/29...30/31

No dobrze, skupmy się na wykorzystaniu Arduino NANO (może być każde inne ale NANO ma zaletę - małe kompaktowe z portem USB więc nic nie trzeba już dokładać aby gadało z komputerem) do stworzenia każdego z trzech powyższych typów.
Przypomnijmy jeszcze tylko na wstępie że aktualnie najbardziej "trendy" są Arduino NANO z chipem konwertującym na USB w wykonaniu CH340. Nie zaleca się stosowania (a przede wszystkim obecnie kupowania) tego z chipem FTDI ze względu na podróby tego chipu i możliwe zwiechy i problemy we współpracy z portem USB i systemem Windows (sterowniki!). Problem spotkał mnie osobiście co opisałem tutaj: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=397260#p397260
Dobrym przykładem jest np http://www.ebay.com/itm/MINI-USB-Nano-V ... SwBahVL6BH
Obrazek

Gdy już mamy nasze wymarzone ;-) Arduino NANO to musimy je okablować i owtyczkować.
Sprawa jest prosta lutujemy kabelki jak na poniższym rysunku:
Obrazek


I mamy wszystkie trzy wtyczki do obrobienia tymi kabelkami. We wtyczkach serwowych sprawa jest banalna jak widać na pierwszym zdjęciu w poście.
Co do wtyczki ISP 6-pinowej, robimy najlepiej zgodnie ze standardem przyjętym na rynku czyli zazwyczaj tak jak poniżej, pamiętając że pin "reset" nie jest brany ze złącza dedykowanego w Arduino NANO tylko z pinu D10.
Obrazek

Zasilanie (pin Vcc) niekoniecznie robimy bo i tak regielki zasilamy całościowo z pakietu bądź zasilacza. Ważne żeby sobie zrobić jakiś patent ograniczający prąd pobierany ze źródła bo jak wiadomo - w czasie programowania coś może pójść nie tak i szkoda sfajczyć regulator.


Okej, skoro mamy okablowany, z wtyczkami prgramator to przechodzimy do poszczególnych typów wyszczególnionych powyżej, na początek :
1) jak zrobić z Arduino programator typu C2


*************************************koniec aktualizacji*************************************



W tym wypadku użyteczna staje się zakładka w głównym oknie programu, opisana "Interfaces for Silabs" i po kliknięciu na nią pojawia się stragan z gadżetami :-)
Obrazek
Jak widać mamy mnóstwo ciekawego sprzętu do zagospodarowania jako PROGRAMATOR-INTERFEJS C2
Skupimy się na Arduino Nano oraz generalnie na zabawkach na Atmedze (może to być ProMini, UNO itp ...oraz jak wcześniej wspomniałem - nawet kontroler lotu oparty na Arduino). Pomijam te kolorowe pudełka-świecidełka, zostawmy to dla gadżeciarzy ;-)
A więc aby z naszego Nano zrobić programator zajmiemy się zaznaczoną pozycją na powyższej rycinie.
Pozostawiamy prędkość baud proponowaną przez program - na poziomie 57600 sugerowaną dla Nano.
Klikamy "zrób se programator" :-) (po angielsku "Make Arduino Nano Stick") i otwiera nam się okienko z wyborem odpowiedniego pliku *.hex do wgrania w nasze arduino czyli:
Obrazek
I tu drobna uwaga. Mamy do wyboru dwa pliki. Wybieramy ten zaznaczony, drugi. Oznacza on skonfigurowanie naszego przyszłego programatora jako pojedynczy, do wgrywania w przyszłości softu BLHeli do jednego, pojedynczego regulatora. Bo opcja "multi" czyli ten pierwszy hex daje nam możliwość stworzenia sobie programatora który zaprogramuje nam ... 8 (słownie: OSIEM :shock: ) regulatorów jednocześnie. Ale tę opcję zostawiam bardziej ambitnym i potrzebującym. Będziemy się zajmować konfiguracją na jeden regulator.
UWAGA - nie mylić tego "multi" w nazwie z innym "multi" które występuje przy wyborze rodzaju firmware do wgrania do regulatora. Będzie to za chwilę poniżej opisane.
Tak więc wybieramy ten hex Arduino_Nano__16_PB3PB4v112 który już w swojej nazwie zawiera cenną informację , otóż piny Arduino które staną się naszymi liniami C2. Tak dokładnie po wgraniu to nasze nano będzie miało taką kabelkologię:
Obrazek
Są jak widać dwa zestawy, można sobie zrobić tak albo tak.
Otóż te magiczne PB3/PB4 z nazwy pliku hex to nic innego jak piny procesora wyprowadzone na piny ArduinoNano czyli:
PB3 to jest D11 lub pin MOSI (na złączu ISP w ArduNano)
PB4 to jest D12 lub pin MISO.
Należy tu podkreślić że piny w złączu ISP w tym momencie (po wgraniu tego hexa) są tylko pinami PB3/PB4 i nie mają funkcjonalnie żadnego przełożenia na interfejs ISP. To nie ta bajka tym razem. Nie mieszamy sobie w głowach i obecnie nie istnieje dla nas interfejs ISP. Nie ma on zastosowania przy procesorach SiLabs, inaczej będzie w Atmedze ale to będzie omówione w kolejnym poście ;-). Tak więc SilaBsowcy - zapominamy że jest coś takiego jak ISP. To ważne żeby sobie to rozgraniczyć i poukładać w głowie - mnie to trzy dni zajęło zanim to wszystko skumałem (żeby nie mieszać ISP do spraw związanych z Silabs i interfejsem C2)
Tu po prostu możemy sobie (z czystej wygody) zamiast pinów D11/12 użyć tych pinów ze złącza ISP które robią to samo czyli za linię C2D oraz C2CK.
Okej, wróćmy do momentu wgrywania hex'a, klikamy po wybraniu pliku na "otwórz" i w tym momencie pojawia nam się znane skądinąd okno wiersza poleceń/komunikacji/konsoli... tak tak - avrdude ! Nasz kombajn ma w sobie zintegrowany w sobie i bez żadnej magicznej pisaniny w wierszu poleceń przystępuje do wgrania hex'a do Atmegi. Oczywiście musimy przed próbą wgrania wybrać port COM do którego jesteśmy wpięci z naszym Arduino. Bo jeżeli coś jest nie tak to pojawi nam się znany słowotok komunikatów o błędzie:
Obrazek
I trzeba sobie posprawdzać czy dobry COM, czy dobra kabelkologia (jeśli np wykorzystujemy ArduinoProMini i FTDI albo jakieś FC z MultiWii - trzeba sobie poszukać pinów odpowiednich TX/RX do komunikacji po RS/FTDI)
Jak operacja zakończy się sukcesem to zobaczymy upragnione okno podsumowania avrdude :-)
Obrazek
Co oznacza że mamy zbudowany i gotowy do pracy programator-interfejs C2 oparty na Arduino :-)
Tylko dolutować kabelki i gotowe :-)
A propo's kabelków - dużo rzeczy kombajn pomaga znaleźć, po kliknięciu na:
Obrazek
Otworzy nam się PDF gdzie zobaczymy rozpiskę pinów C2D/C2CK dla różnych arduinowych zabawek, dla nano będzie to:
Obrazek
A dla np kontrolera lotu CRIUS AIO który jest zbudowany na Atmedze 2560 mamy opisane piny C2D - D50 - PB3 - MISO (zapomnij że to miso !!! ;-) ) oraz C2CK - D51 - PB2 - MOSI (jak wyżej ;-)








############ FAQ##############

Spodziewam się że mimo wszystko trzy posty z opisem to będzie za mało więc tutaj zgromadzimy FAQ i rozwojowe kwestie (jak np bieżący temat wprowadzenia usprawnienia do SiLabs programowania za pomocą kabla który fabrycznie wychodzi z regulatora, tak jak to można robić w firmware SimonK fastPWM)
.
.
.
.
###################### FAQ ############################

Q :Czy dongielkiem USB dołączanym do niektórych regulatorów "sklepowych" SiLabs da się coś zrobić w kwestii wgrywania firmware BLHeli i potem ładowania ustawień (setup) do przeprogramowanych regli? To jest taki dongielek USB jak na zdjęciu:
Obrazek
A: TAK, DA SIĘ. kiedyś nie można było ale autorzy "rozpracowali" protokół który w nim siedzi i obecnie (soft w wersji powyżej 14.0) obsługuje ten dongielek fabryczny Favourite'a
.
.
.
Q: Próbuję programować regielki na Atmedze, chcę zrobić wstępne programowanie poprzez ISP w celu załadowania bootloadera. Niestety wbudowany AVRdude nie łączy się (nie widzi) mojego programatora ISP - używam rozwiązania opartego na USB-ISP)
A: Być może coś jest popaprane we Windowsie, rozwiązanie problemu znalazł jeden z forumowiczów:
macgyverek pisze:Jeśli używamy AVR Dude wbudowany w BLHELI Suite i mamy problem, że AVR Dude nie widzi wam programatora podłączonego do USB to trzeba:

- Zainstalować sterowniki normalnie w systemie Windows, aby programator był ogólnie widoczny
- Nastepnie pobieramy tą bibliotekę http://sourceforge.net/projects/libusbdotnet/
- Instalujemy i potem wybieramy LibUSBDotNet->libUSB-win32->FilterWizard
- Po otwarciu instalatora klikamy Instal a Device Filter, nastepnie NEXT i wybieramy nazwę programatora z listy o odpowiadajacym VID i PID...i klikamy NEXT. Sterowniki się zainstalują
- Teraz możemy swobodnie programować poprzez USB<->ISP za pomocą AVRDude wbudowany w BLHELI Suite.
.
.
.
...cdn
Ostatnio zmieniony sobota 17 maja 2014, 13:40 przez Rurek, łącznie zmieniany 4 razy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

A czy może orientujesz się coś więcej jak to jest zrobione z takim programatorem:

http://abc-rc.pl/ABC-Power-USB-ESC

i regulatorami też z abc:

tu rozkrojony przeze mnie:

Obrazek

W programie do ustawień jest możliwość wgrywania nowego softu, oczywiście nie mam pojęcia skąd takowy wziąć na ABC-RC nic nie jest napisane.
Sądzę że to jest jeden z podobnych programatorów dla Silabsa, które umieściłeś poście.

Różnica jest taka że wpina się to to w złącze serwa. i nie trzeba nic dolutowywać.

Próbowałem wgrać tym oprogramowanie z bardzo podobnego Plush'a, ale się ESC wywalił i już nie komunikuje z tym programatorem :)
Więc chcę przystąpić do dolutowania, ...

I tu pytanie, jak to jest z tym ISP, gdzie mam 6 pinów i właściwie wszystkie mi idą od programatora do płytki gdzie mam atmegę168, za pomocą avrdude moge odczytać procka, i za pewne też zaprogramować ... dobrze, ale na płytce nie mam żadnych innych pinów rx,tx, rozumiem że po przeprogramowaniu któreś z tych pinów staną się C2CK i
C2D ale nie bardzo rozumiem, mam któreś wypiąć? ... może lepiej temat przegryzłeś Rurku i wytłumaczysz laikowi :)

specjalnie kupiłem ten dodatkowy ESC do takich testów, są one całkiem porządne i dosyć tanie, ciekaw jestem czy da się z nich wyciągnąć więcej ...
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No jestem mocno wbity w temat. A Ty dla odmiany nie doczytałeś drugiego postu w tym temacie :-) Tam jest wszystko (miałem nadzieję) przystępnie opisane o procedurze dotyczącej regulatorów opartych na mikrokontrolerze SiLabs.... A więc:
1) Zapomnij o ISP przy procku siLabs (pisałem o tym :-) ) - tu tylko myślimy o interfejsie C2. Na Twoim zdjęciu widać pady (cztery złote kulki na płytce) z których trzy powinieneś wykorzystać. Jak je znaleźć? Miernikiem. Ale pierwsza sprawa - co to za regulator? Czy jest na liście obsługiwanych przez BLHeli? Jeśli nie - to nie próbuj wgrywać firmware tylko zaproponuj w wątku na RCG (albo poprzez PW do sskaug'a) że mu wyślesz do badań i przysłużysz się społeczności. On chętnie taki kolejny regielek zbada i zrobi dla niego soft (jeżeli będzie trzymał parametry i będzie się nadawał) Podejrzewam że jest to regulator bazujący konstrukcyjnie na FVT SKYIII i pewnie z takim softem pójdzie ale to zasugeruj autorowi z RCG. Sam nie próbuj bo szkoda sprzętu ;-)
2) Na RCG : http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 95&page=33 jak widzisz pytałem o ten programator :-) mam go i korespondowałem z jednym z autorów - ten linker nie nadaje się do niczego poza wgrywaniem ustawień (setup) do fabrycznego sklepowego regielka z którym go dostałeś. Po przeróbce na BLHeli ten dongielek USB do powieszenia na żyrandolu dla ozdoby tylko zostaje :-) (dodałem to do nowopowstałego FAQ w trzecim poście :-) )

Edicao: popatrzyłem dokładniej, jednak ten Twój regiel to jakaś rozwojowa wersja Plush'a z n-fetami (tyle że OPTO a nie BECowy) i kolejność padów jest na 95% taka:
Obrazek
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Rurek pisze:No jestem mocno wbity w temat. A Ty dla odmiany nie doczytałeś drugiego postu w tym temacie :-) Tam jest wszystko (miałem nadzieję)
hej, jak pisałem swojego posta to tego wyżej o dongielku jeszcze na pewno nie było, bo bym zauważył :),

bardzo chętnie też się dołożę do społeczności i bez problemu wyślę regla do testów,
dongielka sobie jeszcze zostawię, bo możę mi się przydać do pozostałych 6 regielków :)

jak rozumiem żeby programować i potem modyfikować parametry, to musimy ostatecznie mieć dwa kabelki serwowe do regla?

Interesuje mnie też sprawa 1-Wire, bo mam programator z 1-Wire czy może to da się jakoś ogarnąć? (w sensie bez Arduino, którego akurat nie mam)

... z tym wyjściem ISP, to może narysuje coś żeby wyjaśnić problem jaki z tym mam, albo jeszcze się powczytuję w te tabelki ;) jak TY ogarnąłeś to w 3 dni to może mi w ciągu miesiąca się jakoś uda :)
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Roger pisze:hej, jak pisałem swojego posta to tego wyżej jeszcze na pewno nie było, bo bym zauważył :)
Było oj było, jak widzisz post o silabsach wisi w tej formie od 13 maja 8-)
Roger pisze: bo możę mi się przydać do pozostałych 6 regielków :)
Nie przyda się bo wgrasz do nich BLHeli :-) - różnica jest kooloosaalnaa w zachowaniu koptera. Tak piszą wszyscy którzy to zrobili....
Roger pisze:jak rozumiem żeby programować i potem modyfikować parametry, to musimy ostatecznie mieć dwa kabelki serwowe do regla?
W przypadku regulatorów na SiLabs - TAK. W/g autorów (Steffen'a i Achim'a) nie ma na razie opcji aby kabelkiem serwowym tym który jest fabrycznie przesyłać firmware czy też setup do regla.
Roger pisze:Interesuje mnie też sprawa 1-Wire, bo mam programator z 1-Wire czy może to da się jakoś ogarnąć? (w sensie bez Arduino, którego akurat nie mam)

... z tym wyjściem ISP, to może narysuje coś żeby wyjaśnić problem jaki z tym mam, albo jeszcze się powczytuję w te tabelki ;) jak TY ogarnąłeś to w 3 dni to może mi w ciągu miesiąca się jakoś uda :)
1-wire oraz ISP dotyczy regli opartych na Atmedze. Nie doczytałeś ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Rurek pisze: Edicao: popatrzyłem dokładniej, jednak ten Twój regiel to jakaś rozwojowa wersja Plush'a z n-fetami (tyle że OPTO a nie BECowy) i kolejność padów jest na 95% taka:
Obrazek
Jest tak jak na obrazku z padami:
Dla potomnych:
między czerwonym - czarnym i, białym - czarnym mam 3,28V, między białym i czerwonym jest 0,
z tym 3 padem żaden inny nie koresponduje z napięciem czy cóś.
co do regli to wlaśnie bardzo mi przypominały te:


Obrazek

lub ten:
Obrazek

z tabelki:
regulatory BLHeli
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Tak, tak, co do postu to chodziło mi o ten z donglem.
Pewnie juzbym był po przeprogramowaniu tylko wlaśnie nie mam arduino : (, i pewnie dlatego wygląda że kombinuje jak koń pod górkę :)

Może znowu nie doczytałem ale.. na Atmedze168 mogę zrobić interfejs C2?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Roger pisze:Dla potomnych:
między czerwonym - czarnym i, białym - czarnym mam 3,28V, między białym i czerwonym jest 0,
z tym 3 padem żaden inny nie koresponduje z napięciem czy cóś.
To nie tak.
Zauważ że jek znajdziesz miernikiem (omomierzem lub w trybie piszczyka) gdzie jest masa , na którym padzie ... to dalej jest z górki. Zawsze jest tak że masa jest pierwsza z brzegu, potem pad nieuzywany w naszych zastosowaniach a następnie C2CK (czerwony) i ostatni C2D (biały), popatrz:
Obrazek
I zauważ też że padom odpowiadają piny procesora, zaznaczone na biało i czerwono. I tą drogą należy sprawdzać a nie szukając jakichś napięć.
Roger pisze:Może znowu nie doczytałem ale.. na Atmedze168 mogę zrobić interfejs C2?
Tak, na kążdej Atmedze z Arduino - może to być nawet FC albo np minimOSD które na pięć minut zamieniasz w programator poprzez wgranie wsadu. Tutaj sobie to wybierasz:
Obrazek
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Eh, no dobra.. "Arduino" słowo klucz :),
mnie własnie chodził o o to że mam płytkę N6 gdzie jest Atmega168p , wlasnie z powodzeniem mkvKalkulatorem wgrałem do tego hex,'a z interfejsow BLHeli ;) ...
ale tam mam 6 pinowe złącze ISP, i zastanawiałem się czy i jak to potem połaczyć miedzy programatorem - N6 (który miał się stać programatorem C2) - a regulatorem (tzn tymi padami), ok jeszcze dziś zamówie arduino, jakieś konkretne polecasz?
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Roger pisze:jeszcze dziś zamówie arduino, jakieś konkretne polecasz?
Na to pytanie nie odpowiem. Przeczytaj pierwszy post. a dokładnie jego ostatnią część.
A w ogóle to dziesięć razy przeczytaj i przeanalizuj i poukładaj w głowie informacje z pierwszych dwóch postów. Mam wrażenie że moje 5 dni siedzenia nad wątkami na RCG, wymiana wiedzy z autorami oraz trzy dni na pisanie tych tutoriali z pierwszych postów jest do bani skoro muszę odpowiadać na proste pytania, na które dokładnie dałem odpowiedź w łopatologicznych instrukcjach-tutorialach :?: :cry: :roll:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

EH,

czasami od nadmiaru głowa boli:
skąd się moje wywody/pytania, biorą?
ano stąd:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=12975&highlight=silabs

i Stąd: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=14677&highlight=silabs

i http://www.olliw.eu/2012/owsilprog/ (tu jest fota z MultiWii, i to mnie natchnęło by wykorzystać Eagle N6, i stąd moje marudzenie)

Pozdrawiam, proszę Rurku tylko się nie zniechęcaj, fajnie jak by rozczaić te regulatory z abc-rc, bo wiem że parę osób ma je na forum i myślę że będą wdzięczni za info na ten temat.
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Rurek opisales zwiezle i zrozumiale
czekam na opis czarow z atmega

Tak poza tym
to jesli wgrywalismy SimonK na ESC z Atmega
to warto wymienic na blheli
Simon K nie ma zadnych funkcji dla laika niepotrafiacego grzebac w kodzie
a blheli ma ustawienia z poziomu BLheliSiuite
jesli sie myle to prosze o naprostowanie
ODPOWIEDZ